Προς το περιεχόμενο

Rapid test Δωρεάν


Thukididis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Οτι βγει σε κανουν να θεωρεις τον εαυτο σου χαζο. Τωρα αν βγει αρνητικο και το δηλωσει δεν ξερω τι μέλλει γενέσθαι, αν βγει θετικό οκ, συνεχιζω. 

Εντωμεταξυ στο εφκα που πήρα για την αναρρωτική θέλει ενα σωρο χαρτια για να βγει, εγω ο ίδιος δεν μπορω να πάω στο νοσοκομείο να παρω γνωμάτευση από γιατρο, η γυναίκα ειναι καραντίνα , οι γονεις ειναι μακρια. Βλέπω απλα να μην πληρωνομαι. Γιατι ολα αυτά κανονικα έπρεπε να γίνονται αυτόματα. Πώς να το τρεξω αφού ειμαι καραντινα. 

Δεν χρειάζεται να τρέξεις πουθενά! Ένα μειλ στέλνεις στην πολιτική προστασία ότι είσαι θετικό κρούσμα και ζητάς βεβαίωση για την δουλειά σου! Έτσι ίσχυε τουλάχιστον πριν κάτι μήνες που το έκανα και εγώ για συγγενικό μου πρόσωπο! Δεν γνωρίζω άμα άλλαξε κάτι μέχρι τώρα! Νομίζω με ένα τηλ στον εοδυ θα σε καθοδηγήσουν! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 161
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

52 λεπτά πριν, Thukididis είπε

εγω που πηγα σε κλιμακιο του εοδυ να κανω ραπιντ τεστ με ρωτησαν ειστε εμβολιασμενος?

τους λεω οχι

μου λενε δυστυχως πρεπει να πατε σε ιδιωτη να κανετε ραπιντ τεστ.

και πως στο εκαναν δωρεαν

αφου λενε οτι δωρεαν ραπιντ τεστ κανουν μονο οι εμβολιασμενοι

εσυ πως το εκανες δωρεαν

κατι δεν μας λες...

εαν ειναι πες μας το μυστικο σου να το κανουμε και εμεις δωρεαν

Προφανώς τους είπες ότι αυτό που χρειαζόσουν ήταν η βεβαίωση, ή έστω έτσι κατάλαβαν, δεν εξηγείται αλλιώς. Εκτός και αν όταν πήγες εσύ ίσχυαν άλλα, εγώ Τετάρτη 15/09 πήγα.

Δεν υπάρχει κάτι που δεν λέω, ούτε έχω κάποιο μυστικό, όπως ξαναέγραψα δεν έκαναν κανένα απολύτως έλεγχο, απλά τα στοιχεία μου έγραψαν σε ένα βιβλίο πριν μου πάρουν δείγμα.

Τώρα να ισχύουν διαφορετικά πράγματα σε κάθε κλιμάκιο δεν νομίζω, παρόλα αυτά δες σε ποιο πήγα:

"Ημ/νία Αποτελεσμάτων: 15/09/2021
Ημ/νία Δειγματοληψίας: 15/09/2021
Φορέας Εξέτασης: ΕΜΠΟΡΙΚΟ & ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΑΧΑΙΑΣ / RAPID TEST
Τύπος εξέτασης: RAPID Τεστ ανίχνευσης αντιγόνου του κορωνοϊού με τη μέθοδο ταχείας δοκιμασίας
(COVID 19 Ag Rapid test)
Αποτέλεσμα: ΑΡΝΗΤΙΚΟ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Georgram είπε

Δεν χρειάζεται να τρέξεις πουθενά! Ένα μειλ στέλνεις στην πολιτική προστασία ότι είσαι θετικό κρούσμα και ζητάς βεβαίωση για την δουλειά σου! Έτσι ίσχυε τουλάχιστον πριν κάτι μήνες που το έκανα και εγώ για συγγενικό μου πρόσωπο! Δεν γνωρίζω άμα άλλαξε κάτι μέχρι τώρα! Νομίζω με ένα τηλ στον εοδυ θα σε καθοδηγήσουν! 

Απο την πολιτική προστασία με είπανε να μιλησω με τον λογιστη μου.

Πήρα τηλέφωνο στον εοδυ για το μοριακο που εκανα. Σε περίπτωση που βγει λεμε αρνητικο, το αποτέλεσμα δεν αλλαζει, παραμενει θετικο. Πρέπει να περάσουν 24 ωρες και μετα να κανω ξανά μοριακό σε διαστημα 72 ωρων να βγει αρνητικο για να μπορουν να κάνουν αποχαρακτηρισμο. Οτι να ναι. Και ας το δηλωσει σαν αρνητικο ο μικροβιολόγος εγω θα πάρω πιστοποιητικό νοσησης και δεν μπορω να πάω πουθενα ακομα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Βγηκε το μοριακό τεστ αρνητικό. Αλλα πάλι θεωρούμε θετικο κρουσμα 

Για το αποχαρακτηρισμο θελει ακομα ενα μοριακο, να περάσουν από επιτροπη τα τεστ να με αλλάξουν σε αρνητικό. Πράγμα που ξεπερναει τις μερες καραντινας. Γιατι το Σαββατοκύριακο δεν λειτουργουν.

Θελωντας και μη θα πάρω ενα πιστοποιητικό νοσησης που δεν ισχυει, χωρις να το εχω επιδιωξει και ας εχω πάρει 20 τηλέφωνα να το αλλαξω.

Για οποιον βρεθει στην δικια μου θεση και καιγεται γιατι εχει δουλειές εχει κατι σημαντικο να κανει, αν κανετε ραπιτ και βγει θετικο, πειτε το φαρμακοποιό να μην το δηλωσει αμεσως παντε καντε μοριακο να στε καλλυμενοι, αν βγει αρνητικο δηλωνεται αυτο, αν βγει θετικο ειναι το ιδιο και ειστε πιο σιγουροι. Εμενα οσες φορες και να μιλησα μου έχουν πει, πως ο φαρμακοποιός δεν επρεπε να μην το δηλωσει κατευθειαν, έπρεπε να πάω για μοριακο. Αλαλούμ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Εμενα οσες φορες και να μιλησα μου έχουν πει, πως ο φαρμακοποιός δεν επρεπε να μην το δηλωσει κατευθειαν, έπρεπε να πάω για μοριακο. Αλαλούμ.

έχεις δίκιο, αλλά και οι φαρμακοποιοί τη δουλειά τους κάνουν. Που να ξέρουν αν όντως θα κανεις μοριακό ή απλά θα εξαφανστιστείς?

όπως και να έχει χρειάζεται ψυχραιμία και υπομονή.. είναι δύσκολοι καιροί, όλοι έχουμε νεύρα και άγχος, έχουμε και τον κορονοϊό!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, onelonelystar είπε

έχεις δίκιο, αλλά και οι φαρμακοποιοί τη δουλειά τους κάνουν. Που να ξέρουν αν όντως θα κανεις μοριακό ή απλά θα εξαφανστιστείς?

όπως και να έχει χρειάζεται ψυχραιμία και υπομονή.. είναι δύσκολοι καιροί, όλοι έχουμε νεύρα και άγχος, έχουμε και τον κορονοϊό!

Κοιτα κακα τα ψεμματα νευρα λιγα υπαρχουν πιο πολυ γιατι προγραμματιζεις πράγματα που δεν γίνονται. Ειχα αυτη την εβδομαδα το μνημόσυνο του παππού της γυναικας και δεν θα πάμε ασχετα αν ειμαι αρνητικος, επείγει μια μετακομιση γιατι ο ιδιοκτήτης που μένω το πουλαει και έπρεπε μεχρι τελη του μηνα να φυγω. Στην δουλειά δεν πάω, χρήματα για τις μερες που καθομαι δεν θα παρω τωρα, μονο μετα αν πάω στο ικα.

Τωρα καποιος πολίτης θα θελει να ναι τυπικος και εγκυρος στο αποτέλεσμα, πιστευω θα βρισκοταν μια λυση, γιατι ο φαρμακοποιός εχει κινητο, ονομα, αμκα.

Εγω δεν ήξερα την διαδικασία, να πω το φαρμακοποιό μην το δηλώνεις, πάω να κάνω μοριακο και το βλέπουμε, θα εμπαινα σε ατυπη καραντίνα. Αλλο δυο μερες και αλλο δεκα. Δηλαδη σημερα με τεστ αρνητικό θα ήμουν στην δουλειά, θα συνεχιζα κανονικα.

Απλα τα έχουν κανει πιο δυσκολα. Και το κοστος για δεύτερο μοριακό ειναι σημαντικό για μένα και δεν το κανω.

Η μια με ειρωνεύτηκε κιολας στον εοδυ λέγοντας μου "Σου αρεσει που θα πάρεις πιστοποιητικό νοσησης χωρις να εισαι" και την απαντησα "τι μου αρεσει;"  Μετα το αλλαξε "ε μην το παίρνεις στραβα".

Εχω κανει πανω απο 20 τηλεφωνα εοδυ, πολιτικη προστασία, δεν δεχονται την πιθανότητα λάθους, ουτε απο το τεστ, ουτε απο τον φαρμακοποιό. Σε δηλωνει θετικο, εισαι θετικος. 

Εκτος αν κανεις αποχαρακτηρισμο, που χρειάζεται δυο μοριακα τεστ το ένα με το αλλο να εχουν διαφορα 24 ωρες και το δεύτερο να δηλωθει εντος 72 ωρων, μα στειλεις εμαιλ στην υπηρεσία, να ελεγξουν τα δικαιολογητικά με μια υπεύθυνη δηλωση και να κρίνει η επιτροπή αν σε αποχαρακτιρισει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Εκτος αν κανεις αποχαρακτηρισμο, που χρειάζεται δυο μοριακα τεστ το ένα με το αλλο να εχουν διαφορα 24 ωρες και το δεύτερο να δηλωθει εντος 72 ωρων, μα στειλεις εμαιλ στην υπηρεσία, να ελεγξουν τα δικαιολογητικά με μια υπεύθυνη δηλωση και να κρίνει η επιτροπή αν σε αποχαρακτιρισει. 

ετσι ακριβως ειναι η διαδικασία, μηνες τωρα, δε καταλαβαινω το γιατι..

 

χαλαρωσε και απολαυσε το αεριτζιδικο πιστοποιητικο σου, όσο μπορεις... άλλο θα παρακάλαγαν και θα πληρωναν για κάτι τετοιο...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, paylidis είπε

ετσι ακριβως ειναι η διαδικασία, μηνες τωρα, δε καταλαβαινω το γιατι..

 

χαλαρωσε και απολαυσε το αεριτζιδικο πιστοποιητικο σου, όσο μπορεις... άλλο θα παρακάλαγαν και θα πληρωναν για κάτι τετοιο...

Ναι οκ καποιοι θα πληρωναν, εμενα εγινε τι πιο ακατάλληλη στιγμη. Αν το μοριακο ηταν θετικο θα ελεγα οκ. Την πιθανότητα σφαλματος τεστ, χειριστη τεστ την αποκλείουν. 

Τελος παντων. Οτι έγινε, εγινε, θα περασουν οι μερες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να ρωτήσω το άλλο που τώρα πια πρέπει να το γνωρίζουμε..;

 

Χρειάζεται ένα RAPID-TEST ανά εβδομάδα ή ανά 7 ημέρες αυστηρά;

Έκανα ένα περασμένη ΤΕΤΑΡΤΗ, αν αυτή τη βδομάδα δε το κάνω σήμερα και το κάνω αύριο, είναι λάθος;

 

Σας παρακαλώ απαντήστε το μου αυτό αν το γνωρίζετε από τον ΦΕΚ με βεβαιότητα.. 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Εγώ να ρωτήσω το άλλο που τώρα πια πρέπει να το γνωρίζουμε..;

 

Χρειάζεται ένα RAPID-TEST ανά εβδομάδα ή ανά 7 ημέρες αυστηρά;

Έκανα ένα περασμένη ΤΕΤΑΡΤΗ, αν αυτή τη βδομάδα δε το κάνω σήμερα και το κάνω αύριο, είναι λάθος;

 

Σας παρακαλώ απαντήστε το μου αυτό αν το γνωρίζετε από τον ΦΕΚ με βεβαιότητα.. 😕

καθε 7 μερες ή νωρίτερα, κοινως απο τεταρτη σε τεταρτη (τριτη μπορεις να το κάνεις, Πέμπτη οχι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Κοιτα κακα τα ψεμματα νευρα λιγα υπαρχουν πιο πολυ γιατι προγραμματιζεις πράγματα που δεν γίνονται. Ειχα αυτη την εβδομαδα το μνημόσυνο του παππού της γυναικας και δεν θα πάμε ασχετα αν ειμαι αρνητικος, επείγει μια μετακομιση γιατι ο ιδιοκτήτης που μένω το πουλαει και έπρεπε μεχρι τελη του μηνα να φυγω. Στην δουλειά δεν πάω, χρήματα για τις μερες που καθομαι δεν θα παρω τωρα, μονο μετα αν πάω στο ικα.

Τωρα καποιος πολίτης θα θελει να ναι τυπικος και εγκυρος στο αποτέλεσμα, πιστευω θα βρισκοταν μια λυση, γιατι ο φαρμακοποιός εχει κινητο, ονομα, αμκα.

Εγω δεν ήξερα την διαδικασία, να πω το φαρμακοποιό μην το δηλώνεις, πάω να κάνω μοριακο και το βλέπουμε, θα εμπαινα σε ατυπη καραντίνα. Αλλο δυο μερες και αλλο δεκα. Δηλαδη σημερα με τεστ αρνητικό θα ήμουν στην δουλειά, θα συνεχιζα κανονικα.

Απλα τα έχουν κανει πιο δυσκολα. Και το κοστος για δεύτερο μοριακό ειναι σημαντικό για μένα και δεν το κανω.

Η μια με ειρωνεύτηκε κιολας στον εοδυ λέγοντας μου "Σου αρεσει που θα πάρεις πιστοποιητικό νοσησης χωρις να εισαι" και την απαντησα "τι μου αρεσει;"  Μετα το αλλαξε "ε μην το παίρνεις στραβα".

Εχω κανει πανω απο 20 τηλεφωνα εοδυ, πολιτικη προστασία, δεν δεχονται την πιθανότητα λάθους, ουτε απο το τεστ, ουτε απο τον φαρμακοποιό. Σε δηλωνει θετικο, εισαι θετικος. 

Εκτος αν κανεις αποχαρακτηρισμο, που χρειάζεται δυο μοριακα τεστ το ένα με το αλλο να εχουν διαφορα 24 ωρες και το δεύτερο να δηλωθει εντος 72 ωρων, μα στειλεις εμαιλ στην υπηρεσία, να ελεγξουν τα δικαιολογητικά με μια υπεύθυνη δηλωση και να κρίνει η επιτροπή αν σε αποχαρακτιρισει. 

 

Είναι τέρμα άσχετοι οι άνθρωποι. Μας τα επρηξαν με τα πιστοποιητικά μαιμου αλλά τώρα οποιος φαρμακοποιός θέλει μπορεί να δηλώσει θετικό και δεν μπορούν να του κάνουν και τίποτα. Τσουπ, νατο το χαρτακι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, basilis_k6 είπε

Είναι τέρμα άσχετοι οι άνθρωποι. Μας τα επρηξαν με τα πιστοποιητικά μαιμου αλλά τώρα οποιος φαρμακοποιός θέλει μπορεί να δηλώσει θετικό και δεν μπορούν να του κάνουν και τίποτα. Τσουπ, νατο το χαρτακι. 

 

Ετσι, αυτο ακριβως την είπα και εγω στο τηλεφωνο οτι στην ουσια ειναι ενα ψευτικο πιστοποιητικό. Πως αν νοσησω πραγματικά, χρειαστει να νοσηλευτω μπορει να εχω προβλημα, αλλα εννια ο μηνας.

Και μεχρι να βγει η βεβαίωση νόσησης εχουμε ακομα μερες. Τους εχω ικανους να με πουν ειχες και ένα τεστ αρνητικό αρα δεν το δικαιουσαι. Γιατι στην σελιδα του gov λεει οτι λαμβανει υποψιν το πιο πρόσφατο. Εκει θα νιωσω τερμα χαζος που εκατσα και τους ακουσα.

Ολα τα περιμενω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος έχει συμπτώματα, εμβολιασμένος η μη, κάνει rapid test και βγεί θετικό, μετά πρέπει να κάνει και μοριακό για επιβεβαίωση;

Ας υποθέσουμε πως και το μοριακό βγαίνει θετικό, ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να πληρώσει τον εργαζόμενο ως ασθένεια για 15 ημέρες;

Υπάρχει άραγε κάποια διάκριση σε αυτήν την περίπτωση μεταξύ εμβολιασμένου και ανεμβολίαστου; Πιστεύω πως όχι, αλλά δεν γνωρίζω αν υπάρχει επίσημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε πω για την δικια μου περίπτωση.

Μετράει το θετικό. Ραπιτ είτε μοριακό. Γι'αυτους εχουν ιδια ισχυ.

Επειδή το ψαχνω ο ανεμβολιαστος δεν παίρνει φραγκο.

Μίλησα με εκφα δεν γνωριζουν αν δικαιούται αναρρωτική. Η πολιτική προστασία με είπε ρωτα τον λογιστή σου.

Ολες αυτες οι υπηρεσίες δεν εχουν αυτόματη σύνδεση μεταξυ τους.

Συν οτι ο ανεμβολιαστος για ολα τα τεστ τα πληρώνει, εκτός αν εχει συμπτώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...