Προς το περιεχόμενο

Rapid test Δωρεάν


Thukididis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Κατι δεν μπορω να καταλαβω σωστα. Και ξαναρωτάω γιατι το θετικο να ναι απολυτο και οχι σφαλμα, ενω το αρνητικό να εμπεριέχει σφαλμα;

Σου απάντησα παραπάνω το γιατί , με παραδείγματα... Ας το πώ αλλη μια φορά. Για να δείξει θετικό ενα τεστ , πρέπει να ανιχνευθει ο ιος. Δεν γινεται να δειξει θετικο χωρις παρουσία του ιου. 

7 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Αν μπερδεψε ο φαρμακοποιός τις πλακέτες επρεπε να με πει να ξανακανουμε τεστ, ενα 10€ ακομα δεν χάθηκε ο κοσμοε απο το να περάσω ολα αυτο τζαμπα.

Δεν ξέρεις εαν έγινε αυτό. Αλλα το βρίσκω εξαιρετικά απίθανο εως αδύνατο :)

Γνωμη ειναι οτι θα έπρεπε να σου κάνουν και αλλο ένα μοριακό δωρεαν σε δημοσια δομή.... 

Το να πάρεις πιστοποιητικό νόσησης , χωρίς να εισαι και εσυ ο ίδιος σίγουρος , εμένα θα με έτρωγε η αγωνία συνέχεια !! . Ασε που φαντάσου να είσαι αρνητικός τελικά , να έχεις πιστοποιητικό νόσησης , και μετά απο πχ 2 μήνες να κολλήσεις (πραγματικά) τον ιό.... Και να πας νοσοκομείο για τεστ , και να σε ξαναπεράσουν θετικό (μέσα σε 2 μήνες).... ξερείς τι ψαχούλεμα θα σου κανει ο εοδυυ και η πολιτική προστασία ???? θα είσαι ο πρωτος στην Ελλάδα που κολλάει 2 φορές τον ιο (βεβαια εσυ θα τον εχεις κολλήσει 1 φορα... αλλα αντε μετά να ξεμπερδεψεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 161
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, sstratos είπε

Και να πας νοσοκομείο για τεστ , και να σε ξαναπεράσουν θετικό (μέσα σε 2 μήνες).... ξερείς τι ψαχούλεμα θα σου κανει ο εοδυυ και η πολιτική προστασία ???? θα είσαι ο πρωτος στην Ελλάδα που κολλάει 2 φορές τον ιο (βεβαια εσυ θα τον εχεις κολλήσει 1 φορα... αλλα αντε μετά να ξεμπερδεψεις)

μην τον τρομοκρατείς τον άνθρωπο. Η βιολογία δεν είναι 0 και 1 και δεν (θα επρεπε να) υπάρχει αυτή η απολυτότητα απο κανέναν. Αφού θέλει να είναι ειλικρινής με τις αρχές και τον εργοδότη του, ας το δηλώσει με οποιον επίσημο τρόπο υπάρχει και τίποτα παραπάνω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sstratos είπε

Σου απάντησα παραπάνω το γιατί , με παραδείγματα... Ας το πώ αλλη μια φορά. Για να δείξει θετικό ενα τεστ , πρέπει να ανιχνευθει ο ιος. Δεν γινεται να δειξει θετικο χωρις παρουσία του ιου. 

Δεν ξέρεις εαν έγινε αυτό. Αλλα το βρίσκω εξαιρετικά απίθανο εως αδύνατο :)

Γνωμη ειναι οτι θα έπρεπε να σου κάνουν και αλλο ένα μοριακό δωρεαν σε δημοσια δομή.... 

Το να πάρεις πιστοποιητικό νόσησης , χωρίς να εισαι και εσυ ο ίδιος σίγουρος , εμένα θα με έτρωγε η αγωνία συνέχεια !! . Ασε που φαντάσου να είσαι αρνητικός τελικά , να έχεις πιστοποιητικό νόσησης , και μετά απο πχ 2 μήνες να κολλήσεις (πραγματικά) τον ιό.... Και να πας νοσοκομείο για τεστ , και να σε ξαναπεράσουν θετικό (μέσα σε 2 μήνες).... ξερείς τι ψαχούλεμα θα σου κανει ο εοδυυ και η πολιτική προστασία ???? θα είσαι ο πρωτος στην Ελλάδα που κολλάει 2 φορές τον ιο (βεβαια εσυ θα τον εχεις κολλήσει 1 φορα... αλλα αντε μετά να ξεμπερδεψεις)

Αυτο που λες τους το ρωτησα, οτι αν κολλησω πραγματικά τον ιο και χρειαστεί να νοσηλευτω, ενω θα εχω το πιστοποιητικό οτι νοσησα τι θα γινει; Και μου απαντησανε τιποτα απλα θα σε νοσηλευτεις αν χρειαστεί. Ξαναρωτησα αν γινει τεστ αντισωμάτων και δεν βρεθουν εγω θα κριθω οτι εβγαλα ενα πλαστο πιστοποιητικό και παλι μου ειπανε οτι κανεις δεν θα σε κανει τεστ αντισωμάτων και οτι δεν ειναι τόσο αξιόπιστο ότι σιγουρα δεν το πέρασες. Αυτα ολα απο τον εοδυ, ελεγα επωνυμο και μου λέγανε ναι ξερουμε ποιος εισαι.

Παιδευομουν να αποδειξω οτι ρε παιδιά δεν θελω ένα ψεύτικο χαρτι αλλα να βγω εξω με ακομα ενα μοριακο και αυτοί μου λέγανε οχι, θα κατσεις μεσα να περάσεις καραντινα και να παρεις το πιστοποιητικό. Ειδικά μια απο την πολιτική προστασία με είπε χαρακτηριστικά " Σου αρεσει που θα γλιτωσεις το εμβόλιο και θα βγαλεις πιστοποιητικό". Δεν τους νοιαζει καθολου. Ενω έπρεπε αυτοι να με κυνηγανε και να δωσουν εντολη σε δημοσια σημεια να παω για επανέλεγχο.

Όταν είπα αυτη της πολιτικής προστασίας οτι εγω χανω μερες απο την δουλειά μου, εχω μερικες υποχρεωσεις που δεν μπορω να τις αφησω εφοσον εχω ενα θετικο ραπιτ και ενα αρνητικο μοριακό, να πάω να κανω ενα μοριακό στο νοσοκομείο αφου δωσουν εντολη, μου ειπε οτι το πιστοποιητικό θα ισοφαρίσει την χασουρα που εχω τωρα. Συγκεκριμένα μου ειπε 1 το κρατούμενο το πιστοποιητικό και απέναντι 1 κρατούμενο οι υποχρεωσεις σου. Εχω κατσει ηδη 4 μερες και τωρα θα κατσω κι αλλο να πάρω το πιστοποιητικό. Και ας ειμαι εγω πλεον ο ανευθυνος. Γιατι ετσι θέλουν να με κανουν.

Απλα το καλο σε ολη την περίπτωση ειναι η καραμελα οι κλησεις καταγράφονται, ας ανατρέξουν τοτε, τι τους έλεγα εγω και τι μου απαντουσαν αυτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν το προτρέπω να δηλώσει τιποτα. Η γνώμη μου ειναι να κάνει και αλλο μοριακο τεστ (σε αλλο διαγνωστικο)... ποιο δίκαιο θα ηταν να του το κανουν δωρεαν ομως σε νοσοκομειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sstratos είπε

Εγω δεν το προτρέπω να δηλώσει τιποτα. Η γνώμη μου ειναι να κάνει και αλλο μοριακο τεστ (σε αλλο διαγνωστικο)... ποιο δίκαιο θα ηταν να του το κανουν δωρεαν ομως σε νοσοκομειο

Δεν μου το κάνουν γιατι είμαι ανεμβολιαστος και δεν εχω συμπτώματα. Ακομα και ενας εμβολιασμενος με μια δοση λογικα την ιδια αντιμετώπιση θα ειχε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, sstratos είπε

Μήπως να δοκιμάσεις σε άλλο νοσοκομείο για μοριακό? μήπως σε δεχτούν ?? στο συγκεκριμένο σε εχουν "σταμπάρει" 😁

 

Το επομενο νοσοκομείο ειναι 60χλμ μακρια σε αλλον νομο αρα δεν γίνεται. Βενζίνη ρισκο. Καθομαι μεσα και η μερες περάσανε. Αυριο Παρασκευή δεν θα βγει το αποτέλεσμα, στην επιτροπή για αποχαρακτηρισμο θα το δουν απο δευτερα, τριτη μπορει να γινει αποχαρακτηρισμος και Τετάρτη σταματαει η καραντινα. Συν οτι αν βγει θετικο με βαση την δικια τους εμπειρία, το gov μετράει μερες με απο το πιο πρόσφατο θετικο, αρα παλι χαμενος βγαινω, σε μέρες, κοστος, απουσιας απο την εργασια και υποχρεώσεις που πάνε πισω.

Υ.γ: πριν από λιγο με πήρε ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος που μενω και με ρωτησε ποτε θα ξενοικιασω, γιατι ο αγοραστής το θελει, του είπα τελη του μηνός και δεν του αρεσε. Μια απο τις υποχρεώσεις μου ηταν να μετακομίσω πριν βγει ο μηνας και μου ζηταει και μερος από τον επόμενο μηνα, γιατι η γυναικα βγαινει από καραντινα μετα της 4 Οκτωβρίου. Με εχουν μουτζωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Υ.γ: πριν από λιγο με πήρε ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος που μενω και με ρωτησε ποτε θα ξενοικιασω, γιατι ο αγοραστής το θελει, του είπα τελη του μηνός και δεν του αρεσε. Μια απο τις υποχρεώσεις μου ηταν να μετακομίσω πριν βγει ο μηνας και μου ζηταει και μερος από τον επόμενο μηνα, γιατι η γυναικα βγαινει από καραντινα μετα της 4 Οκτωβρίου. Με εχουν μουτζωσει.

Αστον να κουρευεται, πες του εχω κοβιντ αν θες ελα απο κοντα να τα πουμε...

Το πολυ πολυ δωσε του κατι για τις 5 μερες που θα μεινεις μεσα να ηρεμησει αν ο νταλγκας του ειναι τα 50€ (που απλα ψαχνει να τσιμπησει επιπλεον λεφτα εφοσον το πουλησε)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Υ.γ: πριν από λιγο με πήρε ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος που μενω και με ρωτησε ποτε θα ξενοικιασω, γιατι ο αγοραστής το θελει, του είπα τελη του μηνός και δεν του αρεσε. Μια απο τις υποχρεώσεις μου ηταν να μετακομίσω πριν βγει ο μηνας και μου ζηταει και μερος από τον επόμενο μηνα, γιατι η γυναικα βγαινει από καραντινα μετα της 4 Οκτωβρίου. Με εχουν μουτζωσει.

Πες του έχω αρχίσει και φτύνω ότι γωνία του σπιτιού βρω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/9/2021 στις 11:57 ΜΜ, Liverpool89 είπε

Εγω εχω μπερδευτεί τι ισχυει. Δεν υπάρχουν σαφης οδηγιες. Λογικα θα μεινω απλήρωτος.

Αν βγεις θετικός και έχεις συμπτώματα επικοινωνείς με γιατρό να σου γράψει αναρρωτική.

Αν βγεις θετικός και δεν έχεις συμπτώματα ή έρθεις σε στενή επαφή με επιβεβαιωμένο κρούσμα και σε δηλώσει το κρούσμα στην πολιτική προστασία (παίρνεις σχετική βεβαιώση), άρα χρειαστεί να μείνεις καραντίνα, λαμβάνεις τις μισές ημέρες άδεια από τη σημαία και τις άλλες μισές από την δική σου άδεια (εκτός αν μπορείς να τις συμψηφίσεις δουλεύοντας τα ρεπό σου ή κάποιες επιπλέον ώρες το επόμεμο διάστημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, paylidis είπε

Αστον να κουρευεται, πες του εχω κοβιντ αν θες ελα απο κοντα να τα πουμε...

Το πολυ πολυ δωσε του κατι για τις 5 μερες που θα μεινεις μεσα να ηρεμησει αν ο νταλγκας του ειναι τα 50€ (που απλα ψαχνει να τσιμπησει επιπλεον λεφτα εφοσον το πουλησε)...

 

3 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Πες του έχω αρχίσει και φτύνω ότι γωνία του σπιτιού βρω

 

Καλησπέρα. Εννοείτε οτι θα κανω αυτο που πρέπει δεν ρισκαρω για δικιες μου υποχρεώσεις, θα ρισκαρω για τον ιδιοκτήτη. Θα τον δωσω και μερικα χρηματα για τις μερες που πρέπει να κατσω για να μην ακουσω περίσσεια λογια.

Ο κοσμος εχει λιγο μπερδευτεί με τις συμπεριφορές του, αντι να ειναι πιο ευελικτος και κατανοητος, ειναι επιθετικός, χωρις κατανοηση. 

Υπομονή μονο.

1 ώρα πριν, agnostos13 είπε

Αν βγεις θετικός και έχεις συμπτώματα επικοινωνείς με γιατρό να σου γράψει αναρρωτική.

Αν βγεις θετικός και δεν έχεις συμπτώματα ή έρθεις σε στενή επαφή με επιβεβαιωμένο κρούσμα και σε δηλώσει το κρούσμα στην πολιτική προστασία (παίρνεις σχετική βεβαιώση), άρα χρειαστεί να μείνεις καραντίνα, λαμβάνεις τις μισές ημέρες άδεια από τη σημαία και τις άλλες μισές από την δική σου άδεια (εκτός αν μπορείς να τις συμψηφίσεις δουλεύοντας τα ρεπό σου ή κάποιες επιπλέον ώρες το επόμεμο διάστημα).

Αυτο μπορει να γινοτανε, εγω που μιλησα με την πολιτική προστασία με είπε μιλα με τον λογιστη σου ξερει, για βεβαίωση δεν μου αναφερε, μονο αυτη που θα πάρω οταν περασουν οι μερες για οτι νοσησα. Συμπτώματα ακομα δεν εχω εμφανισει ευτυχως.  Ειναι η 5η μερα καραντινας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Liverpool89 είπε

 

Καλησπέρα. Εννοείτε οτι θα κανω αυτο που πρέπει δεν ρισκαρω για δικιες μου υποχρεώσεις, θα ρισκαρω για τον ιδιοκτήτη. Θα τον δωσω και μερικα χρηματα για τις μερες που πρέπει να κατσω για να μην ακουσω περίσσεια λογια.

Ο κοσμος εχει λιγο μπερδευτεί με τις συμπεριφορές του, αντι να ειναι πιο ευελικτος και κατανοητος, ειναι επιθετικός, χωρις κατανοηση. 

Υπομονή μονο.

Αυτο μπορει να γινοτανε, εγω που μιλησα με την πολιτική προστασία με είπε μιλα με τον λογιστη σου ξερει, για βεβαίωση δεν μου αναφερε, μονο αυτη που θα πάρω οταν περασουν οι μερες για οτι νοσησα. Συμπτώματα ακομα δεν εχω εμφανισει ευτυχως.  Ειναι η 5η μερα καραντινας.

Δείχνεις τη βεβαίωση οτι ήσουν θετικός στο λογιστή της εταιρείας και:

2 ώρες πριν, agnostos13 είπε

λαμβάνεις τις μισές ημέρες άδεια από τη σημαία και τις άλλες μισές από την δική σου άδεια (εκτός αν μπορείς να τις συμψηφίσεις δουλεύοντας τα ρεπό σου ή κάποιες επιπλέον ώρες το επόμεμο διάστημα).

Αλλιώς ψάχνεις γιατρό να δεχτεί να σου γράψει αναρρωτική.

Βεβαίωση από την πολιτική προστασία λαμβάνεις μόνο αν μείνεις σε καραντίνα χωρίς να έχεις κολλήσει τελικά (για προληπτικούς λόγους λόγω στενής επαφής με καταγεγραμμένο κρούσμα).

ΥΓ. Φυσικά είναι αυτονόητο οτι αν τηλεργάζεσαι ενώ είσαι σε καραντίνα δεν χρειάζεται να γίνει τίποτα από τα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, NobodyRankXV είπε

Ρε παιδιά ερώτηση δουλεύω Δευτέρα,  αν κάνω rapid Σάββατο είμαι οκ ;

Δεν έχει δοθεί σαφή απάντηση απο τις αρχές - δείγμα οτι γίνεται μόνο τιμωρητικά.

Στα πρακτικα, αν θες να σκανάρεται ως έγκυρο Δευτέρα πρωί απο την android covid app τότε πρέπει να το κάνεις Κυριακή.
Αν τσεκάρουν χαρτί στην εργασία σου, τότε και του Σαββάτου θα τους κάνει εφόσον δεν υπάρχει αντίθετη οδηγία απο την κυβέρνηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/9/2021 στις 12:00 ΜΜ, agnostos13 είπε

Αν βγεις θετικός και έχεις συμπτώματα επικοινωνείς με γιατρό να σου γράψει αναρρωτική.

Αν βγεις θετικός και δεν έχεις συμπτώματα ή έρθεις σε στενή επαφή με επιβεβαιωμένο κρούσμα και σε δηλώσει το κρούσμα στην πολιτική προστασία (παίρνεις σχετική βεβαιώση), άρα χρειαστεί να μείνεις καραντίνα, λαμβάνεις τις μισές ημέρες άδεια από τη σημαία και τις άλλες μισές από την δική σου άδεια (εκτός αν μπορείς να τις συμψηφίσεις δουλεύοντας τα ρεπό σου ή κάποιες επιπλέον ώρες το επόμεμο διάστημα).

Σχετικά με την 1η παράγραφο το καταλαβαίνω.Αναρρωτική άδεια πληρωμένη απο το ΙΚΑ και απο τον εργοδότη.

Σχετικά με την 2η παράγραφο γιατί να μην πληρωθεί και να χάσει τις μισές ημέρες αν πάρει "από την σημαία" και πως θα τις δικαιολογήσει;

Επίσης γιατί να ξοδέψει ημέρες κανονικής άδειας;Αν δεν έχει υπόλοιπο κανονικής άδειας;

 

Στις 24/9/2021 στις 1:14 ΜΜ, Liverpool89 είπε

Αυτο μπορει να γινοτανε, εγω που μιλησα με την πολιτική προστασία με είπε μιλα με τον λογιστη σου ξερει, για βεβαίωση δεν μου αναφερε, μονο αυτη που θα πάρω οταν περασουν οι μερες για οτι νοσησα. Συμπτώματα ακομα δεν εχω εμφανισει ευτυχως.  Ειναι η 5η μερα καραντινας.

Με όλα αυτά που έχεις γράψει, θα βγεί παιχνίδι The Last Of Us 3. 😄

Στις 25/9/2021 στις 9:18 ΠΜ, NobodyRankXV είπε

Ρε παιδιά ερώτηση δουλεύω Δευτέρα,  αν κάνω rapid Σάββατο είμαι οκ ;

Για 1 εβδομάδα ισχύει το rapid test.Απλά η εφαρμογή covid free τα βγάζει άκυρα, ακόμα και αυτά που η διάρκειά τους δεν έχει περάσει το 48ωρο.Πάνω στο χαρτί, αναγράφεται η ημερομηνία που έγινε το test.

Οι περισσότεροι το κάνουν Σάββατο νομίζω.Υπάρχει Κυριακή ανοιχτό διαγνωστικό κέντρο;

Γιατί δεν ρωτάς τον εργοδότη σου;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...