Προς το περιεχόμενο

ΑΞΙΖΕΙ μετάβαση απο 50Mbps σε 100Μbps ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, dionisis241 είπε

Profile 35 b για γραμμη εως 50 mbps  δεν υπαρχει νοημα να ειναι σε αυτο το profile . Eπιπλεον προκαλει προβλημα  στις αλλες συνδεσεις γιατι προκαλει θορυβο (Το vectoring μειωνει το θορυβο στις συνδεσεις που ειναι απο την καμπνια και το router υποστηριζει vectoring  ). Οι συνδεσεις που ειναι με adsl  και εχουν επαφη με τα καλωδια χαλκου  αυτης της καμπινας θα εχει μειωθει  η ταχυτητα συνχρονισμου  .

δεν ξέρω εάν τα ερμήνευσα σωστά αυτά που γράφεις =

A) ίσως έχω 35b profile προφανώς γιατί η wind μου έχει δώσει ήδη το modem που δίνει στις 100/200 το ZTE H288A

Β) έχω την εντύπωση από την καμπίνα της wind δίνουν μόνο vdsl , γιατί δίπλα υπάρχει και η παλιά του ΟΤΕ  όπου βλέπω συχνά συνεργεία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 minutes ago, dionisis241 said:

Profile 35 b για γραμμη εως 50 mbps  δεν υπαρχει νοημα να ειναι σε αυτο το profile . Eπιπλεον προκαλει προβλημα  στις αλλες συνδεσεις γιατι προκαλει θορυβο (Το vectoring μειωνει το θορυβο στις συνδεσεις που ειναι απο την καμπνια και το router υποστηριζει vectoring  ). Οι συνδεσεις που ειναι με adsl  και εχουν επαφη με τα καλωδια χαλκου  αυτης της καμπινας θα εχει μειωθει  η ταχυτητα συνχρονισμου  .

Ακριβώς γι' αυτό τους «έκραξα». Ευτυχώς όπως είπα σε κάποιες καμπίνες δεν το κάνουν πλέον.

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, xristos_2011 είπε

δεν ξέρω εάν τα ερμήνευσα σωστά αυτά που γράφεις =

A) ίσως έχω 35b profile προφανώς γιατί η wind μου έχει δώσει ήδη το modem που δίνει στις 100/200 το ZTE H288A

Β) έχω την εντύπωση από την καμπίνα της wind δίνουν μόνο vdsl , γιατί δίπλα υπάρχει και η παλιά του ΟΤΕ  όπου βλέπω συχνά συνεργεία 

Η wind σε καποιες δικες τις καμπινες συνδεει τους   συνδρομητες της σε 35 profile και για γραμμη 50 mbps .Εγω αναφερθηκα στα προβληματα  που  μπορει να προκαλεσει σε αλλες γραμμες. Οι  γραμμες που ειναι adsl ειναι απο αστικο κεντρο και δεν λειτουργει η υπηρεσια vectoring  και για αυτο ο θορυβος που προκαλειται απο  τις γραμμες 35 profile δεν διορθωνετε με συνεπεια να μειωνεται ο συνχρονισμος .

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ που έκανα νέα σύνδεση (νέο αριθμό)50αρα εδώ και 2 εβδομάδες άμα θελήσω να πάω 100 μπορώ? 

Είχα σκοπό για 100αρα από αρχή αλλά φοβήθηκα την ποιότητα της γραμμής κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johnnyman είπε

Καλημέρα! 

 

Καλημέρα φίλε μου,
με τα στατιστικά σου άνετα μπορείς να βάλεις 100 και να είσαι στη μέγιστη ταχύτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikos_k1 είπε

Καλημέρα φίλε μου,
με τα στατιστικά σου άνετα μπορείς να βάλεις 100 και να είσαι στη μέγιστη ταχύτητα.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. 

Από την αρχή θα έβαζα αλλά φοβήθηκα..

Σιγά τώρα μην μου το κάνουν 100 με 29.90...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/9/2021 στις 2:44 ΜΜ, xristos_2011 είπε

η wind μου την δίνει με  33 €  (+ 7 € το μήνα και 7*12= 84 ετησίως)

 

Πολυ μεγαλη αυξηση μου φαινεται. Πριν 2 εβδομαδες με πηγαν απο 26 στα 28 για να παω απο 50αρι σε 100αρι. Δεν ξερω τι εξτρα εχεις στο προγραμμα σου βεβαια. Αλλα μονο για το 100αρι τα 7ευρο δεν ξερω αν αξιζουν. Εκτος αν κανεις τοσα πολλα πραγματα ταυτοχρονα στο internet

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Πολυ μεγαλη αυξηση μου φαινεται. Πριν 2 εβδομαδες με πηγαν απο 26 στα 28 για να παω απο 50αρι σε 100αρι. Δεν ξερω τι εξτρα εχεις στο προγραμμα σου βεβαια. Αλλα μονο για το 100αρι τα 7ευρο δεν ξερω αν αξιζουν. Εκτος αν κανεις τοσα πολλα πραγματα ταυτοχρονα στο internet

Δεν έχω τίποτα έξτρα ότι δίνει το πρόγραμμα (τώρα έχω αστικά / υπεραστικά δωρεάν και 360 ΄ προς κινητά) και είναι στα 26,99

Είχε λήξει το συμβόλαιο σου ή σου πρότειναν μετάβαση ενδιάμεσα ??

Δεν έχω κάνει την αλλαγή ακόμα γιατί θεωρώ κοροϊδία την διαφορά τιμής μεταξύ νέου και παλαιού πελάτη 

Επεξ/σία από xristos_2011
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, xristos_2011 είπε

Δεν έχω τίποτα έξτρα ότι δίνει το πρόγραμμα (τώρα έχω αστικά / υπεραστικά δωρεάν και 360 ΄ προς κινητά) και είναι στα 26,99

Είχε λήξει το συμβόλαιο σου ή σου πρότειναν μετάβαση ενδιάμεσα ??

Δεν έχω κάνει την αλλαγή ακόμα γιατί θεωρώ κοροϊδία την διαφορά τιμής μεταξύ νέου και παλαιού πελάτη 

Οχι δεν είχε λήξει. Μας πηραν τηλεφωνο και μας είπαν οτι ειναι διαθεσιμο. Απο 26,20 στα 28,20. (σταθερα απεριοριστα, κινητα 6 ωρες )στην Vodafone αυτα. Και στο πατρικο μου τον Αυγουστο στα 33,90 (αστικα απεριοριστα, κινητα 7ωρες, διεθνη 2-3 ωρες,παγιο σε συμβολαιο κινητου 15% εκπτωση καθε μηνα, απεριοριστα λεπτα απο τα 4 κινητα της οικογενειας προς το σταθερο και αντιστροφα )  απο 31,90 στον ΟΤΕ . Στο πατρικο μου όμως θα εληγε σε 2-3 εβδομαδες και τους πηραν για ανανεωση. 

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Baggos91 είπε

@xristos_2011 Σε λίγο αλλάζει ο μήνας, ρώτησε ξανά για τιμή. 

καλή  και σωστή ιδέα αλλά έληξε ήδη το παλιό μου συμβόλαιο και το Σάββατο θα περάσω μια από το κατάστημα της περιοχής μπας και μπορεί να δώσει τίποτα διαφορετικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκεφτόμουν και εγώ να κάνω το 50αρι 100αρι που είμαι στην wind αλλά προχθές είδα άλλαξαν τα στατιστικά μου χωρίς λόγο...

Δείτε εδώ...

Πως ήμουν πριν και πως είναι τωρα...

Τώρα πλέον φοβάμαι να το κάνω..

 

 

Screenshot_20220330-084558_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20220430-121033_Samsung Internet.jpg

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...