Προς το περιεχόμενο

Στροφή 180° για την efood που μετατρέπει όλες τις συμβάσεις των διανομέων της σε… αορίστου!


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήδη έχουν σβήσει από το google τις 1000 αρνητικές αξιολογήσεις που υπήρχαν μέχρι πριν λίγη ώρα; Χθες, προχθές... πάντως είχα μπει να τις τσεκάρω και ήταν κοντά στις 2000. Το ίδιο θα συμβεί και στο playstore και σιγά σιγά με νέες ανακοινώσεις - αποφάσεις της efood θα ξεχαστούν όλα όμορφα και ωραία, θα ανανεώσουν για ένα διάστημα και μετά θα βρουν τους καταλληλότερους τρόπους να σε στείλουν σπίτι και με το παραπάνω.

Εδώ σε καφέ ο άλλος δίνει 25 ευρώ 10ωρο αφού περάσεις από κάστινγκ μιας εβδομάδας, με 2 ένσημα την εβδομάδα και σου καθυστερεί επιπλέον και μια βδομάδα το μισθό έτσι ώστε αν θέλεις να φύγει να πας να υπογράψεις για να πάρεις τα χρήματα της προηγούμενης.

Σου λέει απ`το να φάει 10.500€ με μηδέν ένσημα ας κολλήσει 2 μισά και ας φάει 1.500€ με τον καφέ και το φαγητό τα βγάζουν σε χρόνο μηδέν.

Ένα άλλο πιο ακραίο σε κέντρο δεξιώσεων ο άλλος σε γάμους τους έχει όοολος ανασφάλιστους και μιλάμε για προσωπικό ανάλογα με την δεξίωση 20+ άτομα και δεν έχει σκάσει ποτέ η αστυνομία, ΠΟΤΕ.

Όταν έχεις τις πηγές σου πρώτα το μαθαίνεις εσύ πως θα σκάσει έλεγχος και μετά έρχεται η υπηρεσία.

Και όλα αυτά σε μικρές επιχειρήσεις έτσι, βάλε τώρα τι θα κλ@σουν στην efood.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και εδώ βλέπουμε πως ο μέσος Έλληνας λέει "δε με νοιάζει αν κλείσει το Efood επειδή έβγαλε εκατομμύρια!". 

 

Γι αυτό ,αυτή η χώρα δε θα πάει ποτέ μπροστά. Το Efood είναι μια επιχείρηση, έχει θέσει κάποια standards και κάποιους κανόνες ώστε να κρατήσει τους υπαλλήλους της. Εδώ τι βλέπουμε; 150 τεμπέληδες να θέλουν να καταστρέψουν εταιρία με χιλιάδες υπαλλήλους. Το πρόβλημα σας είναι ότι εσείς δε βγάζετε τα εκατομμύρια, το efood δουλεύει μια χαρά και μπράβο του.

Αυτή η λογική ΚΚΕ έχει καταστρέψει το επιχειρείν.  Το efood προσφέρει τα 3πλα η και 4πλα σε παροχές σε σχέση με το μαγαζί της γειτονιάς και ο μπούφος Έλληνας θέλει να επιστρέψει το ντελίβερι πίσω στο 2000.

Αυτή τη στιγμή το efood δίνει εξοπλισμό, ολόκληρη ασφάλεια, καλύπτει έξοδα σέρβις και καυσίμων και ο καλοκαρδος Έλληνας θέλει ο ντελιβαρας να επιστρέψει στο μαγαζί της γειτονιάς όπου θα παίρνει 3 4 ευρώ την ώρα, με καύσιμα και μηχανάκι δικό του !! Για 150 τεμπέληδες θέλετε να στείλετε χιλιάδες ανθρώπους πίσω στον μεσαίωνα!

Στην τελική καλά τους έκανε. Ο τεμπέλης πρέπει να παίρνει πόδι από κάθε είδους δουλειάς και όχι να τον επιβραβεύουν.  

 

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ntinosterpsis είπε

Και εδώ βλέπουμε πως ο μέσος Έλληνας λέει "δε με νοιάζει αν κλείσει το Efood επειδή έβγαλε εκατομμύρια!". 

Στην τελική καλά τους έκανε. Ο τεμπέλης πρέπει να παίρνει πόδι από κάθε είδους δουλειάς και όχι να τον επιβραβεύουν.  

Επιτέλους, ΕΝΑΣ ρε φίλε, ΕΝΑΣ που τα λέει με το όνομα του, μέσα σε 8 σελίδες. 

Το ΤΡΑΓΙΚΟ λάθος του efood ήταν που δεν τους έστειλε σπίτι τους απευθείας με το που έληγε η σύμβαση, αφού θεωρούσε ότι δεν εργάζονταν στα standards του efood. Χωρίς μα, χωρίς μου, και χωρίς επιλογές. Το ύφος βέβαια του μηνύματος, ΤΡΙΣΑΘΛΙΟ και αντιεπαγγελματικό, να τα λέμε και αυτά. Το fail της αρκούδας, και το πλήρωσαν οι eFoodαίοι..

Οι ίδιοι οι... "riders"... πάντως φαίνεται πόσο τους έτσουξε που θα έπαιρναν πόδι, που φέρανε το μπουρδέλο κράτος ανάποδα για να τουμπάρουν την απόφαση, και το κατάφεραν. Αν πίστευαν τόσο πολύ στις δυνατότητές τους, ας πηγαίνανε στον ανταγωνισμό, ή στο μαγαζάκι του κυρ Θόδωρα να τους πληρώνει 3,5€ την ώρα και να τους χρωστάει 3 μήνες δουλειά. 

Δεν πειράζει, τώρα όλοι αορίστου χρόνου, και ας κάνουν 4 delivery την ώρα, ποιός θα τους ελέγξει και τί θα τους πει??? Δημόσιο.

ΟΥΣΤ.

Επεξ/σία από polaki
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ntinosterpsis είπε

Αυτή η λογική ΚΚΕ έχει καταστρέψει το επιχειρείν.  Το efood προσφέρει τα 3πλα η και 4πλα σε παροχές σε σχέση με το μαγαζί της γειτονιάς και ο μπούφος Έλληνας θέλει να επιστρέψει το ντελίβερι πίσω στο 2000.

Αυτή τη στιγμή το efood δίνει εξοπλισμό, ολόκληρη ασφάλεια, καλύπτει έξοδα σέρβις και καυσίμων και ο καλοκαρδος Έλληνας θέλει ο ντελιβαρας να επιστρέψει στο μαγαζί της γειτονιάς όπου θα παίρνει 3 4 ευρώ την ώρα, με καύσιμα και μηχανάκι δικό του !! Για 150 τεμπέληδες θέλετε να στείλετε χιλιάδες ανθρώπους πίσω στον μεσαίωνα!

Στην τελική καλά τους έκανε. Ο τεμπέλης πρέπει να παίρνει πόδι από κάθε είδους δουλειάς και όχι να τον επιβραβεύουν.  

Μόνο που δεν τους απέλυσε ακριβώς, τους είπε αν θέλουν με μπλοκάκι. Αν κάποιος είναι τόσο κακός στην δουλειά του γιατί του προτείνεις εναλλακτική μορφή απασχόλησης και δεν τον διώχνεις τελείως;

Και δεν μιλάμε για καμία λογική ΚΚΕ. Δεν είναι κομμουνισμός η κοινωνική ασφάλιση (έλεος).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ απολύτως με τα σχόλια που γράφτηκαν. Έκανε τεράστια βλακεία η efood. Αντί απλά να απολύσει τους 150 τεμπέληδες που αράζανε σε πλατείες, απέρριπταν αποστολές ή αργούσαν υπερβολικά να πάνε την παραγγελία (μου έχει τύχει να περιμένω μιάμιση ωρα για παραγγελία απο καφετερια που είναι 200 μέτρα μακριά απο το σπίτι μου), έστειλε αυτό το τραγικό μήνυμα που τους έδωσε δικαίωμα να βγουν και αποπανω μιλώντας για εκβιασμό. Και μετά μαζεύτηκαν και ολοι οι πρόθυμοι ηλιθιοι επαναστατες του πληκτρολογιου για να υπερασπιστουν τους τεμπεληδες και να κανουν ζημιά σε μια απο τις σοβαροτερες εταιριες στην Ελλάδα με τις καλύτερες παροχες στους υπαλλήλους της

 

Επεξ/σία από fragma
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη νίκη λεει...

Και ποιος μας λέει ότι στους 2016 που μετατρέπουν σε αορίστου χρόνου, είναι και οι 115-ξέρω-γω-πόσοι του Π.Α.Μ.Ε και των λοιπών φονιάδων της επιχειρηματικότητας και της βιομηχανίας (αποδεδειγμένο απο την ιστορία, δεν είναι λόγια μου)....

Δυστυχώς στην Ελλάδα, συνδικαλισμός υπάρχει μόνο ο κακά νοούμενος... Αν δείτε λίγο και τα αιτήματα της απεργείας θα καταλάβετε.... 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, michael92 είπε

Μόνο που δεν τους απέλυσε ακριβώς, τους είπε αν θέλουν με μπλοκάκι. Αν κάποιος είναι τόσο κακός στην δουλειά του γιατί του προτείνεις εναλλακτική μορφή απασχόλησης και δεν τον διώχνεις τελείως;

Και δεν μιλάμε για καμία λογική ΚΚΕ. Δεν είναι κομμουνισμός η κοινωνική ασφάλιση (έλεος).

Για φαντάσου να τους έλεγε να πάρουν πόδι; Εδώ έγινε χαμός που τους είπε να βγάλουν μπλοκάκι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, fragma είπε

 γιατί έχει αλλάξει η κλίμακα και είναι αρκετά λιγότερα απο τις εισφορές μισθωτής εργασίας, Λογιστής είμαι και ξέρω τι λεω. Απλά είστε τεμπέληδες

Eίσαι σίγουρος οτι είσαι λογιστής και ξέρεις τι λές? 

Κατώτακη κλίμακα στον ΕΦΚΑ = 220€ (αντέ υπάρχει και η κλίμακα των 140€ για τους επαγγελματίες που ισχύει για 5 χρόνια). Είτε με την μία κατηγορία είτε με την άλλη, οι εισφορές μισθωτού είναι πολύ μικρότερες (14,12% επί των μικτών)

2 ώρες πριν, polaki είπε

Δεν μπορώ να δώσω παράδειγμα γιατί είναι καθαρά υποκειμενικό. 

Το να μην αρθρώνει λέξη πάντως, ή να είναι κακομούτσουνος, είναι μία πολύ καλή περίπτωση στοιχειώδης ευγένειας για μένα. Και όχι, το τί έχει στο μυαλό του δεν με αφορά, και ούτε με νοιάζει να γίνω ψυχολόγος κανενός. 

Η ουσία είναι ότι το φιλοδώρημα ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ είναι ΛΑΘΟΣ. 

Ομολογώ δεν είχα ποτέ παράπονο  από delivera του Efood και domino''s pizza. Πάντα υπερκομπλέ είναι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μάλιστα. δηλαδή κάποιος που προσφέρει ασφάλεια, εξοπλισμό το κάνει από την καλή του καρδία; να μην ξεχασω να ευχαριστησω το αφεντικο μ αυριο.

χ3/χ4? για αυτο πολλοι κυριως σε επαρχεια φευγουν/'η δεν συνεργαζονται καν; απο τα πολλα λεφτα;

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Ναι γιατί εκεί παίρνουν 10 φορές αυτά που δίνουν εδώ. τι συγκρίνουμε τώρα freelancing με 3 ευρώ την ώρα με freelancing με 15-20 ευρώ την ώρα (Αγγλία). Ναι ξέρω... εκεί το νοίκι κάνει 1000 (χ3 από τι εδώ , ΑΛΛΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ Χ7 μισθούς).

......

άρα τι; "κάναμε το όνομα" και τώρα δεν τους έχουμε ανάγκη τους ντελιβεράδες;;;

Και εδώ έχεις παραπάνω απολαβές συνήθως με μπλοκάκι αλλά δεν συμφέρει να συντηρείς το μπλοκάκι. Σε φύλλο που το έλεγα να μην μπει με 700€ μπλοκάκι τα βάλαμε κάτω και του μένουν κάτι λίγο παραπάνω από 300€.

Η efood προφανώς και θέλει τα delivery αν δεν τα ήθελε θα έκλεινε το τμήμα αυτό και θα συνέχιζε να είναι ένα marketplace για μαγιαζιά εστίασης

 

2 ώρες πριν, vs_skg είπε

ξεχασες οτι ειναι ηρωες για μεταλλια, αξιζουν βαρεα και ανθυγιεινα, και πως οταν παρανομουν με τα παπακια φταιει μονο το κακο αφεντικο που τους πιεζει

ή ο υπερβάλον ζήλος να φανούν καλοί στο αφεντικό έναντι των συναδέλφων γλιτώνοντας μερικά λεπτά στην παραγγελία.

 

1 ώρα πριν, d4mage είπε

Ήδη έχουν σβήσει από το google τις 1000 αρνητικές αξιολογήσεις που υπήρχαν μέχρι πριν λίγη ώρα; Χθες, προχθές... πάντως είχα μπει να τις τσεκάρω και ήταν κοντά στις 2000. Το ίδιο θα συμβεί και στο playstore

Εδώ σε καφέ ο άλλος δίνει 25 ευρώ 10ωρο αφού περάσεις από κάστινγκ μιας εβδομάδας, με 2 ένσημα την εβδομάδα και σου καθυστερεί επιπλέον και μια βδομάδα το μισθό έτσι ώστε αν θέλεις να φύγει να πας να υπογράψεις για να πάρεις τα χρήματα της προηγούμενης.

Και εγώ το κόβω ότι το efood θα γίνει 2ο tik tok και λογικό είναι. Συμμορφώθηκε και όπως είπαν παραπάνω τώρα πρέπει όσοι κάναμε DDOS στις αξιολογήσεις του τώρα πρέπει να κατεβάσουμε τα όπλα και να το αφήσουμε να κυλίσει ομαλά. Αν ξανακάνει την στραβή, εδώ είμαστε.

Όσον αφορά τον μισθό της 1 εβδομάδας μετά συνήθως το θέμα είναι λογιστικό και κάθε λογιστής τρέμει στο άκουσμα του όρου Μισθοδοσία. Αν η εταιρία δεν έχει δικό της λογιστήριο με αρκετό προσωπικό είναι δύσκολο να καταφέρει την πρώτη εβδομάδα να καταβάλει την μισθοδοσία.

 

1 ώρα πριν, ntinosterpsis είπε

Αυτή η λογική ΚΚΕ έχει καταστρέψει το επιχειρείν.  Το efood προσφέρει τα 3πλα η και 4πλα σε παροχές σε σχέση με το μαγαζί της γειτονιάς και ο μπούφος Έλληνας θέλει να επιστρέψει το ντελίβερι πίσω στο 2000.

Δεν θα διαφωνήσω με το μεγαλύτερο μέρος των απόψεων σου αλλά μένω λίγο στο παραπάνω γιατί ρώτησα και πιο πριν αλλά κανένας δεν απάντησε .Εμένα ο κυρ Μπάμπης μου δίνει βασικό περίπου στα 500€. Θες να μου πεις ότι το efood θα μου δώσει 1500€ με 2000€ και θα μου καλύψει και τα έξοδα του μηχανακιού μου παίρνοντας το τιμολόγιο μου απ΄ τον μαστροβαγγέλη τον μηχανικό που μου άλλαξε λάδια και μπουζί ;

Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να το κάνει αυτό μία εταιρία που πετάει ειδοποιήσεις στους ντελιβεράδες για παραλαβή στου διαόλου την μάνα και να τους ρίχνει στην κατάταξη γι αυτό.

Και εν τέλει όσο σε είχε υπάλληλο ας πούμε ότι το έκανε. Σαν freelancer είχες την δυνατότητα να βγάλεις 2700€ μισθό για να καλύψεις και τα έξοδα απ το μπλοκάκι;

Σήμερα που όλα τα παιδιά γυρίσανε με συμβάσεις αορίστου χρόνου έχουν την παραπάνω μεταχείριση ; Δηλαδή 4ψηφφιος μισθός και συντήρηση στο όχημα τους ;

31 λεπτά πριν, ntinosterpsis είπε

Για φαντάσου να τους έλεγε να πάρουν πόδι; Εδώ έγινε χαμός που τους είπε να βγάλουν μπλοκάκι... 

Πρακτικά αυτό δεν είπε σε όσους δεν ήθελαν να δουλέψουν με μπλοκάκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fragma είπε

Συμφωνώ απολύτως με τα σχόλια που γράφτηκαν. Έκανε τεράστια βλακεία η efood. Αντί απλά να απολύσει τους 150 τεμπέληδες που αράζανε σε πλατείες, απέρριπταν αποστολές ή αργούσαν υπερβολικά να πάνε την παραγγελία (μου έχει τύχει να περιμένω μιάμιση ωρα για παραγγελία απο καφετερια που είναι 200 μέτρα μακριά απο το σπίτι μου), έστειλε αυτό το τραγικό μήνυμα που τους έδωσε δικαίωμα να βγουν και αποπανω μιλώντας για εκβιασμό. Και μετά μαζεύτηκαν και ολοι οι πρόθυμοι ηλιθιοι επαναστατες του πληκτρολογιου για να υπερασπιστουν τους τεμπεληδες και να κανουν ζημιά σε μια απο τις σοβαροτερες εταιριες στην Ελλάδα με τις καλύτερες παροχες στους υπαλλήλους της

 

οπως τα λες ειναι, και αμα ερθουν αργα.... αν ειναι 7.10 να τα κανω 8 ??? (παραδειγμα) εχουν και απαιτηση για extra......

Επεξ/σία από PeggyV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε

Eίσαι σίγουρος οτι είσαι λογιστής και ξέρεις τι λές? 

Κατώτακη κλίμακα στον ΕΦΚΑ = 220€ (αντέ υπάρχει και η κλίμακα των 140€ για τους επαγγελματίες που ισχύει για 5 χρόνια). Είτε με την μία κατηγορία είτε με την άλλη, οι εισφορές μισθωτού είναι πολύ μικρότερες (14,12% επί των μικτών)

Ομολογώ δεν είχα ποτέ παράπονο  από delivera του Efood και domino''s pizza. Πάντα υπερκομπλέ είναι.

Σε μισθό ΙΚΑ-ΤΕΑΜ κωδ.101 (κοινώς του απλού υπαλλήλου) 705 ευρώ καθαρά, αντίστοιχουν 341 ευρώ εισφορές, 1046 ευρώ μικτά. Αν θεωρείς οτι αυτό είναι 14%, πρέπει να ξαναπάς στο δημοτικό.

Αν παλι θέλεις να κάνουμε σοβαρή σύγκριση cost - benefit πρέπει να αφαιρέσεις απο την εξίσωση οχι μόνο τις εισφορές εργοδότη, αλλά και τα 3 ευρώ ανα παραγγελία που ΔΕΝ παίρνει ο μισθωτος. Δεν ξέρω πόσες  παραγγελίες ανα μηνα διεκπεραιωνει ενας διανομέας του efood αλλα είμαι σίγουρος οτι υπερκαλύπτουν σε συντριπτικό βαθμό το κόστος της αυτασφάλισης.

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, d4mage είπε

 Εμένα προσωπικά άλλο με ενοχλεί, με ενοχλεί στο insomnia που δεν το ανεβάζουν ως είδηση άλλα ως τάση (επειδή έγινε ντόρος πρέπει να το δείξουμε κι εμείς). Είναι πολύ κακό να υποστηρίζουν το efood στο τελευταίο τους επεισόδιο 3 στον αέρα και μετά να το ανεβάζουν και σε άρθρο.

Τίποτα κακό δεν θα συμβεί με το efood, όπως και με πολλά άλλα επαγγέλματα που θησαύρισαν με τον COVID19.

Να μιλήσουμε για supermarket; Σε επαρχιακό κατάστημα LIDL το έτος 2021 ήταν επί σειρά ετών η πιο δυνατή τους χρονιά ακόμη κι από αυτή του 2019 που φάνηκε πως κάτι πήγαινε να γίνει και ήταν για όλους σχεδόν η καλύτερη, γνωστοί μου που εργάζονται μου είχαν πει πως πρώτη φορά θα δεις το LIDL με χύμα κούτες σε διαδρόμους διότι δεν προλαβαίνουν να γεμίσουν τα ράφια, οι αποθήκες στην καλοκαιρινή σεζόν δουλεύουν και βράδια λόγο πανικού. Κάντε μια εικόνα στο πόσο % πάνω ήταν πανελλαδικά.

Για φαρμακεία; Ποιος τους φρέναρε όλους αυτούς που πουλούσαν αντισηπτικό 22.00€ το τεμάχιο και έχουν ουρές ατελείωτες απ`έξω μέρα νύχτα. Που χρεώνουν 0.80€ μια μάσκα; Μάλιστα πολλοί από αυτούς πήραν έγκριση για rapid test των 10.00€ που λίγους μήνες πριν το rapid κόστιζε 50.00€ το μοριακό 150.00€ και μπορούσες να το κάνεις αυστηρά και μόνο σε νοσοκομεία - ιατρεία. Όταν υπάρχει ζήτηση ανεβαίνει η τιμή δεν κατεβαίνει και τώρα τα rapid είναι στο ΠΙΚ και από 50 πήγαν 10, γελάνε οι πέτρες.

Πάμε στους γιατρούς που μικροβιολόγος προχθές σε rapid, στην επαρχία ήταν πίτα στα ραντεβού και δεν είχε θέση ραντεβού για μια εβδομάδα μετά, σε ένα χωριό 3000 ατόμων που μέσα έχει άλλους 5-6 που κάνουν τα τεστ, πίτα όλοι στα ραντεβού, πας όπου βρεις για να το κάνεις. Δήθεν τον ενοχλούν κι από πάνω επειδή επιστρέφει στις 12 το βράδυ στο σπίτι λόγο των test; ΧΡΗΜΑ ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ

Διπλανή παθολόγος πάλι στην ίδια επαρχία 30.00€ για να σου γράψει μια συνταγή φαρμάκων επειδή δεν πρόλαβες τον γιατρό που έρχεται μια φορά την εβδομάδα; Που κόψανε αποδείξεις όλοι αυτοί; Πότε είχαν ελέγχους από αστυνομία, ΙΚΑ, ΕΦΟΡΙΑ οτιδήποτε από τα συνηθισμένα.

Ας ξεχαστεί το όλο θέμα και σε χρόνο μηδέν θα τους στείλει σπίτι τους. Παρόλα αυτά μακάρι ο κόσμος όπως με την περίπτωση του efood να ήταν έτσι και για άλλα θέματα επίσης πολύ σοβαρά.

Στην Ελλάδα θα γράψουν 300 ευρώ για αυτοκόλλητο με μέγιστο αριθμο πελατών 1 άτομο σε πρατήριο καυσίμων 10 τετραγωνικά χωρίς να υπάρχει πελάτης επειδή δεν το είχε στο τζάμι και άλλαξε λέει το ΦΕΚ πριν 3 εβδομάδες, μαγαζί ούτε καν με υγειονομική κατηγορία, φαγητό και τα σχετικά, που θα έχει έξω τα POS, δεν θα μπαίνει σχεδόν ποτέ πελάτης μέσα, η τουαλέτα εκτός μαγαζιού και την ίδια στιγμή η νομαρχεία κυκλοφορεί σε διπλανά μαγαζιά εστίασης να κολλήσει το αυτοκόλλητο μέγιστου αριθμού πελατών στην επιχείρηση ως ενημέρωση. Είναι δυνατόν ο ίδιος λόγος για κάποιους ΠΑΡΑΒΑΣΗ και για άλλους ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ; Η αστυνομία βαράει φιλικά τηλέφωνα σε συγκεκριμένες περιοχές, μαγαζάτορες για τους λόγους που θα κάνουν ελέγχους και πάνε και σκίζουν άλλους με τζίρους οριακά να μπαίνει μέσα ένα μαγαζάκι.

Εδώ η αστυνομία πήγε σε μπαρ που ξέρω στις 4 το πρωί να κόψει πρόστιμο με την λογική, αφού είσαι πίτα δούλεψε να τα βγάλεις θα έρθουμε αργά να σε γράψουμε για τα μάτια ένα 500άρι και να κλείσεις. 

Άλλα ο κόσμος βγήκε να αντιδράσει με την δύναμη του ίντερνετ για το efood, για τα υπόλοιπα ακραία αντισυνταγματικά στην ελευθερία, την παιδεία, την υγεία ούτε ΚΙΧ, αμφιβάλλω εάν οι μισοί από όλους αυτούς που ασχολήθηκαν με το efood έχουν την παραμικρή ιδέα του τι συμβαίνει γύρω μας άλλα το efood το ξέρουν επειδή τρώνε κάθε μέρα πιτόγυρα για τα υπόλοιπα "τι μας νοιάζει"...

 

 

 

Μέσα σε λίγες γραμμές είπες αυτό που πρέπει είμαστε ένα κράτος …οίκος ανοχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά ποσοι απο έσας που βάλατε 1αστερι στ efood(επαναστατες απο τα lidl) ξέρετε πως δούλευε το efood και τι ισχυε...κάνατε σημαια ενα mail σε μια μερίδα ατόμων που προφανώς δεν έκαναν καλά την δουλειά τους και πάλι τους έδωσε δυνατότητα να συνεχίσουν..δεν έιπε κανείς για μπλοκάκι αλλά εκεί έσείς ξερόλες,,,,Με εργόσημο θα ήταν,,,όπως η wolt...αλλα να την πουμε την βλακεια που είπε ο μπάμπης απο τα κάτω Πατήσια..

όχλος μια ζώη αναπαράγουμε ότι βρούμε μπροστά μας,,Το κακό είναι ότι τσίμπησαν τα παιδιά του delivery στις συνδικαλιστικές αηδίες και τους βλέπω με σύμβαση ορίσμενου χρόνου με κανα βασικό και να κλαινε...με αυστηρά 8ωρο να παίρνουν βασίκο και να φεύγουν ο ένας μετά τον άλλον....

 

Οποιος είχε μιλήσει με ανθρωπο επαγγελματία delivery Και οχι σαν τον αλλο που έκραζε την εταιρεία γτ τον "απειλησε" ότι θα σταματήσει την μεταξυ τους σύμβαση αν δεν αφαιρέσει την εξάτμιση απο το παπί του μετα απο παράπονο πελάτη,τότε θα ξέρει οτι σαν εργόδοτης ήταν απο τους καλύτερους στον ελληνικό χώρο 

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...