Προς το περιεχόμενο

Ειναι τα ΜΜΕ τοσο αξιοπιστα ωστε να εφευρισκουν νεους ορους και κατηγοροποιησεις?


forgotten

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, mAs_81 είπε

Εγω παντως σαν mAs81 θα κοιμόμουν καλύτερα το βράδυ αν ο AtiX

προσέθετε στην υπογραφή του τον όρο «δολοφόνος»

(ΠΡΟΣΟΧΗ:δεν απαιτώ καμμία αφαίρεση λέξης,απλα την πρόσθεση μιας μικρής λεξουλας)

Ναι παλικάρι μου που θέλεις να βάλω την λέξη πριν το νταής? Το βιαστή? ή το γυναικοκτονος? Μήπως να βάλω και το ληστής, εμπρηστής, ναρκομανής, ρατσιστής, τεμπέλης, προικοθήρας, βωμολόχος, άνεργος… έλα τώρα που γυρίζει και θέλω να κάνω τα χατήρια σε κάθε πικραμένο μπας και συνεχίσει να έχει καλύτερο ύπνο…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 605
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Ναι παλικάρι μου που θέλεις να βάλω την λέξη πριν το νταής? Το βιαστή? ή το γυναικοκτονος? Μήπως να βάλω και το ληστής, εμπρηστής, ναρκομανής, ρατσιστής, τεμπέλης, προικοθήρας, βωμολόχος, άνεργος… έλα τώρα που γυρίζει και θέλω να κάνω τα χατήρια σε κάθε πικραμένο μπας και συνεχίσει να έχει καλύτερο ύπνο…

Πριν το γυναικοκτονος βάλτε το αγαπητέ AtiX!!!!!

Αχ,σας ευχαριστω πολυ !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Herald είπε

H απόπειρα που απέτυχε σου κάνει, ή μονο τα επιτυχημένα μετράνε? Μια 23χρόνη στην Καβάλα μαχαίρωσε τον σύντροφο της αλλά δεν τα καταφέρε να τον αποτελειώσει, μια άλλη παλαβή στα ΚΤΕΛ κλπα κλπα. Έχει αρκετά. Απλά δεν παίζουν όλη μέρα στην TV. Αφού άντρες είναι τα θύματα, who gives a duck

Δεν ξέρω εσυ να μου πεις αν θέλεις να συνεχίσεις να υποστηρίζεις τα περί αριθμητικής υπεροχής στους θανάτους των αδρών επί των γυναικών … θέλεις???

6 λεπτά πριν, mAs_81 είπε

Πριν το γυναικοκτονος βάλτε το αγαπητέ AtiX!!!!!

Αχ,σας ευχαριστω πολυ !!!!!

Κάλε σταματά τον πληθυντικό, θα κοκκινίσω… είναι από κινητό όταν βρεθώ σε σταθερό θα το κάνω!!! Δεν σε πειράζει αν για μια δυο μέρες δεν κοιμηθείς καλά??? 

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, AtiX είπε

Κάλε σταματά τον πληθυντικό, θα κοκκινίσω… είναι από κινητό όταν βρεθώ σε σταθερό θα το κάνω!!!

Τέλεια φιλε AtiX!!!!Ξανά ευχαριστώ πολυ!!

Εγω επιτέλους αποκόμισα κατι απο αυτο το θρεντ!!!!

Καλη τύχη στους υπόλοιπους !!!!!!!!

21 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν σε πειράζει αν για μια δυο μέρες δεν κοιμηθείς καλά??? 

Οχι φιλε AtiX,θα περιμένω εναγωνίως!!

 

 

Επεξ/σία από mAs_81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Δεν ξέρω εσυ να μου πεις αν θέλεις να συνεχίσεις να υποστηρίζεις τα περί αριθμητικής υπεροχής των αδρών επί των γυναικών… θέλεις???

Δεν νομίζω να υποστήριξα κάπου, όταν μιλάμε για οικογενειακή βία, ότι είναι συχνότερη στους άντρες. Υποστηρίζω ότι τα νούμερα είναι κοντά (πολύ πιο κοντά από ότι περίμενα να σου πώ την αλήθεια), το οποίο σημαίνει ότι ουισααστικά ακυρώνει ολόκληρη την υπογραφή και επιχειρηματολογία σου. Δεν μπορεί να μιλάμε για πατριαρχική κοινωνία και πατεράδες που μας μαθαίνουν ότι οι γυναίκες είναι ένα σκουπίδι και η ζωή της δεν έχει αξία όταν τα ποσοστά είναι τόσο κοντά.

Πιο συχνά έχω ακούσει κοπέλα να μου λέει ότι θέλει ο γκόμενος / άντρας της να της τα πληρώνει όλα παρά άντρα να λέει ότι οι γυναίκες είναι έπιπλα. Τι συμπέρασμα να βγάλω, ότι ζούμε σε μια μητριαρχική κοινωνία που μαθαίνεις στις κόρες τους να είναι gold diggers εις βάρους του λαλάκα που θα τρέχει όλη μέρα στη δουλειά για να τις κάνει οικονομικά χαρούμενες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, AtiX είπε

Πως θες να μιλήσω, αν και έχω εκφράσει εκατοντάδες φορές τις απόψεις μου για το όλον του θέματος, όταν ακόμα και το πιο απλό δηλαδη τι είναι γυναικοκτονια αρνείσαι να το καταλάβεις… πιστεύεις ότι κάποιους σοβαρός άνθρωπος θα σου απευθύνει τον λόγο αν του πεις δεν πιστεύω τι λένε οι επιστήμονες έχουν τον λόγο τους και είναι κατευθυνόμενοι??? Θες να σε πάρουν στα σοβαρά, σταματά την συνωμοσιολογια… 

 

Σταμάτα να βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα από τα γραπτά άλλων σχετικά με το ποιόν τους. Γράφεις ξεκάθαρα ότι η ο ορισμός της γυναικοκτονιας είναι να είναι γυναίκα το θύμα και ο θύτης να έχει σχέση μαζι του. Ταυτόχρονα λες ότι αυτό είναι παθογένεια της κοινωνίας μας και κυρίως των αντρών ( αναφέρες κ μια περίπτωση με το βιτριόλι) και οφείλεται στη πατριαρχία. Τι σοβαρά θες να πάρει κάποιος από αυτό ακριβώς; 

Το θέμα με τα συνέδρια έχει να κάνει με το ότι κανένας σοβαρός επιστήμονας σε κανένα τομέα δε πρόκειται να βγάλει συμπεράσματα από κάτι αν δεν ψάξει τα αίτια πίσω από αυτό το κάτι. Να το αναλύσει ρε παιδί μου. Εδώ εσύ δεν δέχεσε καν την ανάλυση πίσω από τη πράξη στεκεσε μόνο στη πράξη και έτσι τσουβαλιαζεις ολόκληρη την κοινωνία σαν στραβή. 

Τέλος αν εγώ ασκώ συνωμοσιολογία τόση ώρα που προσπαθούμε να μιλήσουμε και να βγάλουμε μια άκρη στο θεμα εσύ πρέπει να στεφθείς βασιλιάς συνωμοσιολογος καθώς τσουβαλιαζεις ολόκληρη τη κοινωνία σαν προβληματική και εν δυναμη ολόκληρο τον αντρικό πληθυσμό σαν μισογύνη άσχετος καταστάσεων. Τα αίτια των πράξεών τα πετάμε στα σκουπίδια ασχέτως αν όλες οι κοινωνικές επιστήμες πρωτίστως μελετάνε τα αίτια πίσω από φαινόμενα για να βρούνε λύσεις.  Εδώ όχι δεν μας ενδιαφέρουν γιατί δεν βολεύει τους ισχυρισμούς μας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν νομίζω να υποστήριξα κάπου, όταν μιλάμε για οικογενειακή βία, ότι είναι συχνότερη στους άντρες. Υποστηρίζω ότι τα νούμερα είναι κοντά (πολύ πιο κοντά από ότι περίμενα να σου πώ την αλήθεια), το οποίο σημαίνει ότι ουισααστικά ακυρώνει ολόκληρη την υπογραφή και επιχειρηματολογία σου. Δεν μπορεί να μιλάμε για πατριαρχική κοινωνία και πατεράδες που μας μαθαίνουν ότι οι γυναίκες είναι ένα σκουπίδι και η ζωή της δεν έχει αξία όταν τα ποσοστά είναι τόσο κοντά.

Πιο συχνά έχω ακούσει κοπέλα να μου λέει ότι θέλει ο γκόμενος / άντρας της να της τα πληρώνει όλα παρά άντρα να λέει ότι οι γυναίκες είναι έπιπλα. Τι συμπέρασμα να βγάλω, ότι ζούμε σε μια μητριαρχική κοινωνία που μαθαίνεις στις κόρες τους να είναι gold diggers εις βάρους του λαλάκα που θα τρέχει όλη μέρα στη δουλειά για να τις κάνει οικονομικά χαρούμενες?

Εχεις μπερδέψει τα μπούτια σου, να σκεφτείς εγώ αναφερόμουνα στις 100 δολοφονίες από τις οποίες οι 11 είναι γυναίκες… τώρα και επειδή δεν βρήκες καμία δολοφονία, η μάλλον βρήκες μια αλλά για κακή σου τύχη έγινε πέρσι, μας βάζεις τις απόπειρες…

το μεγάλο πρόβλημα όμως δεν είναι τα μπούτια σου αλλά το ότι υποστηρίζεις για το ίδια θέμα δυο ακριβώς αντίθετα πράγματα… από την μια πχ προσπαθείς να μας πείσεις ότι τα ποσοστά μοιράζονται στην ενδοοικογενειακή βία, ενώ για τους θανάτους ότι οι περισσότεροι είναι άνδρες… κοινώς, αχταρμάς χωρίς καμία ροή σκέψης και επιχειρημάτων που αν το δεις ψύχραιμα τα περισσότερα αναιρούνται μεταξύ τους… 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Εχεις μπερδέψει τα μπούτια σου να σκεφτείς εγώ αναφερόμουνα στις 100 δολοφονίες από τις οποίες οι 11 είναι γυναίκες… τώρα και επειδή δεν βρήκες καμία δολοφονία, η μάλλον βρήκες μια αλλά για κακή σου τύχη έγινε πέρσι, μας βάζεις τις απόπειρες…

Ε δεν μύρισα τα νύχια μου να καταλάβω σε τι αναφέρεσαι, με συγχωρείς. 

Οι απόπειρες δηλαδή δεν μετράνε? Η πατριαρχική κοινωνία ευθύνεται μόνο για όσες δολοφονίες πέτυχαν? Οπότε αν ένας άντρας μαχαιρώσει 37 φορές την γυναίκα του, αλλά αυτή τελικά επιζήσει, δεν είναι γυναικοκτόνος και δεν φταίει η παρτιαρχική κοινωνία....αυτό υποστηρίζεις ή εγώ μπερδεύτηκα?

 

Αναφορά σε κείμενο

ό την μια πχ προσπαθείς να μας πείσεις ότι τα ποσοστά μοιράζονται στην ενδοοικογενειακή βία, ενώ για τους θανάτους ότι οι περισσότεροι είναι άνδρες…

Δεν προσπαθώ να σε πείσω εγώ ότι τα ποσοστά μοιράζονται. Εσύ δεν έβαλες λινκ πριν που δείχνει ότι στους 1/6 άντρες και 1/4 γυναίκες πέφτουν θύματα ενδοοικογενειακής βίας? Τα δικά σου νούμερα σχολιάζω.

Θες να μου πείς τώρα, αν ένας άντρας σκοτώσει μια γυναίκα που ΔΕΝ γνωρίζει, απλά και μόνο επειδή είναι γυναίκα, είναι γυναικοκτόνος? 

 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, primeragt είπε

Σταμάτα να βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα από τα γραπτά άλλων σχετικά με το ποιόν τους. Γράφεις ξεκάθαρα ότι η ο ορισμός της γυναικοκτονιας είναι να είναι γυναίκα το θύμα και ο θύτης να έχει σχέση μαζι του. Ταυτόχρονα λες ότι αυτό είναι παθογένεια της κοινωνίας μας και κυρίως των αντρών ( αναφέρες κ μια περίπτωση με το βιτριόλι) και οφείλεται στη πατριαρχία. Τι σοβαρά θες να πάρει κάποιος από αυτό ακριβώς; 

Το θέμα με τα συνέδρια έχει να κάνει με το ότι κανένας σοβαρός επιστήμονας σε κανένα τομέα δε πρόκειται να βγάλει συμπεράσματα από κάτι αν δεν ψάξει τα αίτια πίσω από αυτό το κάτι. Να το αναλύσει ρε παιδί μου. Εδώ εσύ δεν δέχεσε καν την ανάλυση πίσω από τη πράξη στεκεσε μόνο στη πράξη και έτσι τσουβαλιαζεις ολόκληρη την κοινωνία σαν στραβή. 

Τέλος αν εγώ ασκώ συνωμοσιολογία τόση ώρα που προσπαθούμε να μιλήσουμε και να βγάλουμε μια άκρη στο θεμα εσύ πρέπει να στεφθείς βασιλιάς συνωμοσιολογος καθώς τσουβαλιαζεις ολόκληρη τη κοινωνία σαν προβληματική και εν δυναμη ολόκληρο τον αντρικό πληθυσμό σαν μισογύνη άσχετος καταστάσεων. Τα αίτια των πράξεών τα πετάμε στα σκουπίδια ασχέτως αν όλες οι κοινωνικές επιστήμες πρωτίστως μελετάνε τα αίτια πίσω από φαινόμενα για να βρούνε λύσεις.  Εδώ όχι δεν μας ενδιαφέρουν γιατί δεν βολεύει τους ισχυρισμούς μας.

 

Με ενδιαφέρων διαβάζω αυτά που μου σούρεις… 

Θα σε παρακαλούσα και για την αξιοπιστία των λόγων σου, μια προς μια, την κάθε σου πρόταση να κανείς και την απαρατήρητη αναφορά των γραπτών μου… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Αυτά παθαίνεις αν πραγματικά δεν καταλαβαίνεις πως λειτουργούν κάποια πράγματα…

για να το πω όσο το δυνατόν πιο απλά… άλλο η πράξη και άλλο τα αίτια που οδήγησαν ώστε να συντελεστεί αυτή…

Όσο δεν το καταλαβαίνετε αυτό, τόσο θα σας ενοχλεί πχ το γυναικοκτονια, νομίζοντας ότι είναι κάτι άλλο από αυτό που πραγματικά είναι…

 

Εδώ ξεκάθαρα εστιάζεις στη πράξη και πετάς κουβά τα αίτια.

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Μην κανείς τα παράπονα σε εμένα, σπούδασε και αφού ολοκληρώσεις μεταπτυχιακά και λοιπά ξεκινά από συνέδρια με δικές σου έρευνες για τις διάφορες κατηγορίες φόνων…

Σου είπα… γυναικοκτονια είναι η δολοφονία μιας γυναίκας επειδή είναι γυναίκα… τώρα τι είναι τόσο δύσκολο ακόμα και σε αυτό το τόσο απλό που πρέπει να αναλύσουμε και να μπούμε σε πιο περίπλοκα πράγματα όπως οι αιτίες, μόνο εσυ ξέρεις…

Εδώ ξεκάθαρα εστιάζεις μόνο στην ιδιότητα του θύματος (γιατί είναι γυναίκα) και πετάς κουβά τα αίτια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν προσπαθώ να σε πείσω εγώ ότι τα ποσοστά μοιράζονται. Εσύ δεν έβαλες λινκ πριν που δείχνει ότι στους 1/6 άντρες και 1/4 γυναίκες πέφτουν θύματα ενδοοικογενειακής βίας? Τα δικά σου νούμερα σχολιάζω.

Δεν έβαλα κανένα link με άλλον ξεκίνησες την κουβέντα, να σου θυμίσω μόνο ότι η συζήτηση μας ξεκίνησε με την παρατήρηση μου για τον κοινό παρανομαστή…

στα υπόλοιπα κρατά μια σταθερή άποψη και μην νομίζεις ότι με το να ελίσσεσαι σε γλιτώνει από τις από τα αποτυχημένα επιχειρήματα…

είπες ότι κάθε χρόνο σκοτώνονται 100, οι 90 είναι άνδρες, με τα πολλά και αφαιρώντας δολοφονημένους εγκληματίες από εγκληματίες και βλέποντας ότι δεν σου βγαίνουν τα μαθηματικά το γύρισες στο γιατί γίνεται τέτοιος ντόρος για 11 γυναίκες θύματα, εκεί απλά σου έκανα την διαπίστωση ότι γιατί φέτος δεν είχαμε καμία αδροκτονία…

βάζω στοίχημα ότι ψάχνοντας για αδροκτονίες ανακάλυψες ότι είναι λιγότερο από το 1/10 σε σχέση με τις αντίστοιχες γυναικοκτονιες οπότε τι κάνουνε για να μην φτάσουμε σε αυτό συμπέρασμα… ας μιλήσουμε για απόπειρες…

ουαου ωραία τακτική πάμε από το ένα αυτογκόλ στο άλλο, σιγά ποιος θα θυμάται τι έγραψα πριν πέντε-δέκα σελίδες…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/9/2021 στις 1:16 ΠΜ, AtiX είπε

 

Ας αναγνωρίσουμε, πρώτα από όλα, το πρόβλημα όχι ως άτομα μόνο αλλά και ως κοινωνία… το να βγαίνουν μετά και να λένε ότι γνωρίζανε την κόλαση που ζούσε το οποιοδήποτε θύμα, αλλά κανένας δεν το κατήγγειλε είναι μέρος του προβλήματος…

Αλλαγή στερεοτύπων, ο άντρας και η γυναίκα είναι ίσοι, κανείς δεν ανοίκει σε κανέναν και κανένας δεν είναι ανώτερος από τον άλλον… αυτό το τόσο απλό πράγμα και εν έτη 2021 δεν έχει λυθεί ακόμα, τα παραδείγματα χιλιάδες με το πιο απλό η άποψη ότι τα πάντα τα ξεκινάνε οι φεμινίστριες, λες και κινδυνεύουμε να χάσουμε κάτι από αυτές τις διεκδικήσεις

🙂

Και εδώ είναι που τσουβαλιαζεις την κοινωνία και τα στερεότυπα της ως σαθρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, primeragt είπε

Εδώ ξεκάθαρα εστιάζεις στη πράξη και πετάς κουβά τα αίτια.

Εδώ ξεκάθαρα εστιάζεις μόνο στην ιδιότητα του θύματος (γιατί είναι γυναίκα) και πετάς κουβά τα αίτια .

γιατί δεν βάζεις και το αρχικό μήνυμα μου... κοπτοραπτική και εσύ??

2 ώρες πριν, AtiX είπε

Το έχω πει δυο τρεις φορές εδώ μέσα, η γυναικοκτονια χαρακτηρίζεται από την σχέση του θύματος με τον θύτη και όχι από τα κίνητρα,  όλα τα υπόλοιπα είναι στατιστικά ευρήματα τα οποία ή επιβεβαιώνουν ή διαψεύδουν τις απόψεις των κοινωνιολόγων, των φεμινιστριών ή των καναλιών/social…

στην ίδια κατηγορία φόνων ανήκουν οι ανδροκτονία, μητροκτονία, πατροκτονία και αδελφοκτονία… αποδεκτές ορολογίες όλες τους…

Στις υπόλοιπες κατηγορίες βρήκες κάτι? Ψάξε να βρεις που λέω για την πατριαρχεία πχ...

 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

 

Η διαφωνία μας δεν είναι αν πρέπει ή δεν πρέπει να υπάρχει ο όρος. Ούτε αν υπάρχει το φαινόμενο η όχι (υπάρχει). Η διαφωνία μας είναι στο ότι δεν ευθύνεται όλη η κοινωνία γι'αυτα τα φαινόμενα. Και ούτε όλες οι δολοφονίες γυναικών αποτελούν γυναικοκτονιες. 

Πρέπει να βρούμε τα αίτια που γεννούν γυναικοκτονιες και να τα εξάλειψουμε όσο μπορούμε. Με τσουβαλισμα δεν πρόκειται να γίνει αυτό ποτέ. Εκεί είναι η διαφωνία μας ουσιαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν έβαλα κανένα link με άλλον ξεκίνησες την κουβέντα, να σου θυμίσω μόνο ότι η συζήτηση μας ξεκίνησε με την παρατήρηση μου για τον κοινό παρανομαστή…

στα υπόλοιπα κρατά μια σταθερή άποψη και μην νομίζεις ότι με το να ελίσσεσαι σε γλιτώνει από τις από τα αποτυχημένα επιχειρήματα…

είπες ότι κάθε χρόνο σκοτώνονται 100, οι 90 είναι άνδρες, με τα πολλά και αφαιρώντας δολοφονημένους εγκληματίες από εγκληματίες και βλέποντας ότι δεν σου βγαίνουν τα μαθηματικά το γύρισες στο γιατί γίνεται τέτοιος ντόρος για 11 γυναίκες θύματα, εκεί απλά σου έκανα την διαπίστωση ότι γιατί φέτος δεν είχαμε καμία αδροκτονία…

βάζω στοίχημα ότι ψάχνοντας για αδροκτονίες ανακάλυψες ότι είναι λιγότερο από το 1/10 σε σχέση με τις αντίστοιχες γυναικοκτονιες οπότε τι κάνουνε για να μην φτάσουμε σε αυτό συμπέρασμα… ας μιλήσουμε για απόπειρες…

ουαου ωραία τακτική πάμε από το ένα αυτογκόλ στο άλλο, σιγά ποιος θα θυμάται τι έγραψα πριν πέντε-δέκα σελίδες…

Ο μόνος που ελίσσεται είσαι εσύ. Κάθε χρόνο στην Ελλάδα κατά μέσο όρο δολοφονούνται 100 άτομα. Πανευρωπαικά το ποσοστό είναι 84 - 16 άντρες γύναικες. Οπότε το πιθάνοτερο είναι να βρισκόνται κοντά στο μέσο όρο της Ευρώπης, οπότε περίπου το 80% να είναι άντρας. Οπότε που ακριβώς ελίσσομαι? Ούτε τελία δεν άλλαξα από τα λεγόμενα μου.

Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω γιατί δεν θες να συμπεριλάβεις τις απόπειρες. Όπως ένας άντρας που κάνει απόπειρα να σκοτώσει την γυναίκα του ενισχύει την δικιά σου θέση περί πατριαρχικής οικογένειας, έτσι και το ανάποδο ενισχύει την δικιά μου θέση. Το ότι οι γυναίκες μπορεί να είναι ανίκανες λόγω μυικής δύναμης να σκοτώσουν έναν άντρα δεν καταλαβαίνω τι σημασία έχει.

Εντομεταξύ ακόμα δεν μας έχεις εξηγήσει τι είναι γυναικοκτονία, οπότε ομολογώ δυσκολεύομαι να σου πώ ότι γίνανε 11 στην Ελλάδα. Αμά δεν ξέρω τι είναι, δεν ξέρω και πόσες γίνανε. Κάποιος που σκοτώνει μια άγνωστη γυναίκα επειδή είναι γυναίκα, είναι γυναικοκτόνος ή όχι? Ακόμα δεν μου απάντησες, 3 φορές σε έχω ρωτήσει

9 λεπτά πριν, primeragt είπε

Η διαφωνία μας δεν είναι αν πρέπει ή δεν πρέπει να υπάρχει ο όρος. Ούτε αν υπάρχει το φαινόμενο η όχι (υπάρχει). Η διαφωνία μας είναι στο ότι δεν ευθύνεται όλη η κοινωνία γι'αυτα τα φαινόμενα. Και ούτε όλες οι δολοφονίες γυναικών αποτελούν γυναικοκτονιες. 

Πρέπει να βρούμε τα αίτια που γεννούν γυναικοκτονιες και να τα εξάλειψουμε όσο μπορούμε. Με τσουβαλισμα δεν πρόκειται να γίνει αυτό ποτέ. Εκεί είναι η διαφωνία μας ουσιαστικά.

Κοινωνικό πρόβλημα ήταν ο ρατσισμός κάτα των μαύρων στην Αμερική του '50. Κοινωνικό πρόβλημα ήταν ο ρατσισμός κατά των gay την δεκαετία του 70. Μίλαμε για βίαιες καταστάσεις που ζούσε καθημερινά η πλειονότητα των παραπάνω ομάδων από ανθρώπους με τους οποίους ποτέ δεν διάλεξαν να συναναστραφούν. 

Η συζυγοκτονία είναι μια αρρωστημένη πράξη εντελώς έξω από το σύνηθες, εξαιρετικής σπανιότητας, την οποία διαπράττει κάποιος ο οποίος εσύ ο ίδιος ΕΠΕΛΕΞΕΣ να ζησείς μαζί του για το υπόλοιπο της ζωής σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...