Προς το περιεχόμενο

Speedport Plus δεν δουλεύει με 50άρα ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηράκλειο Κρήτης.
Κοντά σε καφάο.
Σε περιοχή που μόνο η Cosmote δίνει vdsl.
Με συμβόλαιο που λήγει τις επόμενες μέρες.
Με router speedport plus.

Μετά από χρόνια με adsl και εξαιρετικές ταχύτητες (πάντα πάνω από 16Mbs, την προηγούμενη βδομάδα ήμουν κλειδωμένος στα 17,4) επικοινώνησα με Cosmote και ρώτησα ποια είναι η ελάχιστη εγγυημένη ταχύτητα για την περιοχή μου στο πρόγραμμα vdsl 50. Μου απάντησαν το λιγότερο 45Mbs.

Κάνω αίτηση για αναβάθμιση σε 50άρα.

Μετά από 3 μέρες στο νέο πρόγραμμα και βλέποντας ότι έχει κλειδώσει στα 23Mbs, επικοινώνησα σήμερα μαζί τους. Στην αρχή μου έκαναν επανεκκίνηση στο router. H  ταχύτητα έπεσε στα 22,4Mbs. Μετά με ρώτησαν αν έχω ups και αν έχω αν είναι αναμμένα κάτι λαμπάκια. Απάντησα ότι δεν έχω ups. Μετά με ρώτησε αν έχω παρατηρήσει να αναβοσβήνουν τα λαμπάκια dsl και online στο router. Της απάντησα ότι δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο και το πρόβλημα μου είναι η χαμηλή ταχύτητα, όχι οι αποσυνδέσεις.

Με ξεπέταξε λέγοντας ότι ο εξοπλισμός μου είναι παλιός, δικαιούμαι καινούριο και να πάω να παραλάβω αύριο. Την ρώτησα τι ταχύτητα θα πιάσω με τον καινούριο εξοπλισμό και μου απάντησε να κάνω μέτρηση 30' μετά την σύνδεση.

 

Ερωτήσεις:
1. Το speedport plus δεν υποστηρίζει vdsl 50άρα; Το έχω δει σε σπίτια φίλων που έχουν vdsl.
2. Έχω δίκιο να ανησυχώ ότι με έχουν βάλει σε shared γραμμή (πωστολένε, αυτό που μοιράζεσαι μια vdsl με άλλον και έχεις την μισή ταχύτητα) και δεν πρόκειται να ανέβει η ταχύτητα μου;
3. Επειδή σκέφτομαι πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο της υπαναχώρησης (στην adsl πλήρωνα 22€ και είχα 16Mbs, να πληρώνω 29€ για 22Mbs δεν λέει, το upload δεν με ενδιαφέρει) υπάρχει περίπτωση το νέο router που θα πάρω να μην υποστηρίζει adsl; Φαντάζομαι ότι είναι δύσκολο αυτό, αλλά με αυτούς όλα τα φοβάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1.υποστηριζει

2.απλα σου είπε ψέματα για να ανέβει το πάγιο καί νά πληρώνεις περισσότερα

3.καλα ξεμπερδεματα 

Υγ πριν ισχύσουν τά παραπάνω θά πρέπει νά ελέγξεις την δικιά σου καλωδιοση

 

 

 

Επεξ/σία από bill27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, bill27 είπε

1.υποστηριζει

2.απλα σου είπε ψέματα για να ανέβει το πάγιο καί νά πληρώνεις περισσότερα

3.καλα ξεμπερδεματα 

Υγ πριν ισχύσουν τά παραπάνω θά πρέπει νά ελέγξεις την δικιά σου καλωδιοση

 

 

 

2. Γιατί θα ανέβει το πάγιο; Είμαι ήδη στο πάγιο 50άρας.

Η δικιά μου καλωδίωση δεν είναι μια χαρά αφού στην adsl πήγαινα σφαίρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, ekkli said:

2. Έχω δίκιο να ανησυχώ ότι με έχουν βάλει σε shared γραμμή (πωστολένε, αυτό που μοιράζεσαι μια vdsl με άλλον και έχεις την μισή ταχύτητα) και δεν πρόκειται να ανέβει η ταχύτητα μου;

Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekkli είπε

Η δικιά μου καλωδίωση δεν είναι μια χαρά αφού στην adsl πήγαινα σφαίρα;

Οχι , οι vdsl συνδεσεις ειναι πιο "ευαισθητες" σε παρεμβολες , θορυβους , παραλληλα συνδεδεμενες πριζες κλπ. Ανεβασε και τα στατιστικα του ρουτερ/γραμμης να δουμε τι παιζει.
Και εγω οταν ημουν σε adsl συγχρονιζα στα 16. Οταν εβαλα 100αρα vdsl συγχρονιζα στα 50 :) Εφταιγε η καλωδιωση μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες εδώ  http://192.168.1.1/data/Status.json με συνδεδεμένο το speedport plus και δες "dsl_max_downstream", "varvalue": "χχχχχ" }, { "vartype": "value", "varid": "dsl_max_upstream", "varvalue": "χχχχχχ" } Γράψε τι έχει στα χχχχχ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο πιθανό είναι να σου έδωσαν VDSL από Α/Κ και όσο πιάσει. Το "κοντά σε καφάο" δεν λέει κάτι αν δεν έχει αλλαχτεί σε καμπίνα με ενεργό εξοπλισμό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, infin1tyGR είπε

Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.

Είμαι σίγουρος ότι το έχω διαβάσει πριν κάποιο καιρό ότι το έκαναν κάποιες εταιρίες. Είχαν υποδομές για χ γραμμές και όταν οι συνδρομητές γινόντουσαν πάνω από χ, άρχιζαν να δίνουν 1 γραμμή σε 2 πελάτες. Προφανώς δεν το λέω καλά, αλλά κάπως έτσι γινόταν.

 

3 ώρες πριν, mphxths είπε

Οχι , οι vdsl συνδεσεις ειναι πιο "ευαισθητες" σε παρεμβολες , θορυβους , παραλληλα συνδεδεμενες πριζες κλπ. Ανεβασε και τα στατιστικα του ρουτερ/γραμμης να δουμε τι παιζει.
Και εγω οταν ημουν σε adsl συγχρονιζα στα 16. Οταν εβαλα 100αρα vdsl συγχρονιζα στα 50 :) Εφταιγε η καλωδιωση μου.

Μόνο μία πρίζα έχω συνδεδεμένη και έχω αυτά τα στατιστικά.

405586323_Screenshot2021-09-22at23-01-43SpeedportEntry2i.png.758d63fba33d8d2bf28242a68423a70e.png

 

3 ώρες πριν, Baggos91 είπε

Μπες εδώ  http://192.168.1.1/data/Status.json με συνδεδεμένο το speedport plus και δες "dsl_max_downstream", "varvalue": "χχχχχ" }, { "vartype": "value", "varid": "dsl_max_upstream", "varvalue": "χχχχχχ" } Γράψε τι έχει στα χχχχχ.

Ενώ είμαι συνδεδεμένος παίρνω:

404 Not Found

The requested URL was not found on this server.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekkli είπε

Μόνο μία πρίζα έχω συνδεδεμένη και έχω αυτά τα στατιστικά.

1. Εκτος και αν χρειαζεσαι μικρο ping σε ονλαιν παιχνιδια , εισαι τιποτα streamer ή επαγγελματιας gamer , δεν χρειαζεσαι fast data path. Ζητας να στο γυρισουν σε interleaved.
2. Το noise margin (7.6) ειναι οριακα χαμηλο... αλλα το πιο ανησυχητικο ειναι το ...
3. Line attenuation 21.9db. Ειτε εισαι υπερβολικα μακρυα απο την καμπινα-Α/Κ , ειτε κατι παει πολυ στραβα στην εσωτερικη σου καλωδιωση. Το "μονο μια πριζα εχω συνδεδεμενη" δεν μου λεει και πολλα. Οταν ο ηλεκτρολογος ξεβιδωσε την κεντρικη μου πριζα , περα απο την δευτερη πριζα που ηταν συνδεδεμενη πανω της , ειτε συνδεδεμενα και ενα καρο καλωδια (ασυνδετες αναμονες) που ποτε δεν μαθαμε τι ηταν και που κατεληγαν , αλλα παρολα αυτα ενα μικρο προβλημα το δημιουργουσαν.

Προσωπικα πιστευω οτι κατι παιζει με την αποσταση απο την καμπινα-Α/Κ ... Πηγαινε εδω και βαλε την διευθυνση σου και τσεκαρε τι υπαρχει τριγυρω και απο ποιον παροχο. Aν μπορεις να δεις και το κουτι του ΟΤΕ εξω απο το σπιτι σου τι νουμερο αναγραφει πανω του , θα βγαλεις πιο σιγουρα συμπερασματα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 minutes ago, ekkli said:

Είμαι σίγουρος ότι το έχω διαβάσει πριν κάποιο καιρό ότι το έκαναν κάποιες εταιρίες. Είχαν υποδομές για χ γραμμές και όταν οι συνδρομητές γινόντουσαν πάνω από χ, άρχιζαν να δίνουν 1 γραμμή σε 2 πελάτες. Προφανώς δεν το λέω καλά, αλλά κάπως έτσι γινόταν.

Πολλές θεωρίες συνομωσίας έχουν γραφτεί κατά καιρούς για να ρίξουν κάπου το φταίξιμο της χαμηλής τους ταχύτητας, αλλά όσοι ξέρουν πώς δουλεύει το DSL, μπορούν να καταλάβουν και ότι δεν ισχύουν :)

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε το speedport plus να δεις που συγχρονίζεις, αυτό που έστειλες είναι άλλο ρουτερ (ZTE ZXHN H288A πιθανότατα) . Δήλωσε το βλάβη για να έρθει να μετρήσει ο τεχνικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mphxths είπε


Προσωπικα πιστευω οτι κατι παιζει με την αποσταση απο την καμπινα-Α/Κ ... Πηγαινε εδω και βαλε την διευθυνση σου και τσεκαρε τι υπαρχει τριγυρω και απο ποιον παροχο. Aν μπορεις να δεις και το κουτι του ΟΤΕ εξω απο το σπιτι σου τι νουμερο αναγραφει πανω του , θα βγαλεις πιο σιγουρα συμπερασματα...

7 τετράγωνα περίπου απέχω από το κοντινότερο σημείο που δείχνει, αν πατήσω στην επιλογή vdsl ΟΤΕ.

Αν βρω το νούμερο του κουτιού, τι θα το κάνω;

 

6 ώρες πριν, Baggos91 είπε

Βάλε το speedport plus να δεις που συγχρονίζεις, αυτό που έστειλες είναι άλλο ρουτερ (ZTE ZXHN H288A πιθανότατα) . Δήλωσε το βλάβη για να έρθει να μετρήσει ο τεχνικός.

Όντως. Τόσο καιρό νόμιζα ότι έχω το plus. Τελικά, από κάτω γράφει speedport entry 2i. Αλλάζει κάτι με αυτό; Μήπως όντως δεν σηκώνει 50άρα αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ekkli είπε

7 τετράγωνα περίπου απέχω από το κοντινότερο σημείο που δείχνει, αν πατήσω στην επιλογή vdsl ΟΤΕ.

Αν βρω το νούμερο του κουτιού, τι θα το κάνω;

Αν το κουτι που ειναι εξω απο τον τοιχο του σπιτιου λεει π.χ. 115 , κοιτας στον χαρτη που ειναι η αντιστοιχη καμπινα με αριθμο xxxx-115. Ετσι μπορεις να βρεις θεωρητικα την αποσταση σου απο αυτην , μιας και δεν μπορουμε να ξερουμε ακριβως την διαδρομη του καλωδιου απο την καμπινα εως το σπιτι σου.
 

2 ώρες πριν, ekkli είπε

Τελικά, από κάτω γράφει speedport entry 2i. Αλλάζει κάτι με αυτό; Μήπως όντως δεν σηκώνει 50άρα αυτό;

Απο ο,τι βλεπω και αυτο υποστηριζει κανονικα vdsl , εως 300mbps. Αρα θεωρητικα δεν θα πρεπε να ειχε καποιο προβλημα. Στην θεση σου , αν ειχα cosmote συνδεση (ή/και vodafone) , θα αγοραζα καποιο fritzbox modem. Σε αυτους τους δυο παροχους παιζει αυτοματα , μιας και υποστηριζεται απο αυτους επισημα. Εγω που εχω nova και παρολα αυτα εχω παρει fritzbox , μιας και αυτα τα μοντεμς κανουν πολυ καλυτερη δουλεια απο τα υπολοιπα. Ειναι ενα αξιοσημειωτο εξοδο βεβαια...αλλα η ποιοτητα κοστιζει :)

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποστηρίζει vdsl απλά δεν έχει τα 5ghz στο WIFI και οι lan θύρες είναι μέχρι 100mbps. Πάρε το plus αφού στο δίνουν δωρεάν. To fritzbox πολύ καλό αλλά και ακριβό. Πιθανότατα παίρνεις απο μακριά και για αυτό οι ταχύτητες είναι χαμηλές( εκτός και εάν έχει θέμα ο χαλκός). Δήλωσε βλάβη για να γίνουν οι μετρήσεις. Δες άμα μπορείς να πάρεις έκπτωση καθώς δεν πιάνεις την ταχύτητα. Ρώτησε και κανέναν γείτονα να δεις τι ταχύτητες έχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Baggos91 είπε

Υποστηρίζει vdsl απλά δεν έχει τα 5ghz στο WIFI και οι lan θύρες είναι μέχρι 100mbps.

Το 2.4GHz wifi και οι 100αρες lan θυρες θεωρητικα υπερακαλυπτουν 50αρα συνδεση. Θεμα δημιουργειται στις 100αρες και ανω συνδεσεις , οπου εκει θες 1000αρες lan και 5GHz wifi για να πιασεις φουλ ταχυτητα.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...