Προς το περιεχόμενο

Baseus BC10 Bone Conduction Headset €29,90


9-11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

52 λεπτά πριν, gbouros είπε

Περιμένουμε να παραλάβεις 9-11 και να μας πεις (ως πιο έμπειρος) αν όντως είναι Bone Conduction

Υπολογίζω να παραλάβω αύριο το απόγευμα / θα τοποθετηθώ αύριο το βράδυ (έως πολύ βράδυ) αφού προηγηθεί έλεγχος & φόρτιση του headset.
Στη συνέχεια ίσως τραβήξω (συγκριτικό) βιντεάκι με AfterShokz και Baseus εν ώρα λειτουργίας. Αναπαραγωγή του ίδιου track, στην ίδια ένταση με τα ακουστικά τοποθετημένα στο γραφείο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επέστρεψα, τα άνοιξα και τα έβαλα να φορτίζουν στις 19:30 - θα επιχειρήσω σύζευξη γύρω στις 9μμ όταν η διαδικασία θα έχει ολοκληρωθεί.
Πρώτες εντυπώσεις:
Τα σημεία επαφής με το πρόσωπο έχουν ελαστική επένδυση και υποχωρούν στην πίεση (στα AfterShokz είναι εντελώς συμπαγή και παρόλα αυτά δεν κουράζουν).
Τα υλικά κατασκευής είναι ΟΚ αλλά απέχουν πολύ από την ποιότητα των AfterShokz, ειδικά το κομμάτι που σχηματίζει το hook και το οποίο μου φαίνεται πολύ χαλαρό. Σχεδόν κρέμεται.
Το σημαντικότερο βέβαια είναι να διαπιστώσουμε αν είναι όντως bone conduction ή απλώς έκρυψαν δύο ηχειάκια στα αντίστοιχα σημεία και τα ονόμασαν έτσι. Υπομονή καμιά ώρα, θα επανέλθω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, 9-11 είπε

Tο σημαντικότερο βέβαια είναι να διαπιστώσουμε αν είναι όντως bone conduction ή απλώς έκρυψαν δύο ηχειάκια στα αντίστοιχα σημεία και τα ονόμασαν έτσι. Υπομονή καμιά ώρα, θα επανέλθω.

Μπες στο YouTube και θα δεις πολλά βίντεο με τα συγκεκριμένα ακουστικά κσι θα δεις αν ειναι ή οχι bone conduction... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Μπες στο YouTube και θα δεις πολλά βίντεο με τα συγκεκριμένα ακουστικά κσι θα δεις αν ειναι ή οχι bone conduction... 

Ούτε ένα βίντεο δεν βρίσκω στα Αγγλικά, για τα συγκεκριμένα ακουστικα. Βασικά υπάρχει ένα, αλλά δεν τα βάζει σε λειτουργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δοκιμάσει στο Exploratorium στο SF αντίστοιχη τεχνολογία με αυτά τα ακουστικά, αλλά σου έδιναν ένα πλαστικό καλαμάκι το οποίο περνούσες σε μια οριζόντια ράβδο και τη δάγκωνες [1]. Ήταν τρομερό πόσο καλά ακουγόταν η μουσική, χωρίς να έχεις τίποτα στα αυτιά σου. Δε το περίμενα πόσο καλά έπαιζαν. Είχα δοκιμάσει και κάποια φθηνά bone conduction ακουστικά πριν καιρό, αλλά δεν ήταν το ίδιο καλό το feeling.  Κατανοώ πάντως τη χρησιμότητα, και το σκέφτομαι και εγώ μήπως τα έχω απλά σαν backup σε περιπτώσεις που θέλω να ακούω και γύρω μου τι γίνεται.

[1]: Πρακτικά οι δονήσεις της ράβδου περνούσαν από τα δόντια σου στο κεφάλι σου, οπότε συντονιζόταν στον ρυθμό και άκουγες αρκετά δυνατά θα έλεγα (με βάση τον εξωτερικό θόρυβο) μουσική, και είχε πλάκα γιατί έπαιζε ένα 90ς χιπ χοπ τραγουδάκι, και έπιανες όλα τα όργανα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ειχα παρει απο την προσφορα crazy sundays του eshop.

Εμενα με εσωσαν μιας και μετα απο καιρο ξανααρχισα το περματημα μετα μουσικης σαν ηπια αθληση. Βαριομουνα χωρις μουσικη αλλα με συμβατικα ακουστικα ειχα γλυτωσει στο τσακ απο "γρηγορο" που ειχε παει να με μαζεψει. Δεν τον ειχα καταλαβει καθολου γιατι τα Hammerhead που χρησιμοποιουσα ειχαν απομονωσει εντελως τους εξωτερικους θορυβους.

Η ποιοτητα του ηχου δεν εχει καμια σχεση με τα συμβατικα ακουστικα αλλα για casual ακουσμα μουσικης ειναι λειτουργικα. Κυριως τα μπασα πασχουν, αλλα κατα τα αλλα ειναι δυνατα και καθαρα. Τους υπολοιπους ηχους τους ακους κανονικα και αν τα χαμηλωσεις λιγο μπορεις να κανεις και κουβεντα αν εισαι μαζι με αλλον. Δουλευει και σαν hands free αλλα καλυτερα να το αποφυγετε γιατι το μικροφωνο του ειναι αθλιο. 

Ενα μεγαλο μειον ειναι η απουσια controls. Εχει μονο για 2 κουμπια για ενταση του ηχου. Δεν σου επιτρεπει καν να τα προγραμματισεις να αλλαζουν κομματια. Αυτο ειναι τρελη ξενερα γιατι ουρλιαζω στον δρομο "OK Google, next" :D . Διαρκεια μπαταριας καλη, ακριβως δεν ξερω αλλα μεχρι 4 ωρες σερι τα εχω παει χωρις φορτιση.

Τελος να πω οτι στο τερμα τους τα ακουνε και οι αλλοι αλλα οχι πολυ δυνατα. Σε συνθηκες περπατηματος σε δρομο καθολου θα ελεγα. Μεσα σε μετρο ομως ακουγεσαι αλλα το ιδιο ισχυει και για αλλους που εχουν τσιτα τον ηχο σε συμβατικα ακουστικα.

Τωρα αν ειναι bone conducting η αν απλα βαλανε 2 μικρα ηχεια που δονουνται δεν ξερω να σας το απαντησω και εχω και εγω την περιεργεια να το μαθω, αν και δεν θα με επηρεασει μιας και κανουν την δουλεια που ηθελα.

Επεξ/σία από vste
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση το να μην είναι αυτό που αναφέρουν.

δκδ αν πάρω κανονικά ακουστικά και τα τοποθετήσω στον κρόταφο θα ακούω κανονικά μουσική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι μετά από δοκιμές ~ 2 ωρών που ΔΕΝ προσφέρονται για οριστικά συμπεράσματα.

Αρχικά έβαλα το τελευταίο επεισόδιο του Ted Lasso στο PC (αναπαραγωγή στον Media Player Classic) χθες μετά τα μεσάνυχτα για να έχει ησυχία.
Άντεξα 5 λεπτά και μετά τα έβγαλα παρακολουθώντας τη συνέχεια με τα AfterShokz καθώς η διαφορά ανάμεσα στους είναι μεγάλη.
Τα Baseus ακούγονται muffled («μπουκωμένα») ακόμα και στις υψηλές συχνότητες 👎🏻 όπου κανονικά δεν αποτελούν πρόβλημα για αυτού του τύπου τα ακουστικά.
Αν τα μετακινήσεις προς τους ακουστικούς πόρους η ευκρίνεια αυξάνεται κατακόρυφα, αλλά κάτι τέτοιο ακυρώνει το όλο concept. Δεν είναι αυτή τη θέση τους.
Να αναφέρω επ’ ευκαιρία (κάποιος ρώτησε νωρίτερα) πως είναι φυσιολογικό να διαχέεται σε κάποιο βαθμό ο ήχος. Λίγο, έως ελάχιστα, όμως.

Δεν ξέρω αν είναι θέμα υλοποίησης, υλικών, σχεδιασμού ή συνδυασμού τους, αλλά ΔΕΝ θα τα πρότεινα εκτός αν κάποιος έχει χαμηλές απαιτήσεις/σφιχτό budget ή τα παίρνει για να βλέπει μεταμεσονύκτιες πολιτικές συζητήσεις χωρίς να ενοχλεί.
Αλλά ακόμα και στην τελευταία περίπτωση δηλ. τηλεοπτικά panels όπου συνομιλούν τσακώνονται διάφοροι, υστερούν συγκριτικά με τα -κατά πολύ ακριβότερα, ας μην το ξεχνάμε- AfterShokz.

Μπήκα στο YouTube και κάνοντας μια γύρα στα κανάλια τεχνολογικού περιεχομένου, έβαλα video για τον AMD Ryzen 5 5600G που παρουσιάζει ο Άρης (Hardware Busters). Μία φωνή δηλαδή, τίποτε άλλο. Minimal καταστάσεις.
Ακόμα και εκεί μου «χτύπαγαν» άσχημα.
Δεν ξέρω αν θα έλεγα το ίδιο αν ήταν το πρώτο μου headset, αν δεν είχα παραστάσεις από τα AfterShokz.
Προσωπικά θεωρώ πως έχω κάνει ήδη αρκετές παραχωρήσεις και τα Baseus κινούνται κάτω από το όριο.

Επειδή όπως ανέφερα και στο 1ο post τα ήθελα ως συμπληρωματικά, μάλλον θα τα κρατήσω.
Αν ωστόσο μου τα είχε δανείσει κάποιος για δοκιμή για μια-δυο μέρες, ίσως να μην τα αγόραζα παρά τη χαμηλή τιμή τους.
Ελπίζω να καταλαβαίνετε το σκεπτικό μου.

Με το smartphone δεν αξιώθηκα ακόμα να τα συνδέσω, οπότε δεν έχω τσεκάρει ούτε αναπαραγωγή media ούτε ποιότητα κλήσεων σε εξωτερικούς χώρους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, 9-11 είπε

Επανέρχομαι μετά από δοκιμές ~ 2 ωρών που ΔΕΝ προσφέρονται για οριστικά συμπεράσματα.

Αρχικά έβαλα το τελευταίο επεισόδιο του Ted Lasso στο PC (αναπαραγωγή στον Media Player Classic) χθες μετά τα μεσάνυχτα για να έχει ησυχία.
Άντεξα 5 λεπτά και μετά τα έβγαλα παρακολουθώντας τη συνέχεια με τα AfterShokz καθώς η διαφορά ανάμεσα στους είναι μεγάλη.
Τα Baseus ακούγονται muffled («μπουκωμένα») ακόμα και στις υψηλές συχνότητες 👎🏻 όπου κανονικά δεν αποτελούν πρόβλημα για αυτού του τύπου τα ακουστικά.
Αν τα μετακινήσεις προς τους ακουστικούς πόρους η ευκρίνεια αυξάνεται κατακόρυφα, αλλά κάτι τέτοιο ακυρώνει το όλο concept. Δεν είναι αυτή τη θέση τους.
Να αναφέρω επ’ ευκαιρία (κάποιος ρώτησε νωρίτερα) πως είναι φυσιολογικό να διαχέεται σε κάποιο βαθμό ο ήχος. Λίγο, έως ελάχιστα, όμως.

Δεν ξέρω αν είναι θέμα υλοποίησης, υλικών, σχεδιασμού ή συνδυασμού τους, αλλά ΔΕΝ θα τα πρότεινα εκτός αν κάποιος έχει χαμηλές απαιτήσεις/σφιχτό budget ή τα παίρνει για να βλέπει μεταμεσονύκτιες πολιτικές συζητήσεις χωρίς να ενοχλεί.
Αλλά ακόμα και στην τελευταία περίπτωση δηλ. τηλεοπτικά panels όπου συνομιλούν τσακώνονται διάφοροι, υστερούν συγκριτικά με τα -κατά πολύ ακριβότερα, ας μην το ξεχνάμε- AfterShokz.

Μπήκα στο YouTube και κάνοντας μια γύρα στα κανάλια τεχνολογικού περιεχομένου, έβαλα video για τον AMD Ryzen 5 5600G που παρουσιάζει ο Άρης (Hardware Busters). Μία φωνή δηλαδή, τίποτε άλλο. Minimal καταστάσεις.
Ακόμα και εκεί μου «χτύπαγαν» άσχημα.
Δεν ξέρω αν θα έλεγα το ίδιο αν ήταν το πρώτο μου headset, αν δεν είχα παραστάσεις από τα AfterShokz.
Προσωπικά θεωρώ πως έχω κάνει ήδη αρκετές παραχωρήσεις και τα Baseus κινούνται κάτω από το όριο.

Επειδή όπως ανέφερα και στο 1ο post τα ήθελα ως συμπληρωματικά, μάλλον θα τα κρατήσω.
Αν ωστόσο μου τα είχε δανείσει κάποιος για δοκιμή για μια-δυο μέρες, ίσως να μην τα αγόραζα παρά τη χαμηλή τιμή τους.
Ελπίζω να καταλαβαίνετε το σκεπτικό μου.

Με το smartphone δεν αξιώθηκα ακόμα να τα συνδέσω, οπότε δεν έχω τσεκάρει ούτε αναπαραγωγή media ούτε ποιότητα κλήσεων σε εξωτερικούς χώρους.

Δοκίμασε και με κινητό γιατί μπορεί να έχει διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και τι περιμένεις να ακούσεις από ένα βίντεο με bone Conduction Headset;

Αν ακούσεις μουσική, δεν θα είναι bone Conduction Headset

Επεξ/σία από smpt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...