Προς το περιεχόμενο

Ένας ευγενικός Έλληνας οδηγός


Nabuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απίστευτο περιστατικό: «Αντε χ@σου, βρ@μα» – Οδηγός κλείνει ράμπα αναπήρων και ζητά και τα ρέστα από δημοσιογράφο

Ντροπή προκαλεί ένα βίντεο που αποκαλύπτει με ρεπορτάζ του ο ΣΚΑΙ, όταν στο κέντρο της Αθήνας οδηγός έχει κλείσει τη ράμπα αναπήρων, με αποτέλεσμα ένας άνδρας με κινητικά προβλήματα να μην μπορεί να περάσει από το πεζοδρόμιο.

Ο ασυνείδητος οδηγός μάλιστα αντί να ζητήσει συγνώμη για το ότι ανάγκασε τον συμπολίτη του να περιμένει ώρα και για το ότι παραβίασε τον κ.ο.κ, επιτίθεται στη δημοσιογράφο που κάνει το ρεπορτάζ φωνάζοντάς και εξυβρίζοντάς την χυδαία. Ο παραβάτης έκανε λόγο ακόμη και για «κίτρινη δημοσιογραφία».

«Δεν άργησα, ούτε 5 λεπτάκια δεν έκανα», είπε εκνευρισμένος ο οδηγός. Όταν η δημοσιογράφος του είπε πως δεν ήταν τόσο, απάντησε: «Ήταν 5. Δεν ψάχνουμε και δεν κάνουμε κίτρινη δημοσιογραφία. Ψάχνεστε για καβγά. Εσύ βρες αλλού μεροκάματο κοπελιά» και στη συνέχεια μπήκε στο αυτοκίνητό του, έκανε όπισθεν και έφυγε, κάνοντας και μία άσεμνη χειρονομία. Μάλιστα στη συνέχεια έκανε τον κύκλο και επέστρεψε στο σημείο και την έβρισε! 

  • Like 3
  • Sad 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι να πει κανείς , τα ίδια τα ίδια δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα , να τον αρχίσεις στα μπινελίκια , να τον αρχίσεις στα κλωτσομπουνίδια ότι και να κάνεις θα παραμείνει τριμάλακας , η παιδεία και η οικογένεια δεν μπορεί να κάνει κάτι αν είναι ο άλλος @ουνοπανο.

  • Like 15
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς συνήθης κατάσταση στους ελληνικούς δρόμους.

Ωστόσο, το συγκεκριμένο μπορεί και να ήταν στημένο απλά για να "βγεί" το ρεπορτάζ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Ωστόσο, το συγκεκριμένο μπορεί και να ήταν στημένο απλά για να "βγεί" το ρεπορτάζ.

Το σκέφτηκα κι εγώ αλλά είναι εντελώς φυσικές οι αντιδράσεις. Αν ήταν "ερμηνεία" από μη ηθοποιούς, στημένο δηλαδή, θα έκανε μπαμ, βλέπε Οικογενειακές ιστορίες 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια και γω τοχω κανει για ν

10 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Τι να πει κανείς , τα ίδια τα ίδια δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα , να τον αρχίσεις στα μπινελίκια , να τον αρχίσεις στα κλωτσομπουνίδια ότι και να κάνεις θα παραμείνει τριμάλακας , η παιδεία και η οικογένεια δεν μπορεί να κάνει κάτι αν είναι ο άλλος @ουνοπανο.

Η αληθεια ειναι πως δεν θα αλλαξει. Αλλα ξυλο ρε φιλε, ξυλο μεχρι να βογκηξει. Οχι για να αλλαξει, αλλα για να φοβηθει-μονο αυτο νιωθουν- και να μην το ξανακανει.

ΥΓ. Η οικογενεια οτι ηταν να κανει το εκανε οσο ηταν μικρος. Δηλαδη απετυχε, βλεποντας αυτο που εγινε μεγαλος.

ΥΓ2. Και για να μην κανω τον εξυπνο, εχω κλεισει και γω ραμπα για να παρω φαρμακα απτον εοπυυ και επειδη ηταν η τελευταια ημερα και το ειχα αμελησει, το αφησα οπως οπως γιατι εκεινη τη στιγμη θεωρησα οτι η δουλεια μου ηταν η πιο σημαντικη και "δικαιως" το αφησα εκει αφου δεν εβρισκα αλλου. Οταν γυρισα να το παρω και με "στολησαν" ντραπηκα τοσο πολυ που ηθελα να ανοιξει η γη να με καταπιει. Εσκυψα το κεφαλι κατω και δεν εβγαλα κιχ. Μπηκα μεσα και εξαφανιστηκα. Απο τοτε προγραμματιζω τετοιες δουλειες πιο καλα, να εχω χρονο και παω κατευθειαν σε παρκινγκ μετα την αναγνωριστικη γυρα μηπως βρω καπου νομιμη θεση.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Το σκέφτηκα κι εγώ αλλά είναι εντελώς φυσικές οι αντιδράσεις. Αν ήταν "ερμηνεία" από μη ηθοποιούς, στημένο δηλαδή, θα έκανε μπαμ, βλέπε Οικογενειακές ιστορίες 😅

Έχουν χυδαία προϊστορία τα κανάλια, προσωπικά είμαι υπερβολικά καχύποπτος για ό,τι και αν προβάλλουν!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια φορά στη ζωή σου να έχεις κάνει ένα μισάωρο περπάτημα για βόλτα σε ελληνική πόλη αρκεί για να διαπιστώσεις τη συγκεκριμένη συμπεριφορά και άλλες πολλές.

Δεν είναι κάτι από αυτά που θα σου τύχουν μια στο τόσο. Το να βρεις παρκαρισμένο που εμποδίζει την πρόσβαση πεζών, αναπήρων ή ακόμα και γονέων με παιδικό καροτσάκι κάνοντας μια απλή βολτα λίγων λεπτών είναι τόσο σίγουρο όσο ότι θα δεις καράβι αν κατέβεις στο λιμάνι του Πειραιά.

Επεξ/σία από dtzgr
  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο λογικα περασε κτεο

image.png.6a648f6b5ad6f205e23058b484ec9884.png

@Sheogorathμιας και το πρότεινες πρόσφατα, εδώ μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό το sugru? Λες να φαίνεται? 😂

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς σε αυτή την χώρα δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα και ποτέ.

Βλέπω σχεδόν καθημερινά ομάδες Δίας που αραζουν σε συγκεκριμένο σημείο και παίρνουν καφέ και στα 5μετρα έχει ράμπα που σχεδόν πάντα έχει αμάξι. Δεν έχω δεί ούτε μία κλήση εδώ και ένα χρόνο

Παίρνω τηλέφωνο για παρκαρισμένα σε πεζοδρόμιο πάνω από 2 χρόνια που δεν μπορώ να περάσω πεζός ή δεν μπορούσα με τα καροτσια των παιδιών, ούτε ένα περιπολικό δεν πέρασε οπότε σταμάτησα να ασχολούμαι

Μέχρι και στο Τουίτερ μπήκα και εκραξα την τροχαία αλλά οκ δεν περίμενα ότι θα ιδρώσει κανείς

Το καταπίνουμε και συνεχίζουμε όπως τα περισσότερα σε αυτή τη χώρα

  • Like 8
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο δεν υπάρχει τιμωρία για εκατομμύρια παραβάσεις που γίνονται κάθε μέρα αυτά θα έχουμε. 

Κανονικά πρέπει να υπάρχει παιδεία αλλά αφού δε γίνεται να υπάρξει δια μαγείας πρέπει να υπάρχει τιμωρία 

Επεξ/σία από adi32
  • Like 12
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, adi32 είπε

Όσο δεν υπάρχει τιμωρία για εκατομμύρια παραβάσεις που γίνονται κάθε μέρα αυτά θα έχουμε. 

Κανονικά πρέπει να υπάρχει παιδεία αλλά αφού δε γίνεται να υπάρξει δια μαγείας πρέπει να υπάρχει τιμωρία 

Έτσι ακριβώς είναι η κατάσταση. Αν η δημοσιογράφος ήθελε να βοηθήσει θα έπαιρνε τηλ να κάνει καταγγελία ώστε να του κόψουν ένα καλό πρόστιμο. Στη χειρότερη δε θα ερχόταν η τροχαία οπότε θα αναδείκνυε το πρόβλημα που αντιμετώπισε ο @tsofras και ίσως κάτι να γινόταν έστω προσωρινά.

Αντί αυτού βλέπουμε ενα θέατρο ...

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τρόπος λειτουργίας της δημοσιογράφου δεν μπορεί να συμψηφιστει με τη γαιδουρια ούτε να αποτελέσει δικαιολογία ουσίας.

Ας έλεγε "το παίρνω αμέσως και ζητώ συγγνωμη, όχι από εσένα αλλά από όσους ενόχλησα με την αντικοινωνική συμπεριφορά μου (= έκανα εγώ τη δουλίτσα μου εύκολα και ας δυσκόλεψα όλους τους άλλους χρήστες του πεζοδρομίου)".

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tsofras είπε

Δυστυχώς σε αυτή την χώρα δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα και ποτέ.

Βλέπω σχεδόν καθημερινά ομάδες Δίας που αραζουν σε συγκεκριμένο σημείο και παίρνουν καφέ και στα 5μετρα έχει ράμπα που σχεδόν πάντα έχει αμάξι. Δεν έχω δεί ούτε μία κλήση εδώ και ένα χρόνο

Παίρνω τηλέφωνο για παρκαρισμένα σε πεζοδρόμιο πάνω από 2 χρόνια που δεν μπορώ να περάσω πεζός ή δεν μπορούσα με τα καροτσια των παιδιών, ούτε ένα περιπολικό δεν πέρασε οπότε σταμάτησα να ασχολούμαι

Μέχρι και στο Τουίτερ μπήκα και εκραξα την τροχαία αλλά οκ δεν περίμενα ότι θα ιδρώσει κανείς

Το καταπίνουμε και συνεχίζουμε όπως τα περισσότερα σε αυτή τη χώρα

η διας ανηκει στην ασφαλεια και οχι στην τροχαια, λογικο μιας και τροχαια δεν υπαρχει στη χωρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Nabuko είπε

Απίστευτο περιστατικό: «Αντε χ@σου, βρ@μα» – Οδηγός κλείνει ράμπα αναπήρων και ζητά και τα ρέστα από δημοσιογράφο

Ντροπή προκαλεί ένα βίντεο που αποκαλύπτει με ρεπορτάζ του ο ΣΚΑΙ, όταν στο κέντρο της Αθήνας οδηγός έχει κλείσει τη ράμπα αναπήρων, με αποτέλεσμα ένας άνδρας με κινητικά προβλήματα να μην μπορεί να περάσει από το πεζοδρόμιο.

Ο ασυνείδητος οδηγός μάλιστα αντί να ζητήσει συγνώμη για το ότι ανάγκασε τον συμπολίτη του να περιμένει ώρα και για το ότι παραβίασε τον κ.ο.κ, επιτίθεται στη δημοσιογράφο που κάνει το ρεπορτάζ φωνάζοντάς και εξυβρίζοντάς την χυδαία. Ο παραβάτης έκανε λόγο ακόμη και για «κίτρινη δημοσιογραφία».

«Δεν άργησα, ούτε 5 λεπτάκια δεν έκανα», είπε εκνευρισμένος ο οδηγός. Όταν η δημοσιογράφος του είπε πως δεν ήταν τόσο, απάντησε: «Ήταν 5. Δεν ψάχνουμε και δεν κάνουμε κίτρινη δημοσιογραφία. Ψάχνεστε για καβγά. Εσύ βρες αλλού μεροκάματο κοπελιά» και στη συνέχεια μπήκε στο αυτοκίνητό του, έκανε όπισθεν και έφυγε, κάνοντας και μία άσεμνη χειρονομία. Μάλιστα στη συνέχεια έκανε τον κύκλο και επέστρεψε στο σημείο και την έβρισε! 

Δεν είναι "απίστευτο περιστατικό", 

είναι ο κανόνας. 

Και φυσικά η κλασσική δικαιολογία"που να το βάλω", "5 λεπτά ήταν". 

Ειναι οδυνηρό να είσαι σε αναπηρικό, και ακόμα πιο οδυνηρό να ζεις Ελλάδα σε καροτσάκι. 

Καποτε είχα ανεβάσει ένα βίντεο εδώ με τίτλο "ο αδερφός μου", περιγράφει την απόγνωση και την απελπισία και τον σταρχιδισμο μας.Υπάρχει στο YouTube. 

Κάπου έρχεσαι και σκας με την αναισθησία και την ατιμωρησία. 

Εφοσων δεν υπάρχει στοιχειώδης ανθρωπιά, πρέπει να υπάρχει τιμωρία από το κράτος, αλλά δεν. Ελλάδα είμαστε. 

Και φυσικά, πάει κλαίγοντας ο καθένας στην τροχαία που του πήρε το δίπλωμα, και λέει ότι το έχει ανάγκη για τη δουλειά του, και το παίρνει πίσω.

Αφού το έχεις ανάγκη το δίπλωμα σου, φρόντισε να μην κάνεις μα.... ιες. Φίλος πριν 20 μέρες, πάρκαρε σε ράμπα, του πήραν πινακίδες, πήγε κλαφτηκε, τις πήρε πίσω. 

8 ώρες πριν, turbat0s είπε

Έχουν χυδαία προϊστορία τα κανάλια, προσωπικά είμαι υπερβολικά καχύποπτος για ό,τι και αν προβάλλουν!

Συμφωνώ απόλυτα, απλά στο συγκεκριμένο θέμα, δεν τίθεται αντίλογος ότι αυτό συμβαίνει καθημερινά. 

8 ώρες πριν, turbat0s είπε

 

 

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...