Προς το περιεχόμενο

Kατασκευή site για εκμάθηση


beastgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, έχω κάτσει να μάθω τα βασικά σε css, html και λίγο από webflow αλλά θέλω να κάτσω να κάνω κάτι μόνος μου. Έχω δει ότι είμαι πιο motivated να μάθω όταν έχω κάτι συγκεκριμένο να φτιάξω. Λοιπόν σκέφτομαι να φτιάξω μια σελίδα όπου θα έχει όλα τα πάρκα της πόλης που μένω και με βάση διάφορα φίλτρα (μέγεθος, αν έχει λιμνούλες, αν έχει καφετέριες κτλ ) να βρίσκει κάποιος αυτά που θέλει. Και φυσικά τα πάρκα θα έχουν και φωτογραφίες. 

Μπορείτε να μου πείτε τι χρειάζεται χοντρικά για να κάνει κάποιος τέτοια σελίδα; Προφανώς είναι περισσότερο για εκπαίδευση οπότε δεν ψάχνω ούτε να βγάλω λεφτά ούτε να έχω τρελή κίνηση. 

Επεξ/σία από beastgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, beastgr είπε

Παιδιά, έχω κάτσει να μάθω τα βασικά σε css, html και λίγο από webflow αλλά θέλω να κάτσω να κάνω κάτι μόνος μου. Έχω δει ότι είμαι πιο motivated να μάθω όταν έχω κάτι συγκεκριμένο να φτιάξω. Λοιπόν σκέφτομαι να φτιάξω μια σελίδα όπου θα έχει όλα τα πάρκα της πόλης που μένω και με βάση διάφορα φίλτρα (μέγεθος, αν έχει λιμνούλες, αν έχει καφετέριες κτλ ) να βρίσκει κάποιος αυτά που θέλει. Και φυσικά τα πάρκα θα έχουν και φωτογραφίες. 

Μπορείτε να μου πείτε τι χρειάζεται χοντρικά για να κάνει κάποιος τέτοια σελίδα; Προφανώς είναι περισσότερο για εκπαίδευση οπότε δεν ψάχνω ούτε να βγάλω λεφτά ούτε να έχω τρελή κίνηση. 

Καλησπέρα,

Εφόσον έχεις τις γνώσεις, θες Domain name και Hosting 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, beastgr είπε

Παιδιά, έχω κάτσει να μάθω τα βασικά σε css, html και λίγο από webflow αλλά θέλω να κάτσω να κάνω κάτι μόνος μου. Έχω δει ότι είμαι πιο motivated να μάθω όταν έχω κάτι συγκεκριμένο να φτιάξω. Λοιπόν σκέφτομαι να φτιάξω μια σελίδα όπου θα έχει όλα τα πάρκα της πόλης που μένω και με βάση διάφορα φίλτρα (μέγεθος, αν έχει λιμνούλες, αν έχει καφετέριες κτλ ) να βρίσκει κάποιος αυτά που θέλει. Και φυσικά τα πάρκα θα έχουν και φωτογραφίες. 

Μπορείτε να μου πείτε τι χρειάζεται χοντρικά για να κάνει κάποιος τέτοια σελίδα; Προφανώς είναι περισσότερο για εκπαίδευση οπότε δεν ψάχνω ούτε να βγάλω λεφτά ούτε να έχω τρελή κίνηση. 

Με τις βασικές γνώσεις που λες ότι έχεις δεν μπορείς να χτίσεις αυτό που θέλεις. Απαιτείται η γνώση μιας γλώσσας προγραμματισμού. Δεν μπορείς να υλοποιήσεις τα φίλτρα που λες. Αυτό μπορεί να γίνει στο frontend (στατική σελίδα) οπότε το μόνο που θέλεις είναι javascript ή στο backend οπότε θέλει επιπλέον γνώσεις database, backend γλώσσας, php, python, js, etc κ.α. Οπότε ξεκίνα εφόσον το αντέχεις με javascript. Σε αρκετούς μήνες με εντατικό διάβασμα ίσως καταφέρεις να κάνεις κάτι που δουλεύει. Στη δεύτερη επιλογή υπολόγισε πολύ περισσότερο χρόνο.

Επεξ/σία από k33theod
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν θες να φτιάχνεις ένα κατάλογο που να δίνεις στον χρήστη επιλογή αναζήτησης, χρειάζεσαι από πίσω και βάση δεδομένων.

Θα σου πρότεινα τη React για κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, beastgr είπε

Παιδιά, έχω κάτσει να μάθω τα βασικά σε css, html και λίγο από webflow αλλά θέλω να κάτσω να κάνω κάτι μόνος μου. Έχω δει ότι είμαι πιο motivated να μάθω όταν έχω κάτι συγκεκριμένο να φτιάξω. Λοιπόν σκέφτομαι να φτιάξω μια σελίδα όπου θα έχει όλα τα πάρκα της πόλης που μένω και με βάση διάφορα φίλτρα (μέγεθος, αν έχει λιμνούλες, αν έχει καφετέριες κτλ ) να βρίσκει κάποιος αυτά που θέλει. Και φυσικά τα πάρκα θα έχουν και φωτογραφίες. 

Μπορείτε να μου πείτε τι χρειάζεται χοντρικά για να κάνει κάποιος τέτοια σελίδα; Προφανώς είναι περισσότερο για εκπαίδευση οπότε δεν ψάχνω ούτε να βγάλω λεφτά ούτε να έχω τρελή κίνηση. 

Πολύ καλή ιδέα. Από αυτά που λες, δεν έχεις τις γνώσεις για να κάτσεις και να πεις «αρχίζω να το φτιάξω».

Όμως, μπορείς πάντα να μάθεις.

Άρχισε να κάνεις την ιδέα σου και παράλληλα μάθαινε. Ψάχνε μικρά κομμάτια κάθε φορά. Λύνε τα και προχώρα στο επόμενο πρόβλημα που θα έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά το ήξερα ότι θα πρέπει να μάθω περισσότερα αυτός είναι ο σκοπός απλά δε θέλω να φάω χρόνια για να το κάνω οπότε πρέπει να δω τι χρειάζομαι. 

 

18 ώρες πριν, kormos είπε

Καλησπέρα,

Εφόσον έχεις τις γνώσεις, θες Domain name και Hosting 🙂

Έχω ήδη. δεν είμαι άσχετος με ΙΤ είμαι της δουλειάς και έχω κάνει απλές στατικές σελίδες απλά δεν ασχολούμαι επαγγελματικά. 

 

12 ώρες πριν, k33theod είπε

Με τις βασικές γνώσεις που λες ότι έχεις δεν μπορείς να χτίσεις αυτό που θέλεις. Απαιτείται η γνώση μιας γλώσσας προγραμματισμού. Δεν μπορείς να υλοποιήσεις τα φίλτρα που λες. Αυτό μπορεί να γίνει στο frontend (στατική σελίδα) οπότε το μόνο που θέλεις είναι javascript ή στο backend οπότε θέλει επιπλέον γνώσεις database, backend γλώσσας, php, python, js, etc κ.α. Οπότε ξεκίνα εφόσον το αντέχεις με javascript. Σε αρκετούς μήνες με εντατικό διάβασμα ίσως καταφέρεις να κάνεις κάτι που δουλεύει. Στη δεύτερη επιλογή υπολόγισε πολύ περισσότερο χρόνο.

Ακριβώς αυτό ήθελα να μάθω. Το google δε με βοήθησε να καταλάβω τι χρειάζεται, ίσως δεν ξέρω να ψάχνω καλά. Γνωρίζω απο DBs και python btw. Μπορείς λίγο να δώσεις λεπτομέρειες γιατί δεν κατάλαβα; Αν το σπάσουμε το project σε κομμάτια, σε τι χωρίζεται. Θα πρέπει να κάνω frontend (τη σελίδα σε html,css κτλ κτλ) και backend (DB, python?) 

 

11 ώρες πριν, onelonelystar είπε

όταν θες να φτιάχνεις ένα κατάλογο που να δίνεις στον χρήστη επιλογή αναζήτησης, χρειάζεσαι από πίσω και βάση δεδομένων.

Θα σου πρότεινα τη React για κάτι τέτοιο.

H react είναι libraries της js οπότε θα τη χρειαστώ στο backend ?

 

Απλά θέλω μια βοήθεια να βρω τα δομικά κομμάτια που χρειάζονται και τι επιλογές έχω σε κάθε κομμάτι. Αν δω ότι είναι αρκετά πολύπλοκο θα προσπαθήσω να το απλοποιήσω κάπως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο basic πρόταση για να κανεις το project που θέλεις είναι html,javascript,php και mysql.

Ο λόγος που στο προτείνω είναι ότι θα βρεις απειρα tutorials  για αυτόν τον συνδυασμό.  Ξεκινα να googlαρεις "php database manipulation" και θα βρεις τα βασικά για να ξεκινήσεις.  Αυτή είναι η γνώμη μου ελπίζω να βοήθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

ευχαριστώ για τη συμβουλή. Η αλήθεια είναι ότι αν κάτσω να μάθω όλα αυτά θα με πάρει πάνω από χρόνο και μετά πάλι δε θα έχω ιδέα πως να ξεκινήσω. Θέλω να μάθω φτιάχνοντας αφού έχω φυσικά κάποιες αρχικές γνώσεις γιατί αλλιώς με βλέπω να τα παρατάω μετά από κάποιους μήνες

Βασικά έτσι όπως τα βλέπω (αν μπορείτε αν συμπληρώσετε / διορθώσετε)

  • Στατική σελίδα με html, css
  • Φίλτρα με js???
  • Άλλη γλώσσα προγραμματισμού (Php, python etc) που ακριβώς θα χρησιμοποιηθεί;
  • Η mysql τι θα αποθηκεύει; 

Βασικά θα ήθελα να μάθω πως δένονται όλα τα παραπάνω για να μπορέσω σιγά σιγά να τα βάλω σε μια λογική σειρά

Aν κατάλαβα καλά από τον  @k33theod όλα αυτά γίνονται στο frontend me html, js, css σωστά; αν είναι έτσι μπορώ ίσως να αρχίσω λίγο να σχεδιάζω τη στατική σελίδα και αργότερα προσθέτω την js ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Θα πρότεινα να ξεκινήσεις σίγουρα με ένα frontend framework, πχ create-react-app αν θες μόνο frontend, nextjs αν θες backend + frontend παρέα, ή κάποιο από τα γνωστά static site generators (https://docusaurus.io/https://www.gatsbyjs.com/https://github.com/nuxt/nuxt.jshttps://gohugo.io/https://jekyllrb.com/ to name a few). Όλα αυτά θα σου δώσουν ένα ευχάριστο headstart όσον αφορά τις πιο boilerplate διαδικασίες του στησίματος ενός website (development server, build scripts, ακόμα και deployment tools), ακόμα και να δε ξέρεις πολλά για αυτές τις διαδικασίες και τεχνολογίες.

Τώρα, όσον αφορά τα features της σελίδας που θες να στήσεις, εγώ θα πρότεινα το παρακάτω:

  • Μια αρχική σελίδα που θα κάνει πχ showcase 3 τυχαία πάρκα που υπάρχουν στη σελίδα, να έχει ένα μενού με μια ομαδοποίηση των πάρκων (πχ ανά περιοχή) οπότε κάποιος να μπορεί να κάνει εύκολα browse τα πάρκα, και μια αναζήτηση που θα ψάχνει με κείμενο για να βρει ένα πάρκο, και ένα μενού που να λέει "ανακάλυψε ένα πάρκο"
  • Η σελίδα "ανακάλυψε ένα πάρκο" θα μπορούσε να έχει σελιδοποιημένα όλα τα πάρκα, και φίλτρα από πάνω για να διαμορφώνει ο χρήστης τη λίστα με τις προτιμήσεις του
  • Το κάθε πάρκο θα έχει τη δική του σελίδα, με πληροφορίες για το πάρκο, εικόνες, και θα μπορούσε ακόμα να έχει και σχόλια χρηστών (ίσως με κάποιο έτοιμο plugin σαν το disqus)

Όλα τα παραπάνω είναι εφικτά μόνο με javascript/html/css, χωρίς backend γλώσσες και databases, χρησιμοποιώντας in memory storage για τα πάρκα (πχ να έχεις έναν πίνακα από αντικείμενα με όλες τις πληροφορίες για το κάθε πάρκο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ πολύ @thanasis00Μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα αυτό το site που είναι ότι πρέπει για τα γούστα μου. Απλό και ευχάριστο στο μάτι οπότε θα κάνω κάτι παρόμοιο για να συγκεντρωθώ στον κώδικα και όχι στο σχεδιασμό. Και είναι και στα μέτρα μου τουλάχιστον στο στατικό κομμάτι. Ακριβώς αυτό που προτείνεις θέλω να κάνω, να ξεκινήσω με κάτι εύκολο / high level και αν θέλω πιο μετά μπορώ να το ψάξω πιο πολύ. Το σημαντικό για μένα είναι να μάθω αρκετά για να το φτιάξω και μετά βλέπουμε. 

Λογικά από ότι κατάλαβα, δε χρειάζομαι backend (ευτυχώς). 

Oπότε πρέπει να μάθω τα βασικά σε js για αρχή και μετά να κοιτάξω προς react / create-react-app ?

Μπορώ να κάνω στο στατικό site τώρα και μετά το js/react κομμάτι ή πρέπει να τα κάνω όλα μαζί ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ξερεις python εγω θα σου προτεινα flask και sqlite για βαση δεδομενων. 

Απλουστατος συνδυασμος, αλλα μπορεις να κανεις τρομερα πραγματα και σιγουρα αυτο που θες να κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...