Προς το περιεχόμενο

Speedport Plus δεν δουλεύει με 50άρα ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγκατέστησα το speedport plus.
Δεν λειτουργεί το τηλέφωνο και οι ταχύτητες είναι 24915/1374.

Επικοινώνησα και ζήτησα να μου γυρίσουν την γραμμή σε interleaved, μου απάντησαν ότι το δηλώνουν βλάβη και μέχρι τότε δεν μπορούν να αλλάξουν προφίλ γραμμής.

Λοιπά στατιστικά εδώ

748498607_Screenshot2021-09-23at13-07-59SpeedportPlusConfigurationProgram.png.d902801ab7d2041362c41699ef9ae23f.png

 

Ευχαριστώ πολύ άπαντες για την μέχρι τώρα βοήθεια και τις ιδέες σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekkli είπε

Δεν λειτουργεί το τηλέφωνο και οι ταχύτητες είναι 24915/1374.

Αν η τηλεφωνια ηταν voip , ειναι φυσιολογικο. Το προηγουμενο μοντεμ ειχε σεταρισμενες ρυθμισεις για την τηλεφωνια , ρυθμισεις που δεν εχει αυτο τωρα.
Για τα στατιστικα τι να πουμε ? Το attenuation 35 ειναι τραγικα μεγαλο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που έχεις το σωστό ρούτερ ,μπες εδώ  http://192.168.1.1/data/Status.json με συνδεδεμένο το speedport plus και δες "dsl_max_downstream", "varvalue": "χχχχχ" }, { "vartype": "value", "varid": "dsl_max_upstream", "varvalue": "χχχχχχ" } Γράψε τι έχει στα χχχχχ.

Το περίεργο τώρα είναι το upload. Kάνε μια επανεκκίνηση. 

Εάν έχεις voip το τηλέφωνο στη θύρα phone 1 του ρούτερ και 13788 ( είναι δωρεάν) για να σου βάλουν τις ρυθμίσεις για το τηλέφωνο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάλεσε ο τεχνικός του ΟΤΕ προ ολίγου και μου είπε τα εξής:

Το ΚΑΦΑΟ (Ευαγγελιστρίας & Μάχης Κρήτης γωνία, το γράφω αναλυτικά για μελλοντική αναφορά) απέχει περίπου 810μ από το κέντρο (αυτό είναι το Α/Κ που βλέπω να γράφετε; ). Το ΚΑΦΑΟ από το σπίτι μου απέχει χοντρικά 100μ. Άρα, είμαι στο όριο για να έχω vdsl και η ταχύτητα μου είναι η αναμενόμενη.
Στην παρατήρηση μου για αυτό που μου είπαν από το 13888, ότι και καλά θα πιάνω ελάχιστη ταχύτητα 45Mbs, μου είπε ότι τα παιδιά δεν ξέρουν και βλέπουν απλά την ελάχιστη του ΚΑΦΑΟ, που είναι όντως αυτή.
Επίσης, σε ερώτηση μου για το αν εκεί οφείλεται το υψηλό attenuation , που τονίζει συνέχεια ο @mphxths , μου απάντησε θετικά.
Τέλος, προσπάθησα να μάθω αν υπάρχει πρόγραμμα αναβάθμισης δικτύου και μου είπε ότι κάθε μέρα ανοίγουν νέα ΚΑΦΑΟ όλες οι εταιρίες αλλά, αναμενόμενα, δεν μπορεί να εγγυηθεί πότε θα αναβαθμιστεί η γειτονιά μου. Κάτι μου είπε εκεί για την wind, ότι περιμένει να πάρει ρεύμα ένα ΚΑΦΑΟ δικό της στην γειτονιά μου αλλά δεν το κατάλαβα καλά. Αν ενεργοποιηθεί ΚΑΦΑΟ της wind, θα με ρίξουν εκεί;

Μου είπε να κρατήσω το τηλέφωνο του και να τον καλώ αν θέλω κάτι άλλο και γενικά ήταν ευγενικότατος και με κέρδισε.

Α, για το τηλέφωνο, το είχε δει και μου είπε ότι το κοιτάζει και μέχρι αύριο θα είναι ok.


Επιγραμματικά,
δεν χρειαζόταν αλλαγή router
δεν χρειαζόταν δήλωση βλάβης λόγω ταχύτητας
γενικά στο 13888 δεν ξέρουν τι τους γίνεται

Θα παραμείνω σε vdsl της Cosmote καθώς δεν μου δινει άλλος αυτή την στιγμή στην περιοχή μου και ελπίζοντας να γίνει κάποια αναβάθμιση σύντομα.

 

@Baggos91, το json επιστρέφει τις ίδιες τιμές που παίρνω και από το gui, δηλαδή 25118/1348.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ekkli είπε

Το ΚΑΦΑΟ (Ευαγγελιστρίας & Μάχης Κρήτης γωνία, το γράφω αναλυτικά για μελλοντική αναφορά) απέχει περίπου 810μ από το κέντρο (αυτό είναι το Α/Κ που βλέπω να γράφετε; ). Το ΚΑΦΑΟ από το σπίτι μου απέχει χοντρικά 100μ. Άρα, είμαι στο όριο για να έχω vdsl και η ταχύτητα μου είναι η αναμενόμενη.

Δεν το ειπε καλα. Το να ειναι το ΚΑΦΑΟ απο το σπιτι σου 100 μετρα ειναι πολυ μικρη αποσταση και θα επρεπε να 100αριζεις για πλακα. Εγω σκεψου οτι το μοντεμ αναφερει οτι η γραμμη καφαο-σπιτι εχει μηκος 220 μετρα. Και παιζω στα 100 , κατα διαστηματα :) 
Αν η καλωδιωση Α/Κ με ΚΑΦΑΟ ειναι καλη , τοτε η αποσταση σου απο το ΚΑΦΑΟ (100 μετρα) δεν δικαιολογει την χαμηλη ταχυτητα. Εκτος και αν η καλωδιωση Α/Κ με ΚΑΦΑΟ ειναι παλια και δεν εχουν τραβηξει νεα καλωδια (οπτικες ινες?) και εκει εγκειται το προβλημα.
Εκτος και αν το ΚΑΦΑΟ ειναι στα 100 μετρα , η καλωδιωση ομως εχει περιεργη διαδρομη και ειναι μεγαλυτερη και ο χαλκος ειναι παλιος και δεν τραβαει. Αλλο καπελο αυτο.
Ολα αυτα εφοσον υποθετουμε οτι παιρνεις γραμμη απο το ΚΑΦΑΟ και οχι απο το Α/Κ , που οντως ειναι μακρυα.

Με λιγα λογια , αν παιρνεις γραμμη απο το Α/Κ , τοτε ναι εισαι μακρυα και ισως δικαιολογειται η χαμηλη ταχυτητα. Αν παιρνεις απο το ΚΑΦΑΟ που ειναι στα 100 μετρα , δεν δικαιολογειται. Τα 100 μετρα ειναι πολυ λιγα...
Μετα μπαινουν και αλλοι παραγοντες.. ποιοτητα χαλκου , παρεμβολες θορυβοι απο το περιβαλλον ή/και εντος του ιδιου του ΚΑΦΑΟ....

10 λεπτά πριν, ekkli είπε

Κάτι μου είπε εκεί για την wind, ότι περιμένει να πάρει ρεύμα ένα ΚΑΦΑΟ δικό της στην γειτονιά μου αλλά δεν το κατάλαβα καλά. Αν ενεργοποιηθεί ΚΑΦΑΟ της wind, θα με ρίξουν εκεί;

Δεν νομιζω , χωρις να ειμαι ειδικος. Δηλαδη δεν νομιζω να ξηλωσουν την καλωδιωση των σπιτιων και να την συνδεσουν στο νεο ΚΑΦΑΟ (της wind)...

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekkli είπε

Κάτι μου είπε εκεί για την wind, ότι περιμένει να πάρει ρεύμα ένα ΚΑΦΑΟ δικό της στην γειτονιά μου αλλά δεν το κατάλαβα καλά. Αν ενεργοποιηθεί ΚΑΦΑΟ της wind, θα με ρίξουν εκεί;

 

Βλέπω ότι είσαι στο Ηράκλειο. Εκεί η Wind έχει αναλάβει το έργο να εγκαταστήσει καμπίνες VDSL. Τις ενεργοποιεί αυτόν τον καιρό μαζικά. Τα καλώδια από την καμπίνα της Wind πάνε στο παλιό καφάο του ΟΤΕ και από εκεί στα σπίτια. Όταν πάρει ρεύμα η καμπίνα της Wind "λογικά" θα σε ρίξουν εκεί (πιστεύω πως αυτό θα το καταλάβεις αν η Wind δίνει διαθεσιμότητα για VDSL έως 200Mbps), αν δεν γίνει και ξέρεις ότι η καμπίνα της Wind δίνει υπηρεσίες, καλείς τον τεχνικό του ΟΤΕ. Τώρα συνδέεσαι με το "μακρινό" Α/Κ (Αστικό Κέντρο) και γι'αυτό βλέπεις αυτές τις ταχύτητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...