Προς το περιεχόμενο

Τι υποχρεώσεις/ευθήνη έχει ένας νονός;


lefi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, ένας φίλος μου έχει ένα γιό και δεν έχει βρει νονό. Σκέφτομαι να προσφερθώ εγώ να τον βαπτίσω. Επειδή όμως είναι λειτούργημα με ευθύνες που κρατά μία ζωή δεν θέλω να το αντιμετωπίσω επιπόλαια. Τι πρέπει να ξέρει ένας καινούργιος νονός; Τι ευθύνες και έξοδα έχει ένας νονός εκτός από εκείνη την ημέρα και σε βάθος χρόνου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ανάλογα πόσο πιστός είσαι για να μπορείς να θεωρήσεις τον εαυτό σου "πνευματικό πατέρα". Το "ένας φίλος" πάντως δεν ακούγεται σαν οικογένεια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lefi είπε

Καλησπέρα σε όλους, ένας φίλος μου έχει ένα γιό και δεν έχει βρει νονό. Σκέφτομαι να προσφερθώ εγώ να τον βαπτίσω. Επειδή όμως είναι λειτούργημα με ευθύνες που κρατά μία ζωή δεν θέλω να το αντιμετωπίσω επιπόλαια. Τι πρέπει να ξέρει ένας καινούργιος νονός; Τι ευθύνες και έξοδα έχει ένας νονός εκτός από εκείνη την ημέρα και σε βάθος χρόνου;

Τι φιλια, έχετε ?

Λέτε ένα γεια η κάτι παραπάνω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι δεσμεύσεις έχουν να κάνουν πρώτα απ' όλα με τη σχέση που έχει κανείς με τους γονείς τού παιδιού. Αν δεν είσαι κοντά με τους γονείς, μην περιμένεις να είσαι κοντά με το παιδί. Μπορεί να υπάρξει απομάκρυνση, παρεξήγηση κι έπειτα παίρνει η μπάλα και τη σχέση σου με το παιδί. Και πρέπει να το θες πραγματικά ο ίδιος, όχι να γίνεις νονός για να κάνεις χάρη στους γονείς, να τους βγάλεις από την δύσκολη θέση επειδή δεν βρίσκουν άτομο και δεν ξέρω τι άλλο. Ο νονός και η νονά είναι κάτι παραπάνω από ένα δώρο στις Χ ημέρες τού χρόνου. Αν νομίζεις ότι έχεις την οικονομική άνεση, είσαι εντάξει ότι υπάρχει δέσμευση με την παρουσία σου κι έχεις καλή σχέση με τους γονείς, τότε go for it. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επίσης λαμβάνεις υπόψη τι άνθρωποι είναι και οι γόνεις και κατεπέκταση τι απαιτήσεις έχουν. 
Η γνώμη μου είναι να σκεφτεις και τα παραπάνω και να αποφασίσεις , σε κάθε περίπτωση μην λειτουργήσεις αποκλειστικά με τον ενθουσιασμό, ούτε με τα οικονομικά δεδομένα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, lefi είπε

Καλησπέρα σε όλους, ένας φίλος μου έχει ένα γιό και δεν έχει βρει νονό. Σκέφτομαι να προσφερθώ εγώ να τον βαπτίσω. Επειδή όμως είναι λειτούργημα με ευθύνες που κρατά μία ζωή δεν θέλω να το αντιμετωπίσω επιπόλαια. Τι πρέπει να ξέρει ένας καινούργιος νονός; Τι ευθύνες και έξοδα έχει ένας νονός εκτός από εκείνη την ημέρα και σε βάθος χρόνου;

Στην ουσία, πέρα από ένα δώρο Χριστούγεννα και γενέθλια και μια λαμπάδα το Πάσχα, τίποτα άλλο. Και αυτό αν θέλεις.

Δεν είναι οικονομική σχέση. Ούτε έχεις σχέση με το πως θα μεγαλώνει το παιδί. 

Ας μην γελιόμαστε. Αν σε θέλουν μόνο για χρήματα και δωρα τρεις την ωρα, δεν έχει νόημα. 

Εξάλλου αν έχεις καλές σχέσεις με τους γονείς του, θα το βλέπεις το παιδάκι δεκάδες φορές το χρόνο, οπως συμβαίνει στη δική μου περίπτωση.

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα πως το βλέπει ο καθενας. Αλλοι εχουν βαπτιστηρια ξεχασμενα και αλλοι εχουν συχνες επαφες. 

Για μενα, η βαπτιστηρα μου ειναι το πνευματικο μου τεκνο, απο day 1. Την συμβουλευω, της αγοραζω ολα τα λογοτεχνικα της βιβλια, της κανω μαθηματα αγγλικων εδω και χροοονια οπότε βλεπομαστε τουλάχιστον 2 φορες την εβδομαδα, μου λέει πράγματα που δεν εχει μοιραστει με τους γονεις της κλπ. Ετσι ειχα φανταστεί να ειναι η σχέση μου με το βαπτιστηρι :)

(για μενα δεν εχει νοημα να βαπτίζουν παιδιά και μετα να ειναι αφαντοι....ασε να το βαπτισει καποιος που θα νοιάζεται καλύτερα) 

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jmmys είπε

Στην ουσία, πέρα από ένα δώρο Χριστούγεννα και γενέθλια και μια λαμπάδα το Πάσχα, τίποτα άλλο. Και αυτό αν θέλεις.

Δεν είναι οικονομική σχέση. Ούτε έχεις σχέση με το πως θα μεγαλώνει το παιδί. 

Ας μην γελιόμαστε. Αν σε θέλουν μόνο για χρήματα και δωρα τρεις την ωρα, δεν έχει νόημα. 

Εξάλλου αν έχεις καλές σχέσεις με τους γονείς του, θα το βλέπεις το παιδάκι δεκάδες φορές το χρόνο, οπως συμβαίνει στη δική μου περίπτωση.

πως φαινεται οτι δεν εχεις βαπτισει! περα απο τα δωρα πασχα-χριστουγεννα-αρχη σχολικης χρονιας εχεις και γενεθλια και γιορτες. συν τις γιορτες και τα γενεθλια των αδελφων του εαν εχει. 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Mrs. Hyde είπε

Αυτές οι δεσμεύσεις έχουν να κάνουν πρώτα απ' όλα με τη σχέση που έχει κανείς με τους γονείς τού παιδιού. Αν δεν είσαι κοντά με τους γονείς, μην περιμένεις να είσαι κοντά με το παιδί. Μπορεί να υπάρξει απομάκρυνση, παρεξήγηση κι έπειτα παίρνει η μπάλα και τη σχέση σου με το παιδί. Και πρέπει να το θες πραγματικά ο ίδιος, όχι να γίνεις νονός για να κάνεις χάρη στους γονείς, να τους βγάλεις από την δύσκολη θέση επειδή δεν βρίσκουν άτομο και δεν ξέρω τι άλλο. Ο νονός και η νονά είναι κάτι παραπάνω από ένα δώρο στις Χ ημέρες τού χρόνου. Αν νομίζεις ότι έχεις την οικονομική άνεση, είσαι εντάξει ότι υπάρχει δέσμευση με την παρουσία σου κι έχεις καλή σχέση με τους γονείς, τότε go for it. 

+1000 αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, xsterg είπε

πως φαινεται οτι δεν εχεις βαπτισει! περα απο τα δωρα πασχα-χριστουγεννα-αρχη σχολικης χρονιας εχεις και γενεθλια και γιορτες. συν τις γιορτες και τα γενεθλια των αδελφων του εαν εχει. 

Πριν 3 χρόνια βάπτισα, οπότε μην βγάζεις ανόητα πορίσματα για άτομα που δεν γνωρίζεις, και το παιδάκι το βλέπω όπως είπα δεκάδες φορές το χρόνο επειδή εκτός από συγγενής ο πατέρας ειναι και κολλητός μου που μεγαλώσαμε μαζί απο μωρά και τα παιδιά μας μεγαλώνουν επίσης μαζί. 

Ίσως, λέω ίσως, για σένα το σημαντικό είναι τα δωρα, για μένα όχι. Τα δωρα τα κάνεις και σε άσχετες στιγμές όχι μόνο επειδή γιορτάζει.Και αν δεν έχω πάρει δώρα. 

Φροντίζω όταν βρίσκομαι με το βαπτιστικο μου να του περνάω και αλλα πράγματα. Εσύ κάνε δώρα και στα αδέλφια. 

Επίσης έχουμε με την γυναίκα μου άλλα 2 βαπτιστικά, σύνολο 3.

Για αυτό είπα πρακτικά δεν έχεις υποχρέωση.

Αν είναι να κάνεις ότι κάνεις, όπως δώρα επειδή νοιώθεις υποχρεωμένος ή επειδή είναι γιορτές, άστο καλύτερα.Τότε είναι καθαρά εμπορική σχέση.

Ότι κάνεις οφείλεις να το κάνεις επειδή το νοιώθεις και το θελεις, όχι επειδή στο υποχρεώνει η εκκλησία ή οι γονείς του. 

 

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, lefi είπε

Καλησπέρα σε όλους, ένας φίλος μου έχει ένα γιό και δεν έχει βρει νονό. Σκέφτομαι να προσφερθώ εγώ να τον βαπτίσω. Επειδή όμως είναι λειτούργημα με ευθύνες που κρατά μία ζωή δεν θέλω να το αντιμετωπίσω επιπόλαια. Τι πρέπει να ξέρει ένας καινούργιος νονός; Τι ευθύνες και έξοδα έχει ένας νονός εκτός από εκείνη την ημέρα και σε βάθος χρόνου;

Αν σε ήθελε για νονό του παιδιού, θα στο είχε ζητήσει. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Narayan είπε

Αν σε ήθελε για νονό του παιδιού, θα στο είχε ζητήσει. 

χαχαχ ε όχι ρε φίλε δεν πάει έτσι. Εν πάση περιπτώσει το να προσφερθεί δεν είναι κακό... είναι δύσκολες οι μέρες και δεν έχουν όλοι την οικονομική ευχέρεια να γίνουν νονοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βαφτίσει 2 παιδιά.

Το ένα μένει κοντά μου, το άλλο σε διαφορετική πόλη. Ο λόγος ηταν η αδελφική φιλία που ειχα με τους γονείς στη μια περίπτωση, ενω στην άλλη ειναι κουμπάροι μου.

Το παιδάκι που μένει κοντά μου, και το βλέπω τουλάχιστον 2 φορές τον μήνα, ειναι πολύ κοντά μου συναισθηματικά, ενώ και το αδελφάκι του με βλέπει επισης ως "νονο". Υπάρχει χαρακτηριστική άνεση μεταξύ μας, ενω μου δειχνουν συνεχώς την εμπιστοσύνη τους. Με παίρνει μόνο του τηλέφωνο και μιλάμε αρκετή ωρα για διάφορα που συμβαίνουν στο σχολείο, καθημερινότητα κτλ.

Το άλλο, που το βλέπω 3 φορές το χρόνο, ειναι πιο απόμακρο. Μιλάμε 1 φορά το μήνα, του πηγαίνω προσωπικά τα δώρα του (Χριστούγεννα, Πάσχα, γιορτές, αρχή σχολικού έτους), όμως εκ των πραγμάτων δεν με βλέπει ως πνευματικό του πατέρα, αλλά περισσότερο ως φιλο των γονιών.

Συμβουλή: Αν θέλεις να εισαι πραγματικός νονός, το παιδί πρέπει να μένει κοντά σου ή να μπορείς να το βλέπεις συχνά. Δεν έχουν σημασία τόσο τα δώρα, όσο το να παίξεις μαζί του, να το στηρίξεις μελλοντικά σε μια δυσκολη στιγμη, να φτιάξετε μια σχέση. Να σε βλέπει σαν ανθρωπο εμπιστοσύνης.

 

 

  • Like 7
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...