Προς το περιεχόμενο

Γιατί να επιλέξει κάποιος smartwatch και όχι κανονικό ρολόι με σένσορα?


sonikk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα περισσότερα το gps ειναι για την καταγραφη της περιοχής που τρεχεις και οχι για το gps οπως το γνωριζεις... Στα υπολοιπα θα σου δειχνουν βελακια προς τα που θες να πας αλλα θα πρεπει να εχεις και το κινητο κοντα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, gorge18 είπε

Στα περισσότερα το gps ειναι για την καταγραφη της περιοχής που τρεχεις και οχι για το gps οπως το γνωριζεις... Στα υπολοιπα θα σου δειχνουν βελακια προς τα που θες να πας αλλα θα πρεπει να εχεις και το κινητο κοντα.

αν ειναι ετσι τοτε ειναι πεταμενα λεφτα.Προσωπικα εμενα δεν θα με ωφελησει σε τιποτα. Θα με ενδιεφερε μονο αν δεν κουβαλουσα περιττο βαρος μαζι μου οπως το κινητο.Να εχω δηλαδη μονο το ρολοι. Μαλλον η τεχνολογια των smartwatch δεν εχει προχωρησει τοσο ωστε ενα ρολοι να αντικαταστησει το εξυπνο κινητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, sonikk είπε

αν ειναι ετσι τοτε ειναι πεταμενα λεφτα.Προσωπικα εμενα δεν θα με ωφελησει σε τιποτα. Θα με ενδιεφερε μονο αν δεν κουβαλουσα περιττο βαρος μαζι μου οπως το κινητο.Να εχω δηλαδη μονο το ρολοι. Μαλλον η τεχνολογια των smartwatch δεν εχει προχωρησει τοσο ωστε ενα ρολοι να αντικαταστησει το εξυπνο κινητο.

καταγραφει την διαδρομή και την μεταφερει στο κινητό αργότερα.Αλλα για ποιο ρολοι ενδιαφερεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

καταγραφει την διαδρομή και την μεταφερει στο κινητό αργότερα.Αλλα για ποιο ρολοι ενδιαφερεσαι;

μα δεν μου κανει καποιο αν διαβασεις παραπανω τι εγραψα...θα με ενδιεφερε ενα ρολοι που θα ειμαι σε θεση να καταργησω το κινητο και να μην το κουβαλαω μαζι μου.ενα ρολοι δηλαδη που να λειτουργει πληρως οπως το κινητο.Απο την στιγμη που η τεχνολογια δεν εχει φτασει σε αυτο το σημειο ποιος ο λογος να παρω ενα εξυπνο ρολοι? Ετσι οπως το βλεπω εγω αυτο το σταδιο με τα εξυπνα ρολογια ειναι μεταβατικο.Πιστευω σε λιγα χρονια το εξυπνο ρολοι να εχει αντικαταστησει το κινητο...

Επεξ/σία από sonikk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sonikk είπε

μα δεν μου κανει καποιο αν διαβασεις παραπανω τι εγραψα...

μαλλον το ειχες αποφασίσει πριν το ανοιξεις το θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

μαλλον το ειχες αποφασίσει πριν το ανοιξεις το θέμα.

προτρεχεις χωρις να διαβαζεις τι γραφω...ξαναδιαβασε την απαντηση μου γιατι γραφαμε μαζι και συμπληρωσα κατι.Αν εχεις να μου προτεινεις κατι που να κανει ολες τις λειτουργιες που κανει ενα εξυπνο κινητο και υπαρχει τετοιο προιον στην αγορα με χαρα να το ακουσω.Μην γινεσαι εριστικος.Δεν χρειαζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sonikk είπε

προτρεχεις χωρις να διαβαζεις τι γραφω...ξαναδιαβασε την απαντηση μου γιατι γραφαμε μαζι και συμπληρωσα κατι.Αν εχεις να μου προτεινεις κατι που να κανει ολες τις λειτουργιες που κανει ενα εξυπνο κινητο και υπαρχει τετοιο προιον στην αγορα με χαρα να το ακουσω.Μην γινεσαι εριστικος.Δεν χρειαζεται.

Διαβασα το πρωτο ποστ ,εδωσε το υφος που εχεις στο μυαλό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Διαβασα το πρωτο ποστ ,εδωσε το υφος που εχεις στο μυαλό σου.

η απορια μου ισχυει.γιατι να παρεις ενα εξυπνο ρολοι την στιγμη που δεν ειναι τοσο εξυπνο..... εξυπνο ρολοι εγω θεωρω ενα ρολοι που λειτουργει σαν εξυπνο κινητο. τα εξυπνα ρολογια για μενα ειναι υπερτιμημενα. γι΄αυτο αν διαβασεις κ την συνεχεια της επικοινωνιας με αλλους θα δεις οτι με ενδιεφερε πολυ το gps.Απο την στιγμη που ουτε το gps λειτουργει οπως στο εξυπνο κινητο και δεν υπαρχει προιον στην αγορα που να με καλυπτει δεν προχωρω σε αγορα. Μου απαντησαν οπως ειδες σχετικα με το gps και μου λυθηκε η απορια και τους ευχαριστω.

Το σκεπτικο μου οχι δεν το καταλαβες πληρως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sonikk είπε

η απορια μου ισχυει.γιατι να παρεις ενα εξυπνο ρολοι την στιγμη που δεν ειναι τοσο εξυπνο..... εξυπνο ρολοι εγω θεωρω ενα ρολοι που λειτουργει σαν εξυπνο κινητο. τα εξυπνα ρολογια για μενα ειναι υπερτιμημενα. γι΄αυτο αν διαβασεις κ την συνεχεια της επικοινωνιας με αλλους θα δεις οτι με ενδιεφερε πολυ το gps.Απο την στιγμη που ουτε το gps λειτουργει οπως στο εξυπνο κινητο και δεν υπαρχει προιον στην αγορα που να με καλυπτει δεν προχωρω σε αγορα. Μου απαντησαν οπως ειδες σχετικα με το gps και μου λυθηκε η απορια και τους ευχαριστω.

Το σκεπτικο μου οχι δεν το καταλαβες πληρως...

Μην το παρεις,δεν υπαρχει κατι άλλο να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ.. Ενδιαφέρον τι να κάνει άραγε ένα smartwatch?

Κάτοχος apple watch series 6 nike.

1. Μιλάς στο ρολόι και γράφει στα ελληνικά σε messenger κλπ.

2 . καλείς και μιλάς από το ρολόι αν έχεις το lte μοντέλο παίρνει και σιμ και δεν χρειάζεται να έχεις ούτε κινητό πλέον.

3.καρδιακους παλμους,οξυγόνο αίματος,ηλεκτρικό καρδιογραφιμα κ άλλα διάφορα.

Ειδοποίησης για τα πάντα, ξυπνητήρι κ γενικά ίσως ότι κάνει κ ένα κινητό αα και το καλύτερο  nfc pay δεν χρειάζεται να κουβαλάς κάρτες πλέον 2 κλικ κοντά στο pos 

Και έχει και gps πάνω που ανοίγεις τον χάρτη κ πας όπου θες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ θες κατι κινεζιες που εχουν full λειτουργικο android, περνουν sim κ ειναι ενα smartphone σε μεγεθος ρολογιου. Εδω εισαι... 

https://a.aliexpress.com/_mOG8Qwb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/9/2021 στις 4:08 ΠΜ, sonikk είπε

Γεια χαρα παιδια.Εχω την εξης απορια οπως λεω και στο τιτλο του θεματος γενικα. Βλέπω να πουλανε τα smartwatch σε τιμες των 300 εως 1000 ευρω ενω υπαρχουν ρολογια τυπου casio με σενσορες που εχουν πανω κατω τις ιδιες λειτουργιες οπως βαρομετρο,θερμοκρασια,υψομετρο,πυξιδα κλπ σε τιμες των 80 ευρω.Ακομη και σε ρολοι του lidl που εχω κοιταξει δινει με 20 ευρω που εχει ενδειξεις για θερμοκρασια,βαρομετρο,υψομετρο και πυξιδα και ολα αυτα με 20 ευρω. Και αναρωτιεμαι...Γιατι να δωσει καποιος 500 ευρω να παρει ενα εξυπνο ρολοι που πολλα απο αυτα χρειαζονται και καθε τρεις και λιγο φορτιση,-αν θυμαμαι καλα καθε 16 ωρες πανω κατω ενω στα κανονικα ρολογια βαζεις μια μπαταρια και κραταει 2-3 χρονια- και να μην αγορασει ενα casio για παραδειγμα με σενσορα που εχει τις ιδιες λειτουργιες οπως ενα smartwatch?

Τί ειδους μοδα ειναι αυτη ? Εγω το βλεπω ως ταλαιπωρια και μονο.Δηλαδη και πρεπει καθε τρεις και λιγο να φορτιζεις ενα ρολοι λες και δεν εχουμε τον μπελα να φορτιζουμε καθε τρεις και λιγο και  το σμαρτφον,θα πρεπει να δωσεις και πολλα λεφτα για εξυπνο ρολοι.

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι προσφερουν παραπανω αυτα τα εξυπνα ρολογια των 500 και 600 ευρω.Αναλογες λειτουργιες απο καρδιακους παλμους,βηματομετρηση,βαρομετρο,υψομετρο,θερμοκρασια,πυξιδα κλπ μπορεις να βρεις και σε ενα ρολοι των 80 ευρω με κανονικη μπαταρια που κραταει και 2-3 χρονια και ξενοιαζεις.

Αν μπορουσε να μου το εξηγησει καποιος θα ημουν υποχρεωμενος δηλαδη γιατι δεν το καταλαβαινω.Εκτος και αν ειναι χαζομαρκετινγκ oλο αυτο για να καταναλωνει ο κοσμος πραγματα που δεν χρειαζεται πραγματικα.

Σας ευχαριστω.

 

Γιατί παίρνεις τηλέφωνο, κοιτάς τα μηνύματα σου, βλέπεις παλμούς, βλέπεις οξυγόνο στο αίμα, σε πολλά βλέπεις και αρτηριακή πίεση, επίσης ακούς μουσική ( βασικό για πολλούς στην προπόνηση) . Και πάμε στα σοβαρά. Γυμνάζεσαι. Το χρησιμοποιώ στην προπόνηση και με βοηθάει , αναλύοντας και δείχνοντας τα πάντα. Ακόμα και πόσα εκατοστά έχει ο διασκελισμός των βημάτων μου τι ταχύτητα είχα στην προπόνηση, απόσταση κλπ . Αν κοιτάξεις και το app , τότε παίρνεις και μαθαίνεις στοιχεία, που θα έπρεπε να ήσουν σε επαγγελματική ομάδα για να σου τα παρουσιάσουν οι προπονητές- γυμναστές της. Γενικά υπάρχουν smartwatch που με τιμή γύρω στο 100αρικο € , είναι καλύτερα από τα casio, που αναφέρεις. Όσο για μπαταρία, εφόσον μιλάς για casio, θα τολμήσω να σου προτείνω και εγώ μάρκα smartwatch , χωρίς να θεωρηθεί διαφήμιση. Ρίξε μια ματιά στο φτηνό πλέον, αλλά πολύ πολύ καλό Huawei GT2  46mm. Μπαταρία με όλα σε 24ωρη καταγραφή, μηνύματα, mail, κλήσεις  και προπόνηση 5 φορές την εβδομάδα ( με σύνδεση βέβαια gps  ) , 8 ημέρες διάρκεια. Αν αφαιρέσεις την καταγραφή προπόνησης και μόνο για  χρήση smartwatch, 14 ημέρες. Τιμή , γύρω στα 100€ . Τώρα 10€ πάνω, 5 € κάτω.. ρίξε μια ματιά. 

Επεξ/σία από jimagas99
Διόρθωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, sonikk είπε

ποιο smartwatch εχεις αν επιτρεπεται?

οταν λες σε βολευουν οι ειδοποιησεις αντιλαμβανομαι τι εννοεις οτι σε εξυπηρετει το να βλεπεις ποιος σε καλει αλλα αν θες να το σηκωσεις παλι δεν τρεχεις στο κινητο σου για να μιλησεις?

το μηνυμα ναι μπορεις να το διαβασεις αλλα να απαντησεις μπορεις ή ανατρεχεις παλι στο κινητο?

Μπορεις με απλα λογια να εξηγησεις λιγο πώς λειτουργει το gps? πχ οδηγαει καποιος και ψαχνει μια συγκεκριμενη οδο.Σε καθοδηγει φωνητικα το ρολοι για το που πρεπει να πας?

ευχαριστω.

Το Garmin Venus SQ το οποίο το πήρα πιο πολύ για την παρακολούθηση της φυσικής μου δραστηριότητας, δηλαδή τελείως αντίθετη ανάγκη από σένα που το θέλεις σαν αντικαταστάτη κινητού. Το ότι τελικά με βόλεψαν αφάνταστα οι "smart" λειτουργίες του είναι μια ευχάριστη (για μένα) προσθήκη.

Δεν μπορώ να απαντήσω σε κλήσεις ή σε μηνύματα παρά μόνο με προκαθορισμένα μηνύματα, αν θέλω να απαντήσω ναι πρέπει να πάω στο κινητό, αλλά προσωπικά το να βλέπω ποιος με παίρνει και να ξέρω αν πρέπει να απαντήσω ή όχι χωρίς να ψάχνω το κινητό είναι μια τεράστια εξοικονόμηση χρόνου, δεν ξέρω αν έχουν όλοι την ίδια ανάγκη.

Για το gps νομίζω σου απάντησαν ότι δεν λειτουργεί συνήθως όπως το φαντάζεσαι,  άλλα δεν έχουν καν χάρτη (όπως το δικό μου), υπολογίζουν απλώς την απόσταση και μετά μπορείς να δεις την διαδρομή στον υπολογιστή,  άλλα έχουν για να βλέπεις απλώς που πηγαίνεις και άλλα έχουν πλήρη λειτουργία. 

Οπότε πρέπει να αποφασίσει τι θέλεις;

Σε ενδιαφέρουν απλώς τα βασικά; Παλμοί ανά διαστήματα, βήματα, καμία υπενθύμιση να σηκωθείς απ' το γραφείο; Πήγαινε σε ένα φτηνό activity tracker. 

Σε ενδιαφέρει πιο πολύ το sport κομμάτι; Κοιτάς ακρίβεια GPS, αισθητήρες, αντοχή κλπ.

Σε ενδιαφέρει πιο πολύ το smart κομμάτι; Την οθόνη, αν μπορείς να απαντάς κλήσεις, αν έχει φωνητικές εντολές κλπ. 

Θέλεις αντικαταστάτη κινητού; Πάλι υπάρχουν επιλογές, σου είπε πιο πάνω ο 

Σε ενδιαφέρουν λίγο απ' όλα; Πάλι θα βρεις αυτό που θέλεις. 

Το ζήτημα είναι να ξέρεις τι θέλεις και πόσο είσαι διατεθειμένος να δώσεις γι' αυτό. 

Λες ότι σκέφτεσαι να πάρεις smartwatch. Για ποιο λόγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, sonikk είπε

αν ειναι ετσι τοτε ειναι πεταμενα λεφτα.Προσωπικα εμενα δεν θα με ωφελησει σε τιποτα. Θα με ενδιεφερε μονο αν δεν κουβαλουσα περιττο βαρος μαζι μου οπως το κινητο.Να εχω δηλαδη μονο το ρολοι. Μαλλον η τεχνολογια των smartwatch δεν εχει προχωρησει τοσο ωστε ενα ρολοι να αντικαταστησει το εξυπνο κινητο.

Κοίτα, ο καθε ένας θα αγοράσει κάτι τέτοιο γιατί τον εξυπηρετεί σε συγκεκριμένα πράγματα. Αν τώρα εσένα δεν σε εξυπηρετεί για τον Χ ψ λόγο τότε δεν το παίρνεις end of story. Δεν έχει νόημα να αναλύουμε εδώ το τι κάνουν, βίντεο υπάρχουν στο YouTube  να ψάξεις και να δεις πιο και αν σου ταιριάζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου το smartwatch δεν είναι αντικατάσταση κινητού... είναι συμπληρωματικό του κινητού...Στα πιο πολλά smartwatch θα το φορτίζεις σχεδόν ανά 2 μέρες οπότε οι λειτουργίες που έχει για τον ύπνο είναι άχρηστες...Γενικά ότι πληρώνεις παίρνεις και τι εννοώ..το huawei/honor που προτείνουν στα 100 ευρώ είναι εξαιρετική επιλογή αν θες ένα ρολόι με κάποιες smart λειτουργίες που να κρατάει μέρες..Αν θες κάτι πιο fitness οικονομικό υπάρχουν το samsung (πχ είμαι κάτοχος του active2 που είναι ένα μιξ smart με fitness watch.. μετρήσεις με πολύ μικρή απόκλιση αλλα την 3η μέρα θέλει φόρτιση) και τα suunto/garmin που είναι πιο fitness watch. Στις πιο μεγάλες τιμές παίζουν τα τελευταια που ανέφερα με πιο νέες τεχνολογίες και χαρακτηριστικά. Apple παίρνεις μόνο αν είσαι στο οικοσύστημα τους ήδη και απλά θες ένα κόσμημα...οι μετρήσεις που δίνει ήταν ίδιες με ένα xiaomi bip των 50 ευρώ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...