Προς το περιεχόμενο

Squid Game [ Netflix]


Nikosgiann

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Squid Game

image.png.09f8cc8deacfee4a90fadf8f7fdeb888.png

 

Άλλο ένα αριστούργημα από Κορέα, με καταβολές από τα γιαπονέζικα  Battle Royle.

Άνθρωποι που είναι βυθισμένοι σε οικονομικά χρέη, συμμετέχουν εθελοντικά, ας πούμε χωρίς να έχουν διαβασει τους όρους χρησης, σε ένα παιχνίδι όπου ο νικητής παίρνει ~46δις Won.
Έχει υπέροχα σκηνικά, αρκετά καλό παίξιμο, character development, μια γενικά ακριβή και προσεγμένη παραγωγή, σε αντίθεση με το αποτυχημένο κατ'εμε Alice in Borderland.

 

8/10

Επεξ/σία από Nikosgiann
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχοντας παρακολουθήσει τα 2 πρώτα επεισόδια, προσυπογράφω σε όλα. Μακάρι να πάει έτσι μέχρι το τέλος. Πάντως και εμένα μου φαίνεται αισθητά καλύτερη από Alice in Borderland.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα όλο το Σάββατο που πέρασε. Πολύ ωραίο, όμως με σοβαρές αδυναμίες που το κάνουν να μη φτάνει καθόλου το Alice in Borderland. 7.5/10

 

Spoiler

Ο παππούς που εν τέλει ήταν ο mastermind δε φαινόταν πουθενά στα επεισόδια. Θα έπρεπε να λέγαμε ως θεατές "πω, ήταν κάτω απ' τη μύτη μου και δεν το έβλεπα. Επίσης ο μπιγκ μποσ με τη διαφορετική μάσκα δεν είχε καθόλου development, όπως και τα υπόλοιπα μέλη που είδαμε. Οι πλούσιοι που βλέπανε το σόου θα μπορούσαν να είχαν αναπτυχθεί με φοβερό τρόπο και εκεί καταλαβαίνεις που σταματάν αυτές οι σειρές και που αρχίζει ένα αριστούργημα σαν το Kaiji.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΣΥΛΛΗΠΤΟ !!! ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ !!!

Μονο Κορεατες και Ισπανοι θα μπορουσαν να σκεφτουν κατι τετοιο

Δεν μπορω να πιστεψω αυτο που ειδα...η μονη βαθμολογια που μπορω να βαλω ειναι 10/10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εχω δει alice in boarderland, μου θυμισε Hunger games. Αρκετα πιο scary/hardcore.
8/10. 
καποια games ηταν τελειως unfair. 

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, roginsky12 είπε

ΑΣΥΛΛΗΠΤΟ !!! ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ !!!

Μονο Κορεατες και Ισπανοι θα μπορουσαν να σκεφτουν κατι τετοιο

Δεν μπορω να πιστεψω αυτο που ειδα...η μονη βαθμολογια που μπορω να βαλω ειναι 10/10.

 

15 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Δεν εχω δει alice in boarderland, μου θυμισε Hunger games. Αρκετα πιο scary/hardcore.
8/10. 
καποια games ηταν τελειως unfair. 


απλα θα δωσω τα credits εκει που πρεπει να πανε, ειναι και μια καλη ευκαιρια να δειτε το original εργο

https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_Royale_(novel)
Battle Royale Japanese.JPG

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα άψογα εκτός απο την αναντιστοιχία ντουμπλαρισμένων διαλόγων - υποτίτλων...ίσως η πιο ελεύθερη μετάφραση...ο υποτιτλιστής πρέπει να έγραφε 20 στις εκθέσεις ιδεών....μεταφράζονται τα μισά και υπάρχουν και κάποια λαθάκια...αλλά κομμάτια να γίνει... το νόημα βγαίνει σε περίληψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, masteripper είπε

Όλα άψογα εκτός απο την αναντιστοιχία ντουμπλαρισμένων διαλόγων - υποτίτλων...ίσως η πιο ελεύθερη μετάφραση...ο υποτιτλιστής πρέπει να έγραφε 20 στις εκθέσεις ιδεών....μεταφράζονται τα μισά και υπάρχουν και κάποια λαθάκια...αλλά κομμάτια να γίνει... το νόημα βγαίνει σε περίληψη.

Ξέρεις Κορεάτικά βρε θηρίο ? :)

 

Την ολοκλήρωσα χτες, έπος δεν την λες αλλά βλέπετε πολύ ευχάριστα, δεν κουράζει με τίποτα.

8/10 από μένα 

 

Spoiler

έχω την εντύπωση και λόγω του τέλους ότι θα έχει και 2η σεζόν 

 

Επεξ/σία από paiktaras69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...