Προς το περιεχόμενο

iPhone 13: Η οθόνη των 120Hz περιορίζει τις κινούμενες εικόνες κάποιων third-party εφαρμογών στα 60Hz


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Crystallization είπε

Το "κακό" στην υπόθεση αυτή είναι πως ήδη οι περισσότεροι μεγάλοι reviewers έχουν γράψει άρθρα και γυρίσει βίντεο με σκοπό την κάλυψη του θέματος "Μπαταρία και πόσο παραπάνω κρατά" ..το συγκεκριμένο bug, όπως και το γεγονός ότι εφαρμογές τρίτων δεν είχαν την δυνατότητα να χρησιμοποιήσουν τα 120Hz, τα καθιστά άχρηστα, εφόσον η οθόνη δεν ανανεωνόταν με τον ρυθμο που έπρεπε, κάτι που έχει άμεσο αντίκτυπο στην διάρκεια της μπαταρίας.

Κάτι τέτοια με κάνουν να σκέφτομαι αν η εταιρεία το έκανε με πρόθεση - ίσα ίσα για να βγουν τα πρώτα καλά λόγια των reviews στο κομμάτι αυτό - ή είναι όντως bug. Ένα τόσο μεγάλο release με headline το ProMotion 120Hz δεν μπορεί να βγήκε στην αγορά χωρίς να το λιώσουν στο testing.

Υ.Γ.: Δεν κακολογώ την Apple, τέτοια γίνονται και σε άλλες εταιρείες.

Νομίζω δεν είναι bug, αλλά κατά κύριο λόγο ότι οι devs πρέπει να αναβαθμίσουν τις εφαρμογές τους. Αυτό κατάλαβα τουλάχιστον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα animation που προέρχονται από τα object  στο SDK της Αpple υποστηρίζουν 120hz χωρίς παρέμβαση από το χρήστη. Σε custom υλοποιήσεις θα χρειαστεί update και ενημέρωση του info.plist αρχείου. Επίσημες οδηγίες δεν εχουν βγει ακόμα αλλά η Apple υποσχέθηκε ότι custom animation θα υποστηρίζουν την promotion οθόνη με παρέμβαση από το developer.

Παράλληλα ένα bug στο Core Animation  framework  εμποδίζει κάποια native animation να υποστηρίζουν τη νέα οθόνη όπως πρέπει.

Μικροπροβλήματα που δεν θα ασχολιόταν κανείς αν το κινητό ήταν Samsung ή κάποιου άλλου κατασκευαστή.

Επεξ/σία από medidia
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κι εγώ ένα Xiaomi που μου μαυρίζει η οθόνη μετά από κάθε κλήση και πρέπει να το απενεργοποιώ και να το ενεργοποιώ κάθε φορά και νόμιζα ότι έχω πρόβλημα! Αλλά με αυτά που διαβάζω για τα iphonia λέω, μια χαρά είμαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikFap είπε

Έχω κι εγώ ένα Xiaomi που μου μαυρίζει η οθόνη μετά από κάθε κλήση και πρέπει να το απενεργοποιώ και να το ενεργοποιώ κάθε φορά και νόμιζα ότι έχω πρόβλημα! Αλλά με αυτά που διαβάζω για τα iphonia λέω, μια χαρά είμαι!

Φαντάζομαι πλάκα μας κάνεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, stivaks72 είπε

Το δικό μου σχόλιο είχε ένα point. 

Το δικό σου... για να μαζέψει κάνα reaction. 

ξεφτιλιζεται μονος του μη το κανεις χειροτερα χαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προ αγοράς..

-Θα έχω 120Ηz στην οθόνη?

-Φυσικά και θα έχεις! Χορταστικότατο

Αγορά:

-Μα δεν εχω 120Hz 😕

-Ναι σωστά, δεν θα έχεις! :-D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
53 minutes ago, Defragment said:

Προ αγοράς..

-Θα έχω 120Ηz στην οθόνη?

-Φυσικά και θα έχεις! Χορταστικότατο

Αγορά:

-Μα δεν εχω 120Hz 😕

-Ναι σωστά, δεν θα έχεις! :-D

 

Μην ανησυχείς, σκεφτόμαστε να βάζουμε και μετάφραση στα ήδη ελληνικά κείμενα για να μην υπάρχουν παρανοήσεις! 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, NikFap είπε

Έχω κι εγώ ένα Xiaomi που μου μαυρίζει η οθόνη μετά από κάθε κλήση και πρέπει να το απενεργοποιώ και να το ενεργοποιώ κάθε φορά και νόμιζα ότι έχω πρόβλημα! Αλλά με αυτά που διαβάζω για τα iphonia λέω, μια χαρά είμαι!

Μια χαρα θα εισαι οταν κανουμε αυτο που λεει το nickname σου, δλδ μια fapα στον Nik μπας και ξυπνησεις απο τις ασυναρτησιες που λες.

13 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Τελικά γρουσούζικο το "13" για τους Αμερικανούς... δεν πέρασε μια βδομάδα από την κυκλοφορία του iPhone 13 και ένα από τα selling-points του έχει bug.

 

Πρωτα απο ολα, ΔΕΝ ειναι bug.

Επεξ/σία από tommy^
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...