Προς το περιεχόμενο

Build up


verras170

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλοι!

Σκέφτομαι εδώ και καιρό να ξεκινήσω να φτιάχνω ένα gaming pc μιας και τον ελεύθερο μου χρόνο παίζω video games. Το θέμα είναι ότι είναι console gamer και δεν ξέρω πολλά από software κλπ. Θέλω συμβουλές για το πώς να ξεκινήσω. Αρχικά δεν ξέρω αν πρέπει να ξεκινησω από motherboard ή επεξεργαστή και με σε ποια κατηγορία να βασιστω(amd ή intel)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλώς όρισες στη κοινότητα!

32 λεπτά πριν, verras170 είπε

είναι console gamer

Μια χαρά σε βρίσκω! Με τις τρέχουσες τιμές για μέτριων απαιτήσεων gaming οι κάρτες γραφικών (το σημαντικότερο κομμάτι σε gaming pc) ξεκινάνε από 600ε + τα υπόλοιπα parts και οι τιμές δεν πρόκειται να πέσουν σύντομα (6μηνο και αν).

32 λεπτά πριν, verras170 είπε

δεν ξέρω πολλά από software

Βασικά hardware.

Software είναι τα προγράμματα που τρέχουμε π.χ. ο Crome, τα Office, το Antivirus κλπ.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος εποχή για console gamer να πάει σε pc. Με τις τιμές των gpu, "σπρώχνουμε" τον κόσμο προς τις κονσόλες και όχι το αντίθετο.

Αν επιμένεις, θα πρέπει να ορίσεις ένα budget και να μας πεις τι θέλεις να κάνει το pc, τι παιχνίδια θες να παίζει, σε τι ανάλυση και τι ποιότητα γραφικών.

Φαντάζομαι θα θέλεις να το πάρεις και έτοιμο στημένο; Windows αν χρειαστεί μπορείς να περάσεις;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι σκέφτομαι να το στήσω μόνος μου και το μπάτζετ είναι γύρω στα 700 χωρίς τα περιφερειακά 

12 ώρες πριν, nickol-us είπε

Λάθος εποχή για console gamer να πάει σε pc. Με τις τιμές των gpu, "σπρώχνουμε" τον κόσμο προς τις κονσόλες και όχι το αντίθετο.

Αν επιμένεις, θα πρέπει να ορίσεις ένα budget και να μας πεις τι θέλεις να κάνει το pc, τι παιχνίδια θες να παίζει, σε τι ανάλυση και τι ποιότητα γραφικών.

Φαντάζομαι θα θέλεις να το πάρεις και έτοιμο στημένο; Windows αν χρειαστεί μπορείς να περάσεις;

 

15 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Καλώς όρισες στη κοινότητα!

Μια χαρά σε βρίσκω! Με τις τρέχουσες τιμές για μέτριων απαιτήσεων gaming οι κάρτες γραφικών (το σημαντικότερο κομμάτι σε gaming pc) ξεκινάνε από 600ε + τα υπόλοιπα parts και οι τιμές δεν πρόκειται να πέσουν σύντομα (6μηνο και αν).

Βασικά hardware.

Software είναι τα προγράμματα που τρέχουμε π.χ. ο Crome, τα Office, το Antivirus κλπ.

Ναι δίκιο έχεις... Σόρρυ 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θα το στήσεις μόνος σου, η παρακάτω σύνθεση κομμάτι κομμάτι είναι οτι χωράει στο budget σου, ωστόσο κατά τη γνώμη μου δεν είναι και φοβερά "gaming" pc. Μια σοβαρή κάρτα για gaming όπως ειπώθηκε κοστίζει όσο σχεδόν όλο σου το budget.

Κουτί: δεν σου βάζω κάτι, υπολογίζω ένα οικονομικό μέχρι 50 ευρώ

Τροφοδοτικό 600w bronze 56

Β460/Β560 μητρική 81-105

Cpu 10400f 149

Ram 2x8gb 63

Nvme 500gb 46

Gpu 1050 ti ~250

Οι παραπάνω τιμές είναι οι χαμηλότερες σε άμεσα διαθέσιμα προϊόντα (ή το πολύ 4-10 μέρες) ενώ δεν έχω υπολογίσει τα μεταφορικά. Έχε υπόψιν οτι οι διαθεσιμότητες και κατά συνέπεια οι τιμές ανεβοκατεβαίνουν διαρκώς.

Στις μητρικές, αν θέλεις να μείνεις αυστηρά στο budget των 700 ευρώ παίρνεις την Β460. Αν σε παίρνει προτιμάς να πας σε B560 η οποία θα σου δώσει μελλοντική πρόσβαση σε αναβάθμιση 11th gen Intel αλλά θα σου κάνει και υπερχρονισμό της ram για καλύτερες γενικά επιδόσεις.

Όπως ειπωθηκε, καθαρά για gaming η κονσόλα είναι φοβερά προτιμότερη εδώ και καιρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τότε η πρόταση του Νικόλα από πάνω είναι ιδανική για το budget σου.

Ποια παιχνίδια θα παίζεις κυρίως;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε μου εγω θα ελεγα να βρεις ενα μεταχειρισμενο pc απο τις αγγελιες του insomia και αν στο μελλον πεσουν οι τιμες , που δε το βλεπω , να πας σε καινουργιο ....!!!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/9/2021 στις 2:33 ΠΜ, verras170 είπε

Καλησπέρα φίλοι!

Σκέφτομαι εδώ και καιρό να ξεκινήσω να φτιάχνω ένα gaming pc μιας και τον ελεύθερο μου χρόνο παίζω video games. Το θέμα είναι ότι είναι console gamer και δεν ξέρω πολλά από software κλπ. Θέλω συμβουλές για το πώς να ξεκινήσω. Αρχικά δεν ξέρω αν πρέπει να ξεκινησω από motherboard ή επεξεργαστή και με σε ποια κατηγορία να βασιστω(amd ή intel)

με μια μεταχειρισμενη καρτα των 100-150 ευρω κ ενα φτηνο συστημα μπορεις να τρεχεις πολυ καλα,

εχε το κ αυτο στα υποψη σου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/9/2021 στις 9:06 ΜΜ, Τέρης Α. είπε

Τότε η πρόταση του Νικόλα από πάνω είναι ιδανική για το budget σου.

Ποια παιχνίδια θα παίζεις κυρίως;

Rust, bf, wow, doom και άλλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/9/2021 στις 4:30 ΜΜ, peiraiask είπε

με μια μεταχειρισμενη καρτα των 100-150 ευρω κ ενα φτηνο συστημα μπορεις να τρεχεις πολυ καλα,

εχε το κ αυτο στα υποψη σου

 

Μεταχειρισμένα που βρίσκω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Sapphire Radeon RX 570 8GB Pulse [11266-66-20G]

263.39€

https://www.phonegallerystore.gr/shop/pc-image-sound/accessories-computer/gpu/sapphire-radeon-rx-570-8gb-pulse-11266-66-20g/

Εκει που θα δωσεις 250 για 1050 Ti, ειναι προτιμότερο να δωσεις 263 ευρω για RX 570 8GB

 

[ EDIT ]

μαλλον δεν ειναι διαθεσιμη

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...