Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου υπολογιστή από ένα κατάστημα μέχρι 1700 ευρώ, τι λέτε;


petros_samurai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδία για πείτε καμιά γρήγορη γνώμη για αυτό εδώ, χρήση παιχνίδια κτλ, αγορά από ένα κατάστημα και budget 1500 με 1700. Χωρίς οθόνη, μόνο πύργο.

 

Κουτί Kolink Observatory Lite RGB Black

Μητρική asus prime b450m-a ii

Επεξεργαστής amd ryzen 7 5800x

Ψύξη επεξεργαστή Arctic Freezer A13 X CO 

RAM  Corsair Vengeance RGB RS 16GB DDR4 3200MHz CL16 (Kit of 2) https://www.msystems.gr/ddr4-ram/corsair-vengeance-rgb-rs-16gb-ddr4-3200mhz-cl16-kit-of-2-black-cmg16gx4m2e3200c16

Κάρτα γραφικών Κάντε καμιά πρόταση ως και 700 ευρώ 

Τροφοδοτικό Corsair RMx 2018 Series RM650x 650W Full Modular 80 Plus Gold

SSD m2 Kingston A2000 SSD 250GB M.2

SSD Kingston A400 SSD 240GB

HDD Toshiba P300 1TB

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε οτι review είδα το κουτί λένε οτι έχει θέματα. Cougar MX410 Mesh-G RGB το δημοφιλέστερο στο σκρούτζ και όχι άδικα

Μητρική για τα πανηγύρια. Σε καμία περίπτωση δεν θα συνδύαζα τον 5800x(~400) με κάτι λιγότερο από ένα καλό B550 (min 90-95ευρώ)

Ψύκτρα πεταμένα λεφτά. Σχετικά με την στοκ δε θα δεις τρελές διαφορές. Esports 34 duo παραμένει οτι πιο vfm

(όπως σωστά είπε ο Nik1239 δεν έρχεται με ψύκτρα ο cpu, θα πρέπει να δεις κάτι καλύτερο απο  A13 X CO )

Ram, "πετάς" λεφτά στο rgb. Στα ίδια και λιγότερα χρήματα παίρνεις τις καλύτερες ballistix 3600/cl16

Κάρτα σε αυτά τα λεφτά παίζουν 3060 ή 3060 ti(στην καλύτερη), ανάλογα τι θα βρεις

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Σε οτι review είδα το κουτί λένε οτι έχει θέματα. Cougar MX410 Mesh-G RGB το δημοφιλέστερο στο σκρούτζ και όχι άδικα

Μητρική για τα πανηγύρια. Σε καμία περίπτωση δεν θα συνδύαζα τον 5800x(~400) με κάτι λιγότερο από ένα καλό B550 (min 90-95ευρώ)

Ψύκτρα πεταμένα λεφτά. Σχετικά με την στοκ δε θα δεις τρελές διαφορές. Esports 34 duo παραμένει οτι πιο vfm

Ram, "πετάς" λεφτά στο rgb. Στα ίδια και λιγότερα χρήματα παίρνεις τις καλύτερες ballistix 3600/cl16

Κάρτα σε αυτά τα λεφτά παίζουν 3060 ή 3060 ti(στην καλύτερη), ανάλογα τι θα βρεις

Ο 5800x νομίζω δεν έχει ψήκτρα μαζί του και η a13 x co δεν νομίζω να τον σηκώσει χωρίς thermal throttle , freezer 34 duo η κάτι ακόμα δυνατότερο σαν nh d15 , bq dark rock pro 4 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνω με τους Νικοληδες απο πανω και συμπληρωνω.

Δεν κατανοω το λογο να δωσεις 430 ευρω σε εναν επεξεργαστη που προοριζεται για gaming build,οταν η καρτα που μπορει να αντεξει το μπατζετ σου ειναι το πολυ μια 3060 η οποια τερματιζει ευκολα με εναν 5600x η εναν 3600 η εναν 10400 η εναν 11400 η εναν 10600k η εναν 10700k.

Μπορεις να δωσεις 100-200 ευρω λιγοτερα και να τα ριξεις σε καλυτερη καρτα.Aναφερεις gaming και βασει αυτου σου απαντω,εαν χρειαζεσαι πολυ δυνατη cpu για αλλες εφαρμογες παω πασο.Αλλα ιδιαιτερα 5800x με τετοια μητρικη και αυτες τις μνημες ειναι ψιλοακυρος συνδυασμος οπως σου προειπαν και τα παιδια απο πανω.

Επισης οι δισκοι που ειναι στο build για μενα ειναι ακυροι,οταν για ενα gaming συστημα χρειαζεσαι το λιγοτερο εναν 500αρη nvme.

Eδω θα πληρωσεις 120 ευρω για εναν nvme 250,εναν ssd 240,κι εναν μηχανικο hdd 1tb (συνολο αποθηκευτικου χωρου 1.5tb σε 3 διαφορετικα πρωτοκολλα m2,sata,hdd) ,ενω μπορεις να παρεις εναν πολυ καλης ποιοτητας-ταχυτητας nvme 1tb στα 85-90 ευρω συν αλλον εναν 500αρη nvme με 40-50 ευρω.

Προφανως ειναι ενα build απο την msystems απ'οτι καταλαβα το οποιο για μενα ειναι ανομοιομορφο.

Δωσε μας λιγες πληροφοριες ακομα για το τι και πως,εαν μπορεις να το στησεις εσυ η το θελεις ετοιμο,εαν μπορει να γινουν οι αγορες απο διαφορετικα καταστηματα,ποια θα ειναι η χρηση του περαν του gaming,και γιατι αναλυσεις μιλαμε.

Eτσι θα μπορεσουμε να σε βοηθησουμε καλυτερα😉

Θα διαθεσεις ενα διολου ευκαταφρονητο ποσο και ειναι αμαρτια να μην παρεις αυτο που πραγματικα χρειαζεσαι και γουσταρεις.

 

Επεξ/σία από JDROGAS
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ευχαριστώ πολύ που ασχοληθήκατε, είστε φοβεροί.

Το πισι είναι για έναν ανηψίο μου και οκ είναι λίγο άκυρα τα πράγματα μερικές φορές μιας και παίρνονται όλα από ένα κατάστημα όπως σωστά μάντεψε ο @JDROGAS και δεν νομίζω να υπάρχει η δυνατότητα να γίνουν αγορές από διαφορετικά καταστήματα. Θα επανέλθω εαν έχω περισσότερες πληροφορίες, και ευχαριστώ και πάλι!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λεω να ανοιξουμε ενα θεμα και να το ονομασουμε ''PC Build'' με οτι πιο αχρηστο κυκλοφορει , 5-5 θα γυρνανε οι σελιδες.

εκτο ς το σι πι γιου διεκρινα 2 πραγματα , το τροφοδοτικο και τον toshiba ολα τα αλλα τα βρισκεις στην λαικη της γειτονιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, petros_samurai είπε

Καταρχάς ευχαριστώ πολύ που ασχοληθήκατε, είστε φοβεροί.

Το πισι είναι για έναν ανηψίο μου και οκ είναι λίγο άκυρα τα πράγματα μερικές φορές μιας και παίρνονται όλα από ένα κατάστημα όπως σωστά μάντεψε ο @JDROGAS και δεν νομίζω να υπάρχει η δυνατότητα να γίνουν αγορές από διαφορετικά καταστήματα. Θα επανέλθω εαν έχω περισσότερες πληροφορίες, και ευχαριστώ και πάλι!!!

 

Ακόμη και απο ένα κατάστημα οι επιλογές μπορούν να γίνουν πολύ καλύτερες.

1700 ευρώ για υπολογιστή παιδιού επίσης θεωρώ υπερβολή. Σε αυτά τα λεφτά όπως έχει ξανά-ειπωθεί αγοράζεις κονσόλα και εναν υπολογιστή πιο μέτριο για ότι δεν μπορείς να παίξεις στην κονσόλα (με mouse/keyboard).

Αν χρειαστείς προτάσεις και πιθανά σενάρια εδώ είμαστε.

Επεξ/σία από nickol-us
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, triplex1 είπε

Εγω λεω να ανοιξουμε ενα θεμα και να το ονομασουμε ''PC Build'' με οτι πιο αχρηστο κυκλοφορει , 5-5 θα γυρνανε οι σελιδες.

εκτο ς το σι πι γιου διεκρινα 2 πραγματα , το τροφοδοτικο και τον toshiba ολα τα αλλα τα βρισκεις στην λαικη της γειτονιας.

Είναι όλοι δηλαδή υποχρεωμένοι να γνωρίζουν τα καλύτερα σπεκς και να παρουσιάζουν ενα προσχέδιο να ικανοποίει τις απαιτήσεις όλων τον ΤΕΚ έξπερτ σαν και σενα;;; Ο άνθρωπος γι' αυτό έκανε αυτό το ποστ, για να πάρει γνώμες και όχι ειρωνεία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Themoo είπε

Είναι όλοι δηλαδή υποχρεωμένοι να γνωρίζουν τα καλύτερα σπεκς και να παρουσιάζουν ενα προσχέδιο να ικανοποίει τις απαιτήσεις όλων τον ΤΕΚ έξπερτ σαν και σενα;;; Ο άνθρωπος γι' αυτό έκανε αυτό το ποστ, για να πάρει γνώμες και όχι ειρωνεία....

δεν απευθυνομαι στον φιλο αλλα απευθυνομαι στο τι σκουπιδι υπαρχει στα μαγαζια αυτη τη στιγμη και τα καλα τα πραγματα τα χρυσοπληρωνεις για να τα παρεις , το μονο λαθος του φιλου ειναι οτι βιαζεται να πεταξει πανω απο 1,5 χιλιαρικο

Επεξ/σία από triplex1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...