Προς το περιεχόμενο

Ειναι τα ΜΜΕ τοσο αξιοπιστα ωστε να εφευρισκουν νεους ορους και κατηγοροποιησεις?


forgotten

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, primeragt είπε

Όσες φορές και να το πεις δεν το κάνει και αλήθεια. Έχει τεράστια διαφορά το να σκοτώσω τη γυναίκα μου αδερφή μου κλπ γιατί θέλω να τη κληρονόμησε από ότι να τη σκοτώσω γιατί την βλέπω σαν αντικείμενο/ κατώτερο ον και τη σκοτώνω γιατί τη μισω/ζηλεύω/λόγο τιμής. Στη πρώτη περίπτωση ευχάριστος θα το έκανα και στον αδερφό/πατέρα μου ενώ δεν θα είχα λόγο να τους σκοτώσω για τη δεύτερη περίπτωση. Τα αίτια παίζουν τεράστιο ρόλο. Αν δεν έπαιζαν δεν θα μπορούσαμε να μιλάμε για πατριαρχία και ανδρική κουλτούρα. 

Οι άλλες ορολογίες δεν δίνουν κάποιο κοινωνιολογικό εύρημα. Φανερώνουν την ξεκάθαρη οικογενειακή σχέση και μόνο. Είναι ξεκάθαρα σχεδιασμένοι για να δείχνουν το ειδεχθές της πράξης σε υπερθετικός βαθμό ασχέτως των αιτιών. Στη γυναικοκτονιας που συζητάμε για να έχει νόημα η ορολογία και η κοινωνική πλευρά του θέματος η αιτία είναι και πρέπει να είναι ο βασικός λόγος για να χαρακτηριστεί έτσι. Σε ένα περιστατικό που ο δολοφόνος σκοτώνει τη γυναίκα του για Χ λόγους και το συζηγοκτονος αρκεί για να περιγράφει η σχέση. Αν θέλουμε να έχουμε όμως ένα σαφώς ορισμένο και κοινωνιολογικα χαρακτηρισμένο όρο θα πρέπει να τη σκοτώσει για λόγους ουσίας που άπτονται του φύλου της. Να τη σκοτώσει από ζήλεια,λόγο τιμής κλπ κλπ. Εκεί ναι να τον πεις γυναικοκτονο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 605
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, georgiouu είπε

εγω δεν εχω καταλαβει ακομα σε τι διαφωνειτε εδω και τοσες σελιδες

το να αποκαλεσουμε δολοφονια της Καρολαιν οπως καναμε μεχρι τωρα αντι γυναικοκτονια ποια η διαφορα;τι αλλαζει;

Here We Go Again GIF

..sorry,δε κρατήθηκα…

Επεξ/σία από mAs_81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, primeragt είπε

Όσες φορές και να το πεις δεν το κάνει και αλήθεια. Έχει τεράστια διαφορά το να σκοτώσω τη γυναίκα μου αδερφή μου κλπ γιατί θέλω να τη κληρονόμησε από ότι να τη σκοτώσω γιατί την βλέπω σαν αντικείμενο/ κατώτερο ον και τη σκοτώνω γιατί τη μισω/ζηλεύω/λόγο τιμής. Στη πρώτη περίπτωση ευχάριστος θα το έκανα και στον αδερφό/πατέρα μου ενώ δεν θα είχα λόγο να τους σκοτώσω για τη δεύτερη περίπτωση. Τα αίτια παίζουν τεράστιο ρόλο. Αν δεν έπαιζαν δεν θα μπορούσαμε να μιλάμε για πατριαρχία και ανδρική κουλτούρα. 

Αυτά παθαίνεις αν πραγματικά δεν καταλαβαίνεις πως λειτουργούν κάποια πράγματα…

για να το πω όσο το δυνατόν πιο απλά… άλλο η πράξη και άλλο τα αίτια που οδήγησαν ώστε να συντελεστεί αυτή…

Όσο δεν το καταλαβαίνετε αυτό, τόσο θα σας ενοχλεί πχ το γυναικοκτονια, νομίζοντας ότι είναι κάτι άλλο από αυτό που πραγματικά είναι…

 

Επεξ/σία από AtiX
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Όσο δεν το καταλαβαίνετε αυτό, τόσο θα σας ενοχλεί πχ το γυναικοκτονια, νομίζοντας ότι είναι κάτι άλλο από αυτό που πραγματικά είναι…

 

Mα είναι κάτι άλλο από αυτό που πραγματικά είναι. Έφερες σαν παράδειγμα την παιδοκτονία ή την μητροκτονία ας πούμε. Την τεράστια διαφορά δεν την βλέπεις? Το μητροκτονία / αδελφοκτονία / παιδοκτονία περιγράφουν την ιδιότητα του θύματος. Το γυναικοκτόνια περιγράφει την ιδιότητα του θύτη. Δεν χρησιμοποείται για να περιγράψει την δολοφονία μιας γυναίκας από μια άλλη γυναίκα, σωστά?

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αυτά παθαίνεις αν πραγματικά δεν καταλαβαίνεις πως λειτουργούν κάποια πράγματα…

για να το πω όσο το δυνατόν πιο απλά… άλλο η πράξη και άλλο τα αίτια που οδήγησαν ώστε να συντελεστεί αυτή…

Όσο δεν το καταλαβαίνετε αυτό, τόσο θα σας ενοχλεί πχ το γυναικοκτονια, νομίζοντας ότι είναι κάτι άλλο από αυτό που πραγματικά είναι…

 

Να συγνώμη τώρα, αν επιμένεις ότι σημαίνει αυτό. Είναι ένας άθλιος όρος και κανένας σοβαρός επιστήμονας δεν θα το χρησιμοποιούσε. Προσδίδει κοινωνιοπαθητικα χαρακτηριστικά σε όλα τα εγκλήματα ενδοοικογενειακων ανθρωποκτονιών ασχέτως των αιτιών τους. Είναι άθλιος όρος με αυτά τα χαρακτηριστικά και η μόνη χρησιμότητα του είναι για πολιτικά (politics) συμφεροντα. Δεν σχετίζονται όλες οι ενδοοικογενιακες δολοφονίες με κοινωνιαπαθιες και δεν θα έπρεπε επουδενί να χαρακτηρίζονται όλες έτσι παρά μόνο όσες πρέπει. Αν όλες χαρακτηρίζονται ως γυναικοκτονιες ασχέτως αιτιών πολύ γρήγορα θα φθίνει τόσο ο όρος όσο και όσοι πραγματικά ενδιαφέρονται για τις παθογένειες που γεννούν αυτές τις συμπεριφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Mα είναι κάτι άλλο από αυτό που πραγματικά είναι. Έφερες σαν παράδειγμα την παιδοκτονία ή την μητροκτονία ας πούμε. Την τεράστια διαφορά δεν την βλέπεις? Το μητροκτονία / αδελφοκτονία / παιδοκτονία περιγράφουν την ιδιότητα του θύματος. Το γυναικοκτόνια περιγράφει την ιδιότητα του θύτη. Δεν χρησιμοποείται για να περιγράψει την δολοφονία μιας γυναίκας από μια άλλη γυναίκα, σωστά?

Γιατι δεν έγραψες το ανδροκτονία? Σου χαλάει το αφήγημα???

ΥΓ και ναι χρησιμοποιείται και για την δολοφονία γυναίκας από γυναίκα σύντροφο…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, primeragt είπε

Να συγνώμη τώρα, αν επιμένεις ότι σημαίνει αυτό. Είναι ένας άθλιος όρος και κανένας σοβαρός επιστήμονας δεν θα το χρησιμοποιούσε. Προσδίδει κοινωνιοπαθητικα χαρακτηριστικά σε όλα τα εγκλήματα ενδοοικογενειακων ανθρωποκτονιών ασχέτως των αιτιών τους. Είναι άθλιος όρος με αυτά τα χαρακτηριστικά και η μόνη χρησιμότητα του είναι για πολιτικά (politics) συμφεροντα. Δεν σχετίζονται όλες οι ενδοοικογενιακες δολοφονίες με κοινωνιαπαθιες και δεν θα έπρεπε επουδενί να χαρακτηρίζονται όλες έτσι παρά μόνο όσες πρέπει. Αν όλες χαρακτηρίζονται ως γυναικοκτονιες ασχέτως αιτιών πολύ γρήγορα θα φθίνει τόσο ο όρος όσο και όσοι πραγματικά ενδιαφέρονται για τις παθογένειες που γεννούν αυτές τις συμπεριφορές.

Επίσης αν δεν μας ενδιαφέρουν τα αίτια αλλά η πράξη και η σχέση του θύματος/θύτη και μόνο, τότε ποιος ο λόγος περί κοινωνιολογικου προβλήματος και ορολογίας; Το είχαμε λυμένο με το απλό συζηγοκτονος και τη φάτσα του θύτη(άντρα) στη φόρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Γιατι δεν έγραψες το ανδροκτονία? Σου χαλάει το αφήγημα???

ΥΓ και ναι χρησιμοποιείται και για την δολοφονία γυναίκας από γυναίκα σύντροφο…

Όχι, ίσα ίσα, την ενισχύει. Το ανδροκτονία δεν χρησιμοποιείται για να περιγράψει τον θύτη αλλά το θύμα. Συνήθως αναφέρεται για να περιγράψει μαζικούς θανάτους αντρών, πχ. σε περίοδους πολέμου.  Και βέβαια ποτέ δεν θα υποστήριζα την....αυστηρότερη ποινή όσων δολοφονούν άντρες σε σχέση με το όσους δολοφονούν γυναίκες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vs_skg είπε

Κοιτα, θα το κανω οσο πιο λιανα γινεται γιατι προφανως βρισκεσαι στο τοπικο μεγιστο της καμπυλης Dunning-Kruger οποτε καταλαβαινω οτι you don't know what you don't know. 

1. Οσοι ειμαστε επιστήμονες και οχι αναγνωστες της lifo σαν εσενα, οταν ακουμε "ψαξτον στο scholar" καταλαβαινουμε οτι μιλαμε για το google scholar, το οποιο κανει index ολες τις επιστημονικες εργασιες καποιου συγγραφεα. Οριστε του Peterson

https://scholar.google.co.uk/citations?user=wL1F22UAAAAJ&hl=en

Sad fact #1: Δεν καταλαβες ουτε καν τι εννοουσα οταν ειπα scholar, γιατι προφανως η σχεση σου με την επιστημη ειναι ιδια με την δικια μου με την lifo. 

Sad fact #2: Θεωρεις οτι εσυ, με μεγαλυτερο φιλοσοφικο κατορθωμα στη ζωουλα σου κατι ποστ στο μπλα-μπλα του insomnia, μπορεις να "δικασεις" ανθρωπο με 16 χιλιαδες citation σε βαθος >30 χρονων. 

Sad fact #3: Προσωπικα δεν τον ανέφερα πουθενα, δεν ειμαι καν θεατης του, οπως ειπα διαφωνω στα μισα που λεει, και εχω καταφερθει εναντιον του ακομα και εδω στο φορουμ. Αλλα σε εχει τρομπονιασει τοσο ασχημα ο Peterson που τον βλεπεις παντου φαινεται. 

Σχετικα με το validity, μπορεις να το ψαξεις σε καποιο αγγλοελληνικο λεξικο αν δυσκολευεσαι, εγγυροτητα μεταφραζεται. Ο ορος νεομαρξισμος με μια γρηγορη αναζητηση στο google θα δεις οτι προυπαρχει της ζωης, ποσο μαλλον του εργου του Peterson. Το αν ειναι κενος νοηματος δεν θα το κρινει ο Sanjuro, αυτη η παρεξηγημενη ιδιοφυια, λυπαμαι

Sad fact #4: καθεσαι και μετρας λαικ, ουτε καν στα δικα σου ποστ, στα ποστ αλλων. Τετοιο τρομπονιασμα ρε δικε μου;

Επανερχομενος στην θεση σου στην καμπυλη Dunning-Kruger, αφιερωσε λιγο χρονο να φυγεις απ την κορυφη του mount stupid, πρεπει να χει κρυο εκει. Φιλακια και καλη διαμονη στην ignore list μου. 

Sad fact #5 και μόνο πού μιλάς για Dunning-Kruger effect και αποκαλείς τον εαυτό σου επιστήμονα το μόνον πού αποδεικνύεις είναι ότι πάσχεις κι εσύ από οξεία redditίαση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, primeragt είπε

Να συγνώμη τώρα, αν επιμένεις ότι σημαίνει αυτό. Είναι ένας άθλιος όρος και κανένας σοβαρός επιστήμονας δεν θα το χρησιμοποιούσε. Προσδίδει κοινωνιοπαθητικα χαρακτηριστικά σε όλα τα εγκλήματα ενδοοικογενειακων ανθρωποκτονιών ασχέτως των αιτιών τους. Είναι άθλιος όρος με αυτά τα χαρακτηριστικά και η μόνη χρησιμότητα του είναι για πολιτικά (politics) συμφεροντα. Δεν σχετίζονται όλες οι ενδοοικογενιακες δολοφονίες με κοινωνιαπαθιες και δεν θα έπρεπε επουδενί να χαρακτηρίζονται όλες έτσι παρά μόνο όσες πρέπει. Αν όλες χαρακτηρίζονται ως γυναικοκτονιες ασχέτως αιτιών πολύ γρήγορα θα φθίνει τόσο ο όρος όσο και όσοι πραγματικά ενδιαφέρονται για τις παθογένειες που γεννούν αυτές τις συμπεριφορές.

Μην κανείς τα παράπονα σε εμένα, σπούδασε και αφού ολοκληρώσεις μεταπτυχιακά και λοιπά ξεκινά από συνέδρια με δικές σου έρευνες για τις διάφορες κατηγορίες φόνων…

Σου είπα… γυναικοκτονια είναι η δολοφονία μιας γυναίκας επειδή είναι γυναίκα… τώρα τι είναι τόσο δύσκολο ακόμα και σε αυτό το τόσο απλό που πρέπει να αναλύσουμε και να μπούμε σε πιο περίπλοκα πράγματα όπως οι αιτίες, μόνο εσυ ξέρεις…

16 λεπτά πριν, primeragt είπε

Προσδίδει κοινωνιοπαθητικα χαρακτηριστικά σε όλα τα εγκλήματα ενδοοικογενειακων ανθρωποκτονιών ασχέτως των αιτιών τους.

Χρησιμοποιείς λάθος τον όρο κοινωνιοπαθητικά… εξήγησε μου τι θες να πεις για να καταλάβω…

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Όχι, ίσα ίσα, την ενισχύει. Το ανδροκτονία δεν χρησιμοποιείται για να περιγράψει τον θύτη αλλά το θύμα. Συνήθως αναφέρεται για να περιγράψει μαζικούς θανάτους αντρών, πχ. σε περίοδους πολέμου.  Και βέβαια ποτέ δεν θα υποστήριζα την....αυστηρότερη ποινή όσων δολοφονούν άντρες σε σχέση με το όσους δολοφονούν γυναίκες. 

Για βρες μου κείμενα που να χρησιμοποιούν τον όρο αδροκτονία και μάλιστα σε περίοδο πολέμου…

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Σου είπα… γυναικοκτονια είναι η δολοφονία μιας γυναίκας επειδή είναι γυναίκα…

Ότι δλδ αυτές οι 11 πέθαναν επειδή ήταν γυναίκες μονο και οχι σύντροφοι -  σύζυγοι…

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mAs_81 είπε

Ότι δλδ αυτές οι 11 πέθαναν επειδή ήταν γυναίκες μονο και οχι σύντροφοι -  σύζυγοι…

 

Γιατί μια γυναίκα δεν μπορεί να είναι σύντροφος, σύζυγος ή μάνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, AtiX είπε

Για βρες μου κείμενα που να χρησιμοποιούν τον όρο αδροκτονία και μάλιστα σε περίοδο πολέμου…

Ελληνικά? Αν δεν πειράζει να είναι Ελληνικά, η Βίβλος. Παλαιά διαθήκη, Εβραία εναντίον Amalekites. Έχει σημασία όμως αν έχει γίνει αναφορά σε κείμενα? Εγώ προσωπικά έτσι τον ξέρω τον όρο, πάντως όπως και να έχει δεν χρησιμοποιείται για να περιγράψει τον δράστη αλλά το θύμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μην κανείς τα παράπονα σε εμένα, σπούδασε και αφού ολοκληρώσεις μεταπτυχιακά και λοιπά ξεκινά από συνέδρια με δικές σου έρευνες για τις διάφορες κατηγορίες φόνων…

Σου είπα… γυναικοκτονια είναι η δολοφονία μιας γυναίκας επειδή είναι γυναίκα… τώρα τι είναι τόσο δύσκολο ακόμα και σε αυτό το τόσο απλό που πρέπει να αναλύσουμε και να μπούμε σε πιο περίπλοκα πράγματα όπως οι αιτίες, μόνο εσυ ξέρεις…

Χρησιμοποιείς λάθος τον όρο κοινωνιοπαθητικά… εξήγησε μου τι θες να πεις για να καταλάβω…

Δεν μας λένε τίποτα τα συνέδρια και τα πτυχία αν χρησιμοποιούνται για άλλους λόγους. 

Ε αυτό σου λέω ρε αδερφέ τόση ώρα. Δεν σκοτώνουν όλοι τις γυναίκες τους γιατί είναι γυναίκες. Τι δε καταλαβαίνεις. Έχεις κολλήσει εκεί. Αυτό λέμε, αν η αιτία της δολοφονίας είναι γιατί η άλλη είναι γυναίκα και μόνο Ναι να τη πούμε γυναικοκτονια. Αν οι λόγοι είναι άλλοι δεν χρειάζεται να μπαίνει εκεί ο όρος. Το φθηναινει. Αν τσουβαλιαζεις όλα τα εγκλήματα με τη συγκεκριμένη σχέση θύτη/ θύματος μόνο ως γυναικοκτονιες ο όρος αλλά και το κοινωνικό πρόβλημα που θέλει να καταδείξει θα πατώσει χαρακτηριστικά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...