Προς το περιεχόμενο

Το PC σβήνει σαν να έπεσε το ρεύμα, ενώ είναι idle


SOADNICK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λίγο δύσκολο να βρεις ένα πρόβλημα που δεν το κάνει συχνά. Δική μου συμβουλή:

1. Έλεγξε ενδελεχώς με φως πχ φακό την mobo. Δες αν όλοι οι ανεμιστήρες γυρίζουν χωρίς να ακουμπά κάτι επάνω τους. 

2. Βγάλε και ξαναβαλε ότι κάρτα και καλώδιο υπάρχει πάνω (εκτός της ψυκτρας).  Έλεγξε ή καλύτερα άλλαξε και το καλώδιο τροφοδοσίας. 

3. Αφού είναι παλιό κοίτα αν πρέπει να αλλάξει η μπαταρία cr2032 που υπάρχει πάνω και αν γι αυτόν τον λόγο έχει χάσει κάποια ρύθμιση στο bios πχ τάση στην ram

4. Αν το ξανακάνει δοκίμασε άλλο τροφοδοτικό. 

Επεξ/σία από Stergios74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δυστυχως φιλε οπως τα λες αν δεν εχεις Parts να αλλαζεις μεχρι να δεις ποιο φταιει δυσκολα θα βγαλεις ακρη.

Και αν φταινε και πολλα ταυτοχρονα?Μου εχει τυχει.

Δυστυχως τα pc oταν αρχισουν αυτες τις παραξενιες δυσκολα βγαινει ακρη, αλλα αν μπορουσα να μαντεψω και σε συνδυασμο με την εμπειρια μου θα ελεγα με σειρα:

1)Mb (με τις περισσοτερες πιθανοτητες)

2)Psu

3)Gpu

4)Ram

5)Cpu

Με τα πρωτα δυο μπορει να κλεινει κατευθειαν, με τα υπολοιπα θα σου πετουσε bsod/restart/freeze κτλ.

Το κακο με το mb ειναι οτι δεν μπορεις να το διαγνωσεις ενω τα υπολοιπα μπορεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα παρόμοιο πρόβλημα πριν καμιά δεκαπενταετία, και μετά από πολύ ψάξιμο και δοκιμές με αλλαγές εξαρτημάτων τελικά ο φταίχτης ήταν μια βιδούλα που είχε πέσει στην πίσω μεριά της μητρικής. Αν πιάνουν τα χέρια σου θα σου πρότεινα να το λύσεις και να το συναρμολογίσεις από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν memtest ξέχασα να κάνω αλλά θα το αφήσω το βράδυ.

Μάλλον όμως βρήκα τι φταίει. Άνοιξα τώρα το κουτί να τσεκάρω τα καλώδια και φαινόντουσαν οκ οπότε απλά τα κούνησα λίγο (και πίεσα προς τα μέσα), δε φάνηκε κάτι περίεργο. Όμως μετά δεν έπαιρνε μπρος, πατούσα το κουμπί ίσα που παίρναν ρεύμα οι ανεμιστήρες και τα led από κάρτα γραφικών/ήχου και ξανάκλεινε μέσα σε 2''.

Δοκίμασα άλλο πολύμπριζο/μπρίζα, πάλι τίποτα.

Το ξανάνοιξα, έβγαλα το 20+4 και το 4αρι του cpu, τα φύσηξα λίγο και τα ξανάβαλα και πήρε κανονικά. Οπότε αυτά έφταιγαν για τώρα που δεν έπαιρνε μπρος και ίσως να έφταιγαν και για τις φορές που έκλεινε μόνο του.

5 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Ο επεξεργαστής του συστήματος είναι δεκαετίας. Είναι και το τροφοδοτικό δεκαετίας ή το έχεις αλλάξει πρόσφατα; Διότι αν είναι δεκαετίας, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ψάχνουμε περισσότερο.

8 χρονών είναι το psu.

Στους ανεμιστήρες δεν ακουμπάει κάτι.

Η διαφορά στη θερμοκρασία μεταξύ πυρήνων και cputin πού οφείλεται;

EDIT:

Μπήκα τώρα σε παιχνίδι και οι θερμοκρασίες είναι ok, και το cputin:

image.png.82477e9d3add61a97d6b6865a9db9eab.png

Επεξ/σία από SOADNICK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.. Ειχα το ίδιο πρόβλημα πολυ καιρο...ειχα δοκιμασει τα πάντα... Μεχρι που τυχαια ανακαλυψα οτι εκλεινε απο βραχυκύκλωμα.. Ειχε η πόρτα μου στο κουτι λεντοταινια. Και με το ανοιξε κλεισε κόπηκε το καλωδιο και εκανε επαφη στο σασί του κουτιού και μου κλεινε... Ελπιζω να βοήθησα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Κάνω παράθεση τον εαυτό μου, για να προσθέσω ότι τα πρώτα δύο πράγματα που κοιτάμε όταν έχουμε προβλήματα στο PC, είναι θερμοκρασίες και τροφοδοσία.

Εκτός και αν έχουμε AMD. Τότε κοιτάμε πρώτα drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να φταίει και το κουμπί του power on του κουτιού , να βραχυκυκλώνει όποτε θέλει , λίγο ακραίο αλλά παίζει , δοκίμασε να το αποσυνδέσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το ότι είναι καθαρό, κακό γιατί δεν μπορούμε να βρούμε τι φταίει.

Στις 24/9/2021 στις 2:16 ΠΜ, SOADNICK είπε

8 χρονών είναι το psu.

Και πάλι είναι αρκετά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SOADNICK είπε

Άργησα λίγο αλλα Memtest καθαρό
received_847094989341988.jpeg.18b1dc07eae05fb3b74026b7a5bc0a84.jpeg

Ελπίζω να έχει λυθεί το θέμα σου αλλά βλέπω ότι η μητρική σου (p8h61-m pro) τρέχει μέχρι 1330 ενω η ραμ 1600. Τυχαία την έβαλες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/9/2021 στις 10:02 ΜΜ, Apostol. είπε

Δυστυχως φιλε οπως τα λες αν δεν εχεις Parts να αλλαζεις μεχρι να δεις ποιο φταιει δυσκολα θα βγαλεις ακρη.

Και αν φταινε και πολλα ταυτοχρονα?Μου εχει τυχει.

Δυστυχως τα pc oταν αρχισουν αυτες τις παραξενιες δυσκολα βγαινει ακρη, αλλα αν μπορουσα να μαντεψω και σε συνδυασμο με την εμπειρια μου θα ελεγα με σειρα:

1)Mb (με τις περισσοτερες πιθανοτητες)

2)Psu

3)Gpu

4)Ram

5)Cpu

Με τα πρωτα δυο μπορει να κλεινει κατευθειαν, με τα υπολοιπα θα σου πετουσε bsod/restart/freeze κτλ.

Το κακο με το mb ειναι οτι δεν μπορεις να το διαγνωσεις ενω τα υπολοιπα μπορεις.

 

Apostol, αν η μητρική φλερτάρει με τις περισσότερες πιθανότητες προβλήματος, δεν θα εμφάνιζε και άλλα προβλήματα; ή δεν είναι απαραίτητο κάτι τέτοιο;

_________

 

 

@SOADNICK Φίλε ts (topic starter) έχουμε σχεδόν ολόιδιο θέμα,

Παρακολούθησε το στενά γιατί και γω έτσι είχα καθησυχαστεί και επέστρεψε το ίδιο πρόβλημα και χειροτερο έπειτα από 2 εβδομάδες. 

Εμένα είχε κλείσει πέρσι 1 φορά idle, πέτυχα το ίδιο πράγμα με σένα να μην bootαρει ή να κλείνει αμέσως (5 δευτερόλεπτα), και το τελικό ήταν το Σάββατο όπου έκλεισε ενώ έπαιζα κ από τότε κληρονόμησε έντονα έναν ήχο σαν whining/τσυρίγματος. 

Αν βρήκες λύση ή δεν στο εμφανίσει ξανά ενημέρωσε μας.

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/9/2021 στις 5:15 ΜΜ, 7nisiotis είπε

Αν βρήκες λύση ή δεν στο εμφανίσει ξανά ενημέρωσε μας.

Μέχρι στιγμής όλα καλά, κοντεύει εβδομάδα χωρίς το παραμικρό θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης το ότι σηκωνόμαστε από τον υπολογιστή δεν σημαίνει ότι βρίσκεται σε Idle...
Μου έχει τύχει να τσιμπήσω ιό που έκανε Mining μόνο όταν το PC ήταν σε Idle. Το κατάλαβα ένα βράδυ που έπεσα για ύπνο και άκουγα τις στροφές των ανεμιστήρων να αυξάνονται. Κουνούσα το ποντίκι σταματούσε. Έγινε 2-3 φορές σαν να μου κάνει κάποιος φάρσα και κατάλαβα ότι το PC ήταν σε Full Load.

1) Το PC εννοείται ότι πρέπει να είναι καθαρό και συγυρισμένο.
2) Τελευταίο BIOS, Default Settings.
3) Εγκατάσταση Windows σε άλλο δίσκο αν δεν σε παίρνει στον ίδιο.
4) Δοκιμή με άλλο τροφοδοτικό.

Εγώ αυτά θα κοιτούσα. Λογικά όμως για να μην έχεις αναφέρει κάτι θα είσαι OK τόσες μέρες.

Επεξ/σία από Heatspreader
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...