Προς το περιεχόμενο

Aύξηση τιμών Eλίν Electricon


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@saxter στη πρώτη σελίδα είναι το ζουμί. Ο κώδικας προμήθειας τους δίνει το δικαίωμα να αλλάζουν τιμές προμήθειας και να ενημερώνουν στον λογαριασμό που ακολουθεί την τροποποίηση. Δεν είχαν καν υποχρέωση να ενημερώσουν με επιστολή. Για το πάγιο κι εγώ συμφωνώ ότι είναι παράνομο... κάτι σαν έμμεση εφαρμογή ρήτρας προσαρμογής. Και μάλιστα το πάγιο είναι υψηλότερο απ'την επιδότητη της κυβέρνησης στα κυμαινόμενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 ώρες πριν, bill999r είπε

Απ'ότι κατάλαβα δεν πειράζουν τα fixed αλλά μόνο τα υπόλοιπα.

Όχι ότι δεν θα τα πειράξουν τον επόμενο μήνα, απλά προς το παρόν αυτό καταλάβαινω

Εγω fixed εχω. Δεν κοιτας στα spam? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον ισχυει οτι    ¨ Έχουν δικαίωμα αναδρομικής μεταβολής τιμολογίου εκ νόμου. '' , υπαρχει περιπτωση να δω τις επομενες μερες στον εκκαθαριστικο το παγιο τον 12ε μπορει και για την τετραμηνια, δηλαδη 48ε .

Εχει νοημα : ¨ η καταγγελία μέσω ΣτΚ . Ξεκινάτε με το έντυπο αμφισβήτησης αρχικά ¨ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, newlynx είπε

Πάντως εγώ έχω λάβει το παλιό email και όχι αυτό. Γιατί συμβαίνει αυτό;

Σε μια κατηγορία πελατών ισχύει η μία τροποποίηση, στους άλλους ισχύει η καινούργια. Δε καταλαβαίνω τα κριτήρια εφόσον όλοι το ίδιο πρόγραμμα έχουμε. Κάποια στιγμή λογική θα αυξηθούν σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Σε μια κατηγορία πελατών ισχύει η μία τροποποίηση, στους άλλους ισχύει η καινούργια. Δε καταλαβαίνω τα κριτήρια εφόσον όλοι το ίδιο πρόγραμμα έχουμε. Κάποια στιγμή λογική θα αυξηθούν σε όλους.

Αυτη τη στιγμη το μονο προγραμμα με 0.094 (με την αναπροσαρμογη του Αυγουστου 0.085 πριν) χωρις παγιο χωρις ΟΤΣ και χωρις δεσμευση ειναι στο προγραμμα της ΕΛΙΝ το παλαι ποτε electricon οικιακο που το εχουν καταργησει. Σε τηλεφωνικη επικοινωνια μαζι τους, μου ανεφεραν οτι περα απο την αυξηση της κιλαβατωρας δεν προκειται προς το παρον να υπαρχει αλλη αλλαγη σε αυτο το προγραμμα. Αλλαξαν μονο οσοι ηταν στο fixed που και αυτο καταργηθηκε. Αρα οσοι ειμασταν σε αυτο μαλλον τυχεροι θεωρουμαστε προς το παρον. Εγω ειχα δυο παροχες μια electicon οικιακο και μια Fixed...μαλλον ειμαι για ΔΕΗ παλι στην παροχη με το Fixed...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, saxter είπε

Εγω fixed εχω. Δεν κοιτας στα spam? :)

Από τότε που το είδα εδώ παίζει να έχω τσεκαρει μέχρι και τον κάδο στο mail μου....😁

Μόλις τώρα, bill999r είπε

Από τότε που το είδα εδώ παίζει να έχω τσεκαρει μέχρι και τον κάδο στο mail μου....😁

Εγώ είμαι στο fixed με την αυξημένη χρέωση και στις 2 παροχές. Προς το παρόν τίποτα ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bill999r είπε

Εγώ είμαι στο fixed με την αυξημένη χρέωση και στις 2 παροχές. Προς το παρόν τίποτα ακόμα...

στον κολλητό μου που μπήκε φέτος αρχές στο fixed , του ήρθε κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

στον κολλητό μου που μπήκε φέτος αρχές στο fixed , του ήρθε κανονικά 

Δεν ξέρω τι παίζει.... Πάντως εχτές κάποιος φίλος που μίλησε με εκπρόσωπο έγραψε ότι δεν πειράζουν τα fixed προς το παρον.

Πάντως αν τα πειράξουν υπάρχει η λύση της ΔΕΗ. Αυτοί θα χάσουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, bill999r είπε

Δεν ξέρω τι παίζει.... Πάντως εχτές κάποιος φίλος που μίλησε με εκπρόσωπο έγραψε ότι δεν πειράζουν τα fixed προς το παρον.

Πάντως αν τα πειράξουν υπάρχει η λύση της ΔΕΗ. Αυτοί θα χάσουν....

Αυτοι δεν χανουν γιατι πολυ απλα γνωριζαν οτι θα φυγουν ολοι οι πελατες με αυτο π εκαναν γι αυτο ακριβως εβαλαν και το παγιο των 12 ευρω για τον μηνα που ηδη τρεχει δλδ ενημερωνοντας κατοπιν εορτης υπολογισε ενα 12 αρι κλεψιμο σε ολους αυτους τους πελατες και θα δεις εαν τελικα χανουν η οχι.... το οτι επελεξαν να διωξουν ολους τους πελατες τους ειναι ξεκαθαρα δικη τους αποφαση γιατι με αυτο το προγραμμα που δημιουργησαν αυτο δειχνουν οτι θελουν να συρικνωσουν η να κλεισουν το τμημα  ειναι εσωτερικη τους αποφαση αλλα πριν απο αυτο σου λεει ας τους αρμεξουμε και ενα ποσο ....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DAIDALUS0084 είπε

το οτι επελεξαν να διωξουν ολους τους πελατες τους ειναι ξεκαθαρα δικη τους αποφαση γιατι με αυτο το προγραμμα που δημιουργησαν αυτο δειχνουν οτι θελουν να συρικνωσουν η να κλεισουν το τμημα  ειναι εσωτερικη τους αποφαση αλλα πριν απο αυτο σου λεει ας τους αρμεξουμε και ενα ποσο ....

κάτσε απο αύριο που θα μείνει μείνουν μόνο τα online/enter ( για όσο οι επενδυτές αφήσουν να μπαίνει μέσα η ΔΕΗ) , μετά θα καταλάβεις πόσο κοστίζει σήμερα το ρεύμα

Καμία σχέση το παραπάνω με την αναδρομική χρέωση (όπως έκανε η ΔΕΗ παλιότερα) και φυσικά διαφωνώ κάθετα σαν καταναλωτής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Christian82 είπε

Αυτη τη στιγμη το μονο προγραμμα με 0.094 (με την αναπροσαρμογη του Αυγουστου 0.085 πριν) χωρις παγιο χωρις ΟΤΣ και χωρις δεσμευση ειναι στο προγραμμα της ΕΛΙΝ το παλαι ποτε electricon οικιακο που το εχουν καταργησει. Σε τηλεφωνικη επικοινωνια μαζι τους, μου ανεφεραν οτι περα απο την αυξηση της κιλαβατωρας δεν προκειται προς το παρον να υπαρχει αλλη αλλαγη σε αυτο το προγραμμα. Αλλαξαν μονο οσοι ηταν στο fixed που και αυτο καταργηθηκε. Αρα οσοι ειμασταν σε αυτο μαλλον τυχεροι θεωρουμαστε προς το παρον. Εγω ειχα δυο παροχες μια electicon οικιακο και μια Fixed...μαλλον ειμαι για ΔΕΗ παλι στην παροχη με το Fixed...

Μα για το παλιό Εlectricon μιλάμε. Μερικοί όπως εσύ είχανε αναπροσαρμογή τον Αύγουστο με 0.094. Μερικοί (στο ίδιο ακριβώς πρόγραμμα) δεν είχαν αναπροσαρμογή τον Αύγουστο αλλά τους ήρθε το mail που έχω στο 1ο μήνυμα. Αναπροσαρμογή 0.12 και 12 ευρώ πάγιο με αναδρομική ισχύ 1/9.

Είναι άγνωστα τα κριτήρια με τα οποία ισχύει διαφορετική αναπροσαρμογή για πελάτες στο ίδιο πρόγραμμα. Η ουσία πια είναι; "Προς το παρών" δε θα υπάρξει άλλη αναπροσαρμογή στο 1ο γκρουπ. Τυχεροί είμαστε ναι που δε θα χρεωθούμε κερατιάτικα για τον Σεπτέμβη. Αλλά πλέον όσο καθόμαστε παίζουμε με τη τύχη μας.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, insomniagfg είπε

Εφοσον ισχυει οτι    ¨ Έχουν δικαίωμα αναδρομικής μεταβολής τιμολογίου εκ νόμου. '' , υπαρχει περιπτωση να δω τις επομενες μερες στον εκκαθαριστικο το παγιο τον 12ε μπορει και για την τετραμηνια, δηλαδη 48ε .

αν είχες 4 μήνες να πάρεις λογαριασμό , ναι

5 ώρες πριν, insomniagfg είπε

Εχει νοημα : ¨ η καταγγελία μέσω ΣτΚ . Ξεκινάτε με το έντυπο αμφισβήτησης αρχικά ¨ ?

ναι ,για να αλλάξει η νομοθεσία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η σύμβαση λέει ότι ο πάροχος υποχρεούται να εκδίδει λογαριασμό σε μηνιαία ή διμηνιαία βάση, οπότε δε γίνεται να μπει αναδρομική χρέωση 4μήνου. Επίσης όταν αλλάζει το τιμολόγιο, ο πάροχος υποχρεούται να ενημερώσει τη ΡΑΕ εντός 5 ημερών. Η Ελίν εφόσον άλλαξε το τιμολόγιο, λογικά θα έχει ενημερώσει τη ΡΑΕ ως τις 6/9. Δε γίνεται να αλλαχτεί το τιμολόγιο στις 27/9 με αναδρομική ισχύ από 1/9. Εκτός κι αν επρόκειτο για απόφαση της κυβέρνησης.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Η σύμβαση λέει ότι ο πάροχος υποχρεούται να εκδίδει λογαριασμό σε μηνιαία ή διμηνιαία βάση, οπότε δε γίνεται να μπει αναδρομική χρέωση 4μήνου

σωστός , το ξέχασα τελείως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...