Προς το περιεχόμενο

Aύξηση τιμών Eλίν Electricon


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα , σήμερα τελικά μπήκε η επιστροφή από την Ελιν , μαύρη πέτρα πίσω μου  αφού τους πλήρωσα σχεδόν  25 σεντ  την kw/h για τους Σεπτέμβριο Οκτώβριο Νοέμβριο , απλά απαράδεκτοι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ήρθε και ο εκκαθαριστικος Elin Fixed, δεν υπάρχει αλλαγή, ίδιες τιμές κιλοβατώρας, ίδιο πάγιο, τίποτα στις ειδοποιήσεις. 

Για να δούμε πόσο θα κρατήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
31 λεπτά πριν, fotisdra είπε

Παιδιά ενώ παρέμεινα στο fixed τις elin μου έβαλαν ρήτρα αναπροσαρμογής 50€ είναι νόμιμο αυτό ;

όχι , εκτός αν είχες ειδοποιήσεις ,όπως οι υπόλοιποι ,τις οποίες όμως αγνόησες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, fotisdra είπε

Παιδιά ενώ παρέμεινα στο fixed τις elin μου έβαλαν ρήτρα αναπροσαρμογής 50€ είναι νόμιμο αυτό ;

Καλησπέρα... Έχεις διαβάσει όλο το συμβόλαιο σου... Για κοίταξε το... Μήπως το αναφέρει... Αυτό θα γίνεται από εδώ και περα.. Με τις ρήτρες.. Όσο οι τιμές είναι στα υψη.. Πολυ κόσμος δεν ήξεραν τι είναι η ΟΤΣ, οι ρήτρες και το κατάλαβαν όταν ήρθαν αυξημένοι λογαριασμοί.. 

Και ακόμα τώρα μερικοί δεν ξέρουν από αυτά και διαμαρτυρονται... 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

όχι , εκτός αν είχες ειδοποιήσεις ,όπως οι υπόλοιποι ,τις οποίες όμως αγνόησες

Είχαν στείλει δύο μέιλ το ένα το είχα δεί το δεύτερο τώρα το διάβασα που λέει στην ουσία ότι μπορούν να βάλουν ρήτρα αναπροσαρμογής και να κάνουν ότι θέλουν με τις τιμές . Εγώ γιατί θεωρείται ότι τα αποδέχτηκα όλα αυτά επειδή αυτοί έστειλαν ένα eMail ? Σκέτη αλητεία . Τες πα ισχύει άραγε αυτό που είχα υπογράψει στην αρχή ότι δεν είχα ρήτρα αποχωρήσης ή θα βγω και κερατάς και δαρμενος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, fotisdra είπε

Είχαν στείλει δύο μέιλ το ένα το είχα δεί το δεύτερο τώρα το διάβασα που λέει στην ουσία ότι μπορούν να βάλουν ρήτρα αναπροσαρμογής και να κάνουν ότι θέλουν με τις τιμές . Εγώ γιατί θεωρείται ότι τα αποδέχτηκα όλα αυτά επειδή αυτοί έστειλαν ένα eMail ? Σκέτη αλητεία . Τες πα ισχύει άραγε αυτό που είχα υπογράψει στην αρχή ότι δεν είχα ρήτρα αποχωρήσης ή θα βγω και κερατάς και δαρμενος ?

  Μάλλον... Γιατί σε ενημέρωσαν και εσύ δεν αρνηθηκες στο email τους... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, fotisdra είπε

Σκέτη αλητεία

το οτι η εταιρία ειδοποίησε την πρώτη φορά για αλλαγή τιμών ενώ δεν ήταν υποχρεωμένη ήταν το ακριβώς αντίθετο αλλά λίγοι το κατάλαβαν

54 λεπτά πριν, fotisdra είπε

που λέει στην ουσία ότι μπορούν να βάλουν ρήτρα αναπροσαρμογής και να κάνουν ότι θέλουν με τις τιμές

εννοείται , δικαίωμά τους και δικαίωμά σου να μην αποδεχτείς

Πάμε στην ουσία

τι ημερομηνία είχε το email και πότε εφαρμόστηκε ρήτρα , ήταν δίμηνο πριν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Μάλιστα, τι άλλο θα ακούσουμε

Τι πρόβλημα έχεις; Σκέτη αλητεία δεν είναι 400 ευρώ κοινόχρηστα και 250€ ρεύμα για ένα μήνα στην Αθήνα με τον θερμοστάτη στους 20; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, fotisdra είπε

Τι πρόβλημα έχεις; Σκέτη αλητεία δεν είναι 400 ευρώ κοινόχρηστα και 250€ ρεύμα για ένα μήνα στην Αθήνα με τον θερμοστάτη στους 20; 

Καλησπέρα... Απλά έχει ξεκινήσει αυτό το φαινόμενο με τις αυξήσεις εδώ και ένα τετράμηνο... Δεν είναι τωρινό... Απλά ο κόσμος δεν περιμεναν να ανέβουν οι τιμές του ρεύματος... Και οι πιο πολλοί δεν γνωρίζουν ότι το φυσικό αέριο έχει ανέβει τουλάχιστον δυο φορές επάνω.. Η ότι το πετρελαιο έχει ανέβει στα 91 δολλάρια... Και ο λιγνίτης που έχουμε εμείς στο χρηματιστήριο ρύπων είναι πανω απο 90-95!!! Όλα αυτά  που γίνονται με την Ουκρανία ανεβαίνουν οι τιμές.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπέρα... Απλά έχει ξεκινήσει αυτό το φαινόμενο με τις αυξήσεις εδώ και ένα τετράμηνο... Δεν είναι τωρινό... Απλά ο κόσμος δεν περιμεναν να ανέβουν οι τιμές του ρεύματος... Και οι πιο πολλοί δεν γνωρίζουν ότι το φυσικό αέριο έχει ανέβει τουλάχιστον δυο φορές επάνω.. Η ότι το πετρελαιο έχει ανέβει στα 91 δολλάρια... Και ο λιγνίτης που έχουμε εμείς στο χρηματιστήριο ρύπων είναι πανω απο 90-95!!! Όλα αυτά  που γίνονται με την Ουκρανία ανεβαίνουν οι τιμές.. 

Ξέρω φίλε μου και γι'αυτό ήμουν πολύ προσεκτικός στην κατανάλωση μου αλλά δεν υπάρχει σωτηρία . Τα πάντα έχουν ανέβει εκτός από τους μισθούς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, fotisdra είπε

Τι πρόβλημα έχεις; Σκέτη αλητεία δεν είναι 400 ευρώ κοινόχρηστα και 250€ ρεύμα για ένα μήνα στην Αθήνα με τον θερμοστάτη στους 20; 

Αυτά δηλαδή = αλητεία της Ελίν

13 ώρες πριν, fotisdra είπε

Τα πάντα έχουν ανέβει εκτός από τους μισθούς

Δεν ισχύει για όλους αυτό

Της γενικολογίας το πανηγύρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ήρθε και η σειρά μου να φεύγω σιγά σιγά. πέρυσι τον Οκτώβριο είχα μερικές ελπίδες ότι θα έπεφταν οι τιμές μέχρι τον Απρίλιο αλλά με τα τελευταία γεγονότα είναι πολύ δύσκολο. Από το παρακάτω καταλαβαίνω καλά ότι θα πρέπει να κάνω αίτηση σε άλλο πάροχο (ΔΕΗ κατά πάσα πιθανότητα - η ελπίδα πεθαίνει τελευταία) μέχρι τις 10-15 Απριλίου?

 

Spoiler

Αγαπητέ  πελάτη,

 

Με αυτό το e-mail σας ενημερώνουμε ότι από 29/04/2022 τίθενται σε ισχύ τροποποιημένοι Γενικοί Όροι προμήθειας για τους πελάτες μας που είναι ενταγμένοι στα παρακάτω μη διαθέσιμα πλέον τιμολόγια:

 

  1. Electricon Νυχτερινό 365
  2. Electricon Νυχτερινό 365 Εξοχικό

 

Οι Νέοι Γενικοί Όροι επισυνάπτονται στο παρόν e-mail.

 

Προς διευκόλυνσή σας, σας ενημερώνουμε πως έχουν τροποποιηθεί τα άρθρα α) Άρθρο Γ7: Χρεώσεις - Συμφωνηθείσες Τιμές και β) Άρθρο Γ17: Τροποποιήσεις.

Ειδικότερα, στο άρθρο Γ7 έχει προστεθεί η παράγραφος Γ7.5, όπου περιγράφονται αναλυτικά οι χρεώσεις προμήθειας καθώς και η δυνατότητα αναπροσαρμογής αυτών.

Το άρθρο Γ17 έχει τροποποιηθεί στο σύνολο του και περιγράφει αναλυτικά την διαδικασία και τις προθεσμίες Τροποποίησης της Σύμβασης και των χρεώσεων προμήθειας καθώς και την ένταξη των πελατών ΚΟΤ στα εκάστοτε διαθέσιμα προς την συγκεκριμένη κατηγορία πελατών τιμολόγια.  

 

Σας υπενθυμίζουμε ότι σε περίπτωση που δεν αποδέχεστε την παρούσα τροποποίηση δύναστε να καταγγείλετε εγγράφως τη μεταξύ μας Σύμβαση Προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας, αζημίως εντός τριάντα (30) ημερών από τη λήψη της παρούσας, καθώς και ότι τα αποτελέσματα της καταγγελίας σας θα επέλθουν εντός τριάντα (30) ημερών από την ημερομηνία αποστολής της.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...