Προς το περιεχόμενο

Συσκευή του IKEA μετατρέπει οποιαδήποτε επιφάνεια γραφείου σε ασύρματο φορτιστή


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείς να το κάνεις νομίζω με οποιoδήποτε άλλο charging pad, αρκεί να είναι fast charge ώστε να φθάνουν 5w τελικά μετά την επιφάνεια του γραφείου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, panther_512 είπε

Τί να σου πώ. Έχω πολλά έπιπλα ΙΚΕΑ και δεν έχω την εμπειρία που περιγράφεις. Κρεβάτια, έπιπλα τηλεόρασης, έπιπλα του καφέ, συρταριέρες και παπουτσοθήκες.

Πήραμε το παιδικό κρεβατάκι για την κόρη μου, και από τη στιγμή που στάθηκε στα πόδια της 6 μηνών, μέχρι τώρα 3μιση χρονών, 18 κιλά θηριάκι, το κρεβάτι είναι τραμπολίνο. Δεν έχει πάθει το παραμικρό.

Πήραμε και το κρεβάτι με τη σύζυγο το 2009 που παντρευτήκαμε. Από τότε μέχρι τώρα το κρεβάτι είναι τραμπολίνο. Δεν έχει πάθει το παραμικρό.

Δεν αμφισβητώ τίποτα απο αυτα που γράφεις αλλά αν πουμε για ποιοτικά έπιπλα απο το ΙΚΕΑ θα πέσει κανένας τοίχος να μας πλακώσει . Είναι το αντιστοιχο Lidl των επίπλων .

Κόντρα πλακέ και μελαμίνες πουλάει , εκτός απο κάποια κρεβάτια που μπορεί να έχουν μεταλικό σκελετό . Επίσης το μονάδικό ξύλο που έχουν τα ΙΚΕΑ είναι το λεγόμενο σουηδικό το οποίο δεν είναι για έπιπλα , άλλο αν το ΙΚΕΑ το εφάρμοσε και στα έπιπλα για οικονομικούς σκοπούς .

Κάνε καμία βόλτα απο επιπλάδικα που ναι μεν έχουν στην καλύτερη τριπλάσια τιμή αλλά έχουν και ποιότητα , έχε υπόψιν σου οτι έπιπλα που μας έμειναν απο παππούδες και γαιγιαδες δεν ηταν απο τα ΙΚΕΑ.

Δεν έχω σκοπό για αντίλογο , ουτε να υπερασπιστώ ξένα συμφέροντα .Αλλά απο ΙΚΕΑ και Praktiker δεν αγοράζεις ποιότητα , αγοράζεις κάτι οικονομικό για να κάνεις την δουλειά σου , πολλές φορές σε αυτα τα μαγαζιά υπάρχει και το vfm

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με απασχολεί το υλικό κατασκευής. Η μελαμίνη είναι το στάνταρ υλικό για ξυλουργικα εδώ και πολύ καιρό. 

Τα έπιπλα αποδείχθηκαν ανθεκτικά και ξεπέρασαν τις προσδοκίες μου. 

Όταν το παιδικό κρεβατάκι η κόρη μου το έχει κάνει τραμπολινο και οι ταβλες από κάτω και ο σκελετός δεν κατάλαβαν τίποτα, και το επόμενο κρεβάτι του παιδιού από εκεί θα το πάρω, και ας είναι φτιαγμένο από χαρτί.....

Απο την άλλη αυτή τη στιγμή χτίζω σπίτι, και όλα τα ξυλουργικα θα γίνουν custom από ξυλουργους. Ε, μάντεψε ποιο υλικό χρησιμοποιούν για τα πάντα. Μελαμίνη ή PVC, σε πιο ψηλές τιμές από το IKEA, ακριβώς επειδή είναι custom. 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, panther_512 είπε

Πήραμε το παιδικό κρεβατάκι για την κόρη μου, και από τη στιγμή που στάθηκε στα πόδια της 6 μηνών, μέχρι τώρα 3μιση χρονών, 18 κιλά θηριάκι, το κρεβάτι είναι τραμπολίνο. Δεν έχει πάθει το παραμικρό.

Πήραμε και το κρεβάτι με τη σύζυγο το 2009 που παντρευτήκαμε. Από τότε μέχρι τώρα το κρεβάτι είναι τραμπολίνο. Δεν έχει πάθει το παραμικρό.

I see what you did there

Επεξ/σία από apos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Δεν με απασχολεί το υλικό κατασκευής. Η μελαμίνη είναι το στάνταρ υλικό για ξυλουργικα εδώ και πολύ καιρό. 

Τα έπιπλα αποδείχθηκαν ανθεκτικά και ξεπέρασαν τις προσδοκίες μου. 

Όταν το παιδικό κρεβατάκι η κόρη μου το έχει κάνει τραμπολινο και οι ταβλες από κάτω και ο σκελετός δεν κατάλαβαν τίποτα, και το επόμενο κρεβάτι του παιδιού από εκεί θα το πάρω, και ας είναι φτιαγμένο από χαρτί.....

Απο την άλλη αυτή τη στιγμή χτίζω σπίτι, και όλα τα ξυλουργικα θα γίνουν custom από ξυλουργους. Ε, μάντεψε ποιο υλικό χρησιμοποιούν για τα πάντα. Μελαμίνη ή PVC, σε πιο ψηλές τιμές από το IKEA, ακριβώς επειδή είναι custom. 

 

 

 

Εχω φτιάξει και εγω 11 διαμερίσματα για εκμετάλλευση. Το υλικό εσύ το διαλέγεις οχι οι ξυλουργοι. Μελαμίνη χαλαει για πλακα. Σε κατι ντουλάπες βάζουν συνήθως. Αλλιώς βακελιτες αν θυμάμαι καλα, και μετα ξύλο. Πιθανόν μπερδεύεις βακελιτες με μελαμίνη γιατί δε νομίζω οτι ολα οσα σου βάζουν είναι μελαμίνη. Η μελαμίνη και με το νύχι βγαίνει ειναι σαν ζελατίνα πάνω σε κόντρα πλακέ. Στο μάτι φαίνεται πανέμορφο αλλα δεν αντέχει. Οι βακελιτες είναι οολυ ισχυρότεροι (αν και ποιο άσχημοι ισως). Προσωπικά χρησιμοποιησα και τα 3 αναλόγως για που προορίζοταν. Ενας ξυλουργός θα τα εξηγούσε καλύτερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, panoskatos είπε

""Το IKEA είναι γνωστό για τα προσιτά και όμορφα σχεδιασμένα έπιπλά του"" προσιτά ναι , αλλά είναι της Κυριακης χαράς και της Δευτέρας λύπης εκτός λίγων  εξαιρέσεων , ψευτικά μέχρι αηδίας !

Ειδικά στο έπιπλο (κουζινα/σαλόνι/υπνοδωμάτιο/γραφείο)... ούτε προσιτά είναι. Σχεδόν πανάκριβα είναι, για την άθλια ποιότητα τους. Όσοι γνωρίζουν απο έπιπλο κ απο ξύλο συγκεκριμένα, θα με καταλάβουν απόλυτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, TechnoState said:

Ειδικά στο έπιπλο (κουζινα/σαλόνι/υπνοδωμάτιο/γραφείο)... ούτε προσιτά είναι. Σχεδόν πανάκριβα είναι, για την άθλια ποιότητα τους. Όσοι γνωρίζουν απο έπιπλο κ απο ξύλο συγκεκριμένα, θα με καταλάβουν απόλυτα.

Γενικότερα ο Φουρλής έχει ακριβότερες τιμές από ΙΚΕΑ άλλων χωρών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, oldnew είπε

Εχω φτιάξει και εγω 11 διαμερίσματα για εκμετάλλευση. Το υλικό εσύ το διαλέγεις οχι οι ξυλουργοι. Μελαμίνη χαλαει για πλακα. Σε κατι ντουλάπες βάζουν συνήθως. Αλλιώς βακελιτες αν θυμάμαι καλα, και μετα ξύλο. Πιθανόν μπερδεύεις βακελιτες με μελαμίνη γιατί δε νομίζω οτι ολα οσα σου βάζουν είναι μελαμίνη. Η μελαμίνη και με το νύχι βγαίνει ειναι σαν ζελατίνα πάνω σε κόντρα πλακέ. Στο μάτι φαίνεται πανέμορφο αλλα δεν αντέχει. Οι βακελιτες είναι οολυ ισχυρότεροι (αν και ποιο άσχημοι ισως). Προσωπικά χρησιμοποιησα και τα 3 αναλόγως για που προορίζοταν. Ενας ξυλουργός θα τα εξηγούσε καλύτερα. 

Υπάρχουν διάφορα είδη και ποιότητες. Βακελιτη που λες πρέπει να εννοείς το PVC. Το PVC είναι πιο μαλακό από τη μελαμίνη και προσφέρει κάποια πλεονεκτήματα. PVC θα κάνω την κουζίνα.

Μελαμίνη και PVC είναι τα πλέον διαδεδομένα υλικά. Ξύλο, δρυ ας πούμε για κουζίνα είναι τοπ, αλλά ομοιως τοπ πάει και η τιμή. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nvel είπε

ακτινοβολία (εκτός εισαγωγικών) στα 100+kHz φυσικά και υπάρχει, δεν λειτουργεί μαγικά. Αλλά η στάθμη της είναι χαμηλή.

και είναι μη ιονίζουσα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/9/2021 στις 12:01 ΜΜ, panther_512 είπε

Πήραμε και το κρεβάτι με τη σύζυγο το 2009 που παντρευτήκαμε. Από τότε μέχρι τώρα το κρεβάτι είναι τραμπολίνο. Δεν έχει πάθει το παραμικρό.

:confused::wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...