Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία αυθαίρετης κατοικίας


giorgosmcmc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως επειδή αναφέρθηκε, να πω πως σε έγγραφη ειδοποίηση από την πολεοδομία της περιοχής μου που λάβαμε όλοι οι ιδιοκτήτες διαμερισμάτων της οικοδομής που έχω τον επαγγελματικό μου χώρο, για πτώση οικοδομικών υλικών μετά από καταγγελία, δεν αναγραφόταν πουθενά το όνομα του καταγγέλλοντος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, pavlitakis είπε

Ρουφιάνοι όλων των χωρών ενωθείτε. Φτιάξτε σωματείο και απαιτείτε τα δικαιώματα σας. Κάθε κάρφωμα 200 πόντους μπόνους. Στους 1000 πόντους ένα δωρεάν ταξίδι στο Αφγανιστάν ή στην Νιγηρία.

θα σου απαντουσα οπως αξιζει στην καστα σου αλλα κριμα το μπαν. Για να πω ομορφα το τι εισαι, το μικρονοος δεν φτανει

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αρχές είναι υπεύθυνες για την τήρηση του νόμου, όχι ο πολίτης καρφί. Η πολεοδομία ξέρει τον νόμο και όχι ο κάθε καταδοτης που ψάχνει σε τεχνολογικά φόρουμ να βρει το κουράγιο να κάνει την δουλειά του και μάλιστα ρωτάει για την αμοιβή. 

Η χώρα που καταλήγει στους καταδοτες επ αμοιβή για την εφαρμογή του νόμου, δεν έχει μέλλον. Και το αποκαρδιωτικό είναι πόσους υποστηρικτές με κουκούλες βρίσκει ονομάζοντας καθήκον αυτή την συμπεριφορά. Υπάρχει και η ψευδής καταγγελία και ο εκβιασμός ως άμυνα.

Για να φοβάται τόσο πολύ ο καταδότης, έχει τον λόγο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για τον νηματοθετη που νομίζει ότι ειναι πεντακαθαρίδης, αν πάει μηχανικός να ελέγξει το δικό του πιθανότατα θα πέσει από τα σύννεφα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kax54638 είπε

Πάντως επειδή αναφέρθηκε, να πω πως σε έγγραφη ειδοποίηση από την πολεοδομία της περιοχής μου που λάβαμε όλοι οι ιδιοκτήτες διαμερισμάτων της οικοδομής που έχω τον επαγγελματικό μου χώρο, για πτώση οικοδομικών υλικών μετά από καταγγελία, δεν αναγραφόταν πουθενά το όνομα του καταγγέλλοντος. 

Εννοείται, ότι ΔΕΝ ανακοινώνεται !!

Λέμε, ότι μπορεί να διαρρεύσει !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dkstopo είπε

και για τον νηματοθετη που νομίζει ότι ειναι πεντακαθαρίδης, αν πάει μηχανικός να ελέγξει το δικό του πιθανότατα θα πέσει από τα σύννεφα

Αυτή είναι μια κλασσική περίπτωση ρουφιανων, θέλουνε καταγγελίες μετά, άμα τους πεις για τα δικά τους χάλια και τις παρανομίες στο κτιριο τους, τουμπεκι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, pavlitakis είπε

Οι αρχές είναι υπεύθυνες για την τήρηση του νόμου, όχι ο πολίτης καρφί. Η πολεοδομία ξέρει τον νόμο και όχι ο κάθε καταδοτης που ψάχνει σε τεχνολογικά φόρουμ να βρει το κουράγιο να κάνει την δουλειά του και μάλιστα ρωτάει για την αμοιβή. 

Η χώρα που καταλήγει στους καταδοτες επ αμοιβή για την εφαρμογή του νόμου, δεν έχει μέλλον. Και το αποκαρδιωτικό είναι πόσους υποστηρικτές με κουκούλες βρίσκει ονομάζοντας καθήκον αυτή την συμπεριφορά. Υπάρχει και η ψευδής καταγγελία και ο εκβιασμός ως άμυνα.

Για να φοβάται τόσο πολύ ο καταδότης, έχει τον λόγο του.

Η πολεοδομία και η κάθε αρχή δεν μπορεί να βρίσκεται 24/24 πάνω από καθέναν, οπότε κάποιος θα τις καλέσει. Το θέμα είναι κατά πόσο καθαρος είναι κάποιος που το παίζει δερβέναγας μπάτσος και σηκώνει το δάχτυλο απέναντι σε άλλους. Επειδή έχω συναντήσει διάφορους τέτοιους στην ζωη μου, τόσο για δικά μου θέματα όσο και άλλων, ναι ρουφιάνους με περικεφαλαια θα τους πω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, pavlitakis said:

Οι αρχές είναι υπεύθυνες για την τήρηση του νόμου, όχι ο πολίτης καρφί.

Αυτό ισχύει στην περίπτωση πολεοδομικής παράβασης ή γενικά? 

Υποθέτω πως θα πρέπει να βγάλουμε και κάποιο σώμα πολεοδομίας στους δρόμους να ψάχνει αν όλα είναι καλά έτσι? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει η λύση να στείλεις email στην πολεοδομία με ένα τυχαίο όνομα, είναι υποχρεωμένοι να το ελέγξουν δεν ζητάνε και γνήσιο υπογραφής, και να σου κοινοποιήσουν το πρωτόκολλο της καταγγελίας. 

Εναλλακτικά αν η αυθαιρεσία γίνεται σήμερα κάνεις ανώνυμη καταγγελία στην αστυνομία και αυτοί το μεταβιβάζουν στην πολεοδομία.
Άλλη λύση είναι οτι κάνεις επώνυμη αλλά τους τονίζεις τα σχετικά με GDPR και τις συνέπειες που θα έχουν αν μαθευτεί το όνομά σου. Αυτό είναι που φοβούνται παραπάνω και μπορεί να μην το διαρρεύσουν, γιατί ο καταγγελλόμενο μονο "απο μεσα" μπορεί να μάθει το όνομα.

 

33 λεπτά πριν, pavlitakis είπε

Οι αρχές είναι υπεύθυνες για την τήρηση του νόμου, όχι ο πολίτης καρφί. Η πολεοδομία ξέρει τον νόμο και όχι ο κάθε καταδοτης που ψάχνει σε τεχνολογικά φόρουμ να βρει το κουράγιο να κάνει την δουλειά του και μάλιστα ρωτάει για την αμοιβή. 

Η χώρα που καταλήγει στους καταδοτες επ αμοιβή για την εφαρμογή του νόμου, δεν έχει μέλλον. Και το αποκαρδιωτικό είναι πόσους υποστηρικτές με κουκούλες βρίσκει ονομάζοντας καθήκον αυτή την συμπεριφορά. Υπάρχει και η ψευδής καταγγελία και ο εκβιασμός ως άμυνα.

Για να φοβάται τόσο πολύ ο καταδότης, έχει τον λόγο του.

Οι οποίες αρχές, όλες τους (αστυνομία, πολεοδομία, πυροσβεστική κτλ) έχουν την αρχή λειτουργίας "αράζουμε και όταν μας καλέσει ο πολίτης ερευνούμε". Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Τα βαφτήσαμε όλα "καταδότες και ρουφιάνους" για να βολευτούμε στην οθωμανικού τύπου παραβατικότητα που μας διακρίνει, μάντεψε ποια χώρα δεν προόδεψε σε σχέση με τις αλλες.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, lary7 είπε

Υπάρχει η λύση να στείλεις email στην πολεοδομία με ένα τυχαίο όνομα, είναι υποχρεωμένοι να το ελέγξουν δεν ζητάνε και γνήσιο υπογραφής, και να σου κοινοποιήσουν το πρωτόκολλο της καταγγελίας. 

Εναλλακτικά αν η αυθαιρεσία γίνεται σήμερα κάνεις ανώνυμη καταγγελία στην αστυνομία και αυτοί το μεταβιβάζουν στην πολεοδομία.
Άλλη λύση είναι οτι κάνεις επώνυμη αλλά τους τονίζεις τα σχετικά με GDPR και τις συνέπειες που θα έχουν αν μαθευτεί το όνομά σου. Αυτό είναι που φοβούνται παραπάνω και μπορεί να μην το διαρρεύσουν, γιατί ο καταγγελλόμενο μονο "απο μεσα" μπορεί να μάθει το όνομα.

 

Σε πολεοδομία που είχα καλέσει για κτίριο παρατημένο που έπεφταν σοβάδες, μου είπαν θα έρθετε από εδώ και επώνυμη καταγγελία. Δεν την έκανα τελικά μήπως σταλεί κανένα φύλλο με το όνομα μου στο κτίριο το οποίο ήταν δίπλα μας ακριβώς και έμπαιναν ναρκομανεις, βαπορακια κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Basilhs23___ είπε

Σε πολεοδομία που είχα καλέσει για κτίριο παρατημένο που έπεφταν σοβάδες, μου είπαν θα έρθετε από εδώ και επώνυμη καταγγελία. Δεν την έκανα τελικά μήπως σταλεί κανένα φύλλο με το όνομα μου στο κτίριο το οποίο ήταν δίπλα μας ακριβώς και έμπαιναν ναρκομανεις, βαπορακια κτλ. 

Για αυτό σου λέω, μπορείς να στείλεις ηλεκτρονικά με όνομα "Θόδωρος Κολοκοτρώνης" και σε αυτό θα καταχωρηθεί. Επίσης δεν μπορούν να κοινοποιήσουν το όνομα σε ΚΑΝΕΝΑΝ, απλά επειδή το χαρτί αλλάζει 2-3 χέρια, κάποιος που τους ξέρει μπορεί να μάθει το όνομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kalmik είπε

Για να μπουν τα πράγματα στη θέση τους, όλα ξεκινάνε από την πιο αμαρτωλή δημόσια υπηρεσία, την πολεοδομία.

Που μπορεί να σε βάλει αυθαίρετο για ψύλλου πήδημα, όπως επειδή έχεις βάλει aircondition δηλ. 9 στους 10 είναι αυθαίρετοι, αλλά μόνον αν σε καρφώσουν ασχολείται. Που άφησαν 8 στα 10 διαμερίσματα της Αθήνας της περιόδου 1995 και μετά να έχουν αυθαίρετους ημιϋπαίθριους αλλά δεν ...ήξεραν τίποτε και έβαλαν μετά τους άτυχους που τα χρυσοπλήρωσαν στους κατασκευαστές να ξαναπληρώσουν πρόστιμα τακτοποίησης. Που μπορεί να σου βγάλει αυθαίρετο κτίσμα γιατί δεν έγινε σωστή μέτρηση και "μετατοπίστηκε" 20 πόντους. Να πούμε κι άλλα;

Ε λοιπόν αν κάποιος τρέχει το γείτονά του γιατί έχει ένα aircondition και τον καρφώσει πολεοδομία ε ναι είναι κακεντρέχεια, μικροψυχία και αδικία. 

Εδώ ακριβώς που λες είναι το πρόβλημα. 

1 λεπτό πριν, lary7 είπε

Για αυτό σου λέω, μπορείς να στείλεις ηλεκτρονικά με όνομα "Θόδωρος Κολοκοτρώνης" και σε αυτό θα καταχωρηθεί. Επίσης δεν μπορούν να κοινοποιήσουν το όνομα σε ΚΑΝΕΝΑΝ, απλά επειδή το χαρτί αλλάζει 2-3 χέρια, κάποιος που τους ξέρει μπορεί να μάθει το όνομα.

Οκ, ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, lary7 είπε

Για αυτό σου λέω, μπορείς να στείλεις ηλεκτρονικά με όνομα "Θόδωρος Κολοκοτρώνης" και σε αυτό θα καταχωρηθεί. Επίσης δεν μπορούν να κοινοποιήσουν το όνομα σε ΚΑΝΕΝΑΝ, απλά επειδή το χαρτί αλλάζει 2-3 χέρια, κάποιος που τους ξέρει μπορεί να μάθει το όνομα.

Το εχεις κάνει ?

Πιάνει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kalmik είπε

Που μπορεί να σε βάλει αυθαίρετο για ψύλλου πήδημα, όπως επειδή έχεις βάλει aircondition δηλ. 9 στους 10 είναι αυθαίρετοι, αλλά μόνον αν σε καρφώσουν ασχολείται.

Ερώτηση: νοικιάζεις σπίτι που έχει ήδη μέσα δικό του a/c. Αν κάνει καταγγελία ο γείτονας ποιος την πληρώνει? ο ιδιοκτήτης ή ο ενοικιαστής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...