Προς το περιεχόμενο

Η Κίνα κηρύσσει όλες τις συναλλαγές με κρυπτονομίσματα παράνομες


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/9/2021 στις 1:27 ΠΜ, Exoskeletor είπε

Δν φαίνεται να εχεις την παραμικρή ιδέα για το τι λες. Θα σου πρότεινα να διαβασεις βιβλια για χρηματιστήριο και τα κρυπτονομισματα γιατί όντως ζούμε εποχές τρομερες. Μονο που η φούσκα βρίσκεται στην ημιμάθεια σου και σε ακυρες συγκρίσεις. Δες και αυτη τη σειρά ντοκιμαντέρ, είναι καλη για να πάρει οποιοσδήποτε μια καλη πρώτη εικόνα απτα κρυπτονομισματα https://youtu.be/sXKoJhDW3bs

 

Στις 26/9/2021 στις 1:19 ΠΜ, MikeKata είπε

https://fortune.com/2021/08/19/ethereum-creator-says-jack-dorsey-and-mark-zuckerberg-are-doing-crypto-wrong/

Βρες μου ΕΝΑ, ΕΝΑ σημείο που ο Buterin αποκαλεί τα cryptos φούσκα ή τζόγο. Εξηγεί σε όλο το άρθρο ότι το Bitcoin δεν έχει (σαν τεχνολογία) τη δυνατότητα να κάνει αυτά που κάνει το Ethereum ήδη (smart contracts κλπ). Σε 38 σειρές άρθρο, δύο, ΔΥΟ σειρές λένε:

"Of Bitcoin in general, Buterin said, it’s not likely to ever replace the dollar COMPLETELY, because of the price stability the latter provides."

Και επαναλαμβάνω. Η μεσιτική αγορά είναι τζόγος; Μιας και ούτε οι τιμές των σπιτιών μένουν σταθερές. Οι μετοχές του SNP500 είναι τζόγος; Ούτε αυτές μένουν σταθερές. Μήπως ήταν σταθερή η λίρα το 1992 που τη γονάτισε ο Soros 15% μέσα σε μια νύχτα ΠΑΡΑ το γεγονός ότι είχε ολόκληρο κράτος πίσω της; Μιλάμε για τον ορισμό του cherry picking. Εδώ όμως έρχεται η επόμενη πρόταση που γράφει το άρθρο (την οποία προφανώς και δεν πρόσεξες γιατί υπέπεσες σε confirmation bias):

“At the same time, I think cryptocurrency can still have a very powerful and important role alongside existing currencies,” Buterin said.


Επίσης, σοβαρά προσπαθείς να υποστηρίξεις επιχείρημα, χρησιμοποιώντας τα λόγια ενός δημιουργού τρολλονομίσματος; Κυριολεκτικά το Dogecoin είναι μια πλάκα, χωρίς project από πίσω, χωρίς πλάνο για το μέλλον, χωρίς τίποτα. Σα να μου λες ότι όλα τα φαρμακευτικά σκευάσματα είναι απάτες επειδή η Theranos είναι απάτη. Δε σε είδα να κάνεις το ίδιο π.χ με τα λόγια του Charles Hoskinson. Ίσως γιατί στο Cardano ακολουθείται κανονικότατη επιστημονική μεθοδολογία και δε μας παίρνει να μιλάμε για "τζόγους";

Υ.Γ. Και για να εξηγήσω τα λόγια του Buterin, ο λόγος που το έλεγε αυτό για το Bitcoin είναι η προοπτική που έχει βάλει ως στόχο για το Ethereum. Το Ethereum δεν έχει σκοπό και ούτε μπορεί να γίνει "αποθήκευση αξίας" όπως το Bitcoin. Είναι ένα blockchain που στόχο έχει να γίνει πλατφόρμα πάνω στην οποία θα δουλεύουν χιλιάδες εφαρμογές. Σου λέει λοιπόν ο Buterin "αν το Bitcoin προσπαθεί να μπει στα δικά μου λημέρια, θα θέλει και κομμάτι της πίτας". Λέει λοιπόν στο ακροατήριο ότι ο "ανταγωνιστής" του δεν έχει την ικανότητα να κάνει αυτά που κάνει ήδη το Ethereum.

Για τα υπόλοιπα, σε παραπέμπω στο φίλο από πάνω, όσον αφορά το "τζόγος".

αμέσως μετά τις παραπομπές ανέφερα ότι η λογική των blockchain είναι το μέλλον. Αλλά γύρω από αυτήν κακά τα ψέμματα παίζει πολύ τζόγος. Τώρα αν σας ενοχλεί  τι να σας πω, τα χέρια ψήλα xD 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Καλα πηγε και αυτο

image.png.e3c8c9e1ac8f96b4d0b0df19c06264de.png

Αν δεν πουλήσεις ώστε να πάρεις τα δολλάρια στην τσέπη, κέρδος δεν υπάρχει πουθενά. Πότε θα το καταλάβετε αυτό? Σαν να λες ότι κάποιος κέρδισε στο τζόκερ 10εκατομμύρια αλλά εγώ δεν έπαιξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pavlitakis είπε

Αν δεν πουλήσεις ώστε να πάρεις τα δολλάρια στην τσέπη, κέρδος δεν υπάρχει πουθενά. Πότε θα το καταλάβετε αυτό? Σαν να λες ότι κάποιος κέρδισε στο τζόκερ 10εκατομμύρια αλλά εγώ δεν έπαιξα.

Τι σε νοιάζει τι κάνω με το πορτοφόλι μου? 

Εγώ σχολιασα το γεγονός ότι "7-9 Οκτώβρη θα ξεκινήσει η πτώση" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Τι σε νοιάζει τι κάνω με το πορτοφόλι μου? 

Εγώ σχολιασα το γεγονός ότι "7-9 Οκτώβρη θα ξεκινήσει η πτώση" 

Ποιό πορτοφόλι? Αν είναι άδειο δεν νοιάζεται κανένας.😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...