Προς το περιεχόμενο

Squid Game [ Netflix]


Nikosgiann

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H σειρα αυτη μαζι με το Queen's Gambit ηταν τα μονα αξιολογα original content που εβγαλε το Νετφλιξ το 2021 για μενα (και παρετεινε την συνδρομη μου για κανα 2μηνο-3μηνο ακομα), αναμενοντας και το Sandman αν και μετα την πανωλεθρια του αλλου dark comic που εκαναν adapt (Locke & Key) δεν εχω ψηλα τον πηχη.

Mολις ειδα οτι το Queen's Gambit βγηκε Οκτωβριο του 20, αλλα το ειδα το 21 εγω οποτε το λογιζω σαν φετινη σειρα.

Επεξ/σία από thermo-sifounas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το casa de papel μετά τα πρώτα 15 επεισόδια κατάντησε σκουπίδι οι κορεατες δεν θα κάνουν τέτοιο λάθος και αν πάρει και άλλες σεζόν θεωρώ ότι θα είναι στο ίδιο επίπεδο αν όχι καλύτερες από την πρωτη όπως στο kingdom. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκτο επεισοδιο και ενταξει θα παιξουν μπιλιες. Πρεπει να εχω πανω απο 50 σε ενα κουβαδακι απο οταν παιζαμε μικροι. 

Στο 7 επεισοδιο

Spoiler

γιατι γραφει 17 παικτες ακομα ενω πρεπει να ειναι 20? 39 ηταν 38/2 στις μπιλιες 19 συν τη γυναικα που εμεινε δεν επρεπε να ειναι 20? 

Γραψτε λαθος λογικα ειχαμε 3 ομαδες που πεθαναν και οι 2 οποτε βγαινει 38-6 32/2+1. 

 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξεκίνησα τέλος εβδομάδας και το είδα Non Stop μέσα στο Σ/Κ

Εξαιρετική σειρά. Φοβεροί ηθοποιοί, πολύ καλή σκηνοθεσία, πολλά μηνύματα, αγωνία και μια αρκετά ωραία ιδέα (αν και σίγουρα όχι πρωτότυπη) που σε κρατάει.

9.5/10. Ότι καλύτερο σε σειρά είδα το 2021, αξίζει άπειρα τον ντόρο που έχει δημιουργήσει.

Και αφού είπα αυτά που ήθελα. Αράξτε τώρα, πάρτε ποπ κορν και δείτε πως θα αποδεκατίσει την σειρά το Netflix. Λιγότερους από 4 κύκλους δεν παίζει να έχει ακόμα και αν χρειαστεί να το κάνουν με διαφορετική παραγωγή. Το ίδιο έργο έχουμε δει άπειρες φορές στο παρελθόν. Προσωπικά σίγουρα θα ήθελα έναν δεύτερο κύκλο που θα κλείσει κάποιες σημαντικές τρύπες, αλλά είναι δεδομένο ότι θα πέσει το τρελό άρμεγμα.

Στα της σειράς. Τεράστιο Spoiler

Spoiler

Πόσο σίγουρος ήμουν για τον Παππού ρε φίλε. Ειδικά στο σημείο που σηκώθηκε στο κρεβάτι και άρχισε τα "Im scared, we are all going to die" φάνηκε ξεκάθαρα ότι στην ουσία έδινε διαταγή στους άλλους του control. Πέρα από το γεγονός ότι δεν κόλλαγε στο παιχνίδι, δεν είχε λόγο δεύτερης ευκαιρίας μιας και ήταν λίγο πριν τον θάνατο.

Όπως και να έχει όμως, από τα πολύ καλά Plot twist. Άλλο ένα τεράστιο θετικό της σειράς.

Στις 1/10/2021 στις 8:21 ΜΜ, Arkin είπε

Το casa de papel μετά τα πρώτα 15 επεισόδια κατάντησε σκουπίδι οι κορεατες δεν θα κάνουν τέτοιο λάθος και αν πάρει και άλλες σεζόν θεωρώ ότι θα είναι στο ίδιο επίπεδο αν όχι καλύτερες από την πρωτη όπως στο kingdom. 

Δεν είναι θέμα λάθους ή σωστού. Δυστυχώς όταν φτιάχνεις μια τόσο μεγάλη παραγωγή και δημιουργείς τέτοια φασαρία. Είναι απίστευτα δύσκολο να διατηρήσεις το ίδιο επίπεδο πόσο μάλλον να το πας και ένα βήμα παρακάτω. Αυτό το είδαμε και στο La casa, στο GoT αλλά και πολλές άλλες παραγωγές. Για να δώσω και μια αναλογία, 6 Half Life παιχνίδια να βγάλεις, είναι μαθηματικά σίγουρο ότι δεν θα είναι όλα του ίδιου επιπέδου με το 2. Απλά δεν είναι εφικτό.

Αλλά υποθέτω ας περιμένουμε να δούμε, όπως είπα από πάνω είναι τόσο σίγουρο ότι θα υπάρξει συνέχεια στην σειρά όσο ότι θα βγει ο ήλιος και πάλι το πρωί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Να ρωτήσω κάτι εγώ; Η ομάδα του παππού είχε πλεονέκτημα; Στη Διελκυστίνδα πχ, αν έχανε η ομάδα του θα πέθαινε και ο ίδιος ή δεν θα άφηναν την ομάδα του να χάσει; Γιατί αν υπήρχε ισότητα στους βόλους θα έπρεπε να τον καθαρίσουν στο τέλος.

Ερώτηση για όσους το είδαν μέχρι το τέλος, spoiler alert!

Επεξ/σία από stratos_k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, stratos_k είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Να ρωτήσω κάτι εγώ; Η ομάδα του παππού είχε πλεονέκτημα; Στη Διελκυστίνδα πχ, αν έχανε η ομάδα του θα πέθαινε και ο ίδιος ή δεν θα άφηναν την ομάδα του να χάσει; Γιατί αν υπήρχε ισότητα στους βόλους θα έπρεπε να τον καθαρίσουν στο τέλος.

Ερώτηση για όσους το είδαν μέχρι το τέλος, spoiler alert!

Spoiler

Σαν ομάδα έπαιξαν μόνο μια φορά, στη διελκυστίνδα. Εκεί δε νομίζω ότι είχαν πλεονέκτημα. Ο γέρος ήταν έτσι κι αλλιώς μελλοθάνατος, γι' αυτό και μπήκε στο παιχνίδι, οπότε πιστεύω θα τον άφηναν να πεθάνει.

Στους βόλους απλά την χάρισε στον άλλον, γιατί είχαν γίνει φιλαράκια. Ε μετά δεν είχε νόημα να κάτσει να τον σκοτώσουν, απλά τελείωσε το παιχνίδι για εκείνον.

 

Παίζει βέβαια η θεωρία ότι στο πρώτο παιχνίδι, η κούκλα δεν τον σκανάρει σαν στόχο. Επίσης λογικά ήξερε τι παιχνίδια τους περιμένουν.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stratos_k είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Να ρωτήσω κάτι εγώ; Η ομάδα του παππού είχε πλεονέκτημα; Στη Διελκυστίνδα πχ, αν έχανε η ομάδα του θα πέθαινε και ο ίδιος ή δεν θα άφηναν την ομάδα του να χάσει; Γιατί αν υπήρχε ισότητα στους βόλους θα έπρεπε να τον καθαρίσουν στο τέλος.

Ερώτηση για όσους το είδαν μέχρι το τέλος, spoiler alert!

Spoiler

Αν δεν κάνω λάθος, στο τελευταίο επεισόδιο που μιλούσαν δεν είχε πει ότι για αυτό μπήκε στο παιχνίδι; Γιατί ήθελε να παίξει και ο ίδιος;

Από ότι καταλαβαίνω δεν είχε διαδικαστικό χαρακτήρα η συμμετοχή του. Να ελέγχει το παιχνίδι πχ, αλλά πιο πολύ γιατί ήξερε ότι πλησιάζει το τέλος και ήθελε να συμμετέχει.

Γενικά πάντως, να τον βοηθούσαν τον ίδιο (και κατά συνέπεια την ομάδα του) θα είχε και ανάλογες αντιδράσεις από τους VIP's. Από την άλλη στο τέλος όπως είπε και ο φίλος πριν, ομαδικό ήταν το αγώνισμα άρα απλά δεν είχαν λόγο να τον σκοτώσουν.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Squid Game[Season 1]

squid-game.jpg

https://www.imdb.com/title/tt10919420/episodes

Το Το Παιχνιδι του Καλαμαριου οπως ειναι η ελληνικη μεταφραση της σειρας ειναι μια σκιαγραφηση της πραγματικοτητας του κοσμου που ζουμε της απεραντης ματαιοδοξιας απο την πλευρα των πλουσιων αλλα και της αυταπατης απο την πλευρα των φτωχων. Ολα αυτα προσδιδονται με εναν αρκετα ωμο τροπο μεσα απο την Κορεατικη νοοτροπια. 456 κατεστραμμενοι οικονομικα ανθρωποι καλουνται να παρουν μερος σε 6 παιχνιδια με ενα τεραστιο χρηματικο επαθλο. Ο νικητης τα περνει ολα η χαμενος παει για αποτεφρωση. Μεσα απο τη σειρα βλεπουμε πως αλλαζει απο τη μια στιγμη στην αλλη ο χαρακτηρας καθε ανθρωπου ειδικα οταν πλησιαζει τον θανατο και περνει μπρος το ενστικτο της επιβιωσης που δεν κοιταει φιλιες η οτιδηποτε αλλο. Το εκτο επεισοδιο της σειρας θα μπορουσε να διδασκεται στα σχολεια πραγματικα ενα απο τα καλυτερα επεισοδια που εχω δει ολων των σειρων που απλα βλεπεις ακριβως την αλληλεπιδραση διαφορων χαρακτηρων οπως γινεται και στον αληθινο κοσμο για πολυ πιο ασημαντα πραγματα οπως στη σειρα που διακυβευεται η ιδια σου η ζωη. Εχουμε ενα πολυ αξιολογο δραματικο στοιχειο με ηθοποιους που παιζουν εξαιρετικα καλα τον ρολο τους και μια ιδιαιτερη αισθητικη με εντονα χρωματα αρκετο μυστηριο. Θα εχουμε σιγουρα δευτερη σεζον το τελευταιο επεισοδιο αφησε ανοιχτα μετωπα και επειδη εμπιστευομαι Κορεατες πιστευω οτι δεν θα πεσουν σε σφαλματα αλλων σειρων που εχουμε δει ανα τα χρονια και οτι καθε σεζον θα ειναι το ιδιο αξιολογη οπως η προηγουμενη. Την σειρα την προτεινω σε ολους ο καθενας κατι θα αποκομισει τα μηνυματα που περναει ειναι ατελειωτα και σιγουρα εχουμε συναντησει πολλα και στην δικη μας ζωη. 9/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Ενδιαφέρουσα θεωρία. Αν και προσωπικά την απορρίπτω μιας και οι φρουροί φαίνεται να έχουν στρατιωτική πειθαρχία αλλά και γνώση χρήσης βαρύ οπλισμού. Όπως και να έχει η ιστορία έχει πολλά κενά τα οποία ελπίζω να συμπληρωθούν στον δεύτερο κύκλο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είδα και εγώ. Πολύ καλή. Πιστεύω το 6ο επεισόδιο ήταν το δυνατότερο. Τους πάω πολύ τους Κορεάτες π.χ. The Man From Nowhere, αλλά σκέτη ηχορύπανση η γλώσσα τους όταν φωνάζουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν βλέπω Κορεάτικες σειρες/ταινιες γιατι κατι με χαλαει στο acting. To Alice δεν κατάφερα να το τελειώσω. Οποτε έβαλα το Squid απλα και μόνο για να δω κανα μισαωρο και να το κλείσω. 

Τι. Κορυφή. Σειρά. Είναι. Αυτη! Καταρχήν δεν εχει overacting οπως φοβόμουν, το σενάριο ήταν πολυ καλο (με μια μικρη ένσταση για ένα subplot) και η σκηνοθεσία ηταν τρομερή!

8/10 απο μενα.

Η ένσταση μου εχει να κανει με το κομματι

Spoiler

της πωλησης οργάνων. Μονο σε μενα μου φανηκε λιγο άκυρο αυτο και δίχως να εξηγείται τελικά? Ουτε πως προέκυψε μας εξηγεί, ουτε καταλαβα τι εξυπηρετεί τελικα σεναριακα, θα μπορούσε πρακτικά να λείπει και να μην ειχαμε τρομερές διαφορες.. Εκτός αν πετάξουν τίποτα στον 2ο κύκλο...

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...