Προς το περιεχόμενο

Aύξηση τιμών Eλίν Electricon


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 27/9/2021 στις 7:06 ΜΜ, korakios είπε

Άρθρο 30 παρ.2

2. Για την τροποποίηση όρων της Σύμβασης Προμήθειας, ο Προμηθευτής υποχρεούται σε ατομική ενημέρωση των Πελατών του. Η ενημέρωση λαμβάνει χώρα τουλάχιστον εξήντα (60) ημέρες πριν την έναρξη ισχύος των τροποποιήσεων και, εφόσον είναι δυνατό και επαρκές, σε ειδικό πεδίο του Λογαριασμού Κατανάλωσης ή σε χωριστό έντυπο που διαβιβάζεται με αυτόν. Κατ’ εξαίρεση, η ενημέρωση σχετικά με τροποποίηση των Χρεώσεων Προμήθειας δύναται να λαμβάνει χώρα με τον πρώτο Λογαριασμό Κατανάλωσης που ακολουθεί την τροποποίηση.

 

 

Αλέξη,  ξαναδιάβασε το επίμαχο σημείο. Έχουν το δικαίωμα να αλλάζουν τις χρεώσεις προμήθειας χωρίς να σου δώσουν 60 μέρες περιθώριο.

Το πάγιο όμως το θεωρώ πουστιά. Ουσιαστικά εφάρμοσαν ρήτρα προσαρμογής 12υρώ το μήνα με έμμεσο τρόπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

35 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το πάγιο όμως το θεωρώ πουστιά. Ουσιαστικά εφάρμοσαν ρήτρα προσαρμογής 12υρώ το μήνα με έμμεσο τρόπο.

αυτό ακριβώς. δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι τελικά? γιατί από την στιγμή που έχουν δικαίωμα βάσει νόμου είναι πρόβλημα.. στο Συνήγορο Καταναλωτή μπορούμε να πάμε ομαδικά ή ο καθένας μόνος του?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, userAnon είπε

στο Συνήγορο Καταναλωτή μπορούμε να πάμε ομαδικά ή ο καθένας μόνος του?

επειδή το κοιτούσα για άλλη υπόθεση , δε βρήκα τρόπο

το μόνο που είδα είναι

https://www.ekpizo.gr/τι-κάνουμε/συλλογικές-ομαδικές-αγωγές

δεν έχω ιδέα αν ζητάνε λεφτά ή όχι και τι παίζει γενικότερα

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, DAIDALUS0084 είπε

προγραμμα θεωρουμε οτι συμφαιρει

Για μένα το ονλαιν. Βέβαια στη μία παροχη θα βάλω το enter plus που είναι 12μηνο.

Στην άλλη παροχή το ονλαιν.

Και τα δύο δεν έχουν ΟΤΣ και έχουν σταθερή τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, bill999r είπε

Για μένα το ονλαιν. Βέβαια στη μία παροχη θα βάλω το enter plus που είναι 12μηνο.

Στην άλλη παροχή το ονλαιν.

Και τα δύο δεν έχουν ΟΤΣ και έχουν σταθερή τιμή.

To online σου δινει 30€ δωρο και η ποινη αν φυγεις ειναι η εξης. συμφερει απο το enter.

ωαωα.PNG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Jason13 είπε

To online σου δινει 30€ δωρο και η ποινη αν φυγεις ειναι η εξης. συμφερει απο το enter.

ωαωα.PNG

Ναι πρίν λίγο το τσεκαρα κ συμφέρει παρά πολύ ακόμη κ αν διακόψεις πιο γρήγορα... οπότε κ στις 2 παροχές πάω για ονλαιν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή είναι η παγίδα με τα αορίστου χρόνου ενώ αν είχε καποιος 24μηνη δέσμευση δεν θα τον πείραζε κάποιον κανείς.Εγω έβαλα τον Ιούλιο στο Ελιν οικιακό fixed 3 παροχές καταλαβαίνοντας από το εξελ του Κορακιου τι παίζεται  οι 2 με μηδενικές καταναλώσεις που μου ήρθαν πριν μερικές μερες οι έναντι και δεν είδα τίποτα περίεργο και στην 3η παροχή που για 78 μερες με κατανάλωση 214 kwh ημέρας και 108 νύχτας (επίσης σπίτι ουσιαστικά ακατοίκητο) ήρθε εκκαθαριστικος και πάλι βλέπω 0.099 και 0.078 χωρίς καμια αύξηση στο πάγιο για τις μέρες του Σεπτεμβρη όπως λένε οι περισσοτεροι.Σημειωτεον ότι δεν έλαβα ούτε την ενημέρωση για το 0.099 η σύμβαση που μου στείλανε 0.099 έγραφε από τότε στο ημερήσιο.Θα σας ανεβάσω και τον εκκαθαριστικό σε άλλο ποστ για του λόγου το αληθές.Οποτε εγώ συνεχίζω Ελιν μέχρι να μου τη φορέσουν και μένα την αύξηση οπότε θα φύγω με ελαφρά γιατί δεν μπορεί να έχουν ξεχάσει να τη βάλουν σε μερικούς από εμάς και στους άλλους να την έχουν βάλει.Απο ότι βλέπω δεν ισχύει οτι τους βάζουν μόνο στους εκκαθαριστικος ούτε ότι ισχύει μόνο για το ένα πρόγραμμα και όχι για το άλλο διότι αναφέρθηκαν από διάφορα παιδιά όλα τα είδη λογαριασμών και προγραμμάτων.Εγω προς το παρόν πρέπει να έπεσα από την Ακρόπολη και να βρήκα και πορτοφόλι δεν εξηγείται αλλιώς εκτός αν είναι επειδή έχω 3 παροχές πλέον στην Ελιν.Δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο.Ευτυχως που στο κανονικό μου σπίτι με 3800 κιλοβατώρες μέρας και 1300 νύχτας πάλι με τη βοήθεια του φόρουμ και ειδικά του Κορακιου που με έχει πάρει στο ψιλό αλλά τον συγχωρώ δε βαριεσαι και μερικων άλλων παιδιών άλλαξα το κυμαινόμενο της βατ και βολτ και πήγα στο fixed της ίδιας εταιρείας με 0.07897 μέρα νύχτα και πάγιο 5-5.5 ευρώ (δεν υπάρχει αυτό το πρόγραμμα πια και αναγκαστικά έμεινα στη βατ γιατί θα πλήρωνα μεγάλο πεναλτι).

Υ.γ.Ξερει κάνεις γιατί η ΔΕΗ δεν σε αφήνει να πας από το enter στο onlain?πήγα στο έντερ τον πατέρα μου τότε που δίνανε το κατοσταρικο δώρο γιατί μετά το καταργησανε.δηλαδή πρέπει να λήξει το συμβόλαιο για να αλλάξω το πρόγραμμα στην παροχή αυτη όταν θα με παρακαλάνε να μη φύγω να πάω σε άλλο πάροχο;τι χαζομάρα είναι αυτή;

Επεξ/σία από vassilis211973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Αυτή είναι η παγίδα με τα αορίστου χρόνου ενώ αν είχε καποιος 24μηνη δέσμευση δεν θα τον πείραζε κάποιον κανείς.

 

Δεν ισχύει αυτό. Πολλοί πάροχοι έκαναν αναπροσαρμογή τιμών σε συμβάσεις με δέσμευση, με 60 μέρες περιθώριο για καταγγελία αζημίως. Την Ελίν δεν την συνέφερε να αναπροσαρμόσει τα προγράμματα 365, γιατί τα περισσότερα λήγουν το προσεχές διάστημα. Αν έστελνε ενημέρωση τον περασμένο μήνα θα έφευγαν όλοι γιατί υπήρχαν φτηνά προγράμματα σε άλλους παρόχους. Οπότε το πήγαν λάου λάου, μήπως και καταφέρουν να πείσουν τους πελάτες μετά τη λήξη της σύμβασης να υπογράψουν στο On! που έχει ρήτρα αναπροσαρμογής.

Για ΔΕΗ ρώτα στο αντίστοιχο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δεν ισχύει αυτό. Πολλοί πάροχοι έκαναν αναπροσαρμογή τιμών σε συμβάσεις με δέσμευση, με 60 μέρες περιθώριο για καταγγελία αζημίως. Την Ελίν δεν την συνέφερε να αναπροσαρμόσει τα προγράμματα 365, γιατί τα περισσότερα λήγουν το προσεχές διάστημα. Αν έστελνε ενημέρωση τον περασμένο μήνα θα έφευγαν όλοι γιατί υπήρχαν φτηνά προγράμματα σε άλλους παρόχους. Οπότε το πήγαν λάου λάου, μήπως και καταφέρουν να πείσουν τους πελάτες μετά τη λήξη της σύμβασης να υπογράψουν στο On! που έχει ρήτρα αναπροσαρμογής.

Για ΔΕΗ ρώτα στο αντίστοιχο θέμα.

Αν είναι έτσι έχεις δίκιο δεν το ηξερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δεν ισχύει αυτό. Πολλοί πάροχοι έκαναν αναπροσαρμογή τιμών σε συμβάσεις με δέσμευση, με 60 μέρες περιθώριο για καταγγελία αζημίως. Την Ελίν δεν την συνέφερε να αναπροσαρμόσει τα προγράμματα 365, γιατί τα περισσότερα λήγουν το προσεχές διάστημα. Αν έστελνε ενημέρωση τον περασμένο μήνα θα έφευγαν όλοι γιατί υπήρχαν φτηνά προγράμματα σε άλλους παρόχους. Οπότε το πήγαν λάου λάου, μήπως και καταφέρουν να πείσουν τους πελάτες μετά τη λήξη της σύμβασης να υπογράψουν στο On! που έχει ρήτρα αναπροσαρμογής.

Για ΔΕΗ ρώτα στο αντίστοιχο θέμα.

Σε περίπου 10 μέρες λήγει το δικό μου 365 νυχτερινό, ακόμα ούτε φωνή ούτε ακρόαση από Elin...Δλδ τί περιμένουν να φτάσει τελευταία μέρα για να δούμε τι θα γίνει;;; Πάντως προς το παρόν όσον αφορά το οικιακό 365 νυχτερινό δεν έχει υπάρξει ούτε ένα σχόλιο από άλλους που λήγει το συμβόλαιο τους η έχει ήδη λήξει είτε εδώ είτε σε άλλο φόρουμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, bill27 είπε

Σε περίπου 10 μέρες λήγει το δικό μου 365 νυχτερινό, ακόμα ούτε φωνή ούτε ακρόαση από Elin...Δλδ τί περιμένουν να φτάσει τελευταία μέρα για να δούμε τι θα γίνει;;; Πάντως προς το παρόν όσον αφορά το οικιακό 365 νυχτερινό δεν έχει υπάρξει ούτε ένα σχόλιο από άλλους που λήγει το συμβόλαιο τους η έχει ήδη λήξει είτε εδώ είτε σε άλλο φόρουμ.

Δε σου κινεί τη περιέργια το 0.12e/kwh +12 πάγιο στο electricon; Δεν υπάρχει καν νυχτερινή χρέωση για όσους είχαν νυχτερινό. Για μένα είναι φανερό ότι σ'αυτή τη τιμή θα πάνε όλα τα σταθερά προγράμματα. Κι εσύ με το 365 και εμείς που τη γλυτώσαμε μέχρι στιγμής και είμαστε ακόμα 0.095. Θα μείνει μόνο 1 σταθερό πρόγραμμα για όλους τους παλιούς.

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κινεί την περιέργεια τό γεγονός ότι δεν έχουν λάβει όλοι την συγκεκριμένη αύξηση, ακόμα δεν γνωρίζουμε με ποια κριτήρια στείλανε το συγκεκριμένο μέιλ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όποτε βγαίνει φήμη για κάποιον πάροχο και πάνε σουμπιτοι όλοι κάτι γίνεται σε λίγους μήνες και είναι σα να σου λένε φύγε από μας δεν σε θέλουμε.Το μόνο που απομένει είναι και η ΔΕΗ αφού ξαναγυρίσουν οι περισσότεροι στο home online να τους πει α όχι σας το αλλάζω γιατί γουστάρω να σας διώξω.Ειχε φήμη η εφα η Ελιν και ο Σουμπασης τώρα σου λένε αργά η γρήγορα άντε γεια.Μολις πας ΔΕΗ σε λίγο καιρό θα μας ορθώσει και η ΔΕΗ το μεσαίο δάχτυλο με ένα απλό Μ έιλ "είμαστε στη δυσάρεστη θέση....."

Επεξ/σία από vassilis211973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vassilis211973 είπε

Οπότε βγαίνει φήμη για κάποιον πάροχο και πάνε σουμπιτοι όλοι κάτι γίνεται σε λίγους μήνες και είναι σα να σου λένε φύγε από μας δεν σε θέλουμε.Το μόνο που απομένει είναι και η ΔΕΗ αφού ξαναγυρίσουν οι περισσότεροι στο home online να τους πει α όχι σας το αλλάζω γιατί γουστάρω να σας διώξω.

Nomadland😂😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, bill27 είπε

Μου κινεί την περιέργεια τό γεγονός ότι δεν έχουν λάβει όλοι την συγκεκριμένη αύξηση, ακόμα δεν γνωρίζουμε με ποια κριτήρια στείλανε το συγκεκριμένο μέιλ . 

Με τα κριτήρια του όπου σας πιάσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...