Προς το περιεχόμενο

Αγορά laptop για HMMY


Kasparov

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,
Έχοντας περάσει στους ΗΜΜΥ πολυτεχνείου Κρήτης κοίταζα το πρόγραμμα σπουδών και αναρωτιόμουν αν στα μαθήματα του προγραμματισμού που έχει θα χρειαζόμουν κάτι παραπάνω από ένα  απλό laptop.Ξεκίνησα να ψάχνω σε διάφορες συζητήσεις που ήδη  υπήρχαν χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα αφού άλλοι υποστηρίζουν ότι χρειάζεται i7 και 16GB ενώ άλλοι τις έβρισκαν υπερβολικές αυτές τις απαιτήσεις. Αν μπορεί κάποιος φοιτητής ή απόφοιτος να βοηθήσει σχετικά με αυτό το θέμα....
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι και να παρεις καλο θα ειναι να εχει οτι ποιο πολλα αντεχει η τσεπι σου.γτ μπορει σε 2 χρονια να θελεις κατι παραπανω που στο λαπτοπ δυσκολα μπορεις να κανεις καποια παρεμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέρασα όλα τα μαθήματα και τα εργαστήρια της σχολής με λάπτοπ 2c 4t αρχικά με 2,5" hdd και 4gb ram που στην συνέχεια αναβάθμισα σε ssd και 8gb.

Με οποιοδήποτε λάπτοπ των 400-500 ευρώ και άνω θα κάνεις την δουλειά σου.

Εννοείτε όσο καλύτερα specs τόσο γρηγορότερα θα τρέχει τα ζητούμενα προγράμματα. Δεν είναι προαπαιτούμενα όμως ούτε ο i7 ούτε τα 16gb ram.

Το πιο βαρύ πρόγραμμα που θα χρειαστεί να τρέξεις είναι η matlab.

Και αν πχ πάρεις ως μάθημα επιλογής την Αρχιτεκτονική Παράλληλων και Κατανεμημένων Υπολογιστών που το εργαστήριο του απαιτεί παράλληλη εκμετάλλευση πολλών νημάτων για την εκτέλεση διεργασιών παράλληλα, το μόνο που θα άλλαζε αν είχες πχ 16 threads αντί για 8 θα ήταν να περιμένεις 2 λεπτά για την εκτέλεση του κωδικά σου αντί για 4. Για τέτοιες διαφορές μιλάμε.

Επεξ/σία από alexmpl
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, alexmpl είπε

Και αν πχ πάρεις ως μάθημα επιλογής την Αρχιτεκτονική Παράλληλων και Κατανεμημένων Υπολογιστών που το εργαστήριο του απαιτεί παράλληλη εκμετάλλευση πολλών νημάτων για την εκτέλεση διεργασιών παράλληλα, το μόνο που θα άλλαζε αν είχες πχ 16 threads αντί για 8 θα ήταν να περιμένεις 2 λεπτά για την εκτέλεση του κωδικά σου αντί για 4. Για τέτοιες διαφορές μιλάμε.

Ήθελα να ρωτήσω για το συγκεκριμένο ζήτημα. Η σχολή δε δίνει πρόσβαση σε VMs που να υποστηρίζουν τα παραπάνω specs για να κάνετε τις εργασίες σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, thanasis00 είπε

Ήθελα να ρωτήσω για το συγκεκριμένο ζήτημα. Η σχολή δε δίνει πρόσβαση σε VMs που να υποστηρίζουν τα παραπάνω specs για να κάνετε τις εργασίες σας;

Στο συγκεκριμένο μάθημα όχι δεν  έδινε κάτι όταν το πέρασα εγώ το 2019. Δεν χρειαζοταν κιόλας γιατί τα αποτελέσματα που ζητούνταν να τους παρουσιάσεις αρκούσε να έχουν τρέξει σε 2 και 4 threads.

Νομίζω όμως ότι αν η διπλωματική σου έχει πχ ΑI training αν το ζητήσεις σου δίνουν κωδικούς για πρόσβαση σε σέρβερς που έχει η σχολή. Δεν είμαι σίγουρος όμως γιατί δεν μου χρειάστηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alexmpl είπε

Στο συγκεκριμένο μάθημα όχι δεν  έδινε κάτι όταν το πέρασα εγώ το 2019. Δεν χρειαζοταν κιόλας γιατί τα αποτελέσματα που ζητούνταν να τους παρουσιάσεις αρκούσε να έχουν τρέξει σε 2 και 4 threads.

Νομίζω όμως ότι αν η διπλωματική σου έχει πχ ΑI training αν το ζητήσεις σου δίνουν κωδικούς για πρόσβαση σε σέρβερς που έχει η σχολή. Δεν είμαι σίγουρος όμως γιατί δεν μου χρειάστηκε.

Όταν ήμουν εγώ φοιτητής πίσω στο 2014 στο ΤΕΙ Πειραιά, θυμάμαι έπαιζαν resources από τον Ωκεανό. Αλλά νομίζω πλέον εκεί δε δίνονται quotas για φοιτητές, οπότε αναρωτιέμαι γενικά αν δίνουν πλέον τα ιδρύματα κάποιους πόρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, thanasis00 είπε

Ήθελα να ρωτήσω για το συγκεκριμένο ζήτημα. Η σχολή δε δίνει πρόσβαση σε VMs που να υποστηρίζουν τα παραπάνω specs για να κάνετε τις εργασίες σας;

Ούτε κάν, εδώ πολλοί διδακτορικοί αγοράζουμε μηχανήματα γιατί δεν μας δίνουν VM :P

17 ώρες πριν, alexmpl είπε

Πέρασα όλα τα μαθήματα και τα εργαστήρια της σχολής με λάπτοπ 2c 4t αρχικά με 2,5" hdd και 4gb ram που στην συνέχεια αναβάθμισα σε ssd και 8gb.

Με οποιοδήποτε λάπτοπ των 400-500 ευρώ και άνω θα κάνεις την δουλειά σου.

Εννοείτε όσο καλύτερα specs τόσο γρηγόρετα θα τρέχει τα ζητούμενα προγράμματα. Δεν είναι προαπαιτούμενα όμως ούτε ο i7 ούτε τα 16gb ram.

Το πιο βαρύ πρόγραμμα που θα χρειαστεί να τρέξεις είναι η matlab.

Και αν πχ πάρεις ως μάθημα επιλογής την Αρχιτεκτονική Παράλληλων και Κατανεμημένων Υπολογιστών που το εργαστήριο του απαιτεί παράλληλη εκμετάλλευση πολλών νημάτων για την εκτέλεση διεργασιών παράλληλα, το μόνο που θα άλλαζε αν είχες πχ 16 threads αντί για 8 θα ήταν να περιμένεις 2 λεπτά για την εκτέλεση του κωδικά σου αντί για 4. Για τέτοιες διαφορές μιλάμε.

Συμφωνώ απόλυτα +1

 

Γενικά θες 8+ giga ram, SSD γιατί να ανοίξει το android studio/matlab σε 5400, θα βγάλεις μούσια. Αν θες και τίποτα σε AI, δες να έχει και NVIDIA GPU.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχώρησα σε μια αναβάθμιση του σκληρού (από HDD σε SSD 512GB).Τώρα απλά θα περιμένω να δω πως θα είναι τα πράγματα με αυτό το σύστημα και θα δω αν θα χρειαστεί να πάρω κάτι άμεσα. Όσο για το Ωκεανό υπάρχει νομίζω μια άτυπη σειρά προτεραιότητας.

7 ώρες πριν, kostis76 είπε

Ευχαριστώ για τις προτάσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...