Προς το περιεχόμενο

Aύξηση τιμών Eλίν Electricon


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είναι τόσο μεγάλες οι αυξήσεις που με κάνουν να πιστεύω ότι μάλλον η ελιν θα αποσυρθεί από την ηλεκτρική ενέργεια.

Δεν νομίζω να παραμείνει έστω ένας πελάτης.

Οπότε πηγαίνουν για να μαζέψουν ότι μπορούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χειρότερο είναι ότι σου λέει πχ έχεις χρεωθεί ήδη το πάγιο και εγώ σε ενημερώνω  τώρα χωρίς να μπορείς να κάνεις κάτι

Συν τις προσαυξήσεις που ισχύουν και αυτές από 1/9

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geopro είπε

Είναι τόσο μεγάλες οι αυξήσεις που με κάνουν να πιστεύω ότι μάλλον η ελιν θα αποσυρθεί από την ηλεκτρική ενέργεια.

Δεν νομίζω να παραμείνει έστω ένας πελάτης.

Οπότε πηγαίνουν για να μαζέψουν ότι μπορούν.

νομίζεις οτι 1 στους 10 έχουν fixed ? Ούτε καν 😁

1 λεπτό πριν, scarface5323 είπε

Το χειρότερο είναι ότι σου λέει πχ έχεις χρεωθεί ήδη το πάγιο και εγώ σε ενημερώνω  τώρα χωρίς να μπορείς να κάνεις κάτι

Δε διαφωνώ εννοείται , αλλά

Κώδικας προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας

Άρθρο 30 παρ.2

2. Για την τροποποίηση όρων της Σύμβασης Προμήθειας, ο Προμηθευτής υποχρεούται σε ατομική ενημέρωση των Πελατών του. Η ενημέρωση λαμβάνει χώρα τουλάχιστον εξήντα (60) ημέρες πριν την έναρξη ισχύος των τροποποιήσεων και, εφόσον είναι δυνατό και επαρκές, σε ειδικό πεδίο του Λογαριασμού Κατανάλωσης ή σε χωριστό έντυπο που διαβιβάζεται με αυτόν. Κατ’ εξαίρεση, η ενημέρωση σχετικά με τροποποίηση των Χρεώσεων Προμήθειας δύναται να λαμβάνει χώρα με τον πρώτο Λογαριασμό Κατανάλωσης που ακολουθεί την τροποποίηση.

 

Μόνο με καταγγελία μέσω ΣτΚ . Ξεκινάτε με το έντυπο αμφισβήτησης αρχικά

https://energy.elin.gr/media/mhamv2x3/entypo-amfisvitisis-logariasmou-katanalosis.pdf

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

2 ώρες πριν, korakios είπε

είναι μαλακία του κώδικα προμήθειας και ελπίζω να αλλάξει κάποια στιγμή αυτό

οι γενικοί όροι για να αλλάξουν θέλει 60 μέρες πριν ειδοποίηση , ενώ για την αλλαγή χρέωσης μπορεί η εταιρία να την εφαρμόσει στον παρών λογαριασμό με την ειδοποίηση (και ξαναλέω όχι πριν απο 6μήνες αρχής του συμβολαίου)

Κρίμα πάντως γιατί η Ελιν πάντα ειδοποιούσε πριν την αλλαγή τιμών , τώρα όμως πέσανε ζόρια τρελά και μπαίνουν μέσα

Αυτό που ανέφερε ο korakios σχετικά με τον κώδικα προμήθειας, εννοεί την παράγραφο την εξής παράγραφο.

434343433434.jpg.5174a4028f3335b09fd6a5753dc7cdc9.jpg

Πατάνε στο γεγονός ότι το κόστος χονδρικής είναι πέραν του ελέγχου τους, και τροποποιούν τις τιμές προμήθειας χωρίς να απαιτούνται 60 μέρες για την ισχύ των νέων τιμών. Όσο για την αναδρομική χρέωση από 1/9 και πάλι έχουν το δικαίωμα και δεν είχαν καν την υποχρέωση να στείλουν επιστολή (?) διότι σύμφωνα με τον κώδικα προμήθειας θα μπορούσαν να ενημερώσουν στον επόμενο λογαριασμό (όπου σύμφωνα με τη σύμβαση μπορούν να εκδίσουν ανά μήνα ή ανά 2 μήνες)

Αυτό που λέει ο @korakios για την υποχρέωση διατήρησης τιμών για 6 μήνες αφορά μόνο την έναρξη νέων συμβάσεων; Διότι στις 1/7 μείωσαν τη συνέπεια, στις 1/8 άλλαξαν τιμές, στις 1/9 άλλαξαν πάλι τιμές. Εντάξει το ξεφτίλισαν...

edit: Όσον αφορά τη σύμβαση της Eλίν, η τροποποίηση των τιμών έγιναν βάσει του όρου 17.2 όπου αφορά μεταβολές πέραν του ελέγχου τους, και  δεν αναφέρει χρονικό πλαίσιο της έγγραφης γνωστοποίησης.

 

etr.jpg

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios

 

Είμαι από τους πρώτους πελάτες Ελίν με το προ 2ετίας περίπου με το 
electricon Οικιακό χωρίς ΟΤΣ χωρίς πάγιο και με ετήσια κατανάλωση κάτω ή που αγγίζει τις 3000KWh.

Στο email που μου στείλανε για τις πρώτες αλλαγές στη χρέωση κιλοβατώρας στις 20/7/2021 πήγε στα 0.099 είπα οκ θα παραμείνω.

τώρα όμως τι σκτα κάνουμε;

το παραπάνω email που βάζει ο @ekrepali

 δε το έχω λάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ούτε εγώ το έχω λάβει, σε αντίθεση με άλλους. Αλλά η ουσία είναι ίδια. Ακόμα κι αν δεν το λάβουμε, είναι κατοχυρωμένοι απ'τον κώδικα προμήθειας.

Eγώ ήμουνα έτοιμος να πάρω τηλέφωνο την EFA, αλλά μου ήρθε το μήνυμα της ΕΔΑ για το αέριο (αύριο έχω καταμέτρηση για να πάω ΔΕΗ) οπότε μάλλον είναι σημαδιακό να πάω και το ρεύμα στη ΔΕΗ. 😄

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω λάβει ακριβώς το ίδιο email. Και ξαναρωτάω: Με βάση τον κώδικα προμήθειας, αν αποφάσιζαν να βάλουν πάγιο 500€, θα τους τα χρωστούσα; Ποιος ορίζει τι ποσό είναι οκ να επιβαρυνθεί κάποιος εν αγνοία του και με τι κριτήρια;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Ούτε εγώ το έχω λάβει, σε αντίθεση με άλλους. Αλλά η ουσία είναι ίδια. Ακόμα κι αν δεν το λάβουμε, είναι κατοχυρωμένοι απ'τον κώδικα προμήθειας.

αυτό που ανέβασες είναι απο τη σύμβασή σου ? Αν ναι είναι ωραίο πάτημα για ΣτΚ μιας και αναφέρεται τίποτα σχετικό με αυτά που έγραψα, επομένως έπρεπε να ενημερωθείτε 60 μέρες πριν

"Αν το ξέρατε θα είχατε ήδη φύγει κτλ κτλ κτλ"

Μόλις τώρα, liopyr είπε

Εγώ έχω λάβει ακριβώς το ίδιο email. Και ξαναρωτάω: Με βάση τον κώδικα προμήθειας, αν αποφάσιζαν να βάλουν πάγιο 500€, θα τους τα χρωστούσα; Ποιος ορίζει τι ποσό είναι οκ να επιβαρυνθεί κάποιος εν αγνοία του και με τι κριτήρια;

500€ όχι , αλλά καταλαβαίνεις οτι είναι γκρίζα ζώνη και στηρίζεσαι στην εταιρία και αν όχι , μετά στο ΣτΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με ετήσια κατανάλωση περίπου 3000Kwh που το υπολόγισα χονδρικά, η Ζενίθ πχ σε πρόγραμμα χωρις ΟΤΣ είναι οριακά φθηνότερη από τις χρεώσεις για το fixed που επιβάλει τώρα η Ελίν. Δηλαδή βγήκε περίπου 14 ευρώ το χρόνο φθηνότερα. Δεν τους δικαιολογώ φυσικά αλλά από ότι κατάλαβα και ο ανταγωνισμός στα ίδα επίπεδα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτό που ανέβασες είναι απο τη σύμβασή σου ? Αν ναι είναι ωραίο πάτημα για ΣτΚ μιας και αναφέρεται τίποτα σχετικό με αυτά που έγραψα, επομένως έπρεπε να ενημερωθείτε 60 μέρες πριν

 

Το κατέβασα γιατί ήταν ανεπίσημο (από διαβούλευση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, kax54638 said:

Πάντως με ετήσια κατανάλωση περίπου 3000Kwh που το υπολόγισα χονδρικά, η Ζενίθ πχ σε πρόγραμμα χωρις ΟΤΣ είναι οριακά φθηνότερη από τις χρεώσεις για το fixed που επιβάλει τώρα η Ελίν. Δηλαδή βγήκε περίπου 14 ευρώ το χρόνο φθηνότερα. Δεν τους δικαιολογώ φυσικά αλλά από ότι κατάλαβα και ο ανταγωνισμός στα ίδα επίπεδα είναι.

 

Μπορεί, αλλά μπορείς να εμπιστευτείς συμβόλαιο σε μία εταιρία που ξυπνάει ένα πρωί και σου βάζει ένα πάγιο που είδε στον ύπνο της;

Προσωπικά δεν με απασχολεί ιδιαίτερα η χρέωση της κιλοβατώρας, καίω πολύ λίγο ρεύμα για να δω σοβαρή διαφορά στο λογαριασμό. Το πάγιο όμως δεν κάνει διακρίσεις, το πληρώνεις σαν μαλάκας κι ας καις 1 κιλοβατώρα το μήνα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα ψιλα γραμματα λεει οτι συμφωνα με οτι λεει το κράτος στη ΔΕΘ επιδοτει τις πρωτες 300 KWh ανα μηνα με ενα χ ποσο.Η ΕΞΑΓΓΕΛΙΑ ΔΕΝ ΈΛΕΓΕ ΓΙΑ  600 ΑΝΑ ΜΗΝΑ Η ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ.

Επεξ/σία από Anna Manoliadou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Anna Manoliadou είπε

Στα ψιλα γραμματα λεει συμφωνα οτι λεει τ το κράτος επιδοτει τις πρωτες 300 KWh με ενα χ ποσο.Η ΕΞΑΓΓΕΛΙΑ ΔΕΝ ΈΛΕΓΕ ΓΙΑ  600 ΑΝΑ ΜΗΝΑ Η ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ.

είδα φως και μπήκα ....στα κυμαινόμενα μόνο και μόνο μέχρι 300kw και η ΔΕΗ που είναι large 600kw,

καλή συνέχεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, αν θέλουμε να φύγουμε απλά κάνουμε αίτηση σε άλλο πάροχο και προχωράει η διαδικασία ή πρέπει να ενημερώσουμε/στείλουμε κάτι και στην Ελιν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...