Προς το περιεχόμενο

Γιατί να επιλέξει κάποιος smartwatch και όχι κανονικό ρολόι με σένσορα?


sonikk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 22/9/2021 στις 4:08 ΠΜ, sonikk είπε

Γεια χαρα παιδια.Εχω την εξης απορια οπως λεω και στο τιτλο του θεματος γενικα. Βλέπω να πουλανε τα smartwatch σε τιμες των 300 εως 1000 ευρω ενω υπαρχουν ρολογια τυπου casio με σενσορες που εχουν πανω κατω τις ιδιες λειτουργιες οπως βαρομετρο,θερμοκρασια,υψομετρο,πυξιδα κλπ σε τιμες των 80 ευρω.Ακομη και σε ρολοι του lidl που εχω κοιταξει δινει με 20 ευρω που εχει ενδειξεις για θερμοκρασια,βαρομετρο,υψομετρο και πυξιδα και ολα αυτα με 20 ευρω. Και αναρωτιεμαι...Γιατι να δωσει καποιος 500 ευρω να παρει ενα εξυπνο ρολοι που πολλα απο αυτα χρειαζονται και καθε τρεις και λιγο φορτιση,-αν θυμαμαι καλα καθε 16 ωρες πανω κατω ενω στα κανονικα ρολογια βαζεις μια μπαταρια και κραταει 2-3 χρονια- και να μην αγορασει ενα casio για παραδειγμα με σενσορα που εχει τις ιδιες λειτουργιες οπως ενα smartwatch?

Τί ειδους μοδα ειναι αυτη ? Εγω το βλεπω ως ταλαιπωρια και μονο.Δηλαδη και πρεπει καθε τρεις και λιγο να φορτιζεις ενα ρολοι λες και δεν εχουμε τον μπελα να φορτιζουμε καθε τρεις και λιγο και  το σμαρτφον,θα πρεπει να δωσεις και πολλα λεφτα για εξυπνο ρολοι.

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι προσφερουν παραπανω αυτα τα εξυπνα ρολογια των 500 και 600 ευρω.Αναλογες λειτουργιες απο καρδιακους παλμους,βηματομετρηση,βαρομετρο,υψομετρο,θερμοκρασια,πυξιδα κλπ μπορεις να βρεις και σε ενα ρολοι των 80 ευρω με κανονικη μπαταρια που κραταει και 2-3 χρονια και ξενοιαζεις.

Αν μπορουσε να μου το εξηγησει καποιος θα ημουν υποχρεωμενος δηλαδη γιατι δεν το καταλαβαινω.Εκτος και αν ειναι χαζομαρκετινγκ oλο αυτο για να καταναλωνει ο κοσμος πραγματα που δεν χρειαζεται πραγματικα.

Σας ευχαριστω.

 

Καλη η απορια σου, φανταζομαι είστε χρήστης NOKIA?

Στις 22/9/2021 στις 6:29 ΠΜ, nbtz89 είπε

Είναι απλό μπρο:

Πήρες iphone για να μοστράρεις το μηλαράκι και τις 3 κάμερες του splinter cell στους φίλους σου; Ανησυχείς πώς θα φαίνεται ότι έχεις iphone όταν έχεις το κινητό στην τσέπη;;; Η λύση βρέθηκε..αγοράζεις το ρολογάκι apple watch στην προνομιακή τιμή των 800 ευρώ και κυκλοφορείς κάνωντας μόστρα παντού και χωρίς να χρειάζεται έχεις διαρκώς το iphone ανα χείρας!

και αλλος χρήστης NOKIA.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mπορείς να πας σε ενα smartwatch το οποίο θα σου φέρνει ειδοποιήσεις, ξυπνητήρια, κλήσεις, αθλητικές καταγραφές (με gps)

Οπως ειδε αναφέρθηκε ειναι συμπληρωματικό του κινητού μιας και συνδεεται μεσω ΒΤ.

Αν είσαι χρήστης ΒΤ ακουστικού σηκώνεις την κλήση εξαποστάσεως αφου εχεις δει ποιος καλεί, αλλιως κάνεις σίγαση.

Το ξυπνητήρι με δόνηση ειναι οτι καλύτερο να μην ξυπνάς όλο το σπίτι μαζι με εσένα.

Δεν χάνεις ειδοποιήσεις, μηνύματα κτλ.

Υπάρχουν αρκετά ρολόγια εκει έξω με διάρκεια μπαταρίας 30-40 μέρες. Ουτε εγω θα επέλεγα ποτέ ρολόι καθημερινής φόρτισης. Άνω των 20 ημερών είναι μια χαρά.

Να συμπληρώσω πως προσωπικά θέλω always on οθόνες και οχι να σβήνουν.

Επεξ/σία από Vagosman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Vagosman είπε

Mπορείς να πας σε ενα smartwatch το οποίο θα σου φέρνει ειδοποιήσεις, ξυπνητήρια, κλήσεις, αθλητικές καταγραφές (με gps)

Οπως ειδε αναφέρθηκε ειναι συμπληρωματικό του κινητού μιας και συνδεεται μεσω ΒΤ.

Αν είσαι χρήστης ΒΤ ακουστικού σηκώνεις την κλήση εξαποστάσεως αφου εχεις δει ποιος καλεί, αλλιως κάνεις σίγαση.

Το ξυπνητήρι με δόνηση ειναι οτι καλύτερο να μην ξυπνάς όλο το σπίτι μαζι με εσένα.

Δεν χάνεις ειδοποιήσεις, μηνύματα κτλ.

Υπάρχουν αρκετά ρολόγια εκει έξω με διάρκεια μπαταρίας 30-40 μέρες. Ουτε εγω θα επέλεγα ποτέ ρολόι καθημερινής φόρτισης. Άνω των 20 ημερών είναι μια χαρά.

Να συμπληρώσω πως προσωπικά θέλω always on οθόνες και οχι να σβήνουν.

Ο Φίλος μίλησες για smartwatch όχι για mi band τα οποία μόνο αυτά αντέχουν 20 μέρες ... κανένα smartwatch δεν αντέχει πάνω από 3-4 μέρες μέτριας προς καθόλου χρήσης ...εξαίρεση τα huawei/honor περίπου 7-10 μέρες μέτριας χρήσης.. Τα τελευταία έχουν σένσορες με αρκετή απόκλιση τους οποίους αν είσαι ακόμα και αρχάριος αθλητής θα ξενερώσεις.. Το active2 πχ έχει μπαταρία μαξ 2 μέρες πολύ καλό gps/heart rate sensor και κάποια εξτρά καλούδια και είνια πιο ολοκληρωμένο. Θα μπορούσα να σου δείξω διαδρομή honor με samsung και να μου πεις ότι δεν είναι καν η ίδια και το honor είχε χάσει εν τέλει στα 100μ από 5-10μ και από παλμούς honor 10-20 ενώ samsung 1 παλμό βαριά 2 μετρημένα με ζώνη polar. Το ξυπνητήρι που λέειο φίλος επιβεβαιώνω μας έσωσε στο στρατό με κάτι περίπολα αν και όλοι είχαμε το mi band το κανονικό ρολόι δεν βοηθάει να κοιμάσαι γενικά.... Το θέμα είναι να δεις τι θες..smartwatch ξεκάθαρα honor/huawei η καλύτερη διάρκεια μπαταρίας ... μετά από fitness κομμάτι suunto/garmin/samsung

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dimichios είπε

Ο Φίλος μίλησες για smartwatch όχι για mi band τα οποία μόνο αυτά αντέχουν 20 μέρες ... κανένα smartwatch δεν αντέχει πάνω από 3-4 μέρες μέτριας προς καθόλου χρήσης ...εξαίρεση τα huawei/honor περίπου 7-10 μέρες μέτριας χρήσης.. Τα τελευταία έχουν σένσορες με αρκετή απόκλιση τους οποίους αν είσαι ακόμα και αρχάριος αθλητής θα ξενερώσεις.. Το active2 πχ έχει μπαταρία μαξ 2 μέρες πολύ καλό gps/heart rate sensor και κάποια εξτρά καλούδια και είνια πιο ολοκληρωμένο. Θα μπορούσα να σου δείξω διαδρομή honor με samsung και να μου πεις ότι δεν είναι καν η ίδια και το honor είχε χάσει εν τέλει στα 100μ από 5-10μ και από παλμούς honor 10-20 ενώ samsung 1 παλμό βαριά 2 μετρημένα με ζώνη polar. Το ξυπνητήρι που λέειο φίλος επιβεβαιώνω μας έσωσε στο στρατό με κάτι περίπολα αν και όλοι είχαμε το mi band το κανονικό ρολόι δεν βοηθάει να κοιμάσαι γενικά.... Το θέμα είναι να δεις τι θες..smartwatch ξεκάθαρα honor/huawei η καλύτερη διάρκεια μπαταρίας ... μετά από fitness κομμάτι suunto/garmin/samsung

Δεν μιλησα για band.

Yπάρχουν και τα amazfit. Επίσης τα band δεν ειναι always on

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Vagosman είπε

Δεν μιλησα για band.

Yπάρχουν και τα amazfit. Επίσης τα band δεν ειναι always on

Amazfit έχεις δοκιμάσει; Μακράν ότι χειρότερο 2 δικοι΄μου το είχα για πιο οικονομική λύση σιχτίριζαν πρωί βράδυ. Ναι έχεις δίκιο τα band δεν είνια aod αλλα δεν έχει σχέση αυτό. 
Και εκεί που θέλω να καταλήξω και δεν το έγραψα. Όλα λειτουργούν σαν οικοσύστημα κινητό+smartatch+earbuds+laptop καλύτερη εμπειρία από την εκάστοτε εταιρεία. το ένα δεν αντικαθιστά το άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ ενδιαφερεσαι για να αντικαταστησεις το κινητο σου, οχι για smartwatch. Αν εχεις iPhone, το Apple Watch με LTE κανει ολα οσα θες. Αν εχεις Samsung, νομιζω το Samsung Watch 4 κανει το ιδιο. Αν εχεις οτιδηποτε αλλο, δεν εχω γνωσεις. Το gps στο ρολοι εξυπηρετει την αθλητικη σου δραστηριοτητα και οχι την αναγκη για πλοηγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Dimichios είπε

Amazfit έχεις δοκιμάσει; Μακράν ότι χειρότερο 2 δικοι΄μου το είχα για πιο οικονομική λύση σιχτίριζαν πρωί βράδυ. Ναι έχεις δίκιο τα band δεν είνια aod αλλα δεν έχει σχέση αυτό. 
Και εκεί που θέλω να καταλήξω και δεν το έγραψα. Όλα λειτουργούν σαν οικοσύστημα κινητό+smartatch+earbuds+laptop καλύτερη εμπειρία από την εκάστοτε εταιρεία. το ένα δεν αντικαθιστά το άλλο

Εχω amazfit και δεν το αλλάζω με τίποτα. Μπαταρία 45 ημέρες και κάνει όλα οσα πραγματικά χρειάζεσαι χωρίς φανφάρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Vagosman είπε

Εχω amazfit και δεν το αλλάζω με τίποτα. Μπαταρία 45 ημέρες και κάνει όλα οσα πραγματικά χρειάζεσαι χωρίς φανφάρες.

Όντως; Παίζει να έκατσες σε καλή παρτίδα άντε ωραίος! Εγώ μόνο από το bip είχα μείνει ικανοποιημένος 50 ευρουλάκια αλλά μέχρι εκεί. Όταν το άφησα για κανά μήνα και πήγα να το ξαναχρησιμοποιήσω γενικά πέθανε χαχα δεν έκανε καμία μέτρηση από τότε έχω χάσει λίγο εμπιστουσύνη σε xiaomi 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Smartwatch είναι ένα ωραίο gadgetάκι. Προσωπικά με βολεύει πολύ, γιατί είμαι οδηγός στο επάγγελμα και μπορώ να βλέπω ποιος μου τηλεφωνεί, ακόμα και να διαβάσω τα μηνύματά σε διάφορες εφαρμογές χωρίς να αφήσω καν το τιμόνι (προσεκτικά, πάντα). Σε συνδυασμό με ακουστικά bluetooth, δεν χρειάζεται καν να κοιτάω το τηλέφωνο.

Κάτι άλλο χρήσιμο για μένα, αν το ρολόι έχει ενσωματωμένο gps δέκτη δεν χρειάζεται να κουβαλάς μαζί το κινητό σου κάθε φορά που αθλείσαι. Απλά, αξιολογείς τις ανάγκες σου και κρίνεις αν το χρειάζεσαι ή όχι. Για την ιστορία εγώ έχω το πολύ καλό Huawei watch fit στα 68€

Επεξ/σία από jadawin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και αυτό το Casio που είναι smartwatch,fitness tracker, nfc pay..κ.α....δουλεύει με το wear os τις google αλλα και με το δικό του λογισμικο...και με απίστευτη αυτονομία μπαταρίας,τα κατουραει όλα...έτσι απλά...GSW-H1000...https://world.g-shock.com/asia-mea/en/products/g-squad/gsw-h1000/

Screenshot_20210923-105353_Samsung Internet Beta.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, thanoik34 είπε

Υπάρχει και αυτό το Casio που είναι smartwatch,fitness tracker, nfc pay..κ.α....δουλεύει με το wear os τις google αλλα και με το δικό του λογισμικο...και με απίστευτη αυτονομία μπαταρίας,τα κατουραει όλα...έτσι απλά...GSW-H1000...https://world.g-shock.com/asia-mea/en/products/g-squad/gsw-h1000/

Screenshot_20210923-105353_Samsung Internet Beta.jpg

Το έχεις δοκιμάσει εσύ ή κάποιος γνωστός σου; Καλά ρολόγια τα casio δεν λέω αλλά δεν έδινα πάνω από 50 ευρώ για κάσιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/9/2021 στις 4:08 ΠΜ, sonikk είπε

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι προσφερουν παραπανω αυτα τα εξυπνα ρολογια των 500 και 600 ευρω.Αναλογες λειτουργιες απο καρδιακους παλμους,βηματομετρηση,βαρομετρο,υψομετρο,θερμοκρασια,πυξιδα κλπ μπορεις να βρεις και σε ενα ρολοι των 80 ευρω με κανονικη μπαταρια που κραταει και 2-3 χρονια και ξενοιαζεις.

γιατί να πάρω BMW ενώ μπορώ να πάρω Citroen?

όπως σε όλα τα προϊόντα υπάρχει μια τεράστια γκάμα τιμών, που αφορά την τεχνολογία, την ποιότητα, το branding.. Κάποιος θεωρεί ότι δεν αξίζει να δώσεις πολλά λεφτά για το Χ gadget. Κάποιος άλλος θεωρει πως αξίζει και του δίνει και ένα  boost να κάνει το κάτι παραπάνω. όλα είναι θέμα πόσα αντέχει η τσέπη του καθενός και θέμα γούστου.

δεν είναι κακό ούτε το ένα ούτε το άλλο. Ο καθένας ας κρίνει την τσέπη του. Το ότι κάτι βολεύει κάποιον, δεν σημαίνει ότι βολεύει όλους.

Επεξ/σία από onelonelystar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, onelonelystar είπε

γιατί να πάρω BMW ενώ μπορώ να πάρω Citroen?

όπως σε όλα τα προϊόντα υπάρχει μια τεράστια γκάμα τιμών, που αφορά την τεχνολογία, την ποιότητα, το branding.. Κάποιος θεωρεί ότι δεν αξίζει να δώσεις πολλά λεφτά για το Χ gadget. Κάποιος άλλος θεωρει πως αξίζει και του δίνει και ένα  boost να κάνει το κάτι παραπάνω. όλα είναι θέμα πόσα αντέχει η τσέπη του καθενός και θέμα γούστου.

δεν είναι κακό ούτε το ένα ούτε το άλλο. Ο καθένας ας κρίνει την τσέπη του. Το ότι κάτι βολεύει κάποιον, δεν σημαίνει ότι βολεύει όλους.

Ατυχή σύγκριση. Δεν συγκρίνει μάρκες αλλά διαφορετικά είδη ρολογιών. Το smart/fitness watch θα είναι ακριβότερο γιατί απλά έχει φτιαχτεί εκ νέου και είναι πιο νέα τεχνολογία. Ένα casio που είναι μηχανικό/μπαταριάς και απλά του κουμπώνεις τεχνολογίες θα έχει μικρότερη κοστολόγηση/επιδιόρθωση και πάμε λέγοντας. Επίσης ένα smartwatch χρειάζεται συνεχω΄ς αναβθμίσεις και ενημερώσεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! Είμαι κάτοχος εδώ και μια εβδομάδα του Huawei gt 2, αγορασμένο στα 100 ευρώ, οπότε θα σου εξηγήσω σε ποιούς τομείς με έχει εξυπηρετήσει πολύ:

1) Τηλεφωνικές κλήσεις, πλέον μόνο από το ρολόι. Ακόμα και σε εξωτερικό χώρο, όταν κάνω δουλειές του σπιτιού ή απλά ξαπλώνω. Πολύ μεγάλη ευκολία και Bluetooth με εμβέλεια περισσότερη από δύο ορόφους!

2) Μουσική, έχω βάλει στο ρολόι περίπου 100 τραγούδια και τα ακούω κατ' ευθείαν από το ρολόι σε κάθε ευκαιρία. Ο ήχος είναι αρκετά ικανοποιητικός, αν θέλεις βάζεις και earbunds, απλά εμένα μου αρέσει να έχω επαφή και με το περιβάλλον.

3) Άσκηση, σου προσφέρει πολλά προγράμματα να επιλέξεις και αν τα ακολουθήσεις νιώθεις σαν να έχεις personal trainer. Από τότε που το πήρα αθλούμαι τουλάχιστον 30 λεπτά τη μέρα (ποδήλατο, τρέξιμο, περπάτημα), γιατί είναι πολύ διασκεδαστικό με τόσα στοιχεία που σου δείχνει.

4) Λίγο από όλα τα άλλα, έχω να διαλέξω ανάμεσα σε χιλιάδες faces ανάλογα με τη διάθεση, ρίχνω μια ματιά στο heart rate, στη μέτρηση του άγχους, στο vo2max και γενικά είναι καλή φάση για χάζεμα. Τέλος και οι ειδοποιήσεις είναι πολύ εύχρηστες, μπορείς να έχεις συνέχεια το κινητό σου στο αθόρυβο.

 Αυτά, δηλαδή για την τιμή του είμαι παραπάνω από ευχαριστημένος. Τώρα για πάνω από 300 ευρώ που λες, θα το σκεφτόμουν μόνο αν είχε e sim και πολλές αυτόνομες εφαρμογές.

Επεξ/σία από letsplay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Dimichios είπε

Ατυχή σύγκριση. Δεν συγκρίνει μάρκες αλλά διαφορετικά είδη ρολογιών.

αυτοκίνητο το ένα, αυτοκίνητο το άλλο. ρολόι το ένα ρολόι το άλλο.

οκ τότε γιατί να πάρω Tesla αντί για Audi?

 

και το ένα με πάει εκεί που θέλω και το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...