Προς το περιεχόμενο

Εγκατάλειψη δουλειάς λόγω remote?


ALLisCHAOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Land-decked είπε

Ναι, εγώ πιστεύω οτι είναι μια εκτόνωση.

Θέλεις να ακουστεις από αληθινούς ανθρώπους, όχι από pc.

Όσο για το remote, καλό χρυσό, αλλά ο άνθρωπος είναι ζώων κοινωνικό. Και γυναίκα και παιδιά να έχεις, υπάρχει η ανάγκη να μιλάς και με άλλα άτομα , να γνωρίζεις και να ακούς νέα πράγματα κλπ 

Οι περισσότεροι γάμοι και γνωριμίες γίνονται μέσω του εργασιακού περιβάλλοντος. 

Στο μόνο θέμα που δίνω ένα μπράβο είναι σε όσους παίρνουν πολύ καλά λεφτά και μπορούν να γυρνάνε τα νησιά , να πηγαίνουν από χώρα και χώρα και να περνάνε καλα. Αλλά ακόμα και αυτοί κάποτε θα θελήσουν μια σχέση, έναν φίλο κλπ

 

Φαντάσου εγώ με το περισσότερο κόσμο που μιλάω δεν έχει καν κάμερα. Ήρθαν 3 νέοι συνάδελφοι τον τελευταίο χρόνο που μιλάμε καθημερινά αλλά δεν έχουν κάμερα. Πριν 2 μήνες κανονίσαμε συνάντηση σε εξωτερικό χώρο από την δουλειά και όπως πήγαινα τους πέρασα και τους 3 αφού δεν τους είχα δει ποτέ. Μετά τους γνώρισα για πρώτη φορά από κοντά.

Δεν το θεωρώ και πολύ φυσιολογικό όλο αυτό για περιβάλλον εργασίας

 

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, Dantε είπε

Γαματα λεω,ολη μερα gaming και θα πληρωνομαι κιολας.Ε στις 10 μερες ειχα λαλησει.

Μην συγκρίνεις το απλά να κάθεσαι και να βλέπεις tv/gaming με το να δουλεύεις ΚΑΙ να κάνεις και τα υπόλοιπα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είναι ένα θετικό από όλη αυτή τη κατάσταση που θα κρατήσω με νύχια και με δόντια είναι η δουλειά σπίτι. Βέβαια στη δική μου περίπτωση όση ώρα δουλευω μιλάω πολύ τηλέφωνο και η επικοινωνία με το γραφείο δεν έχει χαθεί. Επίσης βγαίνουμε και για καφέ έτσι μπορούμε να πούμε πιο άνετα τα νέα μας. Έχω φτιάξει το δικό μου ωράριο και πραγματικά δεν ξέρω αν θα μπορέσω ποτέ να ξαναπάω στα πάλια. Όταν σχολάσω έχω ενεργεία να βγω και να κάνω ότι δουλειές είχα και τις ανέβαλα. 

Δεν σχολιάζω καν την επιλογή για δουλειά μαζί με ταξίδι χώρις να φαγωθουμε για τις άδειες...

Επεξ/σία από gatokoritso
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με μια δόση χιούμορ τα παρακάτω, και καταλαβαίνοντας πως το θέμα είναι λίγο πιο σοβαρό μιας και αγγίζει mental health για κάποιους:

δε διάβασα όλο το θρεντ αλλά μη χαλάτε τη πιάτσα εσείς οι του socializing! αυτά λέτε και ήδη μας έχουν 2-3 μέρες πίσω στα σκατογραφεία, το commute επέστρεψε με όλη τη μιζέρια, χαμένο χρόνο και έξοδα που το χαρακτηρίζουν και τις μισές μέρες που πάω στο γραφείο δεν συνεργάζομαι και με κανέναν μιας και η δουλειά δεν το απαιτεί αυτή τη περίοδο. Τσάμπα κόπος δηλαδή, ξυπνάμε και αξημέρωτα! Άμα θέλετε socializing και πλακίτσες να κάνετε μετά τη δουλειά, εμείς των σπηλαίων με σήμα τη νυχτερίδα τι σας ενοχλούμε; 

 

 

εδιτ: προσωπικά είμαι στη φάση του αμαρέτου, η απάντησή του στην προηγούμενη σελίδα περιγράφει τη μέρα μου. δεκτό φυσικά ότι δεν είναι το ίδιο για όλους.

Επεξ/σία από spirit)earth)aflame
  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E πάντα πρέπει να υπάρχει κάποιος που θα χαλάει τη πιάτσα! :P 
Νομίζω πως η πιο σοβαρή αντιμετώπιση απο αποψη εταιρειών είναι το:
Εχουμε γραφεία, θες να ρθεις? καλώς! Δεν θες? Πάλι καλώς!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, george1807 είπε

Μπορείς όντως να συνδιάσεις το remote με αποδράσεις για να ξεφεύγεις. Επίσης καλό θα ήταν να έχεις "ειδικό" χώρο για να δουλεύεις από το σπίτι. Ένα δωμάτιο ή μέρος που δεν θα ταυτίζεται με το υπόλοιπο σπίτι στις ελεύθερες σου ώρες. Να νιώθεις δηλαδή αυτή την αλλαγή όταν σχολάς.

Αυτό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου διαβασα και τις τρεις σελιδες και σκεφτομενος την δικη αποψη σε αυτο το θεμα
επεσα πανω στην παρακατω εικονα 243240556_4321733691236584_8447593322834651055_n.jpg.a0c6e4e223e4c12ccff818216c826dd2.jpg

Δεν ξερω σε τι φαση της ζωης σου εισαι (νομιζω οτι εισαι σαν εμενα 43, αν διαβασα καλα) οποτε τα ζυγιζεις και βλεπεις.
Εγω πραγματικα πιστευω ομως οτι πανω απο ολα ειναι να σου αρεσει αυτο που κανεις, οτι και αν ειναι αυτο.
Σιγουρα αμα δεν πεφτει ο μισθος ομως πως θα πας παρακατω, αλλα ξαναλεω, το θεμα ειναι να εισαι καλα !!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι που μόνο στα lockdown δούλευα από το σπίτι (εκπαιδευτικός) έχω να πω ότι το λάτρεψα, το να γλιτώνω 2 με 3 ώρες κάθε μέρα μέσα στο αμάξι ήταν καταπληκτικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tsioulak είπε

Εγώ πάλι που μόνο στα lockdown δούλευα από το σπίτι (εκπαιδευτικός) έχω να πω ότι το λάτρεψα, το να γλιτώνω 2 με 3 ώρες κάθε μέρα μέσα στο αμάξι ήταν καταπληκτικό.

Εσυ πάντως πρέπει σίγουρα να την λατρεύεις την δουλειά σου…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, 3DJIN said:

το οτι δεν υπαρχει ενας διαχειριστης να διορθωσει το απιστευτο ορθογραφικο λαθος στον τιτλο με ξεπερναει.Τοσες μερες ειναι το θεμα.

βγηκαν σε αδεια.κανεις δεν επαθε τιποτα για ενα ορθογραφικο

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά από την μεριά μου δεν κατανοώ αυτούς που πηγαίνουν στον γραφείο και τον μισό χρόνο σαχλαμπουρίζουν με τους υπόλοιπους συνάδελφους για να είναι "κοινωνικοί". Θέλω να τελειώσω ό,τι έχω να κάνω γρήγορα, ώστε να μου μείνει χρόνος στο τέλος της ημέρας να πιάσω ό,τι έκτακτο έχει προκύψει ή να ασχοληθώ με την ησυχία μου με κάποιο επιπλέον πρότζεκτ. Το remote work ταίριαζε τέλεια με αυτό και πραγματικά τον τελευταίο ενάμιση χρόνο είμαι λιγότερο αγχωμένος από ποτέ.

Τώρα που έχουμε επιστρέψει μερικώς στο γραφείο, πρέπει να μου σπάνε τα νεύρα 2 ώρες πήγαινε-έλα στη δουλειά κίνηση και βενζίνες, να χάνω επιπλέον χρόνο που δεν μπορώ να δουλέψω επειδή τσακώνονται οι συνάδελφοι δίπλα ή επειδή έρχεται ο κάθε αργόσχολος να μου πιάνει κουβεντούλα για τα ψυχολογικά του, και όλα αυτά μου ρίχνουν την απόδοση.

Αυτά, απλά για να φανεί πόσο υποκειμενικό είναι το θέμα και πως οι απόψεις διχάζονται, αναλόγως του τι χαρακτήρας είναι ο καθένας.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

βγηκαν σε αδεια.κανεις δεν επαθε τιποτα για ενα ορθογραφικο

χαχαχαχα ,δεν ειναι ενα αλλα δυο και βγαζουν ματι εντελως.Θελει στην εγκαταλειψη και λογω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Narayan είπε

Προσωπικά από την μεριά μου δεν κατανοώ αυτούς που πηγαίνουν στον γραφείο και τον μισό χρόνο σαχλαμπουρίζουν με τους υπόλοιπους συνάδελφους για να είναι "κοινωνικοί". Θέλω να τελειώσω ό,τι έχω να κάνω γρήγορα, ώστε να μου μείνει χρόνος στο τέλος της ημέρας να πιάσω ό,τι έκτακτο έχει προκύψει ή να ασχοληθώ με την ησυχία μου με κάποιο επιπλέον πρότζεκτ. Το remote work ταίριαζε τέλεια με αυτό και πραγματικά τον τελευταίο ενάμιση χρόνο είμαι λιγότερο αγχωμένος από ποτέ.

Τώρα που έχουμε επιστρέψει μερικώς στο γραφείο, πρέπει να μου σπάνε τα νεύρα 2 ώρες πήγαινε-έλα στη δουλειά κίνηση και βενζίνες, να χάνω επιπλέον χρόνο που δεν μπορώ να δουλέψω επειδή τσακώνονται οι συνάδελφοι δίπλα ή επειδή έρχεται ο κάθε αργόσχολος να μου πιάνει κουβεντούλα για τα ψυχολογικά του, και όλα αυτά μου ρίχνουν την απόδοση.

Αυτά, απλά για να φανεί πόσο υποκειμενικό είναι το θέμα και πως οι απόψεις διχάζονται, αναλόγως του τι χαρακτήρας είναι ο καθένας.

Ακριβως αυτο, επισης πριν μερικα χρονια δουλευα σε μια διαφημιστικη/digital/adwatch/facebook και τα σχετικα. Το μεγαλυτερο ποσοστο που δουλευε μεσα ηταν 25-30, ε η χαρα της σαχλαμαρας, καθοταν τουλαχιστον 10 ωρες γιατι τους ετρωγε το μπιρι μπιρι, και μετα για αλλαγη πηγαιναν με τα την δουλεια καμια 10ρια ατομα για ποτο/μπυρα καφε και να ανεβασουν φωτο και σχετικα στα social media.... καμενοι απο χερι. Προσωπικη ζωη 0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Ακριβως αυτο, επισης πριν μερικα χρονια δουλευα σε μια διαφημιστικη/digital/adwatch/facebook και τα σχετικα. Το μεγαλυτερο ποσοστο που δουλευε μεσα ηταν 25-30, ε η χαρα της σαχλαμαρας, καθοταν τουλαχιστον 10 ωρες γιατι τους ετρωγε το μπιρι μπιρι, και μετα για αλλαγη πηγαιναν με τα την δουλεια καμια 10ρια ατομα για ποτο/μπυρα καφε και να ανεβασουν φωτο και σχετικα στα social media.... καμενοι απο χερι. Προσωπικη ζωη 0.

Ναι μάλιστα, δεν είχαν προσωπική ζωή τα 25αρικα που μετά το γραφείο βγαίναν για ποτό / καφέ, και μετά όλοι φανταζόμαστε τι γινόταν...

Τι άλλο θα διαβάσουμε...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...