Προς το περιεχόμενο

Ιδανικο setup για 5600x για χαμηλοτερες θερμοκρασιες κ λιγοτερο "θορυβο" ;;;


giantzeron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, triplex1 είπε

ΟΧΙ το δουλευω χωρις το παραμικρο προβλημα για πολλους μηνε , ξεχασε το

686828092_(90).png.052f5af21ea11e16b7bb942e06b7d129.png

τα drivers ναι αν δε τα εβαλες τα βαζεις

τα περασα ναι ... κ ειχα 10 βαθμους κατω αισιως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 λεπτά πριν, giantzeron είπε

τα περασα ναι ... κ ειχα 10 βαθμους κατω αισιως

να κανεις και εναν επανελεγχο την ψυκτρα σου φιλε μου , παρε μια mx-4 (4-8gr) βγαλε και ξαναβαλε μηπως δεν παταει καλα , ολα παιζουν ρολο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ιδιο rendering αλλα με 5 elements ημουν στους 72 βαθμους....και πολυ πιο γρηγορα...ενω χτες στους 82.

Τωρα σε stress test μετα απο 20 λεπτα ημουν παλι αναμεσα στους 72-73 μεχρι που αντιμετωπισα freeze

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giantzeron είπε

Στο ιδιο rendering αλλα με 5 elements ημουν στους 72 βαθμους....και πολυ πιο γρηγορα...ενω χτες στους 82.

Τωρα σε stress test μετα απο 20 λεπτα ημουν παλι αναμεσα στους 72-73 μεχρι που αντιμετωπισα freeze

πολυ το τεντωνεις 20 λεπτα αστο ησυχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η arctic freeze 34 esports duo δεν καλύπτει όλο το IHS , και εγώ νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο να πας σε AIO. Πρώτα κάνε ένα reseat το cooler αλλά δεν νομίζω να βελτιωθεί πολύ η κατάσταση . Εγώ την έχω πάνω σε 3900x και έχει κάποια θεματάκια με την θερμοκρασία .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, giantzeron είπε

Δε ξερω αν καποιος εχει την συγκεκριμενη mobo αλλα ψαχνοντας βρηκα πολλα posts ( σε ξενα forum ) που αναφερουν οτι το συγκεκριμενο bios ειναι λιγο για "τα μπαζα" και οτι οντως σε αρκετες απλες αλλαγες δεν κανει boot.

Μαλλον δεν εκανα καλη επιλογη στο θεμα motherboard. Ας ελπισω σε ενα καλυτερο bios update ( μελλοντικα )

Δοκίμασε και το beta δοκίμασε και downgrade  < v18.  Δεν πιστεύω να αλλάζεις τάσεις/συχνότητες παράλληλα. Δοκιμές θα κάνεις με απλά πράγματα (fan curve δηλαδή μόνο). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, johnpopexi είπε

Δοκίμασε και το beta δοκίμασε και downgrade  < v18.  Δεν πιστεύω να αλλάζεις τάσεις/συχνότητες παράλληλα. Δοκιμές θα κάνεις με απλά πράγματα (fan curve δηλαδή μόνο). 

Και όμως υπάρχουν δεκάδες posts για undervoltage με σκοπό τις χαμηλότερες θερμοκρασίες. Χαρακτηριστικά αναφέρουν όλοι το συνδιασμό 1.2v στα 4.5 ghz σταθερά. Αλλά οκ εφόσον έπεσα 10 βαθμούς σε θερμοκρασία μετά το install των drivers νομίζω ότι προς το παρόν είμαι οκ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, giantzeron είπε

Και όμως υπάρχουν δεκάδες posts για undervoltage με σκοπό τις χαμηλότερες θερμοκρασίες. Χαρακτηριστικά αναφέρουν όλοι το συνδιασμό 1.2v στα 4.5 ghz σταθερά. Αλλά οκ εφόσον έπεσα 10 βαθμούς σε θερμοκρασία μετά το install των drivers νομίζω ότι προς το παρόν είμαι οκ 

Με παραπλάνησες. Παραμικρή αλλαγή είναι το fan curve ή να βάλεις cool n quiet on/off και άλλα ψιψινια και κοκοψόνια. Όταν πειράζεις τάσεις συχνότητες είναι αναμενόμενα και τα no boot. Διαφέρει το σε τι βαθμό ανάλογα την εμπειρία σου. Αλλα no matter θα το βρεις που παίζει το τσιπάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, giantzeron είπε

chipset drivers απο το επισημο site της MSI

και είδες 10 βαθμούς κάτω μόνο με αυτό?

έχουμε τον ιδιο cpu για αυτό ρωτάω 

Αυτό ετσι?

Spoiler

αρχείο λήψης.png

 

Επεξ/σία από XristosQts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, XristosQts είπε

και είδες 10 βαθμούς κάτω μόνο με αυτό?

έχουμε τον ιδιο cpu για αυτό ρωτάω 

Αυτό ετσι?

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

αρχείο λήψης.png

 

ναι με αυτο και  σε Windows Plan (οποιοδηποτε) ορισα ανωτερη επιδοση...99% - τι θερμοκρασιες εχεις ;

Επεξ/σία από giantzeron
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@giantzeron

1. Έχω στήσει διψήφιο αριθμό PC με MSI AM4 motherboard τα τελευταία δύο χρόνια, επίσης διαβάζω εκτός από το insomnia άλλα 2 ξένα forum για OC, το πρόβλημα που αναφέρεις με το bios δεν το έχω ξανακούσει ποτέ. Δεν είναι λογικό να αλλάζεις μόνο τα fan curves και το fan step up time και να μην κάνει boot. Άρα το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι ή έχει πρόβλημα το bios που έχεις περάσει (πέρνα το προηγούμενο) ή ότι αλλάζεις και κάτι άλλο στο bios (δοκίμασε πάλι και μην αλλάξεις τίποτα άλλο). Η μητρική σου είναι μια χαρά σαν μοντέλο.

2. Αν βάλεις το CPU σε eco mode ή απλά κλείσεις εντελώς το boost ή κάνεις ένα OC έστω και σε χαμηλή συχνότητα με 1.1V δεν θα ζεσταίνεται.

3. Αν θέλεις εντελώς αθόρυβο PC και καλές επιδόσεις τότε πάρε καλύτερο κουτί και cpu cooler (εγγυημένα με ένα P600S και μία NH-D15 θα έχεις άψογη ψύξη και ηχομόνωση, θα υπάρχουν και πιο φτηνές λύσεις αλλά δεν έχω ασχοληθεί).

4. Αν σου έχει τύχει κακό CPU (με κόλες μέσα στο IHS) θα πρέπει να ρίξεις επιδόσεις ή να το πουλήσεις να πάρεις κάτι άλλο.

Θα ήθελα να βοηθήσω παραπάνω αλλά δεν μας δίνεις αρκετά δεδομένα ούτε κάνεις αρκετές δοκιμές, αν έχεις όρεξη να τα δούμε βήμα βήμα μπορείς να μου στείλεις PM.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-------------------------------------------------------------------

Τελικά για όσους αναρωτιούνται το πρόβλημα ήταν στις RAM (2400Mhz Corsair) οι οποίες δεν επέτρεπαν στο PC να κάνει boot με καμία άλλη έκδοση bios και με αυτή που δούλευαν δεν άφηναν καμία αλλαγή στις ρυθμίσεις του.

Οι θερμοκρασίες του OP είναι +5 βαθμούς από ένα top setup λόγω κουτιού και cpu cooler και όπως είναι φυσικό για τους Zen3 σε απαιτητικά rendering που κάνει περνάει τους 70.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...