Προς το περιεχόμενο

Aύξηση τιμών Eλίν Electricon


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω κάνει αμφισβήτηση λογαριασμού στην Ελίν, μετά από συνεχείς επικοινωνίες απάντησαν ότι δεν το δέχονται. Έχω κάνει παράλληλα αίτηση στη ΔΕΗ, έγινε δεκτή η αίτηση και προωθησαν το αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ. Θα κάνω και καταγγελία στον ΣτΚ. Σκέφτομαι να μην πληρώσω τον λογαριασμό της Ελίν. Υπάρχει περίπτωση να δώσουν εντολή στον ΔΕΔΔΗΕ να κόψουν το ρεύμα; Υπάρχουν άλλες επιπτώσεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, alexis81 είπε

Σκέφτομαι να μην πληρώσω τον λογαριασμό της Ελίν.

αν είναι πάνω απο 150€ το χρέος δε θα μπορείς να αλλάξεις πάροχο

17 λεπτά πριν, alexis81 είπε

Υπάρχει περίπτωση να δώσουν εντολή στον ΔΕΔΔΗΕ να κόψουν το ρεύμα;

θεωρητικά όσο τρέχει σε αμφισβήτηση απο ΣτΚ ή ΡΑΕ δε γίνεται αλλά

18 λεπτά πριν, alexis81 είπε

Υπάρχουν άλλες επιπτώσεις; 

μπορεί και να δώσουν εντολή μετά απο καιρό και να τρέχεις μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Μπορεί να μου πει κάποιος που έφυγε απο την Electricon και πήγε στην ΔΕΗ εντός του Οκτωβρίου, εάν του εκδόθηκε τελικός λογαριασμός;; Εμένα η αλλαγή έγινε στις 21 Οκτ. 21 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, stelios120 είπε

Καλημέρα. Μπορεί να μου πει κάποιος που έφυγε απο την Electricon και πήγε στην ΔΕΗ εντός του Οκτωβρίου, εάν του εκδόθηκε τελικός λογαριασμός;; Εμένα η αλλαγή έγινε στις 21 Οκτ. 21 

Eγώ ακόμα δεν πήρα τελικό.

------------------

Ξανακάνω μια ερώτηση σε όσους είχαν ΚΟΤ & Εlectricon, παρακαλώ κάποιος ας απαντήσει:

Τα electricon χωρίς ΚΟΤ είχαμε λάβει αυτή την ειδοποίηση στους λογαριασμούς του Απριλίου (στη 2η σελίδα) όπου ενημέρωνε για μείωση της συνέπειας από 10% σε 5% από τις 1/7.

3.jpg.72614dcd1c3c5e6c0ad0faa8d0492060.jpg

Εσείς που είχατε ΚΟΤ και δεν εκδώθηκε λογαριασμός τον Απρίλιο, πήρατε τη συγκεκριμένη ειδοποίηση με προσωποποιημένο mail ναι ή όχι; Θέλω να ξέρω τι ποσοστό συνέπειας (5% ή 10%) να ζητήσω για ένα γνωστό μου για τη περίοδο 1/7 ως 31/7.

Από 1/8 και μετά πήγε 5% ούτως ή άλλως μαζί με τη νέα τιμή 0.099

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν την γλυτωνω την λυπητερη τελικα.. Παγια για 3 μηνες θα πληρωσω και μπαινει και Νοεμβριος παμε για 4ο μηνα.. Αντε ρε ΔΕΗ!! 

Ευτυχως ειναι και η εγγυηση των 100 ευρω και θα με ξεγελασει καπως..

Επεξ/σία από Lazostat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ περιμένω τελικό για 2 παροχές που είχα στο fixed οικιακό νυχτερινό. Η αλλαγή παρόχου σε ΔΕΗ ολοκληρώθηκε και είναι σε ισχύ από 25/10. Είμαι υπ' ατμόν και έχω το χέρι στο "πιστόλι" αν κάνουν το λάθος να με χρεώσουν το νέο πάγιο. Για την αλλαγή τιμής της κιλοβατώρας εγώ προσωπικά δε θα το κυνηγήσω (κατόπιν της αρχικής αμφισβήτησης που θα κάνω στα πάντα) γιατί πατάνε στο παραθυράκι του νόμου και έχω χάσει το κουράγιο μου με τόσες αλλαγές που έχει χρειαστεί να κάνω σε παροχές από την αρχή του έτους.

Επεξ/σία από Mikalaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , ούτε σε μένα έχει έρθει , κρατάνε βέβαια 60 ευρώ εγγύηση και από 21-10 εχω αλλάξει σε ΔΕΗ , να δω πως θα βγάλουν άκρη με τις αυξησεις και πως θα χρεώσουν τις kw/h με δυο διαφορετικές τιμές στον εκκαθαριστικό που θα πρέπει να βγάλουν αναλογίες η μηχανογράφηση τους θα τα έχει φτύσει γιατί θα πρέπει να τρέχουν δεν θυμάμαι και εγώ πόσα προγράμματα και αλλαγές σε πάγια και χρεώσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Mikalaras είπε

Κι εγώ περιμένω τελικό για 2 παροχές που είχα στο fixed οικιακό νυχτερινό. Η αλλαγή παρόχου σε ΔΕΗ ολοκληρώθηκε και είναι σε ισχύ από 25/10. Είμαι υπ' ατμόν και έχω το χέρι στο "πιστόλι" αν κάνουν το λάθος να με χρεώσουν το νέο πάγιο. Για την αλλαγή τιμής της κιλοβατώρας εγώ προσωπικά δε θα το κυνηγήσω (κατόπιν της αρχικής αμφισβήτησης που θα κάνω στα πάντα) γιατί πατάνε στο παραθυράκι του νόμου και έχω χάσει το κουράγιο μου με τόσες αλλαγές που έχει χρειαστεί να κάνω σε παροχές από την αρχή του έτους.

Τι εννοεις αν κανουν το λαθος να σε χρεωσουν το καινουριο παγιο; Δεδομενο δεν το εχουμε; Ετσι γραφει και το e-mail που λαβαμε, για αυτο αλλαξαμε και παροχο. 3 μηνες παγιο θα πληρωσουμε, +36 ευρω δλδ, μαζι με την αυξηση στην κιλοβατωρα.

Ποτε κανατε αιτηση στην ΔΕΗ και σας μπηκε; Εγω περιμενω πανω απο 15 ημερες απο τοτε που εστειλα τα χαρτια, ισως και περισσοτερο.

Επεξ/σία από Lazostat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Τι εννοεις αν κανουν το λαθος να σε χρεωσουν το καινουριο παγιο; Δεδομενο δεν το εχουμε; Ετσι γραφει και το e-mail που λαβαμε, για αυτο αλλαξαμε και παροχο. 3 μηνες παγιο θα πληρωσουμε, +36 ευρω δλδ, μαζι με την αυξηση στην κιλοβατωρα.

Ποτε κανατε αιτηση στην ΔΕΗ και σας μπηκε; Εγω περιμενω πανω απο 15 ημερες απο τοτε που εστειλα τα χαρτια, ισως και περισσοτερο.

Ελαβα εκκαθαριστικο 24 Σεπτ, στην ΔΕΗ φαινεται να μπηκα 18 Οκτ(αιτηση 6 Οκτ). Αρα αν μας τα παρουν μεχρι τελευταιο σεντ ειναι το 12αρι παγιο μηνα Οκτ, και την καταναλωση. Θα δουμε συντομα...

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lazostat είπε

Τι εννοεις αν κανουν το λαθος να σε χρεωσουν το καινουριο παγιο; Δεδομενο δεν το εχουμε; Ετσι γραφει και το e-mail που λαβαμε, για αυτο αλλαξαμε και παροχο. 3 μηνες παγιο θα πληρωσουμε, +36 ευρω δλδ, μαζι με την αυξηση στην κιλοβατωρα.

Ποτε κανατε αιτηση στην ΔΕΗ και σας μπηκε; Εγω περιμενω πανω απο 15 ημερες απο τοτε που εστειλα τα χαρτια, ισως και περισσοτερο.

Δε νομίζω ότι δικαιούνται να χρεώσουν πάγιο 3 μηνών αφού οι αλλαγές μπήκαν σε ισχύ από 10/10, τουλάχιστον για το πρόγραμμα που ήμουν εγώ. Οπότε περιμένω να δω μέρος του παγίου για τις 15 μέρες που πέρασαν μέχρι να γίνει η αλλαγή όπου και θα αμφισβητήσω μόνο τη χρέωση του παγίου ως καταχρηστική (καμουφλαρισμένη ρήτρα). Αν καταφέρω κάτι, καλώς. Αλλιώς πάω παρακάτω.

Εγώ ξεκίνησα τις 2 αιτήσεις 14/10, είχα διάφορα σκαμπανεβάσματα επειδή μου ξαναζήτησαν έγγραφα στις 19/10, επικοινώνησα μαζί τους γιατί είχε γίνει μπέρδεμα (λόγω της κακής περιγραφής που έχουν στις οδηγίες τους) και μου απάντησαν 21/10 οπότε και έστειλα τα τελευταία. Δεν είχα καμία άλλη ενημέρωση ούτε από Ελίν ούτε από ΔΕΗ μέχρι και χτες (01/11) που πήρα τηλέφωνο ΔΕΗ και έμαθα ότι έχει ολοκληρωθεί η μετάβαση στις 25/10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/10/2021 στις 11:07 ΜΜ, ekrepali είπε

Eγώ ακόμα δεν πήρα τελικό.

------------------

Ξανακάνω μια ερώτηση σε όσους είχαν ΚΟΤ & Εlectricon, παρακαλώ κάποιος ας απαντήσει:

Τα electricon χωρίς ΚΟΤ είχαμε λάβει αυτή την ειδοποίηση στους λογαριασμούς του Απριλίου (στη 2η σελίδα) όπου ενημέρωνε για μείωση της συνέπειας από 10% σε 5% από τις 1/7.

3.jpg.72614dcd1c3c5e6c0ad0faa8d0492060.jpg

Εσείς που είχατε ΚΟΤ και δεν εκδώθηκε λογαριασμός τον Απρίλιο, πήρατε τη συγκεκριμένη ειδοποίηση με προσωποποιημένο mail ναι ή όχι; Θέλω να ξέρω τι ποσοστό συνέπειας (5% ή 10%) να ζητήσω για ένα γνωστό μου για τη περίοδο 1/7 ως 31/7.

Από 1/8 και μετά πήγε 5% ούτως ή άλλως μαζί με τη νέα τιμή 0.099

@Jason13 Aπάντησε λίγο αν μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Mikalaras είπε

Δε νομίζω ότι δικαιούνται να χρεώσουν πάγιο 3 μηνών αφού οι αλλαγές μπήκαν σε ισχύ από 10/10, τουλάχιστον για το πρόγραμμα που ήμουν εγώ. Οπότε περιμένω να δω μέρος του παγίου για τις 15 μέρες που πέρασαν μέχρι να γίνει η αλλαγή όπου και θα αμφισβητήσω μόνο τη χρέωση του παγίου ως καταχρηστική (καμουφλαρισμένη ρήτρα). Αν καταφέρω κάτι, καλώς. Αλλιώς πάω παρακάτω.

Εγώ ξεκίνησα τις 2 αιτήσεις 14/10, είχα διάφορα σκαμπανεβάσματα επειδή μου ξαναζήτησαν έγγραφα στις 19/10, επικοινώνησα μαζί τους γιατί είχε γίνει μπέρδεμα (λόγω της κακής περιγραφής που έχουν στις οδηγίες τους) και μου απάντησαν 21/10 οπότε και έστειλα τα τελευταία. Δεν είχα καμία άλλη ενημέρωση ούτε από Ελίν ούτε από ΔΕΗ μέχρι και χτες (01/11) που πήρα τηλέφωνο ΔΕΗ και έμαθα ότι έχει ολοκληρωθεί η μετάβαση στις 25/10.

Οταν λες εχει ολοκληρωθει η μεταβαση; Εισαι κανονικα στη ΔΕΗ πλεον, χωρις να σου εχει ερθει καποιο e-mail; Ebill λογαριασμο εχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...