Προς το περιεχόμενο

Aύξηση τιμών Eλίν Electricon


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιος εμπιστεύεται εταιρία με όνομα ελιν? Σε λίγο θα την πουν και  ελλαιανιος, ότι να ναι 

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Και το άλλο θα πρέπει σύντομα να μετονομαστεί σε 'επιστροφή στη ΔΕΗ' γιατί όλοι οι εναλλακτικοί θα έχουν υψηλότερα σταθερά. 😄

Μετά από καφέ και πιο ώριμη σκέψη δε θα πάω EFA. Τον συγκεκριμένο όρο περί αλλαγής τιμών για λόγους που δεν ευθύνονται (χωρίς ειδοποίηση) τον έχουν στη σύμβαση και με ανυσηχεί. Και το γεγονός ότι είναι κι η Volton από πίσω. Ούτε καν καθυστερημένη ειδοποίηση δε πρόκειται να στείλουν σε ανάλογη περίπτωση.

Η ΔΕΗ έχει το online για αιτήσεις μέχρι 31/12. Συν το 6 μηνο της διατήρησης τιμών απ'το νόμο (αν ισχύει), υπάρχει ας πούμε μια ασφάλεια. Και στο αέριο παρόλο που οι τιμές εκτοξεύτηκαν αυτοί ακόμα συνεχίζουν και δίνουν τζάμπα το gas control ως 30/9. Ένα άλλο θετικό στη ΔΕΗ είναι ότι μπαίνουμε σε περίοδο εκλογών. Δε συμφέρει τη κυβέρνηση να αυξήσει τα τιμολόγια, θα χάσει ψήφους. 😋 Τέλος το πέναλτυ είναι πολύ μικρό σε περίπτωση που βγει κάτι καλύτερο μελλοντικά.

Περισσότερα για ΔΕΗ

Ή για όσους έχουν ΚΟΤ

 

Η ΔΕΗ πλέον δεν είναι κρατική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, userAnon είπε

σε καμία περίπτωση δεν προκειται να το ανανεώσουν πιστεύω. Θα προτείνουν να πας σε προγραμμα με ΟΤΣ και μεγάλο πάγιο. Νομίζω ότι πρέπει να κάνεις άμεσα αίτηση σε άλλο πάροχο.

Θεωρώ καλό να τους καλέσεις γιατί και σύμφωνα με το συμβόλαιο λένε ότι πρέπει να γίνει συζήτηση ένα μηνα πριν αλλιώς μπορεί να το μετατρέψουν από μόνοι τους σε ότι θέλουν. (κάτι τέτοιο θυμάμαι)

Παντως όταν σου στείλουν την πρόταση τους πες μας τι πρότειναν.

Τούς πήρα τηλέφωνο αλλά μου λένε πως,  δεν έχουν ακόμη ενημέρωση ποια τιμή θά προτείνουν.Επισης μου είπαν πώς θά μπορώ να διαλέξω να πάω σέ οποίο από τά διαθέσιμα προγράμματα που έχουν θέλω αλλά με οτσ δλδ αυτά που έχουν στο σάιτ.Σκεφτομαι να πάω Εφα αλλά είναι σίγουρο πώς δεν θά αλλάξουν την τιμή καί αυτοί;;; Καί πες ότι πάω στο ον 24/7 με την οτσ θά βγαίνει στο Θεό....Δεν ξέρω ειλικρινά τί θά κάνω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

Παιδιά καλησπέρα,

Και εγώ θα πάω από ελιν σε ΔΕΗ online. Στη ΔΕΗ θέλει εγγύηση εφόσον είναι πάγια εντολή;

γραφει χωρις εγγυηση

Screenshot 2021-09-27 at 23-40-41 Αλλαγή Προμηθευτή Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες ΔΕΗ-eServices.png

Επεξ/σία από thyreates
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bill999r είπε

Πάντως εγώ που έχω 2 σπίτια σε Ελίν fixed δεν μου έχει έρθει κάποιο μέιλ.

Ουτε εμενα , περιμενω και λογαριασμο αυτες τις μερες, να δω αν αλλαξε κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Ουτε εμενα , περιμενω και λογαριασμο αυτες τις μερες, να δω αν αλλαξε κατι.

Απ'ότι κατάλαβα δεν πειράζουν τα fixed αλλά μόνο τα υπόλοιπα.

Όχι ότι δεν θα τα πειράξουν τον επόμενο μήνα, απλά προς το παρόν αυτό καταλάβαινω

Επεξ/σία από bill999r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, bill27 είπε

Τούς πήρα τηλέφωνο αλλά μου λένε πως,  δεν έχουν ακόμη ενημέρωση ποια τιμή θά προτείνουν.Επισης μου είπαν πώς θά μπορώ να διαλέξω να πάω σέ οποίο από τά διαθέσιμα προγράμματα που έχουν θέλω αλλά με οτσ δλδ αυτά που έχουν στο σάιτ.Σκεφτομαι να πάω Εφα αλλά είναι σίγουρο πώς δεν θά αλλάξουν την τιμή καί αυτοί;;; Καί πες ότι πάω στο ον 24/7 με την οτσ θά βγαίνει στο Θεό....Δεν ξέρω ειλικρινά τί θά κάνω..

απόλυτα κατανοητό. Αν θες την γνώμη μου θεωρώ οτι πρέπει να πας κάπου χωρίς δέσμευση. Το πιο πιθανό είναι ότι θα πέσουν οι τιμές μετά τον χειμώνα, βέβαια όχι εκεί που ήταν μέχρι τώρα.

Αν έχεις μεγάλες καταναλώσεις ίσως η εφα συμφέρει, με την έννοια αν μετά το εξάμηνο αλλάξουν τις χρεώσεις τους θα μπορείς να φύγεις χωρίς πέναλντι (@ekrepali θα μπορεί να φύγει χωρίς πέναλντι?) και θα έχεις βγάλει τον χειμώνα.

Νομίζω ότι πρέπει να συνηθίσουμε σε μη σταθερές χρεώσεις :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Θυμάσαι που σου είχα πει ότι θα σε χρεώσουν 0.099 στην καλύτερη των περιπτώσεων;

 

@stathisp

Και μάλιστα σου είπα μήπως κανείς λάθος καί εννοείς την χειρότερη😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bill999r είπε

Απ'ότι κατάλαβα δεν πειράζουν τα fixed αλλά μόνο τα υπόλοιπα.

Όχι ότι δεν θα τα πειράξουν τον επόμενο μήνα, απλά προς το παρόν αυτό καταλάβαινω

Δεν ξερω αν ισχυει κατι τετοιο δεν νομιζω να ειμαστε τοσο τυχεροι, μακαρι δηλαδη.

4 ώρες πριν, korakios είπε

νομίζεις οτι 1 στους 10 έχουν fixed ? Ούτε καν 😁

Δε διαφωνώ εννοείται , αλλά

Κώδικας προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας

Άρθρο 30 παρ.2

2. Για την τροποποίηση όρων της Σύμβασης Προμήθειας, ο Προμηθευτής υποχρεούται σε ατομική ενημέρωση των Πελατών του. Η ενημέρωση λαμβάνει χώρα τουλάχιστον εξήντα (60) ημέρες πριν την έναρξη ισχύος των τροποποιήσεων και, εφόσον είναι δυνατό και επαρκές, σε ειδικό πεδίο του Λογαριασμού Κατανάλωσης ή σε χωριστό έντυπο που διαβιβάζεται με αυτόν. Κατ’ εξαίρεση, η ενημέρωση σχετικά με τροποποίηση των Χρεώσεων Προμήθειας δύναται να λαμβάνει χώρα με τον πρώτο Λογαριασμό Κατανάλωσης που ακολουθεί την τροποποίηση.

 

Μόνο με καταγγελία μέσω ΣτΚ . Ξεκινάτε με το έντυπο αμφισβήτησης αρχικά

https://energy.elin.gr/media/mhamv2x3/entypo-amfisvitisis-logariasmou-katanalosis.pdf

τι εννοεις με 1 στους 10 οσον αφορα fixed?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, insomniagfg είπε

Δεν ξερω αν ισχυει κατι τετοιο δεν νομιζω να ειμαστε τοσο τυχεροι, μακαρι δηλαδη.

Ναι δυστυχώς μάλλον θα το δούμε στον λογαριασμό.

Πάντως ήδη το έχω μετανιώσει από τους που έφυγα από ΔΕΗ, εδώ κ περίπου ένα χρόνο δηλαδή. Έκτοτε συνεχώς πρέπει να παρακολουθώ αν αυξήσουν την κιλοβατώρα, πόσο θα την αυξήσουν κ που να πάω αν η Ελίν δεν είναι συμφέρουσα πια...

Αν μας πάρει κ μας η μπάλα επιστρέφω ΔΕΗ κ δεν ξανασχολουμαι με εναλλακτικούς.

Διότι στην περίπτωση που ίσως γλυτώσεις κάποιο ποσό γίνεται κάτι και τους το πληρώνεις...

Ότι κ να γίνει θα μας τα πάρουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, insomniagfg είπε

τι εννοεις με 1 στους 10 οσον αφορα fixed?

οτι 9 στους 10 (λίγα λέω) , είναι σε προγράμματα με ρήτρες με 0,16-0,17 τώρα τη κιλοβατώρα, ενώ χειμώνα πληρώναν τα ίδια με το παλιό Γ1 και Ιούνιο -Ιούλιο 0,14

κάποιοι δε έχουν καταλάβει καν τι παίζει

αυτό εννοώ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Διαβασα γηινους και λεω τι γινεται pουστη μου ξεκινησαν να βαζουν κι εξωγηινους?:P

Παίζει να ξεκινήσουν να εισάγουν ρεύμα εκτός Γης. Σε λίγο θα τους έρχεται φθηνότερο έτσι.😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Παίζει να ξεκινήσουν να εισάγουν ρεύμα εκτός Γης. Σε λίγο θα τους έρχεται φθηνότερο έτσι.😂

διαγαλαξιακή ρήτρα με κβαντικό τύπο υπολογισμού προσαύξησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομοιοπαθής. Τους έστειλα email ρωτώντας βάσει ποιου όρου έγινε η αναπροσαρμογη και μάλιστα αναδρομικά και ότι δεν αποδέχομαι την αναπροσαρμογη. Αν δεν μου απαντήσουν, πάω για καταγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...