Προς το περιεχόμενο

Στροφή 180° για την efood που μετατρέπει όλες τις συμβάσεις των διανομέων της σε… αορίστου!


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, seithan said:

Πολύ ωραία ακούσαμε την άποψή της e-food για να ακούσουμε και τη μεριά των εργαζομένων από τον συνδικαλισμό τι λένε για αυτές τις αποφάσεις. 

Έκαναν και πορεία. Δεν ήρθε έτσι η απόφαση... Προφανώς για τους εργαζόμενους θετικότατη εξέλιξη

35 minutes ago, jmirko15 said:

Εντωμεταξύ το Wolt δεν τους έχει όλους με "μπλοκάκι" από την αρχή;

Ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, panagiotis1988 είπε

Η ξένη εταιρεία πίσω από την οποία είναι το efood πήρε την απόφαση όλους τους υπαλλήλους της να τους κάνει εκβιαστικά freelancers σε μια μέρα μέσα. Με αυτή της την απόφαση τι εργασιακά δικαιώματα θα είχαν αυτοί οι άνθρωποι; Θεωρώ ότι θα ηταν χειρότερα και από αυτά που είχαν στα τοπικά μαγαζιά, γιατί θα είχαν πλέον και υποχρεώσεις. Τέλος επιτηδεύματος, ασφαλιστικές εισφορές κλπ. Ξαφνικά ήρθε και είπε μετά ην φυγή πελατών της ότι παίρνει πίσω το μέτρο και όλοι οι υπάλληλοι της θα γίνουν αορίστου. Και ρωτάω εγώ ο αφελής, όλοι οι νέοι εργαζόμενοι της θα είναι και αυτοί αορίστου; Σε 3 μήνες από τώρα οι αορίστου θα παραμείνουν αορίστου ή θα μετατραπούν σε freelancers; Τουλάχιστον ο ανταγωνισμός εξαρχής είχε ορισει το freelancing ως τρόπο εργασίας και όποιος ήθελε πήγαινε, εδώ έχουμε όμως έναν εκβιασμό από μια εταιρεία που βγάζει δεκάδες εκατομμύρια που ήθελε να γλυτώσει κάτι εκατοντάδες χιλιάρικα ακομα...λυπαμαι που δεν θέλω να τους στηρίξω...στην τελική αν κλείσει αυτοί οι υπάλληλοι θα πάνε σε ανταγωνίστριες εταιρείες ή σε εταιρείες που θα ανοίξουν για να πάρουν μερίδιο της αγοράς...δεν ξέρουμε τι κουμασια θα είναι αυτοί, όμως αυτούς πλέον τους ξέρουμε...

Δεν είμαι ούτε hater ούτε τίποτα, λέω τη γνώμη μου με επιχειρήματα. 

Αναμενω την τοποθέτησή σου στα ανωτέρω.

Κάνω quote αυτό, αλλά απαντώ και στους υπόλοιπους που αντέδρασαν σε αυτό που έγραψα.

Τα εργατικά δικαιώματα τα καταπάτησαν και τα καταπατούν τόσο οι ξένες όσο κι ελληνικές εταιρείες όσο και οι τοπικοί εργοδότες. Άλλο να στηρίζουμε τις ελληνικές εταιρείες έναντι των ξένων (αν φυσικά υπάρχουν τις προκοπής είμαι και εγώ μέσα 100%) και άλλο τα δικαιώματα του εργαζόμενου. Τα δικαιώματα δεν έχουν σχέση με την εθνικότητα του εργοδότη, πρέπει να τα σέβονται όλοι!

Εγώ δεν είπα να μείνουμε αμέτοχοι στην αδικία του efood στους εργαζόμενους του. Το ρίξαμε στο 1.1 αστέρια για να υπερασπίσουμε τα δικαίωματα των υπαλλήλων του και καλά του κάναμε!! Όμως συμμορφωθηκε χάρη στη πίεση μας!! Δείξαμε και σε αυτούς και στους άλλους μεγάλους εργοδότες τη δύναμη μας και τους κόστισε εκατομμύρια (εκεί άλλωστε τους πονάει). Θα το σκεφτουν δύο φορές στο μέλλον να κάνουν παρόμοιες πρακτικές, και αν το κάνουν (που θα το κάνουν δεν αντιλέγω) εκεί θα είμαστε πάλι και τότε δεν θα τους συγχωρησουμε.

Τι νόημα θα έχει όμως για τον υπάλληλο του efood που τόσο στηρίζουμε να χάσει τη δουλειά του στο τέλος καταστρέφοντας την εταιρεία, το Wolt, το Box κτλ; Τι θα κερδίσει με το να πάει στο Μπάμπη της γειτονιάς ανασφάλιστος με αποδοχές της πείνας; Εκτός αν πιστεύετε ότι είναι ηλίθιοι 3000 διανομείς που προτίμησαν να απασχοληθούν στο efood ενώ τους παρηχαν καλύτερους μισθούς και εργασιακές συνθήκες οι τοπικοί εργοδότες. 

Παλέψαμε να μην γίνουν freelancers και το καταφέραμε. Παλέψαμε για τα δικαιώματα τους και νικήσαμε. Και τώρα που νικήσαμε θα τους κλείσουμε για να ψάχνουν δουλειά 3500 άτομα για να μάθουν το μάθημά τους. Είναι αυτό λογικο; Στα μάτια μου δεν ειναι. Αυτό στα μάτια μου είναι απλό hate που θα κοστίσει περισσότερο σε αυτόν που προσπαθησα να στηρίξω.

Restore efood τώρα και στη πρώτη στραβή πάλι εδώ είμαστε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο εξωτερικό πολλοί προτιμάνε να είναι freelancers παρά εργαζόμενοι, ιδιαίτερα στον χώρο του προγραμματισμού. Δυστυχώς στην Ελλάδα το καθεστώς για τους freelancers ειδικά με τα μπλοκάκια είναι αποτρεπτικό.

Πραγματικά αν ήταν διαφορετικά τα πράγματα πολύ εύκολα θα μπορούσα να κάνω delivery με ποδήλατο στο e-food και να κάνω την βόλτα μου βγάζοντας και κάνα ψιλό. Το πιο πιθανό είναι ότι θα μπαίνω μέσα. 

Ωστόσο το efood δεν δικαιολογείτε για δικές του φοροελαφρύνσεις να χαντακώνει 2000+ άτομα.
Εν τέλει τους έκανε εργαζόμενους. Από μισθό να φανταστώ το βασικό ....

Επεξ/σία από manolis940
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλάβαμε 2-3 πράγματα:

1) Κανείς δεν θέλει να πληρώνει τις εισφορές και φόρους για τους υπαλλήλους του. Είτε μαγαζί που πουλάει ρούχα είτε efood μεγάλη εταιρεία. Το θεωρούν άδικο και πάνε να το αποφύγουν. Όσο καλά και να τα έχουν με τους κυβερνώντες.

2) Πόσα λεφτά έχασε αυτές τις μέρες και υπέκυψε με βαριά καρδιά στα αιτήματα των delivery.

3) Ένας efood delivery αμα τρώει όλες τις καιρικές συνθήκες και το καυσαέριο με δωδεκάωρο λογικά θα βγάζει 800-900€/μήνα. Τόσα βγάζει από μια περιοχή 5-6 οικοδομικά τετράγωνα σε μια ωρα το efood από τις παραγγελίες.

Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτές οι χαμηλόμισθες δουλειές γιατί άμα είναι να κάνεις την απεργία σου και σε διώξουν εσύ θα χάσεις ένα μηνιατικο, το efood θα χάσει πολύ περισσότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Εγώ δεν είπα να μείνουμε αμέτοχοι στην αδικία του efood στους εργαζόμενους του. Το ρίξαμε στο 1.1 αστέρια για να υπερασπίσουμε τα δικαίωματα των υπαλλήλων του και καλά του κάναμε!! Όμως συμμορφωθηκε χάρη στη πίεση μας!!

Δεν συμμορφώθηκε. Δεν έχουν ακόμα παραδεχτεί την αλήθεια, αρνούνται ότι ένα γεγονός συνέβη και υποστηρίζουν ότι οι υπόλοιποι δεν καταλάβαμε καλά αυτό που διαβάσαμε, οπότε δεν έχουν στρώσει καθόλου χαρακτήρα ακόμα.

Αναφορά σε κείμενο

Τι νόημα θα έχει όμως για τον υπάλληλο του efood που τόσο στηρίζουμε να χάσει τη δουλειά του στο τέλος καταστρέφοντας την εταιρεία, το Wolt, το Box κτλ; Τι θα κερδίσει με το να πάει στο Μπάμπη της γειτονιάς ανασφάλιστος με αποδοχές της πείνας;

Η ίδια λογική ισχύει για τον οποιονδήποτε υπάλληλο σ' αυτόν τον πλανήτη που δουλεύει σε μη σωστή επιχείρηση. Το ίδιο λοιπόν μπορείς να πεις στη συνέχεια και για το μαγαζί όλων των Μπάμπηδων της γειτονιάς που τους δείχνεις με το δάχτυλο. Γιατί να κλείσει το μαγαζί του Μπάμπη και να χάσει ο ντελιβεράς εκεί τη δουλειά του, ε; Τι, όχι;

Το θέμα δεν είναι απλά να μην χάσει ο Γιώργος τη δουλειά του. Το μεγαλύτερο ζήτημα είναι να μην έρθει και ο Χρήστος σε αυτήν τη δουλειά. Μεγαλύτερη προτεραιότητα είναι να κλείσει η μη σωστή επιχείρηση και να καλύψει το κενό της αγοράς μια άλλη πιο σωστή ώστε να μην αυξηθεί το ποσοστό του κόσμου που δουλεύει σε μη σωστές επιχειρήσεις.

Αναφορά σε κείμενο

Εκτός αν πιστεύετε ότι είναι ηλίθιοι 3000 διανομείς που προτίμησαν να απασχοληθούν στο efood ενώ τους παρηχαν καλύτερους μισθούς και εργασιακές συνθήκες οι τοπικοί εργοδότες.

Καλύτερος δεν σημαίνει καλός. Έπειτα, ο κόσμος στις μέρες μας συχνά δουλεύει όπου τον δεχτούν.

Αναφορά σε κείμενο

Παλέψαμε να μην γίνουν freelancers και το καταφέραμε. Παλέψαμε για τα δικαιώματα τους και νικήσαμε. Και τώρα που νικήσαμε θα τους κλείσουμε για να ψάχνουν δουλειά 3500 άτομα για να μάθουν το μάθημά τους. Είναι αυτό λογικο; Στα μάτια μου δεν ειναι. Αυτό στα μάτια μου είναι απλό hate που θα κοστίσει περισσότερο σε αυτόν που προσπαθησα να στηρίξω.

Πρώτον, πώς ακριβώς θα κλείσουν; Ποια θα είναι τα βήματα, ο αλγόριθμος; Δεύτερον, οι μη σωστές επιχειρήσεις καλό θα είναι να κλείνουν και να δίνουν τη θέση τους σε πιο σωστές, ώστε ο υπόλοιπος κόσμος που βρίσκεται σε αναζήτηση εργασίας και που ξεπερνά τα 3500 άτομα, να έχει καλύτερη αντιμετώπιση.

Αναφορά σε κείμενο

Restore efood τώρα και στη πρώτη στραβή πάλι εδώ είμαστε.

Όχι. Γιατί τέτοια εμμονή; Θα το κάνει η Google άλλωστε για το efood.

 

Υ.Γ.: Και ποιος εγγυάται ότι όντως το efood θα μετατρέψει όλες τις συμβάσεις σε αορίστου και ότι δεν κυκλοφορεί απλά φήμες για να σωθεί; Να πάρω πίσω την αρνητική κριτική μου για κάτι που έγινε... και να βοηθήσω να γίνει "restore" βασισμένος σε κάτι που μπορεί και να μην γίνει;;;

 

Επεξ/σία από randomcat
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αγώνας έπιασε γιατί αφορούσε επαναστάτες του πληκτρολογίου. Με μια αρνητική βαθμολογία και με ένα share σε social media βομβάρδιζες το efood, δυστυχώς δεν κερδίζονται όλες οι επαναστάσεις με τον ίδιο τρόπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σκάσει στα γέλια με τους πανηγυρισμούς σας. Νομίζετε ότι το "αορίστου" σημαίνει μόνιμοι. Αορίστου είναι όλοι οι εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα και τους απολύουν οποτε θελουν με μια απλή ειδοποίηση χωρίς αποζημίωση και χωρίς καμία συνέπεια. Και δεν συζητάω καν ότι με το καθεστώς του freelancer ετσι όπως είχε ρυθμίσει με το τελευταίο νομοσχέδιο, θα βάζατε περισσότερα στην τσέπη. 

Ελληναραδες μου, επαναστάτες της φακής.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Kostasallinone είπε

Ο αγώνας έπιασε γιατί αφορούσε επαναστάτες του πληκτρολογίου. Με μια αρνητική βαθμολογία και με ένα share σε social media βομβάρδιζες το efood, δυστυχώς δεν κερδίζονται όλες οι επαναστάσεις με τον ίδιο τρόπο.

Όλες όχι, όμως για όσες κερδίζονται με επανάσταση από το πληκτρολόγιο, η φράση "επαναστάτες του πληκτρολογίου" έχει θετική έννοια και όχι αρνητική. Θα έλεγα ότι αγγίζει και το επίπεδο του κομπλιμέντου.

3 λεπτά πριν, fragma είπε

Και δεν συζητάω καν ότι με το καθεστώς του freelancer ετσι όπως είχε ρυθμίσει με το τελευταίο νομοσχέδιο, θα βάζατε περισσότερα στην τσέπη.

Καμία επαφή με την πραγματικότητα.

Επεξ/σία από randomcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, panagiotis1988 είπε

πήρε την απόφαση όλους τους υπαλλήλους της να τους κάνει εκβιαστικά freelancers σε μια μέρα μέσα.

Πότε έγινε αυτό? που το διάβασες?

 

Επεξ/σία από Nabuko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελλάδα... Η μόνη ευρωπαϊκή χώρα που το να δουλεύεις με μπλοκάκι ή αλλιώς self employed θεωρείται κακό... Τι να πω, καμία σωτηρία για την χώρα με τέτοια μυαλά. Η σωστή κίνηση θα ήταν να θέλουν να γίνουν όλοι self employed και να πιέσουν την κυβέρνηση για ευνοϊκότερη μεταχείριση των self employed με άλλους κανονισμούς στο θέμα της φορολογίας. 

Σίγουρα ως self employed υπάρχουν ρίσκα και θέλει να τρέξεις και εσύ λίγο παραπάνω υπό συνθήκες αλλά τα πλεονεκτήματα και οι δυνατότητες εργασίας είναι γεωμετρικά μεγαλύτερες. 

Σύμβαση αορίστου... Μπράβο παιδιά, καταφέρατε να πληρώνεστε για μέχρι να πεθάνετε με τον βασικό. Πραγματικά συγχαρητήρια. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, ikaruga24 said:

Ελλάδα... Η μόνη ευρωπαϊκή χώρα που το να δουλεύεις με μπλοκάκι ή αλλιώς self employed θεωρείται κακό... Τι να πω, καμία σωτηρία για την χώρα με τέτοια μυαλά. Η σωστή κίνηση θα ήταν να θέλουν να γίνουν όλοι self employed και να πιέσουν την κυβέρνηση για ευνοϊκότερη μεταχείριση των self employed με άλλους κανονισμούς στο θέμα της φορολογίας. 

Σίγουρα ως self employed υπάρχουν ρίσκα και θέλει να τρέξεις και εσύ λίγο παραπάνω υπό συνθήκες αλλά τα πλεονεκτήματα και οι δυνατότητες εργασίας είναι γεωμετρικά μεγαλύτερες. 

Σύμβαση αορίστου... Μπράβο παιδιά, καταφέρατε να πληρώνεστε για μέχρι να πεθάνετε με τον βασικό. Πραγματικά συγχαρητήρια. 

Όποιος θέλει να δουλέψει ώς freelacer, μπορεί να συνεχίσει να δουλεύει ως freelancer. Όποιος θέλει να δουλέψει ως μισθωτός, θα πάει με σύμβαση αορίστου. Δεν έχει κανένα νόημα να διαστρεβλώνεις την πραγματικότητα.

13 minutes ago, Nabuko said:

Πότε έγινε αυτό? που το διάβασες?

Πουθενά προφανώς, γιατί δεν ισχύει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, l337 είπε

Πουθενά προφανώς, γιατί δεν ισχύει.

Ναι αλλά ο συμφορουμίτης είπε ότι

3 ώρες πριν, panagiotis1988 είπε

λέω τη γνώμη μου με επιχειρήματα.

😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Ελλάδα... Η μόνη ευρωπαϊκή χώρα που το να δουλεύεις με μπλοκάκι ή αλλιώς self employed θεωρείται κακό... Τι να πω, καμία σωτηρία για την χώρα με τέτοια μυαλά. Η σωστή κίνηση θα ήταν να θέλουν να γίνουν όλοι self employed και να πιέσουν την κυβέρνηση για ευνοϊκότερη μεταχείριση των self employed με άλλους κανονισμούς στο θέμα της φορολογίας. 

Σίγουρα ως self employed υπάρχουν ρίσκα και θέλει να τρέξεις και εσύ λίγο παραπάνω υπό συνθήκες αλλά τα πλεονεκτήματα και οι δυνατότητες εργασίας είναι γεωμετρικά μεγαλύτερες. 

Σύμβαση αορίστου... Μπράβο παιδιά, καταφέρατε να πληρώνεστε για μέχρι να πεθάνετε με τον βασικό. Πραγματικά συγχαρητήρια. 

Ο λόγος που το ελεύθερο επάγγελμα θεωρείται κακό στην Ελλαδα, είναι γιατί πρέπει να δουλέψεις για να βγάλεις λεφτά. Και οι Eλληνες έχουν αλλεργία με την δουλειά. Προτιμούν να παιρνουν μισθό της πλάκας και να λουφαρουν.

Και μην τολμήσετε να χρησιμοποιήσετε το επιχείρημα των δήθεν υψηλών εισφορών με το μπλοκάκι, γιατί έχει αλλάξει η κλίμακα και είναι αρκετά λιγότερα απο τις εισφορές μισθωτής εργασίας, Λογιστής είμαι και ξέρω τι λεω. Απλά είστε τεμπέληδες. End of story

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο efood προτίμησε ένας φίλος μου να πάει φτιάχνεις μόνος το πρόγραμμα σου αν θες δεν πας ΣΚ 

Βενζινες ήταν στην SHELL και πήγαν στην AVIN 

Υπερωρίες πληρωμένες και κάτι αλλά που δεν θυμάμαι 

κλίμακα επιπρόσθετης πληρωμής επεί της παραγγελίας (οι γλυφτες και δεν λεω όχι σε τίποτα στο 1€) εκτός του ωρομίσθιου εκτός , εκτός βενζίνες στην κάρτα με την μορφή μπόνους και ότι πάρουν από τον πελάτη 

ποσο για service στο μηχανάκι (στα παπάκια τους μένουν κιόλας) κάτι σκούτερ στο όριο

1200€ στο 8ωρο και κάποιοι τεμπέληδες 4ωρο 4ημερο 400-600€

από τα γειτονικά delivery σαφώς καλύτερο 

παντως πολύ ντόρος 6 σελίδες για να είσαι delivery εν έτη 2021. 
δεν ξέρω που βάσισε ο καθένας και τι οράματα είχε, παντως όπως έμαθα από μικρή στην δουλειά (όταν ήμουν αλαζονικό καθίκι) 

ΟΥΔΕΙΣ ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΟΣ 

 

Επεξ/σία από PeggyV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...