Προς το περιεχόμενο

Rapid test Δωρεάν


Thukididis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Τελικα δεν νομιζω να εχει διαφορα το rapid απο το self

Μου ειπαν απο το φαρμακειο να γινει ενα self test και να παω να το καταχωρησουν αυτοι στο συστημα για να εκτυπωθει μετα .

ρε να μην εχω εναν τετοιο κοντα μου. εχω μαζεψει 100σελφ και ολοι εδω ζητανε 8+ ευρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 161
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, basilis_k6 είπε

ρε να μην εχω εναν τετοιο κοντα μου. εχω μαζεψει 100σελφ και ολοι εδω ζητανε 8+ ευρω.

Δεν νομίζω να το κάνει και τσάμπα. Αν το κάνει τσάμπα θέλει 2 φορές σκότωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ουσία το να γίνεται το rapid test στα διαγνωστικά κέντρα η στα φαρμακεία και να το καταχωρούν οι ίδιοι στο σύστημα, είναι γιατί γιατί οι περισσότεροι πολίτες θα το δήλωναν αρνητικό χωρίς να το κάνουν.

Ακόμα και αν έβγαινε θετικό, κάποιοι πάλι αρνητικό θα το δήλωναν.Οπως με τα self test που ήταν δωρεάν, πήγαιναν στον κάδο.

Το κόστος που επιβαρύνει τον καθένα, είναι ακόμα 1 έμμεσος τρόπος προώθησης του εμβολιασμού.

Είναι δυνατόν να δηλώσει το αποτέλεσμα του test το διαγνωστικό η το φαρμακείο, ενώ δεν το έχει κάνει ίδιος στον πολίτη απλά πουλώντας το test;Αφού αυτοί πρέπει να το δηλώσουν, λογικά δεν φαίνεται ποιός το δηλώνει;

Δηλαδή θα αγοράσει το test ο πολίτης και θα του πούν κάνε το test και πάρε μας τηλέφωνο να μας πείς το αποτέλεσμα;

Αν το δηλώσει αρνητικό και μετά ο πολίτης είναι θετικός και καταγραφεί τι θα γίνει;Ποιός φαρμακοποιός η διαγνωστικό θα ρίσκαρε τέτοια παρατυπία;

Εχουμε και τους άλλους τους "έξυπνους" που μοιράζονται 1 barcode.Αν όμως γινόταν έλεγχος του πιστοποιητικού εμβολιασμού η του rapid test με ταυτότητα και πρόστιμο, θα το σκέφτονταν μερικοί.Ετσι μόνο συμπεριφερόμαστε σωστά, με φόβο, όπως και στην οδήγηση.Υπάρχει κάποιο μεγάλο ποσοστό ανθρώπων, που δεν θα έπρεπε να οδηγεί.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2021 στις 4:33 ΜΜ, AntiCambeR είπε

Η ουσία το να γίνεται το rapid test στα διαγνωστικά κέντρα η στα φαρμακεία και να το καταχωρούν οι ίδιοι στο σύστημα, είναι γιατί γιατί οι περισσότεροι πολίτες θα το δήλωναν αρνητικό χωρίς να το κάνουν.

Ακόμα και αν έβγαινε θετικό, κάποιοι πάλι αρνητικό θα το δήλωναν.Οπως με τα self test που ήταν δωρεάν, πήγαιναν στον κάδο.

Το κόστος που επιβαρύνει τον καθένα, είναι ακόμα 1 έμμεσος τρόπος προώθησης του εμβολιασμού.

Είναι δυνατόν να δηλώσει το αποτέλεσμα του test το διαγνωστικό η το φαρμακείο, ενώ δεν το έχει κάνει ίδιος στον πολίτη απλά πουλώντας το test;Αφού αυτοί πρέπει να το δηλώσουν, λογικά δεν φαίνεται ποιός το δηλώνει;

Δηλαδή θα αγοράσει το test ο πολίτης και θα του πούν κάνε το test και πάρε μας τηλέφωνο να μας πείς το αποτέλεσμα;

Αν το δηλώσει αρνητικό και μετά ο πολίτης είναι θετικός και καταγραφεί τι θα γίνει;Ποιός φαρμακοποιός η διαγνωστικό θα ρίσκαρε τέτοια παρατυπία;

Εχουμε και τους άλλους τους "έξυπνους" που μοιράζονται 1 barcode.Αν όμως γινόταν έλεγχος του πιστοποιητικού εμβολιασμού η του rapid test με ταυτότητα και πρόστιμο, θα το σκέφτονταν μερικοί.Ετσι μόνο συμπεριφερόμαστε σωστά, με φόβο, όπως και στην οδήγηση.Υπάρχει κάποιο μεγάλο ποσοστό ανθρώπων, που δεν θα έπρεπε να οδηγεί.

Ελλαδιστάν είμαστε. Ο φαρμακοποιός θα ισχυριστεί ότι ο ασθενής πήγε από εκεί και το τεστ έκανε λάθος αν εν τέλει βγει θετικός. Δεν θα δώσει λόγο σε κανένα. Δύσκολα να τον καρφώσει κάποιος αφού οι ενδιαφερόμενοι θα πουν το όνομα του σε άλλον όμοιο ενδιαφερόμενο που και εκείνος για να συνεχίσει ανέμελα την ζωή του δεν θα το πει σε κανέναν κ.ο.κ.

Ζούμε δυστυχώς στην χώρα της ανομίας. Γνωστός μου αστυνομικός είναι αρνητικός με την υποχρεωτικότητα και στο εμβόλιο και παλαιοτέρα με τις μάσκες και δεν δέχεται να βάλει πρόστιμα. Όταν στους ίδιους ελεγκτικούς μηχανισμούς επικρατεί αναρχία πως περιμένεις τα επιβάλουν την τάξη.

Δεν με εκπλήσσει πάντως το γεγονός των λανθασμένων μέτρων. Αν δούμε και το παρελθόν με τα υπόλοιπα εμβόλια το μέτρο που πήραμε είναι να μην μπορούνε να πάνε σχολείο. Well done ελληνικό κράτος. Αν είναι ψεκασμένος ο μπαμπάς και η μαμά θα καταδικάσεις τα παιδιά να βγουν στην κοινωνίας χωρίς μόρφωση και λανθασμένη αντίληψη της πραγματικότητας. Και σε αυτή την περίπτωση γνωρίζω 2 οικογένειες που τα παιδιά τα διαβάζουνε εκείνοι στο σπίτι τους και τα κάνουν και καλύτερα απ το σχολείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2021 στις 1:43 ΜΜ, Γιάννης Platano είπε

Τελικα δεν νομιζω να εχει διαφορα το rapid απο το self

Μου ειπαν απο το φαρμακειο να γινει ενα self test και να παω να το καταχωρησουν αυτοι στο συστημα για να εκτυπωθει μετα .

Που ειναι αυτο το φαρμακειο!;; 
γιατι σε οσα ρωτησα εγω μου λενε αλλο το self αλλο το rapid, δεν υποκαθιστά το ένα το άλλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά αν κάνω ραπιντ τεστ σε φαρμακείο μπορούν να μου εκτυπώσουν το αποτέλεσμα του gov.gr και σε χαρτί; Γιατί στη δουλειά θα μου το ζητήσουν κ αυτό εκτός από την ηλεκτρονική δήλωση. Υπάρχει δυνατότητα εκτύπωσης; 

Απ όσο διαβάζω βλέπω ότι τα ραπιντ τεστ σου τα κάνει ο φαρμακοποιός επιτόπου και τα δηλώνει κιόλας στο συστημα. Δε νομίζω να άλλαξε κάτι. 

Επεξ/σία από lek88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lek88 είπε

Παιδιά αν κάνω ραπιντ τεστ σε φαρμακείο μπορούν να μου εκτυπώσουν το αποτέλεσμα του gov.gr και σε χαρτί; Γιατί στη δουλειά θα μου το ζητήσουν κ αυτό εκτός από την ηλεκτρονική δήλωση. Υπάρχει δυνατότητα εκτύπωσης; 

Απ όσο διαβάζω βλέπω ότι τα ραπιντ τεστ σου τα κάνει ο φαρμακοποιός επιτόπου και τα δηλώνει κιόλας στο συστημα. Δε νομίζω να άλλαξε κάτι. 

Δεν ξέρω αν μπορεί να σου κάνει την εκτύπωση ο φαρμακοποιός χωρίς τους κωδικούς taxis.

Έχω την εντύπωση ακόμη ότι δεν είναι υποχρεωτικό να κρατάς το χαρτί μαζί σου αλλά μπορείς να το έχεις στο κινητό σου.

Για web μπες εδώ: https://www.gov.gr/ipiresies/ugeia-kai-pronoia/koronoios-covid-19/bebaiose-arnetikou-diagnostikou-elegkhou-koronoiou-covid-19

Στο κινητό μπορείς να κατεβάσεις το gov.gr app . Συνδέσου, πήγαινε στο menu, όλες οι εφαρμογές, γράψε covid στην αναζήτηση και θα βρεις το "Βεβαίωση αρνητικού διαγνωστικού ελέγχου κορωναϊού COVID-19 " και ακολούθα τα βήματα

Έπειτα μπορείς να ξαναπάς menu -> όλες οι εφαρμογές. Πάτα κάπου στα δεξιά τις 3 τελείες - > Θυρίδα πολίτη και λογικά θα έχεις αποθηκευμένη την βεβαίωση εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έκανα ένα rapid test σήμερα σε διαγνωστικό κέντρο. Έλαβα την απάντηση εγγράφως από το διαγνωστικό κέντρο. Τους έδωσα ΑΜΚΑ, χρειάζεται να το δηλώσω κάπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Εγώ έκανα ένα rapid test σήμερα σε διαγνωστικό κέντρο. Έλαβα την απάντηση εγγράφως από το διαγνωστικό κέντρο. Τους έδωσα ΑΜΚΑ, χρειάζεται να το δηλώσω κάπου;

Θεωρητικά όχι,υποθέτω οτι σε ιδιωτική εργασία απλά δείχνεις το χαρτί του διαγνωστικού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, gina57 είπε

Θεωρητικά όχι,υποθέτω οτι σε ιδιωτική εργασία απλά δείχνεις το χαρτί του διαγνωστικού.

 

Σε έναν γιατρό θέλω να το δείξω που μου το ζήτησε για να πάω να εξεταστω στο ιατρείο του. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Basilhs23___ είπε

Σε έναν γιατρό θέλω να το δείξω που μου το ζήτησε για να πάω να εξεταστω στο ιατρείο του. 

Δεν νομίζω οτι θα έχεις πρόβλημα εφ΄΄οσον αναφέρεται και ο ΑΜΚΑ σου. Να ξέρεις ότι σε πολλές περιπτώσεις δημόσιο ή πανεπιστήμια,το θέλουν και σε έντυπη μορφή,όχι μόνο στο κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, gina57 είπε

Δεν νομίζω οτι θα έχεις πρόβλημα εφ΄΄οσον αναφέρεται και ο ΑΜΚΑ σου. Να ξέρεις ότι σε πολλές περιπτώσεις δημόσιο ή πανεπιστήμια,το θέλουν και σε έντυπη μορφή,όχι μόνο στο κινητό.

Μου είχανε ζητήσει ΑΜΚΑ, αλλά νομίζω ότι δεν τον αναφέρουν καθόλου στο έντυπο αποτέλεσμα. Μόνο ονοματεπώνυμο και στοιχεία ηλικία. 

Edit: Μπήκα τώρα στην εφαρμογή να ελέγξω τι γράφει. Εχει δηλωθεί και εκδοθεί το rapid test από το εργαστήριο, οπότε το εκτυπώνω από εκεί και όλα κομπλέ. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, lek88 είπε

Παιδιά αν κάνω ραπιντ τεστ σε φαρμακείο μπορούν να μου εκτυπώσουν το αποτέλεσμα του gov.gr και σε χαρτί; Γιατί στη δουλειά θα μου το ζητήσουν κ αυτό εκτός από την ηλεκτρονική δήλωση. Υπάρχει δυνατότητα εκτύπωσης; 

Οχι , δεν γινεται καμία εκτύπωση απο το φαρμακείο.

Απλώς περνάει το αποτέλεσμα στο συστημα.. Για να γινει εκτυπωση , χρειάζονται κωδικοί taxisnet του ενδιαφερόμενου, οι οποιοι ειναι προσωπικοί και καλό ειναι να μην τους δινετε σε κανενός είδους επιχείρηση ,  άσχετη με το λογιστικό γραφείο σας.  (οχι οτι το φαρμακείο θα σας κάνει κάτι κακό , αλλα καλό ειναι να μην τους δινετε). 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2021 στις 1:08 ΜΜ, sstratos είπε

Οχι , δεν γινεται καμία εκτύπωση απο το φαρμακείο.

Απλώς περνάει το αποτέλεσμα στο συστημα.. Για να γινει εκτυπωση , χρειάζονται κωδικοί taxisnet του ενδιαφερόμενου, οι οποιοι ειναι προσωπικοί και καλό ειναι να μην τους δινετε σε κανενός είδους επιχείρηση ,  άσχετη με το λογιστικό γραφείο σας.  (οχι οτι το φαρμακείο θα σας κάνει κάτι κακό , αλλα καλό ειναι να μην τους δινετε). 

Πολύ σωστά. Μου το έκαναν και το δήλωσαν στο σύστημα. Το εκτύπωσα εγώ στο σπίτι με τους κωδικούς taxis. Μου δώσανε και ένα χαρτάκι με πληροφορίες για το πως και που μπαίνω να το εκτυπώσω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...