Προς το περιεχόμενο

Ένας ευγενικός Έλληνας οδηγός


Nabuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, jmmys είπε

Και φυσικά η κλασσική δικαιολογία"που να το βάλω", "5 λεπτά ήταν".

 

"Στον πάτο σου" 

Δανεισμένο από εδώ https://www.athensvoice.gr/greece/729385-o-egokentrikos-ellinas-kai-pos-antimetopizetai?fbclid=IwAR2lJ357lzQe5egpKpbeh6if91OUCy2ZOvzzvNns8AQ8VhAezDW-Vxpn7Sw

 

Εκεί στην πρωτεύουσα, δεν έχετε το Novopille (ή κάπως έτσι) που ανταποκρίνονται σχετικά γρήγορα;

Οι κλήσεις ακόμα σας χαρτάκι γράφονται; Γιατί εδώ στα εξωτερικά μέχρι να πεις καλημέρα, εκτυπώνεται η απόδειξη του προστίμου και το πληρώνεις από την επόμενη μέρα.

Επεξ/σία από csontheline
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, csontheline είπε

"Στον πάτο σου" 

Δανεισμένο από εδώ https://www.athensvoice.gr/greece/729385-o-egokentrikos-ellinas-kai-pos-antimetopizetai?fbclid=IwAR2lJ357lzQe5egpKpbeh6if91OUCy2ZOvzzvNns8AQ8VhAezDW-Vxpn7Sw

 

Εκεί στην πρωτεύουσα, δεν έχετε το Novopille (ή κάπως έτσι) που ανταποκρίνονται σχετικά γρήγορα;

Οι κλήσεις ακόμα σας χαρτάκι γράφονται; Γιατί εδώ στα εξωτερικά μέχρι να πεις καλημέρα, εκτυπώνεται η απόδειξη του προστίμου και το πληρώνεις από την επόμενη μέρα.

Εκεί περάσανε 500 χρόνια διαφωτισμό.

Εμείς είμαστε πιτσιρίκι 200 ετών.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Να ασχοληθεί η Δημοτική Αστυνομία. Αυτή είναι η δουλειά τους, οι κλήσεις. Όχι να κάθονται στα πατάρια καφετεριών, να τα ξύνουν και να πληρώνονται περισσότερα από τους αστυνομικούς οι οποίοι πρέπει να ασχοληθούν και με χίλια δύο διαφορετικά πράγματα πιο σοβαρά. 

Απλά στο λέω για να ξέρεις, μην περιμένεις από τη Δίας να ασχοληθεί με κλήσεις στάθμευσης πάντως. 

Ο φίλος tsofras σου λέει ότι θα μπορούσαν να καλέσουν την τροχαία για να κόψει κλήση, όχι γιατί δεν έκοψαν κλήση οι ίδιοι. Το να καλέσουν την τροχαία για μια παράβαση δεν έχει να κάνει με τις αρμοδιότητές τους ούτε με το αν ήταν σε διάλειμμα, αλλά με τη στοιχειώδης τήρηση της έννομης τάξης, που είναι η δουλειά τους. Δεν ήταν αρμοδιότητά τους η εν λόγω παράβαση, ήταν όμως ευθύνη τους να καλέσουν κάποιον να διευθετήσει το θέμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Gioandro είπε

ήταν όμως ευθύνη τους να καλέσουν κάποιον να διευθετήσει το θέμα.

Σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις να σε ενημερώσω ότι την ίδια ακριβώς ευθύνη έχει και ο κάθε πολίτης που περνάει, διαπιστώνει μια παράβαση και δεν παίρνει τηλέφωνο στο 100

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις να σε ενημερώσω ότι την ίδια ακριβώς ευθύνη έχει και ο κάθε πολίτης που περνάει, διαπιστώνει μια παράβαση και δεν παίρνει τηλέφωνο στο 100

Η διαφορά απλά είναι ότι τους πολίτες συνήθως τους αγνοούν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν καποια χρόνια καποιος παρκαρε επάνω στο πεζοδρόμιο και άφηνε χωρο λιγότερο απο το να χωράει ένας ανθρωπος. Του ειχα αφήσει σημείωμα να μην το κάνει γιατι δεν μπορουμε να περάσουμε. Τιποτα και εγω ένα πρωι όπως περναγα είχα το κλειδί στο χέρι και εγινε μια χαρακια απο πίσω μεχρι μπροστα. Δεν ξανα πάρκαρε ετσι απο τοτε.....

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vorlon68 είπε

Πριν καποια χρόνια καποιος παρκαρε επάνω στο πεζοδρόμιο και άφηνε χωρο λιγότερο απο το να χωράει ένας ανθρωπος. Του ειχα αφήσει σημείωμα να μην το κάνει γιατι δεν μπορουμε να περάσουμε. Τιποτα και εγω ένα πρωι όπως περναγα είχα το κλειδί στο χέρι και εγινε μια χαρακια απο πίσω μεχρι μπροστα. Δεν ξανα πάρκαρε ετσι απο τοτε.....

Αυτό για να είμαι ειλικρινής , ενώ το έχω σκεφτεί άπειρες φορές , απλά δεν μπορώ να το κάνω. Γιατί στην τελική θα γίνεις ίδιος με τον άλλο που παρκάρει στο πεζοδρόμιο.

Το θέμα είναι να μην χάνουμε και τον χαρακτήρα μας με όλες αυτές τις καταστάσεις και όχι να γινόμαστε ίδιοι

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Η διαφορά απλά είναι ότι τους πολίτες συνήθως τους αγνοούν

Αν αφήσεις όνομα και προσθέσεις ότι προτίθεσαι να ζητήσεις και αντίγραφο του δελτίου οχήματος για να ενημερωθείς για την κατάληξη της καταγγελίας σου δε θα σε αγνοήσει κανένας. Αν δεν αφήσεις όνομα δεν μπορείς να ζητήσεις αντίγραφο οπότε μπορεί να μην έρθει κανένα περιπολικό και να γράψει ότι θέλει στην αναφορά του π.χ πήγαμε αλλά δεν διαπιστώσαμε καμία παράβαση.

Απλά το σύνολο των συμπολιτών μας νομίζει ότι έχει μόνο δικαιώματα, αλλά ξεχνάει ότι έχει και υποχρεώσεις. Αν περνάς και βλέπεις παρκαρισμένο σε ράμπα και πεις από μέσα σου ''και τι με νοιάζει εμένα, εγώ θα ασχοληθώ? ας ασχοληθεί κανάς άλλος, ο τάδε, ο δείνα , ο μπήξε και ο βήξε" έχεις ίδιο μερίδιο ευθύνης. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Αν αφήσεις όνομα και προσθέσεις ότι προτίθεσαι να ζητήσεις και αντίγραφο του δελτίου οχήματος για να ενημερωθείς για την κατάληξη της καταγγελίας σου δε θα σε αγνοήσει κανένας. Αν δεν αφήσεις όνομα δεν μπορείς να ζητήσεις αντίγραφο οπότε μπορεί να μην έρθει κανένα περιπολικό και να γράψει ότι θέλει στην αναφορά του π.χ πήγαμε αλλά δεν διαπιστώσαμε καμία παράβαση.

Απλά το σύνολο των συμπολιτών μας νομίζει ότι έχει μόνο δικαιώματα, αλλά ξεχνάει ότι έχει και υποχρεώσεις. Αν περνάς και βλέπεις παρκαρισμένο σε ράμπα και πεις από μέσα σου ''και τι με νοιάζει εμένα, εγώ θα ασχοληθώ? ας ασχοληθεί κανάς άλλος, ο τάδε, ο δείνα , ο μπήξε και ο βήξε" έχεις ίδιο μερίδιο ευθύνης. 

 

Για να είμαι πάλι ειλικρινής , όνομα δεν έχω αφήσει ποτέ γιατί ξέρω ότι στην σαπίλα που ζούμε μπορεί κάποια μέρα κάποιος παλαβός να κάνει ζημιά είτε σε εμένα είτε στην περιουσία μου.

Όταν ακούω απο φίλους ότι έχουν έναν φίλο που δουλεύει στην αστυνομία και καταφέρνουν και μαθαίνουν πληροφορίες για τα πάντα, πως να εμπιστευτώ το σύστημα και να δώσω το όνομα μου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tsofras είπε

Για να είμαι πάλι ειλικρινής , όνομα δεν έχω αφήσει ποτέ γιατί ξέρω ότι στην σαπίλα που ζούμε μπορεί κάποια μέρα κάποιος παλαβός να κάνει ζημιά είτε σε εμένα είτε στην περιουσία μου.

Όταν ακούω απο φίλους ότι έχουν έναν φίλο που δουλεύει στην αστυνομία και καταφέρνουν και μαθαίνουν πληροφορίες για τα πάντα, πως να εμπιστευτώ το σύστημα και να δώσω το όνομα μου ?

Όλοι έχουν έναν φίλο στην αστυνομία και έναν θείο στη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος. 😅

Από κει και πέρα εσύ αποφασίζεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις να σε ενημερώσω ότι την ίδια ακριβώς ευθύνη έχει και ο κάθε πολίτης που περνάει, διαπιστώνει μια παράβαση και δεν παίρνει τηλέφωνο στο 100

Το γνωρίζω. Όμως αν ο πολίτης έχει χ ευθύνη, ο αστυνομικός έχει 10χ ως όργανο της τάξης.

Ουδέποτε προσπάθησα να αποβάλλω την ευθύνη από τους πολίτες. Αντιθέτως εσύ πήγες να αποβάλλεις την ευθύνη από τους αστυνομικούς.

Επεξ/σία από Gioandro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Gioandro είπε

Το γνωρίζω. Όμως αν ο πολίτης έχει χ ευθύνη, ο αστυνομικός έχει 10χ ως όργανο της τάξης.

Ουδέποτε προσπάθησα να αποβάλλω την ευθύνη από τους πολίτες. Αντιθέτως εσύ πήγες να αποβάλλεις την ευθύνη από τους αστυνομικούς.

ok

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...