Προς το περιεχόμενο

Η Κίνα κηρύσσει όλες τις συναλλαγές με κρυπτονομίσματα παράνομες


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Karnival Sin είπε

Τσακιστε το "Cryptocurrency", ειναι ο καρκινος την νεας εποχης. Και για να προλαβω αλλο η τεχνολογια "blockchain" αλλο το χαλι αυτο που 5-6 καρχαριες εκμεταλλευονται την ολη σκηνη.

Πόσοι καρχαρίες εκμεταλλεύονται την currency σκηνή δεν μας είπες.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Charismo είπε

Πόσοι καρχαρίες εκμεταλλεύονται την currency σκηνή δεν μας είπες.

Για κάποιο λόγο, ήδη προβλέπω ότι η απάντηση που θα σου δώσει ο φίλος θα εμπεριέχει τις λέξεις "Elon" και "Musk". Βέβαια, όλα τα hedge funds που εδώ και πάνω από 5 δεκαετίες παίζουν δισεκατομμύρια στην αυξομείωση τιμών (π.χ τιμές κατοικιών) κλπ (που φυσικά δεν είναι τζόγος, μιας και ξέρουν πού ποντάρουν), δεν εκμεταλλεύονται την "κλασσική" fiat σκηνή. Όχι, καθόλου. 😇

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Charismo είπε

Πόσοι καρχαρίες εκμεταλλεύονται την currency σκηνή δεν μας είπες.

Να σου πω εγώ....δες π.χ.  τον Michael Saylor .... το μανιφέστο του μπίτκοιν άλλα γράφει αλλά εσύ το έχεις διαβάσει; το καταλαβαίνεις; 

Επεξ/σία από Cli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως δεν καταλαβαινω πως γινεται να ειναι τοσο καλο κατι και να το κυνηγανε τοσο πολυ.

(ενταξει το κυνηγανε τοσο πολυ προφανως υπερβολη, απλα για να δωσω εμφαση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, CaratNaturelle είπε

Εγω παντως δεν καταλαβαινω πως γινεται να ειναι τοσο καλο κατι και να το κυνηγανε τοσο πολυ.

(ενταξει το κυνηγανε τοσο πολυ προφανως υπερβολη, απλα για να δωσω εμφαση)

Το "καλο" εχει να κανει με το ποια σκοπια το βλεπει κανεις. Αυτοι που το κυνηγανε και ειναι κυριως τραπεζες και κατ'επεκταση καποια κρατη, προφανως επειδη διαβλεπουν πως θιγει τα συμφεροντα τους. Δε σημαινει αυτο οτι δεν ειναι "καλο".

Επισης ειναι ανακριβες , αν οχι ψευδες, οτι "το κυνηγανε". Γιατι για καθε Κινα που "το κυνηγαει" υπαρχει κι ενα Εκουαδορ που το υιοθετει επισημα ή σκεφτεται σοβαρα να το υιοθετησει (βλεπε πολλες χωρες λατινικης Αμερικης, προς το παρον). Μιλωντας παντα για επισημα και κυριαρχα κρατη. Διοτι επιχειρησεις, funds , επενδυτες, εχουν αρχισει οντως να το κυνηγανε, αλλα με αλλη εννοια...Να το κυνηγανε να επενδυσουν οσο ακομα ειναι νωρις...

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Cli είπε

Να σου πω εγώ....δες π.χ.  τον Michael Saylor .... το μανιφέστο του μπίτκοιν άλλα γράφει αλλά εσύ το έχεις διαβάσει; το καταλαβαίνεις; 

1) Πού κολλάει ο Saylor; Ο Saylor και η Microstrategy αγόρασαν πρώτη φορά BTC το 2020. Πώς λοιπόν "εκμεταλλεύεται την cryptocurrency σκηνή" όταν αγόρασε στο 28750000% της τιμής που είχε το 2010 (αγόρασε με μέση τιμή τα $23000, ενώ το 2010 το BTC ήταν στα $0,08. Η δουλειά της MicroStrategy, είναι κυριολεκτικά αυτή. Business intelligence. Και ξεκίνησε σαν data analysis. Τι ακριβώς σου φαίνεται παράξενο; Το παράξενο είναι που δεν μπήκε all in 5 χρόνια πριν. Και στο κάτω κάτω, σε κάθε asset όλοι ψάχνουν επενδυτικές ευκαιρίες. Να φανταστώ θεωρείς ότι και η ιδιοκτησία σπιτιού είναι μια απάτη γιατί o Burry και μερικοί άλλοι πήραν χαμπάρι τι συνέβαινε με τις υποθήκες και έβγαλαν λεφτά το 2008.

2) Το Bitcoin και όλα τα blockchains έχουν white papers.  Τα οποία μάλλον δεν έχεις διαβάσει, κρίνοντας από το πρώτο σχόλιο. Να βοηθήσω.

https://bitcoin.org/bitcoin.pdf

2 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Μου αρέσει που σε ένα γνωστό site διαφημίζουν το νέο κρυπτονομισμα της τράπεζας της Κίνας, και μπορούσες να το αγοράσεις. 

Είναι scam. Μου το έστειλε συγγενής μου να με ρωτήσει. Το link δεν παραπέμπει στο "γνωστό site", στο οποίο παραπέμπει εμφανισιακά το scam site. Επίσης, μπήκα και το έψαξα και βρήκα διάφορα links, με layout και κείμενο ακριβώς ίδια.  Με τη διαφορά ότι το ένα είχε δήθεν δήλωση του Elon Musk που έλεγε "τυχερούς" τους Έλληνες που "θα μπορούν να το αγοράσουν", το άλλο δήθεν δήλωση του Branson κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, MikeKata είπε

1) Πού κολλάει ο Saylor; Ο Saylor και η Microstrategy αγόρασαν πρώτη φορά BTC το 2020. Πώς λοιπόν "εκμεταλλεύεται την cryptocurrency σκηνή" όταν αγόρασε στο 28750000% της τιμής που είχε το 2010 (αγόρασε με μέση τιμή τα $23000, ενώ το 2010 το BTC ήταν στα $0,08. Η δουλειά της MicroStrategy, είναι κυριολεκτικά αυτή. Business intelligence. Και ξεκίνησε σαν data analysis. Τι ακριβώς σου φαίνεται παράξενο; Το παράξενο είναι που δεν μπήκε all in 5 χρόνια πριν. Και στο κάτω κάτω, σε κάθε asset όλοι ψάχνουν επενδυτικές ευκαιρίες. Να φανταστώ θεωρείς ότι και η ιδιοκτησία σπιτιού είναι μια απάτη γιατί o Burry και μερικοί άλλοι πήραν χαμπάρι τι συνέβαινε με τις υποθήκες και έβγαλαν λεφτά το 2008.

2) Το Bitcoin και όλα τα blockchains έχουν white papers.  Τα οποία μάλλον δεν έχεις διαβάσει, κρίνοντας από το πρώτο σχόλιο. Να βοηθήσω.

https://bitcoin.org/bitcoin.pdf

Είναι scam. Μου το έστειλε συγγενής μου να με ρωτήσει. Το link δεν παραπέμπει στο "γνωστό site", στο οποίο παραπέμπει εμφανισιακά το scam site. Επίσης, μπήκα και το έψαξα και βρήκα διάφορα links, με layout και κείμενο ακριβώς ίδια.  Με τη διαφορά ότι το ένα είχε δήθεν δήλωση του Elon Musk που έλεγε "τυχερούς" τους Έλληνες που "θα μπορούν να το αγοράσουν", το άλλο δήθεν δήλωση του Branson κλπ.

Ναι το κατάλαβα αφού το έψαξα και εγώ. Είχα εγγραφεί στις σελίδες τους αλλά δεν προχώρησα σε κάτι παραπάνω. Απορώ βέβαια που οι διαφημίσεις τους συνεχίζονται. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 



Ethereum creator doesn't agree with you επίσης Dogecoin creator thinks the opposite of your statement. Σίγουρα τα blockchain  είναι το μέλλον αλλά ζούμε φούσκα επιπέδου Nasdaq 1999, και πάλι οι υπολογιστές και το internet ήταν αδιαμφησβίτητα  το μέλλον, αλλά η φούσκα ήταν  φούσκα και ο τζόγος παρών. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...