Προς το περιεχόμενο

Νεο PC γυρω στα 1000€+ χωρις οθονη για editing, gaming,..


MasterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα απο 11 χρονια θα ξαναστήσω PC απο την αρχη. Οποτε θα χρειαστω παλι την πολυτιμη βοηθεια σας!
Δυσκολοι καιροι βεβαια απο τιμες και διαθεσιμοτητες, αλλα φοβαμαι μηπως μεσα στους επομενους 2 μηνες χειροτερεψει η κατασταση οπως εγινε περισυ, οποτε λεω να βιαστω και να το φτιαξω αμεσα για να το εχω σιγουρα για το χειμωνα. Δεν ξερω αν καποιος εχει καλυτερη αποψη πανω σε αυτο..

Γυρω στα 1000€+ θα ελεγα ..αλλα το συζηταμε αν χρειαστει
Video editing (Premiere, κυριως στα 1080p τωρα, αλλα λογικα καποια στιγμη θα χρειαστει και 4K), Music production, Gaming (οτι σηκωσει η καρτα) και γενικη χρηση.
Για την ωρα θα χρησιμοποιησω την Gigabyte GTX 1050Ti G1 Gaming 4G που εχω ηδη.. στο μελλον οταν λογικευτουν οι τιμες θα παρω πιθανως μια 3060 η κατι καλυτερο.
Επαρχια μένω, θα προτιμουσα οι αγορες να γινουν απο Σκρουτζομαγαζα αλλα καλυτερα λιγα στον αριθμο γιατι θα παιξει τιμολογιο. Ειχα κοιταξει τις προηγουμενες μερες στο Kavatza μηπως τα επαιρνα ολα μαζι, αλλα τωρα βλεπω μικροτερες διαθεσιμοτητες, οποτε δε ξερω αν θα βολεψει για ολα απο εκει.
Στα μαγαζια με αμεση παραλαβη βλεπω δεν συμφερουν οι τιμες. Δεν εχω θεμα να παρω και απο μαγαζια που λενε Παράδοση 1-3 ημέρες ή και απο 4-10 ημέρες, μπορω να περιμενω.. Απλα θα προτιμησω εμπιστα μαγαζια, καθως νομιζω με τιμολογιο θα χρειαστει να τους τα προπληρωσω.
Συναρμολογηση θα κανω εγω.
 

Χρειαζομαι τα εξης 7 parts:

CPU   AMD Ryzen 7 3700X  ~262€  φανταζομαι θα με καλυψει..   με ψηνει αγρια ο 5900X ~517€

COOLER   Arctic Freezer 34 eSports Duο Red  40€  για 3700X.. Για τον 5900X την Be Quiet Dark Rock Pro 4 ~83€

MOTHERBOARD    λεω για B550 ATX, να εχει ποιοτικα VRM, να εχει αρκετες USB3 και καλο ειναι να εχει USB Type-C
Asus ROG Strix B550-F Gaming (Wi-FI) ~198€
Gigabyte B550 Aorus Pro V2 (rev. 1.0) ~167€
Gigabyte B550 Aorus Pro AC ~174€

RAM   Crucial Ballistix Black 32GB DDR4 3600MHz ~160€
καπου ειδα να γραφει o Aten-Ra οτι ειναι σημαντικο οι μνήμες να ειναι dual Rank που δεν το ηξερα.. αυτες ειναι;

SSD   Θα χρησιμοποιηθουν οι 2 δισκοι που εχω τωρα: SAMSUNG MZ-V7E500BW 970 EVO 500GB V-NAND NVME και SSD Samsung 850 PRO 512GB και θελω και ενα νεο 1ΤΒ..
Kingston A2000 SSD 1.0TB M.2 NVMe? ~89€
Western Digital Blue SN550? ~90€
Samsung 970 Evo Plus SSD 1.0TB M.2 NVMe 130€

CASE   Οσο πιο αθορυβο, καλο airflow, φιλτρα σκονης, μαυρο χρωμα. Θα προτιμουσα και χωρις πλαινο παραθυρο, αλλα ειναι λιγοτερες επιλογες.
Το πιο πιθανο ειναι:
Be Quiet Pure Base 500DX Black ~92€
κοιταγα και για Fractal Design Define R6 Black ~145€ για πιο αθορυβα ισως.. αλλα αρκετα πιο ακριβο και δυσευρετα  οποτε δε το βλεπω
Lian Li Lancool II Mesh Performance Black ~98€

PSU   Οσο πιο αθορυβο. Να μην δουλευει το fan σε μικρα φορτια.
Corsair RMx 2018 Series RM850x 850W Full Modular 80 Plus Gold  ~147€  με Εγγύηση: 10 έτη, 135mm fan!
το καινουργιο του μοντελο Corsair RMx Series RM850x (2021) 850W  ~154€  δυστυχως ειναι δυσευρετο
μετα εχουμε Be Quiet Straight Power 11 850W Full Modular 80 Plus Platinum ~147€  με Εγγύηση: 5 έτη   135mm fan, μιση εγγυηση αλλα Platinum, λογικα θα προτιμησουμε τη μεγαλυτερη εγγυηση;
Seasonic Focus PX 850W 80 Plus Platinum  ~145€    10 Years Warranty, Fanless until 30 % load, 120mm fan
Seasonic Focus GX 850W Full Modular 80 Plus Gold ~122€
Seasonic Prime GX 850W Full Modular 80 Plus Gold ~160€    135 mm Fan !!!

Οι τιμες που γραφω στο περιπου ειναι οι χαμηλοτερες που βρισκω σημερα σε μαλλον αξιοπιστα μαγαζια που θα προτιμουσα (Kavatza, TerrabyteNet, HellasPhone, Multicopter, Alphagadgets, Phonegallery, Techstores, PC++,...) και εχουν και παραλαβη απο Αμεση μεχρι 10 ημερων.

Πειτε μου τη γνωμη σας για τα parts, για τα μαγαζια και τι θα μπορουσα να βελτιωσω.. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩ!!!

Επεξ/σία από MasterX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι Crucial είναι dual rank.

Αξίζει να πάρεις Samsung SSD και να δώσεις κάτι παραπάνω για cpu cooler και PC case. Καλό value η Arctic και το 500DX αλλά με κάτι παραπάνω παίρνεις σαφώς ανώτερα πράγματα.

Στη μητρική πρόσεχε γιατί όλα τα test μετράνε την ψύξη και την ισχύ των VRM όχι την ποιότητα κατασκευής. Όλα είναι αρκετά καλά αλλά προσωπικά θεωρώ την infineon πιο ποιοτική.

Για επεξεργαστή αξίζει ο 5900Χ αν θα έχεις όγκο εργασίας και θα σου βγάλει χρήματα ή αν δεν θα πονέσει η τσέπη σου.

Τροφοδοτικό το RMx του 2018 έχει βγει πάρα πολύ καλό, βέβαια και τα άλλα είναι πολύ καλά.

Γενικά πολύ ωραία parts όλα.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, elpenor είπε

Οι Crucial είναι dual rank.

Αξίζει να πάρεις Samsung SSD και να δώσεις κάτι παραπάνω για cpu cooler και PC case. Καλό value η Arctic και το 500DX αλλά με κάτι παραπάνω παίρνεις σαφώς ανώτερα πράγματα.

Στη μητρική πρόσεχε γιατί όλα τα test μετράνε την ψύξη και την ισχύ των VRM όχι την ποιότητα κατασκευής. Όλα είναι αρκετά καλά αλλά προσωπικά θεωρώ την infineon πιο ποιοτική.

Για επεξεργαστή αξίζει ο 5900Χ αν θα έχεις όγκο εργασίας και θα σου βγάλει χρήματα ή αν δεν θα πονέσει η τσέπη σου.

Τροφοδοτικό το RMx του 2018 έχει βγει πάρα πολύ καλό, βέβαια και τα άλλα είναι πολύ καλά.

Γενικά πολύ ωραία parts όλα.

Μάλλον θα πάρω τον 5900x γιατί επεξεργαστή Δεν αλλάζεις και εύκολα και επίσης δεν πρόκειται να πάρω κάρτα γραφικών σύντομα.

Τον samsung SSD λέω να τον πάρω

Για κουτι έχεις καμία καλύτερη πρόταση;;

Για cooler μήπως ένα Be Quiet Dark Rock Pro 4 γύρω στα 75€ ?

Επεξ/σία από MasterX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά θα είσαι με το DRP 4, θα ήσουν λίγο καλύτερα με NH-D15 αλλά έχει άθλια εμφάνιση όπως και με AIO αλλά θα ακούς πάντα την αντλία.

Σχετικά με τα PC case είναι το μόνο κομμάτι του PC που είμαι πολύ φανατικά υπέρ δύο εταιρειών (Lian Li / Phanteks) οπότε δεν είμαι αντικειμενικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, elpenor είπε

Μια χαρά θα είσαι με το DRP 4, θα ήσουν λίγο καλύτερα με NH-D15 αλλά έχει άθλια εμφάνιση όπως και με AIO αλλά θα ακούς πάντα την αντλία.

Σχετικά με τα PC case είναι το μόνο κομμάτι του PC που είμαι πολύ φανατικά υπέρ δύο εταιρειών (Lian Li / Phanteks) οπότε δεν είμαι αντικειμενικός.

δεν με ενδιαφερει η εμφανιση εντος κουτιου.. ιδανικα θα προτιμουσα να μην εχει παραθυρο
Αλλα η NH-D15 ειναι τερας και πολλα τα λεφτα.. αν με καλυπτει η Be Quiet Dark Rock Pro 4 γύρω στα 75€ προτιμω

Σχετικα με το κουτι, 11 χρονια τωρα εχω Lian Li και ειμαι ευχαριστημενος.. Αν θες κανε προτασεις στις 2 μαρκες που σου αρεσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MasterX είπε

δεν με ενδιαφερει η εμφανιση εντος κουτιου.. ιδανικα θα προτιμουσα να μην εχει παραθυρο
Αλλα η NH-D15 ειναι τερας και πολλα τα λεφτα.. αν με καλυπτει η Be Quiet Dark Rock Pro 4 γύρω στα 75€ προτιμω

Σχετικα με το κουτι, 11 χρονια τωρα εχω Lian Li και ειμαι ευχαριστημενος.. Αν θες κανε προτασεις στις 2 μαρκες που σου αρεσουν.

Κουτι αν παρθει να κοιταξεις το καλο airflow (εμπρος) και το υψος της ψυκτρας (οταν μιλας για υψος ψυκτρας στα 160+ στα οποια προσθετεις και τα χιλιοστα που τρωει η μητρικη , καλα θα ειναι να κοιταξεις να εχει περιθωριο αν σηκωθει και ο 1ος ανεμιστηρας) , προσωπικα πιστευψ ενα case  με υψος cooler απο 170 και πανω καλυπτει τον οποιοδηποτε αλλα σιγουρα μιλαμε και για παν απο 70-80 ευρω τιμη

Ενα πολυ καλο κουτι , το οποιο το προτεινα σε φιλο και εστησε προσφατα το pc του ειναι το παρακατω το οποιο ερχεται σε πολυ καλη τιμη με 4 ανεμιστηρες και hub και διακοπτη RGB  , με λαστιχα στις οπες που περνουν οι καλωδιωσεις και αρκετα καλο airflow ο πως και με υψος cooler στα 170mm

https://www.skroutz.gr/s/25191435/Chieftec-Hunter.html

Επισης ο 5900x βρισκεται αυτη τη στιγμη στην χαμηλοτερη τιμη απο την ημερα που κυκλοφορησε οποτε οποιος εχει τα λεφτα δεν χρειαζεται να ασχοληθει με καποιον αλλον , μιλαμε για τερας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η γνώμη μου είναι ότι με stock fans το Lian Li Lancool II Mesh είναι το best value for money για καλή ψύξη και λίγο θόρυβο σε load (2-3 βαθμούς κάτω από το 500DX και σε CPU και σε GPU). Σαν δεύτερη επιλογή θα πρότεινα το Phanteks P500A.

Spoiler

Αν αφήσουμε στην άκρη το οικονομικό μετά υπάρχει το Phanteks Enthoo Pro 2. Είναι ένα κουτί που με μόνο 2-3 fans μπροστά και 1 πίσω μπορεί να ψύξει ανώτερα από όλα τα άλλα μία μεγάλη GPU και πολύ καλά ένα CPU με air cooler.  Tαυτόχρονα μπορείς να βάλεις τις 2 μεγαλύτερες GPU και να κάνεις OC το μεγαλύτερο CPU και με ένα AIO και μερικά extra fans να τα κρατάει όλα σε θερμοκρασίες ρεκόρ. Επίσης έχει τα καλά φίλτρα και mesh της Phanteks που για μένα είναι ασυναγώνιστα σε θέμα κατακράτησης σκόνης + airflow. 

Άλλο ακριβό κουτί είναι το Lian Li PC-O11 Dynamic που με AIO και extra case fans φτάνει και αυτό σε ανώτερα επίπεδα ψύξης (οπότε και χαμηλού θορύβου σε load) και ταυτόχρονα είναι πολύ ποιοτικό σαν υλικά/φινίρισμα με ανώτερη εμφάνιση. Το έχει φίλος με custom υδρόψυξη και extra case fans σε όλες τις θέσεις και πραγματικά τερματίζει το θέμα ψύξη/εμφάνιση.

Αγαπημένο μου κουτί είναι και το P600S που μπορεί να κλείσει παντού με ηχομόνωση (μαγνητικά panel) ώστε να γίνει εντελώς αθόρυβο όταν δεν υπάρχει load ή να ανοίξει μπροστά και πάνω και να έχει πολύ καλό airflow με τα ανώτερα mesh/φίλτρα σκόνης της Phanteks. Το έχω στο σπίτι μου με ένα 3700Χ + NH-D15 και δεν θα το άλλαζα με τίποτα γιατί με κλειστά τα panel βάζεις το αυτί σου κοντά και δεν ξέρεις αν το PC είναι ανοιχτό ή όχι ενώ με ανοιχτά τα panel και τα case fans στις 900 στροφές ( 3 Χ 140mm μπροστά και 3 Χ 120mm πάνω) έχω ιδιαίτερα χαμηλές θερμοκρασίες συγκρίνοντας με άλλα μέλη. Δεν έχει βέβαια θέση για fans στο κάτω μέρος ούτε στο πλάι οπότε υπάρχει όριο στο τι μπορείς να ψύξεις.

Μου αρέσουν τόσο πολύ αυτά τα 3 κουτιά που όπως σου έγραψα και νωρίτερα δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός. Σίγουρα είναι όλα extreme και ακριβά (το Pro έρχεται χωρίς fans και το O11 θέλει απαραίτητα ΑΙΟ) αλλά κανένα review που έχω δει ως τώρα δεν έχει καταφέρει να μεταφέρει σωστά τις διαφορές από τα φτηνότερα κουτιά που συγκρίνουν με stock fans.

Για εμένα η σωστή ψύξη στο κάθε σύστημα είναι κάτι τόσο χρονοβόρο όσο το RAM OC και εξαρτάται όχι μόνο από το CPU/GPU που έχεις αλλά και ένα κάρο ακόμα παράγοντες. Άλλες απαιτήσεις σε ένα ήσυχο περιβάλλον, άλλες στο γραφείο, πολύ σκέψη για το tradeoff ανάμεσα σε CPU και GPU ανάλογα με τα workloads (κάθε αλλαγή στο airflow βοηθάει το ένα και εμποδίζει το άλλο). Aκόμα και η επιλογή των case fan, η υλοποίηση της GPU, το cooler του CPU και το layout της μητρικής μπορούν να αλλάξουν το πιο είναι το ιδανικό στήσιμο και κουτί.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, elpenor είπε

Η γνώμη μου είναι ότι με stock fans το Lian Li Lancool II Mesh είναι το best value for money για καλή ψύξη και λίγο θόρυβο σε load (2-3 βαθμούς κάτω από το 500DX και σε CPU και σε GPU). Σαν δεύτερη επιλογή θα πρότεινα το Phanteks P500A.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Αν αφήσουμε στην άκρη το οικονομικό μετά υπάρχει το Phanteks Enthoo Pro 2. Είναι ένα κουτί που με μόνο 2-3 fans μπροστά και 1 πίσω μπορεί να ψύξει ανώτερα από όλα τα άλλα μία μεγάλη GPU και πολύ καλά ένα CPU με air cooler.  Tαυτόχρονα μπορείς να βάλεις τις 2 μεγαλύτερες GPU και να κάνεις OC το μεγαλύτερο CPU και με ένα AIO και μερικά extra fans να τα κρατάει όλα σε θερμοκρασίες ρεκόρ. Επίσης έχει τα καλά φίλτρα και mesh της Phanteks που για μένα είναι ασυναγώνιστα σε θέμα κατακράτησης σκόνης + airflow. 

Άλλο ακριβό κουτί είναι το Lian Li PC-O11 Dynamic που με AIO και extra case fans φτάνει και αυτό σε ανώτερα επίπεδα ψύξης (οπότε και χαμηλού θορύβου σε load) και ταυτόχρονα είναι πολύ ποιοτικό σαν υλικά/φινίρισμα με ανώτερη εμφάνιση. Το έχει φίλος με custom υδρόψυξη και extra case fans σε όλες τις θέσεις και πραγματικά τερματίζει το θέμα ψύξη/εμφάνιση.

Αγαπημένο μου κουτί είναι και το P600S που μπορεί να κλείσει παντού με ηχομόνωση (μαγνητικά panel) ώστε να γίνει εντελώς αθόρυβο όταν δεν υπάρχει load ή να ανοίξει μπροστά και πάνω και να έχει πολύ καλό airflow με τα ανώτερα mesh/φίλτρα σκόνης της Phanteks. Το έχω στο σπίτι μου με ένα 3700Χ + NH-D15 και δεν θα το άλλαζα με τίποτα γιατί με κλειστά τα panel βάζεις το αυτί σου κοντά και δεν ξέρεις αν το PC είναι ανοιχτό ή όχι ενώ με ανοιχτά τα panel και τα case fans στις 900 στροφές ( 3 Χ 140mm μπροστά και 3 Χ 120mm πάνω) έχω ιδιαίτερα χαμηλές θερμοκρασίες συγκρίνοντας με άλλα μέλη. Δεν έχει βέβαια θέση για fans στο κάτω μέρος ούτε στο πλάι οπότε υπάρχει όριο στο τι μπορείς να ψύξεις.

Μου αρέσουν τόσο πολύ αυτά τα 3 κουτιά που όπως σου έγραψα και νωρίτερα δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός. Σίγουρα είναι όλα extreme και ακριβά (το Pro έρχεται χωρίς fans και το O11 θέλει απαραίτητα ΑΙΟ) αλλά κανένα review που έχω δει ως τώρα δεν έχει καταφέρει να μεταφέρει σωστά τις διαφορές από τα φτηνότερα κουτιά που συγκρίνουν με stock fans.

Για εμένα η σωστή ψύξη στο κάθε σύστημα είναι κάτι τόσο χρονοβόρο όσο το RAM OC και εξαρτάται όχι μόνο από το CPU/GPU που έχεις αλλά και ένα κάρο ακόμα παράγοντες. Άλλες απαιτήσεις σε ένα ήσυχο περιβάλλον, άλλες στο γραφείο, πολύ σκέψη για το tradeoff ανάμεσα σε CPU και GPU ανάλογα με τα workloads (κάθε αλλαγή στο airflow βοηθάει το ένα και εμποδίζει το άλλο). Aκόμα και η επιλογή των case fan, η υλοποίηση της GPU, το cooler του CPU και το layout της μητρικής μπορούν να αλλάξουν το πιο είναι το ιδανικό στήσιμο και κουτί.

Σε ευχαριστω πολυ για την αναλυση που εκανες! Ιδιαιτερα κουτια, αλλα οντως θα βγουν αρκετα ακριβοτερα και το σημαντικο ειναι οτι τα φερνουν ελαχιστα μαγαζια και δυσκολευει την κατασταση.

Βεβαια πιο κοντα ειμαι στο Lian Li Lancool II Mesh το οποιο ειχα δει βιντεο πριν καιρο και το μονο που με χαλαγε ειναι οτι δεν εχει φιλτρο μπροστα οποτε εχεις μονιμα ενα θεμα την σκονη και το συχνοτερο εσωτερικο καθαρισμα.. Εχει βεβαια και υψηλοτερο θορυβο, αν και νομιζω με τους ανεμιστηρες στο medium συνηθως ειναι ανεκτο.
Επισης δεν εχω καταλαβει τη διαφορα του σκετου Mesh με το Mesh Performance.. Λογικα το Performance ειναι το προτιμωμενο, αυτο ειδα και στο Youtube.

Οποτε μαλλον αυτη τη στιγμη ειμαι μεταξυ Mesh Performance και Be Quiet Pure Base 500DX Black

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη η μητρικη μου φαινεται αρκετα καλη σε χαρακτηριστικα
Asus ROG Strix B550-F Gaming  ~162€
απο ποιοτητα VRM ξερουμε τι παιζει;

Επισης και αυτη λενε οτι ειναι πολυ καλη.. μονο που με χαλαει ειναι οτι εχει πολυ λιγες θυρες USB
MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI  ~160€
Ποια η γνωμη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, MasterX είπε

Αυτη η μητρικη μου φαινεται αρκετα καλη σε χαρακτηριστικα
Asus ROG Strix B550-F Gaming  ~162€
απο ποιοτητα VRM ξερουμε τι παιζει;

Επισης και αυτη λενε οτι ειναι πολυ καλη.. μονο που με χαλαει ειναι οτι εχει πολυ λιγες θυρες USB
MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI  ~160€
Ποια η γνωμη σας;

Asus:

+ thunderbolt header

+ Intel Lan

+ 2 παραπάνω USB 3.0

+ 1 παραπάνω PCIe x1 (3 σύνολο)

+ Thermal Sensor

- Ίσως να μην έχει τα καλύτερα RAM traces γιατί υποστηρίζει λιγότερα Mhz στις RAM από άλλες Asus (σε όλες όμως είναι αχρείαστα πολλά)

- αν χρησιμοποιήσεις δεύτερο M2 σου κόβει 2 από τα 6 Sata και το ένα PCI x1

- πολλοί έχουμε ταλαιπωρηθεί με Asus (όχι flagship) στο RAM OC

- δεν μπορείς να κάνεις downgrade bios στις Asus

- έχει μόνο 4 phases (1 λιγότερο από την MSI) για το CPU (στο καθένα κάνει team 3 mosfet)

 

MSI:

+ έχει ΑΧ wifi και bluetooth

+ 2 παραπάνω fan header (8 σύνολο), 2Α στο cpu fan header και 3Α στο pump header

+ Smart power stages

- Αν χρησιμοποιήσεις δεύτερο M2 μαζί με PCIe (εκτός από το βασικό της GPU φυσικά) πέφτει η ταχύτητα του M2.

- Ελάχιστα χειρότερο chip ήχου

-----------------------------------------------------------

Εγώ αν δεν ήθελα το wifi και ήθελα απλά να κάνω τη δουλειά μου και όχι να παίζω με RAM OC και modded bios, benchmarks θα έπαιρνα την Asus παρόλο που είμαι fan της MSI.

Αυτά τα lan της Realtek ότι και να κάνεις δεν μπορούν να αποδώσουν το ίδιο καλά (εμένα στην Unify X570 το lan της Realtek έχει περισσότερο bufferbloat από το Intel wifi της μητρικής όπως και από το laptop με intel lan.)

Τα 20 ευρώ παραπάνω πάντως για την Asus με το Wifi θα τα έδινα σίγουρα.

Αφού θα βάλεις πάνω 5900Χ δες και τα video του HWUnboxed για τις θερμοκρασίες των VRM στις δύο μητρικές, λογικά θα είναι και οι δύο οκ με 600A VRM που έχουν και οι δύο αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Αν πραγματικά θέλεις κορυφαία VRM σε θέμα ποιότητας κοίτα Gigabyte B550 Aorus Master / MSI MPG B550 Gaming Carbon WiFi.

Αν έχεις ανάγκη πολλά USB που θα λειτουργούν ταυτόχρονα με μεγάλα bandwidth κοίτα σε ακριβή X570.

Αν θέλεις να τσεκάρεις AM4 μητρικές εδώ έχει αρκετά info και ελάχιστα λάθη.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, elpenor είπε

Τα 20 ευρώ παραπάνω πάντως για την Asus με το Wifi θα τα έδινα σίγουρα.

λες την αντιστοιχη Asus με Wifi  Asus ROG Strix B550-F Gaming (Wi-FI) ?
την κοιταγα και αυτη πριν! Πιστευεις μεχρι 200ε ή εκει γυρω ειναι η καλυτερη λυση; δεν βρηκα κατι αλλο να με βολευει.

Να σε ρωτησω.. επειδη θα χρειαστω και WiFi πλεον (γιατι για την ωρα δεν εχω καλωδιακη επαφη με το ρουτερ) μαλλον θα βολεψει.
Αλλα επειδη δεν γνωριζω.. η κεραια βλεπω συνδεεται με 2 ομοαξονικα καλωδια.. θα με βολευε να την τοποθετησω 2μιση μετρα μακρια απο το PC.. ειναι εφικτο με αναλογο καλωδιο;

Επεξ/σία από MasterX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, MasterX είπε

λες την αντιστοιχη Asus με Wifi  Asus ROG Strix B550-F Gaming (Wi-FI) ?

Ναι

14 λεπτά πριν, MasterX είπε

Αλλα επειδη δεν γνωριζω.. η κεραια βλεπω συνδεεται με 2 ομοαξονικα καλωδια.. θα με βολευε να την τοποθετησω 2μιση μετρα μακρια απο το PC.. ειναι εφικτο με αναλογο καλωδιο;

Λογικό ακούγεται να γίνεται αλλά δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω από εσένα.

14 λεπτά πριν, MasterX είπε

την κοιταγα και αυτη πριν! Πιστευεις μεχρι 200ε ή εκει γυρω ειναι η καλυτερη λυση; δεν βρηκα κατι αλλο να με βολευει.

Εγώ προσωπικά αν μπορούσα να πάω μέχρι 200 θα έπαιρνα την MSI MPG B550 Gaming Carbon αλλά δεν μπορώ να τεκμηριώσω αν πραγματικά θα είναι καλύτερη (και γενικά και ειδικά για εσένα) από την Asus ή την Gaming Edge.

Για να έχω άποψη θα πρέπει πρώτα να τις πάρω και τις τρεις στο σπίτι και να κάνω swap διάφορες RAM/CPU. Επίσης δεν ξέρω τις ανάγκες σου... θα βάλεις κάρτες PCI; θα βάλεις δεύτερο M2; Χρειάζεσαι thunderbolt; Θα παίζεις με RAM OC;

Οι περισσότεροι πάντως υπερκαλύπτονται με την φτηνότερη Tomahawk και εγώ είχα τον 3700Χ τέρμα OC μαζί με dual rank RAM τέρμα OC και αυτές σε μία MSI B450 των 70 ευρώ και όλα δούλευαν άψογα.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

8 λεπτά πριν, elpenor είπε

Για να έχω άποψη θα πρέπει πρώτα να τις πάρω και τις τρεις στο σπίτι και να κάνω swap διάφορες RAM/CPU. Επίσης δεν ξέρω τις ανάγκες σου... θα βάλεις κάρτες PCI; θα βάλεις δεύτερο M2; Χρειάζεσαι thunderbolt; Θα παίζεις με RAM OC;

ναι σιγουρα ο καθενας θα εχει διαφορετικες αναγκες..
Δευτερο Μ.2 θα βαλω. thunderbolt δεν νομιζω να χρειαστω, αλλα δεν ειναι κακο να υπαρχει (απο το header που θα βγαλω βυσμα; )
PCI οχι περαν της μητρικης, RAM OC μονο αν γινεται κατι ψιλοαυτοματα γιατι δεν εχω ξαναασχοληθει.. το 3600 που θα υποστηριζουν οι μνημες δεν το βαζω απλα με XMP προφιλ απο το BIOS? ειναι ευκολο και κατι παραπανω;

Επεξ/σία από MasterX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MasterX είπε

 thunderbolt δεν νομιζω να χρειαστω, αλλα δεν ειναι κακο να υπαρχει (απο το header που θα βγαλω βυσμα; )

Υποθέτω ότι θα υπάρχει κάποια λύση ακόμα και αν δεν το υποστηρίζει το κουτί σου αλλά για να πω την αλήθεια δεν με έχει απασχολήσει ποτέ.

4 λεπτά πριν, MasterX είπε

PCI οχι περαν της μητρικης,

Εννοώ κάρτες, πχ δεύτερη κάρτα δικτύου ή ήχου.

5 λεπτά πριν, MasterX είπε

RAM OC μονο αν γινεται κατι ψιλοαυτοματα γιατι δεν εχω ξαναασχοληθει.. το 3600 που θα υποστηριζουν οι μνημες δεν το βαζω απλα με XMP προφιλ απο το BIOS? ειναι ευκολο και κατι παραπανω;

Ναι είναι εύκολο και αξίζει πάρα πολύ. Θα μπορείς (σχεδόν) σίγουρα να το κάνεις και με τις δύο μητρικές αλλά εκτιμώ ότι με την MSI θα μπορέσεις να καταφέρεις κάτι λίγο καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, elpenor είπε

Εννοώ κάρτες, πχ δεύτερη κάρτα δικτύου ή ήχου.

συγνωμη, καρτα γραφικων ηθελα να γραψω..
οχι δεν νομιζω να χρειαστω αλλη καρτα

3 λεπτά πριν, elpenor είπε

Ναι είναι εύκολο και αξίζει πάρα πολύ. Θα μπορείς (σχεδόν) σίγουρα να το κάνεις και με τις δύο μητρικές αλλά εκτιμώ ότι με την MSI θα μπορέσεις να καταφέρεις κάτι λίγο καλύτερο.

αν ειναι ευκολο ισως καλο ειναι να υπαρχει δυνατοτητα.. αλλα αφου γινεται και με ASUS εστω και καπως λιγοτερα, ενταξει ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...