Προς το περιεχόμενο

Η Κίνα κηρύσσει όλες τις συναλλαγές με κρυπτονομίσματα παράνομες


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν ξέρω τι λέτε εσείς , το 2012 είχα 10$ και πείρα 1 bitcoin,

τώρα έχουμε 2021 ακόμα  1 bitcoin είναι και παραμένει 1 δεν το έχασα δεν μου το πήρε κανένας.9  χρόνια  να σκαει τιποτα ουτε να ξεφουσκώνει

και να κρατούσα τα 10$ στην τράπεζα 10 θα παραμείναν.

που είναι ο τζογος?

και το 2016 10$ και πείρα 1 etherium και παραμένει 1, 

  • ( μην με ρωτήσετε τη πηρα φέτος 😆)

 

Επεξ/σία από sharke
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 λεπτά πριν, sharke είπε

δεν ξέρω τι λέτε εσείς , το 2012 είχα 10$ και πείρα 1 bitcoin,

τώρα έχουμε 2021 ακόμα  1 bitcoin είναι και παραμένει 1 δεν το έχασα δεν μου το πήρε κανένας.9  χρόνια  να σκαει τιποτα ουτε να ξεφουσκώνει

και να κρατούσα τα 10$ στην τράπεζα 10 θα παραμείναν.

που είναι ο τζογος?

και το 2016 10$ και πείρα 1 etherium και παραμένει 1, 

  • ( μην με ρωτήσετε τη πηρα φέτος 😆)

 

Αφού δεν θα τα εξαργυρώσεις ποτέ, έχασες και τα 10+10$. Πήγαινε να τα εξαργυρώσεις για να αποκτήσουν αξία. Εκτός αν αγοράζεις πράγματα και τα έχεις ήδη φάει.😆

Όταν πας να τα εξαργυρώσεις και δεν ξαναασχοληθεις με το άθλημα, όντως τότε και μόνο τότε θα είσαι κερδισμένος.

Αλλά κανένας δεν μπορεί να το κάνει αυτό. Οπότε σε βλέπω όταν έχει πέσει στις αρχικές τιμές, να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο. Show the money.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, pavlitakis είπε

Αφού δεν θα τα εξαργυρώσεις ποτέ, έχασες και τα 10+10$. Πήγαινε να τα εξαργυρώσεις για να αποκτήσουν αξία. Εκτός αν αγοράζεις πράγματα και τα έχεις ήδη φάει.😆

Όταν πας να τα εξαργυρώσεις και δεν ξαναασχοληθεις με το άθλημα, όντως τότε και μόνο τότε θα είσαι κερδισμένος.

Αλλά κανένας δεν μπορεί να το κάνει αυτό. Οπότε σε βλέπω όταν έχει πέσει στις αρχικές τιμές, να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο. Show the money.

φοβάμαι να τα εξαργυρώσω , νιώθω ανασφάλεια, και αύριο με αυτο το great reset τo χρήμα του μέλλοντος (το κοινο παγκοσμιο νομισμα) ειναι 1 απο αυτα?

θα είμαι ξαφνικά φτωχος?? η ξαφνικα θα εχω στον ηλιο μηρα? 🤣

οπότε φύλαγε τα ρούχα σου και ας εχεις τα μισά που λενε, η φύλαγε τον κ@λο σου να εισαι σίγουρος καλύτερα.. 😆λιγo απο ολα  χρυσο , χρηματα και κανένα crypto, ποτέ δεν ξέρεις.

οπου υπάρχει καπνος εχει και φωτιά, ειναι πόλεμος αυτος ανάμεσα σε ΗΠΑ και ΚΙΝΑ../

α και αν έπεφτε στα 10 μεχρι και εσυ θα αγόραζες νομιζω 😉.

Επεξ/σία από sharke
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

14 ώρες πριν, pavlitakis είπε

Επίσης στην Αυστρία πριν τον πόλεμο, που έγινε μια προσπάθεια παρόμοια με το Bitcoin, στο τέλος ήρθε η καταστροφή. Τα κρύπτονομίσματα δεν έχουν καμία πρακτική αξία, πέρα από το πλουτισμό των επιτήδειων και την εκμετάλλευση των αφελών.

 

Για να τα λες αυτά, δεν ξέρεις τουλάχισταν τι είναι κρυπτονόμισμα, τι πρεσβεύει, σε τι στοχεύει και τι ευκαιρίες έχουν γεννηθεί και θα συνεχίσουν. Δε σε εμποδίζει κανείς να έχεις τα λεφτά σου σε ευρώ και να αφήνεις την ΕΕ να τυπώνει τρισεκατομμύρια. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, pavlitakis είπε

Τα κρύπτονομίσματα δεν έχουν καμία πρακτική αξία, πέρα από το πλουτισμό των επιτήδειων και την εκμετάλλευση των αφελών.

To Etherium γενικότερα είναι μια κατηγορία μόνο του, σαν να λέμε μια γλώσσα προγραμματισμού που μπορεί ο καθένας να φτιάξει ότι εφαρμογή θέλει πάνω του

Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στο Theta και το Audius. Με λίγα λόγια είναι εναλλακτικά του youtube και του Spotify.

Επίσης δες και το Arweave . 

Το να γράφεις ότι δεν έχουν καμία πρακτική αξία δείχνει άγνοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, k_dinos είπε

To Etherium γενικότερα είναι μια κατηγορία μόνο του, σαν να λέμε μια γλώσσα προγραμματισμού που μπορεί ο καθένας να φτιάξει ότι εφαρμογή θέλει πάνω του

Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στο Theta και το Audius. Με λίγα λόγια είναι εναλλακτικά του youtube και του Spotify.

Επίσης δες και το Arweave . 

Το να γράφεις ότι δεν έχουν καμία πρακτική αξία δείχνει άγνοια

Φίλε και μόνο ότι η αξία τους είναι σε δολάρια, τα κάνει ασήμαντα. Πως να το πω. Αν δεν σου δώσει κανένας δολάρια δεν μπορείς να αγοράσεις τίποτα. Τι δεν καταλαβαίνεις? Γι αυτό έβαλα το πείραμα του βεργκλ. Μόλις πατήσει ένα πλήκτρο η κεντρική τράπεζα, όλα στα σκουπίδια. Σαν να έχεις αέρα. Δεν είναι νόμισμα. Όπως μία πλάκα χρυσού στην κατοχή. Αγόραζες ένα κιλό λάδι με 1 κιλό χρυσό. Έχεις παπαγαλισει άχρηστες πληροφορίες.

20 λεπτά πριν, sharke είπε

φοβάμαι να τα εξαργυρώσω , νιώθω ανασφάλεια, και αύριο με αυτο το great reset τo χρήμα του μέλλοντος (το κοινο παγκοσμιο νομισμα) ειναι 1 απο αυτα?

θα είμαι ξαφνικά φτωχος?? η ξαφνικα θα εχω στον ηλιο μηρα? 🤣

οπότε φύλαγε τα ρούχα σου και ας εχεις τα μισά που λενε, η φύλαγε τον κ@λο σου να εισαι σίγουρος καλύτερα.. 😆λιγo απο ολα  χρυσο , χρηματα και κανένα crypto, ποτέ δεν ξέρεις.

οπου υπάρχει καπνος εχει και φωτιά, ειναι πόλεμος αυτος ανάμεσα σε ΗΠΑ και ΚΙΝΑ

Αν γίνει το μπαμ και πέσει το δίκτυο, τα έχασες όλα. Όταν έλθει η ώρα θα έλθουν σπίτι και θα στα πάρουν όλα για λίγο ψωμί. Εσύ νομίζεις ότι στα δύσκολα θα σωθείς. Μόνο αν έχεις ομάδες αλληλεγγύης θα επιζήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, pavlitakis είπε

Φίλε και μόνο ότι η αξία τους είναι σε δολάρια, τα κάνει ασήμαντα. Πως να το πω. Αν δεν σου δώσει κανένας δολάρια δεν μπορείς να αγοράσεις τίποτα. Τι δεν καταλαβαίνεις? Γι αυτό έβαλα το πείραμα του βεργκλ. Μόλις πατήσει ένα πλήκτρο η κεντρική τράπεζα, όλα στα σκουπίδια. Σαν να έχεις αέρα. Δεν είναι νόμισμα. Όπως μία πλάκα χρυσού στην κατοχή. Αγόραζες ένα κιλό λάδι με 1 κιλό χρυσό. Έχεις παπαγαλισει άχρηστες πληροφορίες.

Αν γίνει το μπαμ και πέσει το δίκτυο, τα έχασες όλα. Όταν έλθει η ώρα θα έλθουν σπίτι και θα στα πάρουν όλα για λίγο ψωμί. Εσύ νομίζεις ότι στα δύσκολα θα σωθείς. Μόνο αν έχεις ομάδες αλληλεγγύης θα επιζήσεις.

αα για την απόλυτη  καταστροφή μηλας τωρα? ουτε τα 10+10$ θα σε σώσουν . 

κάποια καταστήματα δέχονται cryptos δεν χρειάζονται fiat.. προσεχώς σε λιγο καιρο μονο με cryptocoin-Blockchain  θα γίνονται συναλλαγές online και offline ,  αναγκαστικά θα μετατρεψουν όλοι τα fiat. μονο που θα έχετε χάσιμο γιατί θα εχουν κανει πολυ υψηλότερες τιμές ως τοτε σαν αξια, για να μαζέψουν και να φτωχαίνουν τον κοσμο, βλέπε ΗΠΑ vs ΚΙΝΑ οταν δεν θα εχει καθόλου απόθεμα οι κινα σε btc θα τους έρθει καμιά ανακοίνωση απο Παγκόσμιο Οργανισμό Εμπορίου  διεθνών εμπορικών συναλλαγών το btc 🤣 

Επεξ/σία από sharke
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω να θυμισουμε οτι καποτε και τα αιφονια ηταν απαγορευμενα στις κουμμουνιστικες χωρες και αναγκαστικα ο κοσμος τα επαιρνε στη μαυρη αγοτρα στη 2-3χ τιμη

π.χ. σε εστελνε ρωσος αγγλια να παρεις 2χ αιφονια σου τα πληρωνε και κρατουςσες το 1

καποτε θα ξυπνησουν και αυτοι και θα φυγουν απο ιδεοληψιες του 19ου αιωνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pavlitakis είπε

Φίλε και μόνο ότι η αξία τους είναι σε δολάρια, τα κάνει ασήμαντα. Πως να το πω. Αν δεν σου δώσει κανένας δολάρια δεν μπορείς να αγοράσεις τίποτα. Τι δεν καταλαβαίνεις? Γι αυτό έβαλα το πείραμα του βεργκλ. Μόλις πατήσει ένα πλήκτρο η κεντρική τράπεζα, όλα στα σκουπίδια. Σαν να έχεις αέρα. Δεν είναι νόμισμα. Όπως μία πλάκα χρυσού στην κατοχή. Αγόραζες ένα κιλό λάδι με 1 κιλό χρυσό. Έχεις παπαγαλισει άχρηστες πληροφορίες.

Αν γίνει το μπαμ και πέσει το δίκτυο, τα έχασες όλα. Όταν έλθει η ώρα θα έλθουν σπίτι και θα στα πάρουν όλα για λίγο ψωμί. 

Ωραία, καλά τα λες. Όμως σε αυτή την περίπτωση όλα είναι μάταια, έτσι δεν είναι? Ότι περιουσία και να έχεις πάει χάθηκε. Πάμε και σε πιο ακραίο σενάριο λοιπόν, πόλεμο και κατοχή. Τι θα πεις λοιπόν στον κατακτητή που θα σου πάρει το σπίτι? Που πάτε κύριε έχω τον τίτλο ιδιοκτησίας? Και πλάκες χρυσού να έχεις νομίζεις σου πουν να της κρατήσεις? Η αν φυτεύεις μαρούλια στην αυλή νομίζεις ότι θα σε αφήσουν να τα καταναλώσεις εσύ?  Οπότε είτε crypto, είτε χρυσός είναι το ίδιο πράγμα. (το ίδιο λέμε και εμείς για το bitcoin αλλά για καιρό ειρήνης) 

Φέρνω ακραία παραδείγματα για να σε προλάβω γιατί εκεί θα το πας στο τέλος.. 

Η απάντηση μου ήταν στο ότι είπες ότι δεν έχουν καμία πρακτική αξία. Σου έδωσα λοιπόν 3 τυχαία παραδείγματα από τα δεκάδες που κυκλοφορουν ήδη. 

Εγώ ανέφερα πουθενά την τιμή..

Αλλο λοιπόν να θεωρήσεις ότι είναι υπερτιμημένα για αυτά που προσφέρουν, και άλλο να λες ότι δεν προσφέρουν τίποτα. 

ΥΓ : Οι άχρηστες πληροφορίες όπως τις χαρακτηρίζεις ήταν link τα οποία δεν μπήκες στον κόπο να τα ανοίξεις, ενώ εγώ πριν σου απαντήσω είχα ήδη ανοίξει τα δικά σου.

ΥΓ2: καλή συνέχεια και ξεκίνα να χτίζεις το bunker για την αποκάλυψη 

Επεξ/σία από k_dinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να κινδυνολογήσω  , μερικές σκέψεις και υποθετικά σενάρια 

1. ειναι πλέον τα κρυπτο το ψηφιακό  Fiat money ? οπως και το φιατ τυπώνεται επ αόριστο και στο απειρο έτσι και τα κρύπτο ξεπηδούν συνεχώς πολλαπλασιάζονται στο απειρο

2. τα χρηματα που συναλασσόμαστε δεν εχουν καμμία αξία , ευρω , δολλαριο , γεν ειναι χαρτοπετσέτες , φωτοτυπίες , ειναι πληθωριστικό χρέος πλησιάζει η στιγμή που θα πανε στο μηδέν θα μηδενιστούν , το impact στη κοινωνία θα ειναι τεράστιο και η φτώχεια που θα δημιουργηθεί μέχρι να ερθει ισσοροπία θα ειναι τρομακτική

3. Υπαρχει η φήμη οτι η Κινα μαζεύει το χρυσό για να δημιουργήσει ψηφιακό νόμισμα και να επιτεθεί οικονομικά στην Αμερική , η απαγόρεψη των κρύπτο δεν ειναι απλά για να εμποδίσει τους πολίτες της να επενδύσουν εκεί

4. Μέσα στο παγκόσμιο χάος που θα δημιουργηθεί το μονο που θα υπαρχει θα ειναι το Bitcoin , ολα τα κρύπτο θα μηδενιστούν και το Εθερ , το Μπιτκοιν ειναι το μονο πραγματικά αποκεντρωμένο κρυπτο με χιλιάδες nodes σκορπισμένα σε όλο τον κόσμο . οι servers Ethereum ειναι συγκεκριμένοι στην Αμαζον και σε μερικά ακομη σημεία , ευκολα θα επιτεθούν στο Εθερ και θα το κλείσουν απο οτι λενε μπροκερ , με ενα τηλεφώνημα απο τη ρυθμιστική αρχή κλεινουν τους σερβερς και εξαφανιστηκε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ που ασχολείται ακόμα ο κόσμος με το τι κάνει η Κίνα. Εκεί σε λίγο θα τους λένε ποτέ να πάνε για κατούρημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mariosraptor1984 είπε

Απορώ που ασχολείται ακόμα ο κόσμος με το τι κάνει η Κίνα. Εκεί σε λίγο θα τους λένε ποτέ να πάνε για κατούρημα. 

Ειναι μεγας ρυθμιστης η Κινα.

Οταν εχει βηχα ο υπολοιπος κοσμος ειναι ηδη στο κρεββατι με πυρετο.

(λενε καποιοι, εγω δεν μπορω να το διασταυρωσω οτι ειναι ετσι)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που με εντυπωσιαζει ειναι που υπαρχουν τοσοι ειδημονες γυρω απο τα κρυπτονομισματα. Εμενα χωρις να εχω γνωση μου θυμιζει εποχες χρηματιστηριου που ολοι ειχαν αποψη, που σε ολους τους ειχαν πει για καποιο σιγουρο χαρτι κτλ. Οντας εντελως ασχετος θελω να ρωτησω κατι, αν εγω εχω σημερα 3 bitcoins, μπορώ να τα κανω οποτε θελω ευρω και πως; μεσω καποιας πλατφορμας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

10 ώρες πριν, ethereum είπε

1. ειναι πλέον τα κρυπτο το ψηφιακό  Fiat money ? οπως και το φιατ τυπώνεται επ αόριστο και στο απειρο έτσι και τα κρύπτο ξεπηδούν συνεχώς πολλαπλασιάζονται στο απειρο

??? Τα περισσότερα cryptos είναι εξ'ορισμου αποπληθωριστικα γιατί έχουν hard cap. Δεν πολλαπλασιάζονται επ' άπειρον. Το αντίθετο. Επειδή έχουν συγκεκριμένη ποσότητα (π.χ το BTC έχει 21 εκατομμύρια), συν το γεγονός ότι πέφτει η παραγωγή κάθε μερικά χρόνια (halving και άλλες τεχνικές), ανεβάζουν τη σπανιότητα του νομίσματος. Και φυσικά την τιμή. Μερικά είναι uncapped όπως το Ethereum. Εκεί έχουμε άλλες τεχνικές όπως το "κάψιμο", ή το fixed Ρυθμό πληθωρισμού (Solana) κλπ

https://docs.solana.com/inflation/inflation_schedule/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...