Προς το περιεχόμενο

ΑΞΙΖΕΙ μετάβαση απο 50Mbps σε 100Μbps ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας

Στην περιοχή μου τις οπτικές τις έχει βάλει η wind και έχω wind 50αρα και μιας και λήγει το συμβόλαιο ρώτησα το κόστος αναβάθμισης σε 100αρα

η wind μου την δίνει με  33 €  (+ 7 € το μήνα και 7*12= 84 ετησίως)

η μέγιστη παράλληλη χρήση είναι 

παιχνίδια on line o μικρός (fortnite, FIFA, ROCKET)

Τηλεργασία εγώ (όχι ιδιαίτερες απαιτήσεις)  'η netflix 4k

youtube / netflix HD η κόρη 

 

αξίζει να κάνω την μετάβαση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Δες εδώ https://www.sfbb.gr/LandingPage.html άμα έχεις επιλογή για FTTH με κουπόνι. Εξάρταται άμα έχεις καμπίνα στο τετράγωνο σου και ποια είναι η μέγιστη ταχύτητα συγχρονισμού που δίνει το ρούτερ. Αυτό στο λέω για να ξέρεις άμα θα τα πιάσεις τα 100 ή θα μπεις σε μια άλλη διαδικασία λόγω χαμηλότερης ταχύτητας. Θα μπορούσες να κάνεις παζάρι στη τιμή ( εάν δεν έχεις extra υπηρεσίες) καθώς τα περισσότερα στα 100 είναι στα 29-30 ευρώ, βέβαια είναι για νέους πελάτες.

Άμα σου δώσει καλύτερη τιμή για τα 50 πάρτην καθώς τώρα είσαι στα 26 και παρακολούθησε το μήνα-μήνα μέχρι να σου δώσει κάτω απο 30 την 100αρα. Η αλλαγή απο 50   ->100 είναι υπόθεση 1-2 ημερών στο VDSL.

Από πλευράς ταχύτητας σίγουρα αξίζει( καλύτερες ταχύτητες στο wifi, μισός χρόνος στο download/upload, άνεση να μπουν και άλλες συσκευές), απλά τσέκαρε το όχι με τον πωλητή άμα θα τα πιάνεις αλλά ρώτα κάποιον γείτονα. 

Άμα έχει FTTH τότε με κλειστά τα μάτια, δεν συγκρίνεται με το VDSL.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση-βοήθεια σου

Αυτή την στιγμή έχω 50αρα και κλειδώνω στα 49 περίπου (25 μέτρα από την καμπίνα, νέο καλώδιο του ΟΤΕ από καμπίνα στην πολυκατοικία)

δυστυχώς FTTH δεν υπάρχει στην περιοχή μου (Αγ Αναργύρους) .Στους νέους η wind δινει την 100 αρα με 30€ στους παλιούς με 33 😬

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωρίζω πολύ καλά αυτό με τις τιμές τους. Δες και απο το ρουτερ για σιγουριά το maximum (192.168.x.x) . Συνέχισε με το 50αρι μέχρι να σου έρθει το 100αρι σε καλύτερη τιμή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) τι εννοείς από το router ?? μετράω με ενσύρματη σύνδεση και μέτρηση με speedtest και δίνει 49

β) το συμβόλαιο λήγει αυτόν το μήνα και η πολιτική τους είναι να σου γυρίσουν την βασική τιμή *δεν θυμάμαι καλά γύρω στα 55 €) μέχρι να ανανεώσεις, οπότε αναγκάζεσαι να υπογράψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποψη μου αν παει καλα εως τωρα η 50αρα με σταθεροτητα κτλ ν πας σε 100αρα. Η τιμη φαινετε καλη κ οι απαιτησεις ολο κ μεγαλωνουν. Εγω δινω 36.9€ σε οτε 100αρα.

Απλα αν μπορεις δες μεσα απο το ρουτερ το max atainable να εισαι σιγουρος οτι θα πιασεις την μεγιστη ταχυτητα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Μπαίνεις στη διεύθυνση htpp://192.168.1.254 με στοιχεια user & password admin/admin εκτός άμα σου λέει το ρούτερ άλλα από κάτω  και είσαι μέσα στις ρυθμίσεις του ρούτερ. Μέσα στα menu σου έχει κάπου να δεις σε τι ταχύτητα κλειδώνει, εάν μαζεύει errors και σου λέει και τη maximum ταχύτητα συγχρονισμού και άλλα στοιχεία. 

β) εξαρτάται δεν το κάνουν πάντα, μπορούν να σου αλλάξουν την έκπτωση και να πληρώνεις παραπάνω, μπορούν να το κρατήσουν στα ίδια, μπορούν να σε γυρίσουν στην αρχική τιμή. Είναι ένα μέτρο πίεσης για να υπογράψεις ξανά συμβόλαιο ( "τυράκι "  για τους πωλητές/ τμήμα ανανεώσεων ), καθώς αφού δεν έχεις συμβόλαιο μπορούν να κάνουν ότι θέλουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπήκα στο router και τα στοιχεία είναι τα κάτωθι,,

μια βοήθεια γιατί δεν μπορώ να τα ¨διαβάσω¨ 

image.png.4fe689395bca28a46d50a8722ca35801.png

image.png.a0b90bb6d41da010e84462d199e5d884.png

Επεξ/σία από xristos_2011
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρα πολύ καλά είσαι, κλειδώνεις ήδη στα 174 (ο κόφτης για τα 50 μπαίνει μετά) επειδή είσαι σε καμπίνα Wind. Την έχεις πανεύκολα την 100άρα, ειδικά με το 35b που είσαι.

Πάντως αυτή τη μαλακία με το ανούσιο κλείδωμα και την ισχύ στο Θεό την έχει κόψει ευτυχώς σε κάποιες καμπίνες της η Wind. Ίσως σοβαρευτούν και την κόψουν και στη δική σου και γενικά σε όλες, αλλά πάλι δεν νομίζω να έχεις θέμα για τα 100.

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, greekfragma είπε

ωραία 50άρα και γω θέλω! 😂

2 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Πάρα πολύ καλά είσαι, κλειδώνεις ήδη στα 174 (ο κόφτης για τα 50 μπαίνει μετά) επειδή είσαι σε καμπίνα Wind. Την έχεις πανεύκολα την 100άρα, ειδικά με το 35b που είσαι.

άρα αξίζει να πάω σε 100 , σωστά ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι σωστή VDSL γραμμή και ελάχιστα CRC errors. Κάνεις ότι θέλεις με αυτά τα στατιστικά. Είσαι ήδη στα 174 απλά σε περιορίζουν για να πάρεις ότι πληρώνεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Πάρα πολύ καλά είσαι, κλειδώνεις ήδη στα 174 (ο κόφτης για τα 50 μπαίνει μετά) επειδή είσαι σε καμπίνα Wind. Την έχεις πανεύκολα την 100άρα, ειδικά με το 35b που είσαι.

Πάντως αυτή τη μαλακία με το ανούσιο κλείδωμα και την ισχύ στο Θεό την έχει κόψει ευτυχώς σε κάποιες καμπίνες της η Wind. Ίσως σοβαρευτούν και την κόψουν και στη δική σου και γενικά σε όλες, αλλά πάλι δεν νομίζω να έχεις θέμα για τα 100.

Profile 35 b για γραμμη εως 50 mbps  δεν υπαρχει νοημα να ειναι σε αυτο το profile . Eπιπλεον προκαλει προβλημα  στις αλλες συνδεσεις γιατι προκαλει θορυβο (Το vectoring μειωνει το θορυβο στις συνδεσεις που ειναι απο την καμπνια και το router υποστηριζει vectoring  ). Οι συνδεσεις που ειναι με adsl  και εχουν επαφη με τα καλωδια χαλκου  αυτης της καμπινας θα εχει μειωθει  η ταχυτητα συνχρονισμου  .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...