Προς το περιεχόμενο

Χημικό για αποφραξη και καθαρισμό σωλήνων


Basilhs23___

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Έχουμε 2021 και ακόμα υπάρχουν κάποιοι που προτείνουν ξύδι με σόδα παρότι αυτά τα δύο αλληλεξουδετερώνονται και δεν κάνουν απολύτως τίποτα. Τράτζικ

ειδικά σε πλυντήρια .... ή το ένα ή το άλλο ανάλογα τι θες να κάνεις

52 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Ακριβώς η αντίδραση που προκαλείται είναι αυτή που καθαρίζει τους σωλήνες, αλλά πρέπει να γίνεται συχνά.

οι φυσαλίδες ?

18 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Λογικά οι υδραυλικοί χρησιμοποίησαν τα γνωστά διαλύματα με θειικό οξύ, με σκούρο χρώμα μαύρο ή καφετι. Είναι αρκετά διαβρωτικα αυτά. Σε εμάς δεν έχουν μπλοκάρει οι σωλήνες αλλά καταλαβαίνεις πχ στο μπάνιο πως η ροή δεν είναι ίδια με πριν. 

Σε αποφράξεις για αποχετεύσεις πάντως έχω δει να μπαίνει σωλήνας που πετά (λίγο) νερό σε τεράστια πίεση .

Δεν ξέρω αν παίζει και μπάνια&κουζίνες. Με ενδιαφέρει και μένα γιατί έτσι είναι στην κουζίνα στο εξοχικό

tuboflo δεν έχει αποτέλεσμα ,η πλάκα είναι με το ξεκινά να γεμίζει νερό αν βεντουζιάσω μια τότε κάνει στρόβιλο και φεύγει κατευθείαν

μάλλον η διατομή με τα χρόνια έχει μικρύνει απο άλατα , λίπη , απορρυπαντικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, zio10 είπε

Την βρήκα στον Σκλαβενίτη, λογικά θα υπάρχει στα μεγάλα σούπερ μάρκετ.

Και ο Σκλαβενίτης είναι από τα μεγάλα σούπερ μάρκετ. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, korakios είπε

ειδικά σε πλυντήρια .... ή το ένα ή το άλλο ανάλογα τι θες να κάνεις

Σωστά. Ή ξύδι για τα άλατα ή σόδα για τα λίπη. 

5 ώρες πριν, korakios είπε

οι φυσαλίδες ?

Χημική αντίδραση είναι που δημιουργεί ένα μίγμα το οποίο διαλύει άλατα και λίπη.

5 ώρες πριν, korakios είπε

μάλλον η διατομή με τα χρόνια έχει μικρύνει απο άλατα , λίπη , απορρυπαντικό

Γι' αυτό είπα ότι χρειάζεται συχνό καθάρισμα με ξύδι+σόδα και ζεστό νερό για να μην δημιουργούνται αλλεπάλληλα στρώματα από λίπη, άλατα και υπολλείματα, τα οποία μικραίνουν την διατομή μέχρι που την κλείνουν εντελώς!

Ξύδι και σόδα χρησιμοποιούσε η μητέρα μου μία φορά το μήνα και ποτέ δεν είχαμε βουλωμένους σωλήνες σε κανένα σπίτι. Γι' αυτό δεν είχαμε και ποτέ βεντούζα!

Και το διαπίστωσα πόσο αποτελεσματικό είναι όταν ξεβίδωσα την αποχέτευση στην κουζίνα γιατί έπεσε ένα σκουλαρίκι μέσα.
Οι σωλήνες ήταν καθαροί, ούτε λίπη, ούτε άλατα, ούτε μπίχλα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

ή σόδα για τα λίπη. 

για τη μούχλα

2 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Χημική αντίδραση είναι που δημιουργεί ένα μίγμα το οποίο διαλύει άλατα και λίπη.

το μίγμα είναι φυσαλίδες co2 και αλατόνερο , δεν κάνει τίποτα ...

48 λεπτά πριν, giorgoskouro είπε

Αποφρακτικο υγρό με βακτήρια και καθαρισες. Ψαξτο σε εξειδικευμένα μαγαζιά. 

αυτό θέλει μέρες και είναι για βόθρους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, korakios είπε

για τη μούχλα

Η σόδα διαλύει και τα λίπη. Η μούχλα αν είναι επιφανειακή θα φύγει και με σκέτο νερό. Αν έχει ποτίσει μόνο με χλώριο ή κάτι αντίστοιχο!

31 λεπτά πριν, korakios είπε

το μίγμα είναι φυσαλίδες co2 και αλατόνερο , δεν κάνει τίποτα ...

Δεν με ενδιαφέρει τί είναι. Μου αρκεί ότι κάνει τη δουλειά του τέλεια. Το χρησιμοποιούσε η μητέρα μου και το χρησιμοποιώ κι εγώ που είμαι 60+!

Λες να μην ξέρουμε τελικά αν καθαρίζει την αποχέτευση?

Και με 1 φλυτζάνι ξύδι και 1 φλυτζάνι σόδα σε καυτό νερό, βουτάμε τα μεταλλικά φίλτρα του απορροφητήρα και γίνονται καινούργια χωρίς ίχνος λίπους!

Τώρα αν εσύ το δοκίμασες και δεν έχει κάνει τίποτε, μάλλον κάτι δεν έκανες σωστά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SB_1957 είπε

Δεν με ενδιαφέρει τί είναι. Μου αρκεί ότι κάνει τη δουλειά του τέλεια. Το χρησιμοποιούσε η μητέρα μου και το χρησιμοποιώ κι εγώ που είμαι 60+!

ok, έτσι εξηγείται , είναι παλιά νοοτροπία και δεν αλλάζει (χωρίς ίχνος παρεξήγησης ,να τα χιλιάσεις :) )

1 λεπτό πριν, SB_1957 είπε

Τώρα αν εσύ το δοκίμασες και δεν έχει κάνει τίποτε, μάλλον κάτι δεν έκανες σωστά!

δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να σε πείσω το αντίθετο :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σόδα κ το ξύδι αντιδρούν μεταξύ τους οπότε στην καλύτερη περίπτωση έχουμε μερική εξουδετέρωση κ απομένει ενα θερμό διάλυμα με περίσσεια είτε ανθρακικού νατρίου είτε οξικου οξέος κ οτι γίνει με αυτό. Αυτή είναι η μόνη αλήθεια, η επιστημονική. 

Καθαριστικά ανάλογα με τον τύπο σωληνώσεων πάντα και προσοχή στις αναλογίες και στο χειρισμό, δεν είναι παιχνίδι, σταγονίδιο στα μάτια ισον μεγάλο θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Η σόδα διαλύει και τα λίπη. Η μούχλα αν είναι επιφανειακή θα φύγει και με σκέτο νερό. Αν έχει ποτίσει μόνο με χλώριο ή κάτι αντίστοιχο!

Δεν με ενδιαφέρει τί είναι. Μου αρκεί ότι κάνει τη δουλειά του τέλεια. Το χρησιμοποιούσε η μητέρα μου και το χρησιμοποιώ κι εγώ που είμαι 60+!

Λες να μην ξέρουμε τελικά αν καθαρίζει την αποχέτευση?

Και με 1 φλυτζάνι ξύδι και 1 φλυτζάνι σόδα σε καυτό νερό, βουτάμε τα μεταλλικά φίλτρα του απορροφητήρα και γίνονται καινούργια χωρίς ίχνος λίπους!

Τώρα αν εσύ το δοκίμασες και δεν έχει κάνει τίποτε, μάλλον κάτι δεν έκανες σωστά!

Δοκίμασες να ξεματιάσεις τον σωλήνα?

Το εφαρμόζουν κάποιοι σε πολλά προβλήματα εδώ και εκατοντάδες χρόνια και άμα τους ρωτήσεις όλοι θα σου πουν ότι δουλεύει, λες να μην ξέρουν αυτοί?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

Η σόδα κ το ξύδι αντιδρούν μεταξύ τους οπότε στην καλύτερη περίπτωση έχουμε μερική εξουδετέρωση κ απομένει ενα θερμό διάλυμα με περίσσεια είτε ανθρακικού νατρίου είτε οξικου οξέος κ οτι γίνει με αυτό. Αυτή είναι η μόνη αλήθεια, η επιστημονική. 

Καθαριστικά ανάλογα με τον τύπο σωληνώσεων πάντα και προσοχή στις αναλογίες και στο χειρισμό, δεν είναι παιχνίδι, σταγονίδιο στα μάτια ισον μεγάλο θέμα. 

Μα αυτό συμβαίνει, γιαυτό και βλέπουν αποτέλεσμα. 

Πιθανότατα δεν είναι πλήρης η εξουδετέρωση και ένα από τα δύο κάνει την δουλειά που πρέπει παρόλο που το ένα εξουδετερωνει το αλλο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, The_Judas είπε

 διαλυμα σοδα+ζεστό νερό κάνουν δουλειά ή καλύτερα tuboflo ;

Από ότι έψαξα, καυστική σόδα και νερό είναι πιο ισχυρό από tuboflo. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

ok, έτσι εξηγείται , είναι παλιά νοοτροπία και δεν αλλάζει (χωρίς ίχνος παρεξήγησης ,να τα χιλιάσεις :) )

δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να σε πείσω το αντίθετο :)

Δηλαδή το γεγονός ότι ποτέ στα τόσα χρόνια που ζω, είτε με τους γονείς μου είτε στο δικό μου σπίτι, δεν υπήρξε ποτέ βουλωμένη αποχέτευση και δεν χρειάστηκε ποτέ να χρησιμοποιήσουμε ούτε καυστικά υγρά, ούτε βεντούζα, ούτε ατσαλίνα, ούτε και ποτέ φωνάξαμε υδραυλικό για τέτοιο θέμα είναι στη φαντασία μας!

50 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Δοκίμασες να ξεματιάσεις τον σωλήνα?

Το εφαρμόζουν κάποιοι σε πολλά προβλήματα εδώ και εκατοντάδες χρόνια και άμα τους ρωτήσεις όλοι θα σου πουν ότι δουλεύει, λες να μην ξέρουν αυτοί?

Φωνάζουμε κι έναν παπά να κάνει ευχέλαιο για να είμαστε σίγουροι ότι ξεματιάστηκε ο νεροχύτης και στα γενέθλιά του πηγαίνουμε τάμα στον άγιο των αποχετεύσεων!!!

ΟΚ

Επειδή κάτι είναι παλιό και δεν είναι hitech είναι λάθος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Δηλαδή το γεγονός ότι ποτέ στα τόσα χρόνια που ζω, είτε με τους γονείς μου είτε στο δικό μου σπίτι, δεν υπήρξε ποτέ βουλωμένη αποχέτευση και δεν χρειάστηκε ποτέ να χρησιμοποιήσουμε ούτε καυστικά υγρά, ούτε βεντούζα, ούτε ατσαλίνα, ούτε και ποτέ φωνάξαμε υδραυλικό για τέτοιο θέμα είναι στη φαντασία μας!

ποτέ δεν είπα κάτι τέτοιο ,ούτε υπονόησα , καλή συνέχεια απο μένα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...