Προς το περιεχόμενο

Αγορά ξύλου ελιάς για θέρμανση, τιμές?


Raylan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Υπερβολικά χαμηλές αυτές οι τιμές, αλλά για να τις αναφέρεις κάτι θα ξέρεις, δεν σε αμφισβητώ. 

 

19 λεπτά πριν, jmmys είπε

Σε ποια περιοχή πωλείται 1 τόνος ξύλο ελιάς 60 ευρώ;;;;;;;;; Πρώτη φορά ακούω τέτοιο ποσό,μόνο για ελιά αλλά για καυσόξυλα γενικά. 

Παλιά με τον τόνο, κόστιζε 120 ευρώ, δρυς ή οξιά, τώρα ειναι 60 ευρώ το κυβικό χύμα,το οποίο αν τα στοιβαξεις είναι λιγότερο από 1 κυβικό. 

Εγώ βρίσκομαι στην Μεσσηνία, δεν ξέρω τώρα για άλλες περιοχές τι παίζει..

Στην Αθήνα σίγουρα θα είναι πιο ακριβά 80€ και 100€ αναλόγως από που θα αγοράσεις και σε ποιόν θα πέσεις..

Τώρα κανονίζω να αγοράσω 4 τόνους ξύλα για 250€ μου είπε οκ στο τηλέφωνο, τώρα θα δούμε.. από ΠΣΚ να τα φορτώσει να τα ζυγίσει και να τα ξεφορτώσει χύμα..

το κόστος για το ζύγισμα θα το χρεωθώ εξτρα εγώ όπως + το μεροκάματο ενός εργάτη που θα τα στιβάξει και να καθαρίσει...

Επεξ/σία από Raylan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Raylan είπε

 

Εγώ βρίσκομαι στην Μεσσηνία, δεν ξέρω τώρα για άλλες περιοχές τι παίζει..

Στην Αθήνα σίγουρα θα είναι πιο ακριβά 80€ και 100€ αναλόγως από που θα αγοράσεις και σε ποιόν θα πέσεις..

Τώρα κανονίζω να αγοράσω 4 τόνους ξύλα για 250€ μου είπε οκ στο τηλέφωνο, τώρα θα δούμε.. από ΠΣΚ να τα φορτώσει να τα ζυγίσει και να τα ξεφορτώσει χύμα..

το κόστος για το ζύγισμα θα το χρεωθώ εξτρα εγώ όπως + το μεροκάματο ενός εργάτη που θα τα στιβάξει και να καθαρίσει...

Τις τιμές που σου λέω τις έχω ακούσει για βόρεια Ελλάδα, μέση τιμή 150. Για Αθήνα είναι ακόμα ακριβότερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Raylan είπε

το κόστος για το ζύγισμα θα το χρεωθώ εξτρα εγώ

Χρέωση για ζύγισμα; Υπάρχει και έξτρα χρέωση για κόψιμο και μεταφορά όπως είπε πριν ο UK; 

Δηλαδή η τελική τιμή,να έρθει και να τα αφήσει σπίτι σου και να φύγει, πόσο είναι; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, paylidis είπε

Αθηνα αυτη η τιμη; Γιατι ψαχνομαι κ εγω

Για επαρχία προς Βοιωτία . Αυτοί φορτώνουν μπάλες άχυρο από κωπαΐδα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, jmmys είπε

Χρέωση για ζύγισμα; Υπάρχει και έξτρα χρέωση για κόψιμο και μεταφορά όπως είπε πριν ο UK; 

Δηλαδή η τελική τιμή,να έρθει και να τα αφήσει σπίτι σου και να φύγει, πόσο είναι; 

5€ είναι το ζύγισμα.Αν τα κουτσουρα είναι μεγάλα τότε θες και κόψιμο.Εγω πριν τρία χρόνια είχα βρει στο Χαρακοπιό περίπου 3 τόνους που ήταν στο χωράφι και ήταν κοντά ένα μέτρο μήκος.Τα εδινε 40€ αλλά ήθελες φόρτωμα,κοψιμο,μεταφορά στο σπίτι μου ,200χλμ μακρυά.Εβγαιναν ίδια τιμή να τα αγόραζα έτοιμα απο τον ντόπιο έμπορο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα δεν είναι 60 ευρώ, αλλά πολύ παραπάνω,να στα φέρει κομμένα σπίτι σου. 

Δεν ήξερα πάντως ότι υπάρχουν ακόμα καυσόξυλα με το βάρος, νόμιζα ότι όλοι πλέον τα δίνουν με το κυβικό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, jmmys είπε

Χρέωση για ζύγισμα; Υπάρχει και έξτρα χρέωση για κόψιμο και μεταφορά όπως είπε πριν ο UK; 

Δηλαδή η τελική τιμή,να έρθει και να τα αφήσει σπίτι σου και να φύγει, πόσο είναι; 

Κοίτα όπως είπα και πριν, εμένα για τέσσερις τόνους ξύλα ελιάς (περσινά) κομμένα θα μου τα αφήσει 250€ θα τα φορτώσει όσα χωράει το αγροτικό του την φορά θα τα ζυγίσουμε, το κόστος από το ζυγολόγιο χρεώνεται σε μένα και θα τα ξεφορτώσει έξω από το σπίτι μου..

Το καλοκαίρι μου έφεραν Αλβανοί ξύλα και εκεί πλήρωσα 60€ τον τόνο αλλά άκοπα, έβαλα δικιά μου προσκοπική εργασία να τα κόψω με το αλυσοπρίονο..

Γενικά εγώ πάντα χρειαζομαι ξύλα και φτιάχνω την καβάζτα μου, τώρα με την νέα season σε λίγους μήνες θα ξανά αγοράσω ξύλα όσο πιο χαμηλά μπορώ να βρω.. οι τιμές δεν είναι σταθερές όσο θέλει ο καθένας πουλάει, μου έχουν πει και 120€ όταν δεν είχα καθόλου ξύλα μέσα στο χειμώνα..

πάνω από 80€/ τόνο για ξύλα ελιάς (έτοιμα, κομμένα) δεν αγοράζει κανένας εδώ στην Τριφυλία (Μεσσηνία) 

Επεξ/σία από Raylan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, enrique19 είπε

Στα βορεια ο τονος παιζει 100 ευρω για οξια  και δρυ.με τονο φυσικα. οποιος αγοραζει σε κυβικα ..ειναι κοροιοδο ας πουμε.

Απο οτι κατάλαβα,η πλειοψηφία αυτών που πουλάνε ΠΛΕΟΝ με τον τόνο, δεν ειναι έμποροι, αλλά τύποι που τα πουλάνε στη μαύρη με ότι ναναι ζύγισμα, πιθανώς χλωρά, άρα παραπάνω βάρος. Γιαυτό και οι χαμηλές τιμές.

Όπου έχω δει, με το κυβικό τα πουλάνε, 60 ευρώ χύμα, 90 ευρώ σε παλέτα στην περιοχή μου.Απλα 1 κυβικό σε παλέτα έχει παραπάνω ξύλα από 1 κυβικό χυμα, οπότε βγαίνει το ίδιο σε κόστος, αλλά δεν έχεις το στοιβαγμα.

Σίγουρα θα υπάρχουν και έμποροι με τον τόνο, αλλά πλέον είναι η συντριπτική μειοψηφία. 

 

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 22/9/2021 στις 6:12 ΜΜ, jmmys είπε

Απο οτι κατάλαβα,η πλειοψηφία αυτών που πουλάνε ΠΛΕΟΝ με τον τόνο, δεν ειναι έμποροι, αλλά τύποι που τα πουλάνε στη μαύρη με ότι ναναι ζύγισμα, πιθανώς χλωρά, άρα παραπάνω βάρος. Γιαυτό και οι χαμηλές τιμές.

Όπου έχω δει, με το κυβικό τα πουλάνε, 60 ευρώ χύμα, 90 ευρώ σε παλέτα στην περιοχή μου.Απλα 1 κυβικό σε παλέτα έχει παραπάνω ξύλα από 1 κυβικό χυμα, οπότε βγαίνει το ίδιο σε κόστος, αλλά δεν έχεις το στοιβαγμα.

Σίγουρα θα υπάρχουν και έμποροι με τον τόνο, αλλά πλέον είναι η συντριπτική μειοψηφία. 

 

Αυτό στα bold δεν ισχύει, 1 κυβικό σε παλέτα και 1 κυβικό χύμα είναι ακριβώς η ίδια ποσότητα ξύλα, η μόνη διαφορά είναι η προφανής (το στοίβαγμα). Εκτός και αν υπολογίζεις και το κλέψιμο, έτσι ναι, στο χύμα μπορούν να κλέψουν όσο θέλουν, και κατά κανόνα το κάνουν.

Επίσης η υποχρέωση πώλησης με το κυβικό αφορά μόνο τη λιανική πώληση ξύλων, όχι γενικά την εμπορία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Αυτό στα bold δεν ισχύει, 1 κυβικό σε παλέτα και 1 κυβικό χύμα είναι ακριβώς η ίδια ποσότητα ξύλα, η μόνη διαφορά είναι η προφανής (το στοίβαγμα). Εκτός και αν υπολογίζεις και το κλέψιμο, έτσι ναι, στο χύμα μπορούν να κλέψουν όσο θέλουν, και κατά κανόνα το κάνουν.

Επίσης η υποχρέωση πώλησης με το κυβικό αφορά μόνο τη λιανική πώληση ξύλων, όχι γενικά την εμπορία τους.

Εχεις πάρει δεκάδες φορές ξύλα με παλέτα και χύμα και τα βάζεις πάντα στο ίδιο ακριβώς μέρος για να το γνωρίζεις;;;;; Ή απλά το υποθέτεις; 

Ίδιο όγκο πιάνει κάτι που ειναι χύμα με πολλά κενά ανάμεσα και ίδιο κάτι που είναι στοιβαγμενο. Οκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jmmys είπε

Εχεις πάρει δεκάδες φορές ξύλα με παλέτα και χύμα και τα βάζεις πάντα στο ίδιο ακριβώς μέρος για να το γνωρίζεις;;;;; Ή απλά το υποθέτεις; 

Ίδιο όγκο πιάνει κάτι που ειναι χύμα με πολλά κενά ανάμεσα και ίδιο κάτι που είναι στοιβαγμενο. Οκ. 

Αυτό που βλέπω στην πράξη είναι ότι κανένας δεν τοποθετεί τα χύμα ξύλα πρόχειρα σε ένα πλαίσιο για να μετρήσει τον όγκο τους όπως προβλέπεται, πάντα τα χύμα στα πουλάνε χωρίς να μετρήσουν τίποτα.

Αυτό είναι το σημαντικό που πρέπει να γνωρίζει ο καταναλωτής, το έγραψα και παραπάνω, πως στην πράξη στα χύμα σε κλέβουν όσο θέλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/9/2021 στις 4:32 ΜΜ, AristidisZ είπε

Στην Αθήνα, πηγαίνει στη καλύτερη ένα 100ρικο το κυβικό, το οποίο στην καλύτερη να είναι μισός τόνος

Κάνεις τον υπολογισμό φαντάζομαι...

Μεσος όρος είναι στα 80€ χύδην κυβικό. Αυτο πρέπει να προσέξετε αν αγοράσετε από Αθήνα. 

https://xyla.gr/times-paraggelia

Όποιος θέλει από επαρχία το καλύτερο είναι να μαζευτούν 2-3. οικογένειες και να φέρετε ένα φορτηγό μεγάλο. Γιατί τα έξοδα μεταφοράς είναι αυτά που αυξάνουν τις τιμές.  

 

Στις 22/9/2021 στις 3:06 ΜΜ, jmmys είπε

Πουλάνε ακόμα με τα τον τόνο;;; 

Σε κυβικά δεν είναι πλέον; Εδώ και 3 χρόνια τουλάχιστον με κυβικά αγοράζω καυσόξυλα,από πέρυσι σε παλετες 1.5 κυβικό. 

Στην Αθήνα με κυβικό  στην επαρχία με τόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, jmmys είπε

Στην επαρχία είμαι, κανένας δεν πουλάει πλέον με τόνο όλοι με το κυβικό. 

Μιλαω για χοντρική.  αν αγοράσεις από έμπορο σίγουρα θα πάρεις με τόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...