Προς το περιεχόμενο

Εγκατάλειψη δουλειάς λόγω remote?


ALLisCHAOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρες, φαντάζομαι ότι λίγο πολύ όλοι θα έχουν επηρεαστεί απο τον 'υπέροχο' αυτό ιό (Covid) τα τελευταία 2 χρόνια, και πιο συγκεκριμένα μιλάω για το πως ο Covid έβαλε το remote-work στις ζωές μας. Δούλευα σε εταιρεία πληροφορικής η οποία προ Covid δεν ήθελε ούτε να ακουσεί για remote-work. Aλλά θέλωντας και μη αναγκάστηκε με τα lockdowns κλπ να το εφαρμόσει.
Στην περίπτωση μου δεν το έζησα πολύ το remote-work στα lockdown, ίσα ίσα έβρισκα τη δουλειά και το γραφείο ως μια καλή επιλογή για να ξεφύγεις λίγο απο το σπίτι μιας και όλα ήταν κλειστά και δεν μπορούσες να πας πουθενά. Εντομεταξύ ενώ ημουν ευχαριστημένος με τη δουλειά μου, μου δώθηκε μια ευκαιρία να αλλάξω και να πάω να ασχοληθώ με μια καινούργια τεχνολογία που πάντα την έβρισκα πολύ ενδιαφέρον. Η νέα δουλειά όμως είχε το requirement ότι ήταν μόνο remote. Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν με πείραξε καθόλου και ούτε που το σκέφτηκα τότε, δέχτηκα και πλέον είμαι ακόμη εκεί. Έχουν πέρασει 6 μήνες λοιπόν και απο τη προηγούμενη βδομάδα και ενώ όλα ήταν καλά, ξαφνικά δεν με χωράει το σπίτι μου, η παραγωγικότητα μου νιώθω να χει πέσει φουλ και γενικα νομίζω πως μου τα 'εσκασε' το remote. Επίσης αρχίζω να πιστεύω πως όσο χειμωνιάζει τόσο πιο δύσκολο θα γίνεται το όλο πράγμα, όσο να ναι τώρα που ο καιρός είναι καλός μόλις σχολάσω θα βγω καποια βόλτα να ξεσκάσω, αλλά όταν χειμωνιάσει για τα καλά αυτό θα δυσκολέψει  και το όοολη μέρα σπίτι κάποιες μέρες θα είναι μονόδρομος. Οπότε αρχίζω να σκέφτομαι το ενδεχόμενο να τα παρατήσω, παρ όλο που μου αρέσει πολύ το αντικείμενο και ξέρω πως δύσκολα θα βρω να κάνω το ίδιο σε κάποια άλλη εταιρεία -με γραφεία- (και ειδικά ελλάδα). Οπότε είμαι στο εξής δίλημμα, να πάρω οντως την αποφαση και να το αφήσω γιατι το remote στο τέλος θα διατάρξη την ψυχική μου υγεία αφήνοντας όμως το αντικέιμενο που μου αρέσει? ή να μείνω και να ελπίσω ότι θα την δω ξανά αλλιώς?
Γενικά μου έχει λείψει αυτή η φάση του socializing στο γραφείο (μιας κ το κλιμα στη προηγούμενη δουλειά ήταν πολύ καλό).

*Μην μου πείτε να πάω να δουλεύω σε εξωτερικούς χώρους, θέλω το γραφέιο μου την καρέκλα μου και τις οθόνες μου, μόνο με ένα λάπτοπ σοβαρή δουλειά για πολύ καιρό δεν μπορείς να κάνεις.

** Εχω προσπαθήσει να βρω σε αυτούς τους πολυχώρους θέσεις γραφείων, όπου μπορεί να πάνε και διάφοροι άλλοι να δουλέψουν, απο τη μία είναι πανάκριβοι και απο την άλλη είναι αλλιώς να έχεις έναν άκυρο κάθε φορά διπλα σου και αλλιώς έναν συνάδελφο που δουλεύετε για το ίδιο πράγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορείς όντως να συνδιάσεις το remote με αποδράσεις για να ξεφεύγεις. Επίσης καλό θα ήταν να έχεις "ειδικό" χώρο για να δουλεύεις από το σπίτι. Ένα δωμάτιο ή μέρος που δεν θα ταυτίζεται με το υπόλοιπο σπίτι στις ελεύθερες σου ώρες. Να νιώθεις δηλαδή αυτή την αλλαγή όταν σχολάς.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πριν εχανες χρονο στις μετακινησεις, τωρα μπορεις να κανεις καμια γυμναστικη, ή μια βολτα εξω πρωτου ξεκινησεις την δουλεια. Πιστευω οτι δεν φταιει τοσο το remote working, οσο οτι μαλλον καθεσαι λιγο παραπανω σπιτι τωρα.

Επισης βοηθαει ο χωρος οπως υπωθηκε παραπανω, και να ντυνεσαι ισως και να μην εισαι απλα με πυτζαμες ή φορμες

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, george1807 είπε

Μπορείς όντως να συνδιάσεις το remote με αποδράσεις για να ξεφεύγεις. Επίσης καλό θα ήταν να έχεις "ειδικό" χώρο για να δουλεύεις από το σπίτι. Ένα δωμάτιο ή μέρος που δεν θα ταυτίζεται με το υπόλοιπο σπίτι στις ελεύθερες σου ώρες. Να νιώθεις δηλαδή αυτή την αλλαγή όταν σχολάς.

Δυστυχώς το σπίτι είναι σαλονοκουζίνα με ένα δωμάτιο, οπότε εκεί που κοιμάμαι δουλεύω... 
 

15 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αν πριν εχανες χρονο στις μετακινησεις, τωρα μπορεις να κανεις καμια γυμναστικη, ή μια βολτα εξω πρωτου ξεκινησεις την δουλεια. Πιστευω οτι δεν φταιει τοσο το remote working, οσο οτι μαλλον καθεσαι λιγο παραπανω σπιτι τωρα.

Επισης βοηθαει ο χωρος οπως υπωθηκε παραπανω, και να ντυνεσαι ισως και να μην εισαι απλα με πυτζαμες ή φορμες

Ημουν 10 λεπτά απο το γραφείο (με το αμάξι), γυμναστική βόλτα είναι αυτό που κάνω μόλις σχολάσω. Δεν νομίζω αν τα κάνω ανάποδα να βοηθήσει.
Όπως επίσης δε νομίζω να βοηθήσει και το να φοράω τζιν αντί για σορτς.

 

37 λεπτά πριν, paylidis είπε

Μαζεψε τα λαπτοπ οθονες κλπ και πηγαινε να δουλεψεις απο ενα νησι για 1 μήνα, αναζωογονητικό! 

Το θέμα μου είναι ότι δεν μιλάω με κάποιον άνθρωπο στις ώρες δουλειάς, το να σηκώνομαι και να πηγαίνω κάπου για εξορμήσεις (μόνος) αυτό σημαίνει οτι πολύ πιθανόν δεν θα μιλάω με άνθρωπο ούτε μετά τη δουλειά. Ναι ναι ειδανικά θα θελες να πάρεις παρέες/γκόμενες και γκόμενους και να πάτε μαζί αλλά δυστυχώς δεν δουλεύει/βολεύει.

Επεξ/σία από ALLisCHAOS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου αφού είναι δουλειά που σου αρέσει κάτσε μήπως την δεις αλλιώς όπως λες και εσύ. 

Για μένα είναι 1000 φορές καλύτερη η τηλεργασία. Δουλεύω συνολικά 8 χρόνια και τα 2 τελευταία που είμαστε τον περισσότερο καιρό με τηλεργασία με βολεύει. Κοιμάμαι περισσότερο το πρωί, δεν τρώω την ώρα μου στην κίνηση στην επιστροφή και έχω όλες τις ανέσεις του σπιτιού μου. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το " όσο χειμωνιάζει τόσο πιο δύσκολο θα γίνεται" πώς το εκλαμβάνεις; Δεν ζούμε στη Λαπωνία, μια χαρά είναι έξω και το χειμώνα για βόλτες και έξοδο.

Αν βάλεις ένα πρόγραμμα στην εκτός-δουλειάς ζωή, π.χ. γυμναστική, έξοδοι, βόλτα, πιστεύω ότι θα εκτιμήσεις πολύ την "ελευθερία" που σου δίνει το remote working. Ούτε κίνηση (που έχει αυξηθεί υ-π-ε-ρ-β-ο-λ-ι-κ-α), ούτε τρελλά ωράρια (ή να το θέσω πιο σωστά, υποχρεωτικά ωράρια παρουσίας), κλπ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως ειναι και κοινωνική διέξοδος η δουλειά για πολλούς. Ειδικά αν έχεις καλούς συναδέρφους  ή έρχεσαι σε επαφή με πελάτες που ειναι μια χαρά άνθρωποι.

Η τηλεργασία μετά απο κάποιο σημείο σε τρελαίνει. Δεν βλέπεις και νόημα αν είσαι συνέχεια μόνος στο σπίτι. Αν έχεις οικογένεια και παιδιά κλπ, είναι διαφορετικά. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Η αλήθεια είναι πως ειναι και κοινωνική διέξοδος η δουλειά για πολλούς. Ειδικά αν έχεις καλούς συναδέρφους  ή έρχεσαι σε επαφή με πελάτες που ειναι μια χαρά άνθρωποι.

Η τηλεργασία μετά απο κάποιο σημείο σε τρελαίνει. Δεν βλέπεις και νόημα αν είσαι συνέχεια μόνος στο σπίτι. Αν έχεις οικογένεια και παιδιά κλπ, είναι διαφορετικά. 

Μετά απο 1.5 χρόνο νιώθω σαν παράσιτο της κοινωνίας 🤣

Όπως είπες με σώζουν οι δραστηριότητες των παιδιών και βγαίνω απο το σπίτι , πιστεύω ότι στον φούρνο που πάω κάθε πρωί με βερμούδα -σαγιονάρα και τα παιδιά στο σχολείο νομίζουν ότι είμαι εισοδηματίας

Το γραφείο μου είναι 1 μέτρο απο το κρεβάτι μου.

Μένω στο σπίτι μου απο όταν γεννήθηκα , μου το άφησαν οι γονείς μου όταν παντρεύτηκα. Θα αφήσω τα κόκαλα μου μέσα σε αυτό το σπίτι

Αλλαγές που είδα στον χαρακτήρα μου :

Δεν την παλεύω καθόλου με το αμάξι και την κίνηση όπου και αν πάω

Έχω τρελή διάθεση για κουβέντα με οποιονδήποτε εκεί που σχεδόν δεν μίλαγα σε άνθρωπο. Πήγα σε μία συνάντηση πριν 1 μήνα και πλησίασα 5 άσχετους και δεν έβαλα γλώσσα για 3 ώρες. Πριν 1.5 χρόνο θα καθόμουν με το κινητό και δεν θα μίλαγα σε κάποιον που δεν γνωρίζω.

Υ.Γ. Για όποιον το διαβάζει και με ξέρει απο το κλαμπ της αυτοκίνησης , οι άσχετοι δεν ήταν απο την μάζωξη του club εφόσον τα λέμε για πάνω απο 1 χρόνο. Μιλάμε για πραγματικά άσχετους , τους έβλεπα για πρώτη φορά στη ζωή μου και μάλλον δεν θα τους ξαναδώ ποτέ

 

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησε να βάλεις και κάτι άλλο στη μέρα σου, πχ αν ξεκινάς δουλειά στις 9, βάλε στις 12 ένα μισάωρο όπου θα βγεις έξω να πάρεις ένα (δεύτερο) καφέ, ψωμί ή απλά να κάνεις μια μικρή βόλτα. Ιδανικά πήγαινε για ένα τρεξιματάκι, κάνε ένα ντους κ συνέχισε τη δουλειά.

Η προετοιμασία του φαγητου επίσης μπορεί να σε χαλαρώσει.

Πάρε κάνα τηλέφωνο σε κάποιο φίλο.

γενικά εκεί που βλέπεις ότι δεν την παλεύεις άλλο, βρες μια μικρή διέξοδο με ότι θα σε ευχαριστήσει.

και όπως είπαν και οι παραπάνω, μη είσαι με τις πυτζάμες ή φόρμες (τουλάχιστον όχι κάθε μέρα!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, ALLisCHAOS είπε

Δυστυχώς το σπίτι είναι σαλονοκουζίνα με ένα δωμάτιο, οπότε εκεί που κοιμάμαι δουλεύω... 

Η θα αλλάξεις σπίτι, ή θα φτιάξεις το γραφείο σου καταλληλα για να την "παλευεις" . Ούτως ή αλλως σαν πληροφορικάριος, πάλι σε μια οθόνη μπροστά θα είσαι. Οπότε δεν αλλάζει κάτι και να πας στο γραφείο, αντιθέτως θα χάσεις την συγκεντρωση σου και την ησυχία σου. 

Το βασικό πρόβλημα ειναι οτι δεν έχεις προσωπική ζωή μετά την δουλειά. Φρόντισε να λύσεις αυτό το πρόβλημα. Την προσωπική σου ζωή. Η δουλειά σε εργασιακό χώρο δεν προσφέρει κάτι παραπάνω στον κλάδο μας και το πρόβλημα της προσωπικής σου ζωής θα παραμείνει.  Οσες 'προσωπικές' σχέσεις και να κάνεις με συναδέλφους σου, δεν σημαινει οτι έχεις προσωπική ζωή. Ολοι έχουμε περάσει απο αυτό το στάδιο ή δοκιμαζόμαστε ακόμα.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευω remote απο περυσι το μαρτιο με το 1ο lockdown, και πιο παλια δουλευα αλλα 2-3 χρονια, προγραμματισμος κλπ.  Η καλυτερη μου, απο το να πηγαινω και να βλεπω το μαρκετινγ, τις πωλησεις κλπ κλπ εκτος του χρονου που χανεις πηγαινε ελα. Κανεις την δουλεια σου με την ησυχια σου, οργανωνεις τις δουλειες σου, ενταξεθ εχω αναλαβει αναγκαστικα πολλα πραματα, ψωνια, παιδια σχολεια πηγαινε ελα. Για μενα εχει μονο θετικα το remote , βεβαια παιζει ρολο και ο χαρακτηρας του καθενος. Το καλοκαιρι πχ, εφυγα για 2 μηνες πηγα στο χωριο με τα παιδια, τι να συζηταμε η μερα με την νυχτα, τελειωνεις την δουλεια και εχεις πολλες ωρες  μπροστα σου να κανεις οτι γουσταρεις.

Ειναι στον ανθρωπο βεβαια, αυτο το socializing που λετε, νομιζω εχει να κανει με μικροτες ηλικιες, 20-25-30, δεν περριμενω να παω στην δουλεια για να μιλησω με κοσμο και να κανω χαβαλε, δοξα το θεο, τηλεφωνα υπαρχουν, φιλοι υπαρχουν οταν θες κανονιζεις βγαινεις για βολτα/αθληση/καφε εκδρομη οτι θες και περνας μια χαρα. Για μενα αφου σου αρεσει το αντικειμενο, μην το παρατησεις.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, tasanton είπε

Αυτό το " όσο χειμωνιάζει τόσο πιο δύσκολο θα γίνεται" πώς το εκλαμβάνεις; Δεν ζούμε στη Λαπωνία, μια χαρά είναι έξω και το χειμώνα για βόλτες και έξοδο.

Αν βάλεις ένα πρόγραμμα στην εκτός-δουλειάς ζωή, π.χ. γυμναστική, έξοδοι, βόλτα, πιστεύω ότι θα εκτιμήσεις πολύ την "ελευθερία" που σου δίνει το remote working. Ούτε κίνηση (που έχει αυξηθεί υ-π-ε-ρ-β-ο-λ-ι-κ-α), ούτε τρελλά ωράρια (ή να το θέσω πιο σωστά, υποχρεωτικά ωράρια παρουσίας), κλπ.

To θεωρώ πιο δύσκολο γιατί εάν βρέχει ή έχει ψωφόκρυο έξω μειώνονται και οι έξοδοι, βόλτες.
Ήμουν ακριβώς της ίδιας άποψης, για την 'ελευθερία΄ του remote working αλλά δυστυχώς βλέπω πως πιο πολύ με σκλάβωσε παρέ με ελευθέρωσε. Όπως είπα και πιο πάνω ήμουν 10 λεπτά απο το γραφειό, οπότε η κίνηση που θα μπορούσα να φάω ήταν ελάχιστη, το ωράριο ποτέ δεν κατάλαβα πως επιρεάζεται απο το remote ή όχι, αν το αφεντικό σου είναι π@π@ρ@ς θα σε βάζει στα τρελά ωράρια είτε είσαι απο γραφείο είτε απο σπίτι.

 

 

22 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Η αλήθεια είναι πως ειναι και κοινωνική διέξοδος η δουλειά για πολλούς. Ειδικά αν έχεις καλούς συναδέρφους  ή έρχεσαι σε επαφή με πελάτες που ειναι μια χαρά άνθρωποι.

Η τηλεργασία μετά απο κάποιο σημείο σε τρελαίνει. Δεν βλέπεις και νόημα αν είσαι συνέχεια μόνος στο σπίτι. Αν έχεις οικογένεια και παιδιά κλπ, είναι διαφορετικά. 

Αυτό ακριβώς! Στην ουσία μου λείψανε οι συνάδελφοι μου μέσα στο 8ωρο, ο χαβαλές, το φαγήτό, το μάζεμα για να λύσουμε/συζητήσουμε κάτι όλοι μαζί..
Δεν λέω πως είναι όλα ρόδινα στα γραφεία, αλίμονο, σιλβερ μπούλετ δυστυχώς δεν υπάρχει. 

 

12 λεπτά πριν, onelonelystar είπε

Προσπάθησε να βάλεις και κάτι άλλο στη μέρα σου, πχ αν ξεκινάς δουλειά στις 9, βάλε στις 12 ένα μισάωρο όπου θα βγεις έξω να πάρεις ένα (δεύτερο) καφέ, ψωμί ή απλά να κάνεις μια μικρή βόλτα. Ιδανικά πήγαινε για ένα τρεξιματάκι, κάνε ένα ντους κ συνέχισε τη δουλειά.

Η προετοιμασία του φαγητου επίσης μπορεί να σε χαλαρώσει.

Πάρε κάνα τηλέφωνο σε κάποιο φίλο.

γενικά εκεί που βλέπεις ότι δεν την παλεύεις άλλο, βρες μια μικρή διέξοδο με ότι θα σε ευχαριστήσει.

και όπως είπαν και οι παραπάνω, μη είσαι με τις πυτζάμες ή φόρμες (τουλάχιστον όχι κάθε μέρα!)

Σε κάποια φάση τα έκανα και κάποια τα κάνω ακόμη, και καταλήγω με τα τόσα διαλλείματα να δουλεύω μέχρι τις 8 το βράδυ για να βγει το 8ωρο.

 

9 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Η θα αλλάξεις σπίτι, ή θα φτιάξεις το γραφείο σου καταλληλα για να την "παλευεις" . Ούτως ή αλλως σαν πληροφορικάριος, πάλι σε μια οθόνη μπροστά θα είσαι. Οπότε δεν αλλάζει κάτι και να πας στο γραφείο, αντιθέτως θα χάσεις την συγκεντρωση σου και την ησυχία σου. 

Το βασικό πρόβλημα ειναι οτι δεν έχεις προσωπική ζωή μετά την δουλειά. Φρόντισε να λύσεις αυτό το πρόβλημα. Την προσωπική σου ζωή. Η δουλειά σε εργασιακό χώρο δεν προσφέρει κάτι παραπάνω στον κλάδο μας και το πρόβλημα της προσωπικής σου ζωής θα παραμείνει.  Οσες 'προσωπικές' σχέσεις και να κάνεις με συναδέλφους σου, δεν σημαινει οτι έχεις προσωπική ζωή. Ολοι έχουμε περάσει απο αυτό το στάδιο ή δοκιμαζόμαστε ακόμα.

Το πρόβλημα μου δεν είναι το μετά τη δουλειά, το πρόβλημα μου είναι το 8ωρο της δουλειάς. Το να είμαι στον ίδιο χώρο για 16 ώρες τουλάχιστον (μαζί και ο ύπνος) ,και αν τύχει και κάποια μέρα δεν βγω, άρα 24 ώρες άντε 23 γιατί θα κάνεις μια βόλτα το τετράγωνο, αυτό είναι το πρόβλημα. Δηλαδή κυνηγάω κάθε μέρα να είμαι έξω, κάτι που όταν ήμουν στο γραφείο δεν με πείραζε (το να γυρίσω και να αράξω σπίτι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ALLisCHAOS είπε

Σε κάποια φάση τα έκανα και κάποια τα κάνω ακόμη, και καταλήγω με τα τόσα διαλλείματα να δουλεύω μέχρι τις 8 το βράδυ για να βγει το 8ωρο.

ε τότε κάνε ένα μεγάλο διάλειμμα μιας ώρας, άντε 2 και ξεκίνα τη δουλειά σου λίγο πιο νωρίς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Δουλευω remote απο περυσι το μαρτιο με το 1ο lockdown, και πιο παλια δουλευα αλλα 2-3 χρονια, προγραμματισμος κλπ.  Η καλυτερη μου, απο το να πηγαινω και να βλεπω το μαρκετινγ, τις πωλησεις κλπ κλπ εκτος του χρονου που χανεις πηγαινε ελα. Κανεις την δουλεια σου με την ησυχια σου, οργανωνεις τις δουλειες σου, ενταξεθ εχω αναλαβει αναγκαστικα πολλα πραματα, ψωνια, παιδια σχολεια πηγαινε ελα. Για μενα εχει μονο θετικα το remote , βεβαια παιζει ρολο και ο χαρακτηρας του καθενος. Το καλοκαιρι πχ, εφυγα για 2 μηνες πηγα στο χωριο με τα παιδια, τι να συζηταμε η μερα με την νυχτα, τελειωνεις την δουλεια και εχεις πολλες ωρες  μπροστα σου να κανεις οτι γουσταρεις.

Ειναι στον ανθρωπο βεβαια, αυτο το socializing που λετε, νομιζω εχει να κανει με μικροτες ηλικιες, 20-25-30, δεν περριμενω να παω στην δουλεια για να μιλησω με κοσμο και να κανω χαβαλε, δοξα το θεο, τηλεφωνα υπαρχουν, φιλοι υπαρχουν οταν θες κανονιζεις βγαινεις για βολτα/αθληση/καφε εκδρομη οτι θες και περνας μια χαρα. Για μενα αφου σου αρεσει το αντικειμενο, μην το παρατησεις.

Δεν ξέρω τι ηλικία έχεις αλλά εγώ στα 27 μου και μερικούς φίλους για να τους δω πρέπει να ευθυγραμμιστούν οι πλανήτες κάποιες φορές.
Δουλειές, υποχρεώσεις, για να μην αναφέρω αυτούς που έχουν πλέον οικογένοια, μια φορά το μήνα και αν.
Επίσης για μένα το τηλέφωνο δεν αντικαθιστά ούτε σε μια τρίχα τη φυσικη παρουσία :) 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...