Προς το περιεχόμενο

Πως κλείνω ραντεβού με τον Οικογενειακό Γιατρό;


filipN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι απλό και «για γέλια ή για κλάματα»:

- Ένα ζευγάρι υπέργηροι συγγενείς μου (γύρω στα 90) έχουν μια «μυστήρια» Οικογενειακή Ιατρό. Την προτίμησαν γιατί την ξέρουν δεκαετίες και το ιατρείο της είναι λίγα μέτρα από την οικία τους. Μέσα σε δύο χρόνια (περίπου) άλλαξε τρεις φορές το ωράριο που μπορούσες να κλείνεις ραντεβού τηλεφωνικά και κάθε φορά έκοβε και κάποιες ώρες.

- Πριν ένα χρόνο, άρχισα να τους κλείνω εγώ τα περισσότερα ραντεβού μέσω της ιστοσελίδας του συστήματος Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας γιατί δύσκολα τα κατάφερναν τηλεφωνικά. Έκλεισα με αυτό τον τρόπο τουλάχιστον τα 5-6 από τα 10 συνολικά ραντεβού που είχαν και οι δύο τον τελευταίο χρόνο (12-13 μήνες) . Η Γιατρός δεν είπε κουβέντα επί 12-13 ολόκληρους μήνες, αλλά ξαφνικά εχτές δεν δέχτηκε να εξετάσει την 90χρονη γυναίκα όταν πήγε στο ιατρείο, ισχυριζόμενη ότι δεν είχε κλείσει ραντεβού με το σωστό τρόπο!

Spoiler

Της είπε πως μπορεί να κλείνει ραντεβού μόνο τηλεφωνικά και μάλιστα, αυτή τη φορά, από την επόμενη ημέρα και όχι αυθημερόν, αν και το ωράριο το επέτρεπε!

Το άλλο περίεργο είναι ότι σήμερα στον Ηλεκτρονικό Φάκελο Υγείας της ασθενούς, φαίνεται να έχει ακυρώσει η ίδια η ασθενής το ραντεβού και όχι η Ιατρός…

- Το ερώτημα είναι: έχει το δικαίωμα ένας Οικογενειακός Γιατρός, να καταργεί ξαφνικά τα Ηλεκτρονικά Ραντεβού; Να καταγράφει ότι ο ασθενής ακύρωσε το ραντεβού ενώ το έκανε ο ή (η) Ιατρός; Αν δεν έχει αυτό το δικαίωμα που μπορώ εγώ, αν και δεν είμαι ο άμεσα ενδιαφερόμενος, να αναφέρω αυτή την τουλάχιστον περίεργη στάση;

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, filipN είπε

Το ερώτημα είναι: έχει το δικαίωμα ένας Οικογενειακός Γιατρός, να καταργεί ξαφνικά τα Ηλεκτρονικά Ραντεβού; Να καταγράφει ότι ο ασθενής ακύρωσε το ραντεβού ενώ το έκανε ο ή (η) Ιατρός; Αν δεν έχει αυτό το δικαίωμα που μπορώ εγώ, αν και δεν είμαι ο άμεσα ενδιαφερόμενος, να αναφέρω αυτή την τουλάχιστον περίεργη στάση;

Το σωστό ερώτημα βέβαια είναι το γιατί δεν αλλάζετε γιατρό όταν ξέρετε ότι έχει αυτή την περίεργη στάση. Πες δηλαδή ότι έχεις δίκιο και είναι σε όλα λάθος, θα συνεχίσεις να πηγαίνεις σε εκείνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...