Προς το περιεχόμενο

Το PC σβήνει σαν να έπεσε το ρεύμα, ενώ είναι idle


SOADNICK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, SOADNICK είπε

Τη πρώτη φορά που το έκανε (αρχές του μήνα) δε γνωρίζω, γιατί έλειπα. Τη δεύτερη φορά, όχι.

Αλλά τρολλιά δεν εννοώ να μου χάλασε κάποιο παρτ, εννοώ να ψιλοπέφτει το ρεύμα τόσο ώστε να μη μπορεί να μείνει ανοιχτό το πισί. Αν και το ρούτερ δεν έκλεισε όταν γινόταν αυτό.

Δεν έχουν όλα τα ηλεκτρονικά την ίδια ευαισθησία. Στη δουλειά έχω 2 μηχανές cnc, δίδυμες(ίδιο μοντέλο), 3φ, τροφοδοτούμενες από τον ίδιο πίνακα, σε βύθιση της τάσης έχει τύχη να μείνει η μια από τις δύο ανοιχτή χωρίς error ενώ η άλλη σταματάει.

Κάποιο ups ή σταθεροποιητής τάσης ίσως βοηθήσει.

Πρέπει να παρακολουθήσεις να δεις αν υπάρχει κάποια συνέπεια πίσω από τα shutdown. Μετά πρέπει να κάνεις troubleshooting το hardware ή να ακούσεις τους 1000%(;) σίγουρους συμφορουμίτες και να αλλάξεις τροφοδοτικό.

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, SOADNICK είπε

εννοώ να ψιλοπέφτει το ρεύμα τόσο ώστε να μη μπορεί να μείνει ανοιχτό το πισί.

Αν είχε τέτοιο πρόβλημα θα έκανε επανεκκίνηση.

18 λεπτά πριν, SOADNICK είπε

εννοώ να ψιλοπέφτει το ρεύμα τόσο ώστε να μη μπορεί να μείνει ανοιχτό το πισί.

Αν είχε τέτοιο πρόβλημα θα έκανε επανεκκίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SOADNICK είπε

Καλησπέρα και πάλι, απαντάω χωρίς quotes γιατί είναι πολλές οι απαντήσεις αλλά πιστεύω δε θα παραλείψω κάποια.

Κατ αρχάς το πισί το καθάρισα (δεν είχε και πολλή σκόνη όμως) πριν συμβούν αυτά, μετά το μετέφερα με το αμάξι, ήσυχη διαδρομή που έχει κάνει δεκάδες φορές, χωρίς σαμαράκια ή τίποτα άλλο επικίνδυνο, αν και ντάξει μια φορά θα γίνει στραβή.

Επομένως το θεωρώ σχετικά καθαρό μέσα, δε γυαλίζει, αλλά δεν έχει και μαλλιά σκόνης.

Στο event viewer στα critical errors λέει απλά ότι έκλεισε χωρίς να γίνει καθαρό shutdown, στα errors δεν αναφέρει κάτι για τον λόγο που έκλεισε.

Δεύτερη pci-e έχω, αλλά νομίζω στην ουσία είναι pci-e 2.0 x1 όποτε μάλλον δε θα τρέξει καλά η κάρτα αν μπει εκεί.

Αναστολή λειτουργίας δεν έχω.

Οι θερμοκρασίες είναι αυτές:

image.png.1a5ead45eff56a57c7a86a123d108828.png

Το CPUTIN γιατί είναι 80 ενώ οι πυρήνες είναι 40;

Οι παραπάνω θερμοκρασίες πρακτικά σε idle, πριν έπαιζα παιχνίδια κανά 2ωρο χωρίς κανένα θέμα.

Όταν έκλεινε πχ μπορούσε να το κάνει και 1' μετά το boot, ίσα που είχα ανοίξει firefox και καμιά μουσική και έκλεινε.

Θα το αφήσω για memtest σε λίγο, και θα κάνω και έναν έλεγχο ότι πατάνε σωστά τα καλώδια του τροφοδοτικού.

Δυστυχώς τροφοδοτικό δεύτερο να δοκιμάσω δεν έχω, ούτε μπορώ να βρω εύκολα.

Να έχει γίνει τρολλιά από τη ΔΕΗ υπάρχει περίπτωση;

EDIT:

Το βάσικο πρόβλημα είναι ότι δε μπορώ να προκαλέσω κάπως το shutdown ώστε κάνοντας αλλαγές/δοκιμές να ξέρω πότε έφτιαξε.

Δηλαδή τώρα είχαν περάσει σχεδόν 20 μέρες νομίζοντας ότι όλα οκ και ξαφνικά έκλεισε 3 φορές συνεχόμενα.

Λιγο ακραίο αλλά θα το πω , μήπως έχει πρόβλημα κάποιος πυκνωτής της μητρικής και το προκαλεί αυτό; Ή του τροφοδοτικου; Όταν λες ότι κλείνει να φανταστώ ότι κατευθείαν μαύρη οθόνη σωστά ; Δεν σου λέει τερματισμος λειτουργίας.

Δοκίμασε τα ενσωματωμένα του επεξεργαστή βγάλε τελείως την κάρτα μήπως προκαλεί αυτή κάποιο πρόβλημα 

Επίσης καλό θα ήταν να δοκιμάσεις ένα φορμάτ ποτέ δεν ξέρεις ίσως να στρώσει 

Δοκίμασε να έχεις ανοιχτό το καπάκι όσο είναι idle και να κοιτάς μέσα μήπως ακούσεις κάνα τσαφ ή κάτι άλλο και κάνε το ίδιο όταν θα τρέχεις ένα παιχνίδι κοιτώντας μέσα τι γίνεται. 

Τα ρεύματα του psu σε idle και full load είναι τα ίδια ; 

Δοκίμασε το pc σε άλλη πριζα του σπιτιού να δεις αν το κάνει πάλι ή δοκίμασε σε άλλο πολυπριζο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Επίσης καλό θα ήταν να δοκιμάσεις ένα φορμάτ ποτέ δεν ξέρεις ίσως να στρώσει 

17 ώρες πριν, SOADNICK είπε

Αυτό το κάνει και σε windows και σε linux, ενώ είναι idle.

 

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θερμοκρασία του CPU είναι παράδοξα υψηλή. Ίσως αυτή κάνει trigger το power off. Θα δοκιμαζα να βγάλω ψυκτρα, καθάρισμα πάστας και νέα πάστα. Δες αν θα πέσει η θερμοκρασία του CPUtin. Κανονικά θα πρέπει να είναι κοντά στην θερμοκρασία των πυρήνων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Τέρης Α. είπε

Αν είχε τέτοιο πρόβλημα θα έκανε επανεκκίνηση.

(λίγο off topic) ανάλογα τις ρυθμίσεις στο bios, στα power settings, after ac loss, μπορεί να το έχεις stay off, reboot, κλπ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο επεξεργαστής του συστήματος είναι δεκαετίας. Είναι και το τροφοδοτικό δεκαετίας ή το έχεις αλλάξει πρόσφατα; Διότι αν είναι δεκαετίας, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ψάχνουμε περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Kthulhou είπε

(λίγο off topic) ανάλογα τις ρυθμίσεις στο bios, στα power settings, after ac loss, μπορεί να το έχεις stay off, reboot, κλπ

Γι' αυτό μου άναβε πάλι εμένα!... (Έχω ενεργοποιημένο το "Power on after power loss").

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, RTW4ever είπε

Ο επεξεργαστής του συστήματος είναι δεκαετίας. Είναι και το τροφοδοτικό δεκαετίας ή το έχεις αλλάξει πρόσφατα; Διότι αν είναι δεκαετίας, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ψάχνουμε περισσότερο.

Κάνω παράθεση τον εαυτό μου, για να προσθέσω ότι τα πρώτα δύο πράγματα που κοιτάμε όταν έχουμε προβλήματα στο PC, είναι θερμοκρασίες και τροφοδοσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Ο επεξεργαστής του συστήματος είναι δεκαετίας. Είναι και το τροφοδοτικό δεκαετίας ή το έχεις αλλάξει πρόσφατα; Διότι αν είναι δεκαετίας, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ψάχνουμε περισσότερο.

Εγω εχω πυργο με τροφοδοτικό 18ετιας (Enermax). Οταν το ανοιξα για να δω αν εχει φουσκώσει κανένας πυκνωτής, σημειωτέων οτι δεν ειχα κανένα πρόβλημα πριν ποτε, ειδα οτι ηταν σε άριστη κατάσταση περα απο την σκονη που ειχε μεσα. Και ναι ακομα και σήμερα μετα απο 1000αδες ωρες λειτουργεί ακομα. Οτι πληρώνει κανεις παιρνει. Φυσικά μπορει να δοκιμάσει και με ενα αλλο τροφοδοτικό, καθοτι δεν ειναι ολοι γνώστες των ηλεκτρονικών.

Να παραθεσω και ενα αλλο σκεπτικό, στην mobo υπάρχουν χιλιαδες λεπτές (διάδρομοι) σύνδεσμοι πανω στο κυκλωμα. Μπορει καποιος απο αυτους σε ανύποπτο χρόνο (συστολες-διαστολες της θερμοκρασίας) να κανει διακοπή και να γινεται αυτο. Φυσικα βημα βημα πρεπει να κανει ελεγχους μεχρι να ανακαλυψει τι φταιει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Εγω εχω πυργο με τροφοδοτικό 18ετιας (Enermax). Οταν το ανοιξα για να δω αν εχει φουσκώσει κανένας πυκνωτής, σημειωτέων οτι δεν ειχα κανένα πρόβλημα πριν ποτε, ειδα οτι ηταν σε άριστη κατάσταση περα απο την σκονη που ειχε μεσα. Και ναι ακομα και σήμερα μετα απο 1000αδες ωρες λειτουργεί ακομα. Οτι πληρώνει κανεις παιρνει.

Και αυτό μπορεί να συμβεί, αλλά ανήκει στις εξαιρέσεις, όπως και κάποιος άλλος που μπορεί να πήρε το ίδιο και να του κάηκε, μαζί με υποσυστήματα του PC, στο 6μηνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Εγω εχω πυργο με τροφοδοτικό 18ετιας (Enermax). Οταν το ανοιξα για να δω αν εχει φουσκώσει κανένας πυκνωτής, σημειωτέων οτι δεν ειχα κανένα πρόβλημα πριν ποτε, ειδα οτι ηταν σε άριστη κατάσταση περα απο την σκονη που ειχε μεσα. Και ναι ακομα και σήμερα μετα απο 1000αδες ωρες λειτουργεί ακομα. Οτι πληρώνει κανεις παιρνει. Φυσικά μπορει να δοκιμάσει και με ενα αλλο τροφοδοτικό, καθοτι δεν ειναι ολοι γνώστες των ηλεκτρονικών.

Έπιασες μια εξαίρεση που συμβαίνει μία στο εκατομμύριο. Ας είμαστε πιο λογικοί παρακαλώ. Οι στατιστικές πιθανότητες είναι τροφοδοτικό δεκαετίας να είναι ετοιμοθάνατο,  ειδικά αν δεν είναι προστατευμένο πίσω από UPS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Έγινε διακοπή ρεύματος το τελευταίο διάστημα πριν εμφανιστεί το πρόβλημα;

καποιος στη γειτονια δεν πληρωσε το ρευμα και το κοβουν σε ολους :-D

13 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Εγω εχω πυργο με τροφοδοτικό 18ετιας (Enermax). Οταν το ανοιξα για να δω αν εχει φουσκώσει κανένας πυκνωτής, σημειωτέων οτι δεν ειχα κανένα πρόβλημα πριν ποτε, ειδα οτι ηταν σε άριστη κατάσταση περα απο την σκονη που ειχε μεσα. Και ναι ακομα και σήμερα μετα απο 1000αδες ωρες λειτουργεί ακομα. Οτι πληρώνει κανεις παιρνει.

 

και γω ειχα ενα και μετα τα 12 χρονια θυμηθηκε φευγοντας να παρει μαζι του την μητρικη και την καρτα γραφικων παρεα με μια μνημη.

οτι πληρωνεις παιρνεις , αλλα ποτε δεν ξερεις τι θα σε τυχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...