Προς το περιεχόμενο

Μεταξύ των πιο μισητών εταιρειών βρίσκεται η Microsoft σύμφωνα με σχόλια στο Twitter


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Το Twitter δεν δω καταλάβει γιατί υπάρχει. Για να λες φιλοσοφίες, αστεία ή νέα; Άμα τύχει και τα κάνουν repost να χαίρεσαι; Αυτό μας πάει πίσω πιστεύω.

ναι αν ακολουθείς άτομα που γράφουν ότι να'ναι, δεν έχει νόημα. Μπορείς όμως να ακολουθήσεις σελίδες που ενημερώνεσαι άμεσα για ότι σε ενδιαφέρει, χωρίς πολλά μπλα μπλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η microsoft εκανε κατι πρωτοποριακο για τα δεδομενα του χωρου.

Αφησε τον καθε εναν να εχει μια κοπια του προιοντος της χωρις να χρειαστει να την πληρωσει.

Αν επρεπε να την πληρωσουμε τοτε η εξαπλωση θα ηταν μικροτερη.

Ο μεσος χρηστης δεν θα εβγαζε ευκολα ακρη με σπασμενα κλειδια και ολα αυτα συναφη.

Ο μεσος χρηστης θα στρεφοταν απλα καπου αλλου.

Αυτο ειδανε στην microsoft και αφησανε τον κοσμο να ερθει σε αυτους.

Τωρα τηλεμετριες, παρακολουθησεις, πωλησεις δεδομενων ειναι αλλος τομεας εταιριας.

Πρωτα επρεπε να γινει ενα στο μυαλο του χρηστη:

Υπολογιστης ----> Windows

Αυτο το καταφερε.

Ολα τα αλλα ειναι απλα για να μιλαμε και να λεμε διαφορα.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CaratNaturelle είπε

Αντε βρε, καιρος ειναι να δουμε κανενα αρθρο για το λινουξ.

Πειτε καμια καλη διανομη να βαλουμε.

 

Spoiler

Manjaro. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Steve Ballmer, ένας λόγος από μόνος του για να μισήσεις την εταιρία.

Τώρα, όλοι εσείς που είστε "viva la Microsoft", επειδή και καλά χάρη σε αυτή διαδόθηκαν τα pc, καλύτερα να δώσετε τα συγχαρητήριά σας κυρίως στην IBM, που χρησιμοποίησε ανοιχτή αρχιτεκτονική και επέτρεψε τα IBM clones.

Από κει και πέρα, στο σήμερα υπάρχουν πιο μισητές εταιρίες με πολύ πιο "σκοτεινές" πρακτικές.

Στη συνολικότερη εικόνα όμως, συμφωνώ με ένα φίλο παραπάνω που είπε ότι όλες είναι εταιρίες. Και είναι χαζό κάποιος να τρέφει συναισθήματα για μια εταιρία. Αν το καλοσκεφτείτε, τα πρώτα συναισθήματα που μας προκαλεί μια εταιρία είναι είναι το αποτέλεσμα της δουλειάς του marketing. Ίσως τα συναισθήματα που δημιουργούνται μετά από έρευνα του ιστορικού και των ενεργειών μιας εταιρίας να είναι πιο "ορθά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, onelonelystar είπε

δεν χρειάζεται να πω τίποτα άλλο...το κόμπλεξ σου τα είπε όλα.

αα μια ερώτηση μόνο.. εσύ πως γράφεις στο insomnia? απο τον πρώτο υπολογιστή που ήταν ίσα με ένα δωμάτιο?

σε λίγο θα μας πεις ότι δεν χρωστάμε τίποτα στον πχ στην αυτοβιομηχανία Ford, ας τιμήσουμε τους αρχαίους που ανακάλυψαν τον τροχό!

Κάτσε λίγο, δηλαδή εσύ πλήρωσες π.χ. 20.000€ για να αγοράσεις το αμάξι Τι χρωστάς στην Ford;

Επεξ/σία από KostasKoja
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, KostasKoja είπε

Κάτσε λίγο, δηλαδή εσύ πλήρωσες π.χ. 20.000€ για να αγοράσεις το αμάξι Τι χρωστάς στην Ford;

είπα ότι χρωστάω κάτι σε κάποιον?

Αυτό που είπα είναι ότι αυτοί οι επιχειρηματίες, που έχουν και προσφέρουν κάτι στον κόσμο, καλά κάνουν και έχουν τις βίλλες τους.

Κάνε κάτι και εσύ να πάει καλά η δουλειά σου και να βγάλεις κέρδος και μετά μείνε στο δυαράκι στα Λιόσια ξέρω γω..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, onelonelystar είπε

είπα ότι χρωστάω κάτι σε κάποιον?

Αυτό που είπα είναι ότι αυτοί οι επιχειρηματίες, που έχουν και προσφέρουν κάτι στον κόσμο, καλά κάνουν και έχουν τις βίλλες τους.

Κάνε κάτι και εσύ να πάει καλά η δουλειά σου και να βγάλεις κέρδος και μετά μείνε στο δυαράκι στα Λιόσια ξέρω γω..

 

Θέλω να δω αυτούς τους "επιχειρηματιάρες", αν δεν υπήρχαν εργαζόμενοι, τι θα προσέφεραν στον κόσμο.

Επεξ/σία από Gioandro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, onelonelystar είπε

είπα ότι χρωστάω κάτι σε κάποιον?

Αυτό που είπα είναι ότι αυτοί οι επιχειρηματίες, που έχουν και προσφέρουν κάτι στον κόσμο, καλά κάνουν και έχουν τις βίλλες τους.

Κάνε κάτι και εσύ να πάει καλά η δουλειά σου και να βγάλεις κέρδος και μετά μείνε στο δυαράκι στα Λιόσια ξέρω γω..

 

Γιατί είπα εγώ κάτι πάνω σε αυτό; Δεν έχω κανένα πρόβλημα να έχουν βίλες, το πρόβλημα μου είναι να μην φορολογούνται οι ηλεκτρονικές εταιρίες κολοσσοί όπως φορολογούνται όλες οι φυσικές εταιρίες. Εσύ π.χ. στην Ελλάδα αν πας να ανοίξεις μια επιχείρηση θα σε γαμ... στο πλήρωνε σε αυτούς όμως ούτε cent να μην χρεωθούν.  Εδώ γιαγιάδες βγαίνουν και πουλάνε χόρτα για σαλάτα και της περνούνε μέσα γιατί δεν έχουν άδεια. Μας κάνεις πλάκα και εσύ τώρα;

 

https://www.metrosport.gr/sinelavan-giagia-pou-poulouse-chorta-choris-adia-stin-katerini-192046

Επεξ/σία από KostasKoja
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι θα είχε γίνει αν δεν υπήρχαν τα windows ποτέ, δε μπορουμε να το προβλέψουμε και δεν έχει νόημα. Θα μπορούσε πχ να πάρει όλη την υποστήριξη το linux κι έτσι να είχε όλες αυτες τις συμβατότητες κτλ αφου όλοι θα είχα ρήξει εκεί το βάρος, αλλά αυτό είναι μια πολύ τεχνική συζήτηση.

Η ουσία είναι οτι τα windows σπανε νεύρα όντως, τα macOS όχι δε σπάνε τόσο, έχουν και πιο όμορφο UI σύμφωνα με δημοσκοπήσεις και βασίζονται στο UNIX. Βέβαια με το κλείδωμα που τρώνε απο την APPLE που παίζουν μονο σε apple hardware οκ, μια χαρα είναι τα windows 😁

Το θέμα είναι τα τα βλεπει η M$ και να κάνει κάτι, όχι να που πετάει windows 11 και να είναι τα ίδια κακασχημα με τα 10. Βέβαια προσωπικό γούστο, εμενα μου αρεσε το classic theme δηλαδή win 95-98 που έπαιζε μέχρι win7 😪.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MetroStar είπε

Ιστορικά, αποτελεί σίγουρα μια από τις χειρότερες εταιρίες και αξίζει το μίσος του κόσμου, με τα μονοπώλια της κράτησε πίσω την διάδοση της τεχνολογίας και έβαλε πολλά εμπόδια. Στην εποχή μας όμως με την Amazon να μεταχειρίζεται τους εργαζόμενους της σαν σκλάβους και με την Google και το Facebook να έχουν βασίσει το επιχειρηματικό τους μοντέλο στην παραβίαση προσωπικών δεδομένων δε νομίζω να αξίζει στην Microsoft να είναι η πιο μισητή εταιρία.

Σεβαστη η αποψη σου, αλλά διαφωνώ κάθετα. 

Η MS είναι μια εταιρεία που παράγει τα προϊόντα της, λειτουργικά συστήματα εν προκειμένω. Ας ερχόταν μια άλλη καλύτερη εταιρεία να φτιάξει τα δικά της. Δεν φταίει σε κανέναν η MS επειδή είχε την αποδοχη που είχε. 

Δεν γουστάρεις windows? Βαλε Linux. 

Το macos ήταν καλύτερο αλλά πιο μπροστά από την εποχή του, οπότε δεν κατάφερε να ανταγωνιστει την MS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, georgewww said:

Το τι θα είχε γίνει αν δεν υπήρχαν τα windows ποτέ, δε μπορουμε να το προβλέψουμε και δεν έχει νόημα. Θα μπορούσε πχ να πάρει όλη την υποστήριξη το linux κι έτσι να είχε όλες αυτες τις συμβατότητες κτλ αφου όλοι θα είχα ρήξει εκεί το βάρος, αλλά αυτό είναι μια πολύ τεχνική συζήτηση.

Η ουσία είναι οτι τα windows σπανε νεύρα όντως, τα macOS όχι δε σπάνε τόσο, έχουν και πιο όμορφο UI σύμφωνα με δημοσκοπήσεις και βασίζονται στο UNIX. Βέβαια με το κλείδωμα που τρώνε απο την APPLE που παίζουν μονο σε apple hardware οκ, μια χαρα είναι τα windows 😁

Το θέμα είναι τα τα βλεπει η M$ και να κάνει κάτι, όχι να που πετάει windows 11 και να είναι τα ίδια κακασχημα με τα 10. Βέβαια προσωπικό γούστο, εμενα μου αρεσε το classic theme δηλαδή win 95-98 που έπαιζε μέχρι win7 😪.

Τι δεν κάνουν τα MacOS? btw για τον --->>>μέσο χρήστη<<<--- τα macos μπορούν να χαρακτηριστούν και δύσχρηστα...

ΥΓ: Όσον αφορά την πρώτη παράγραφο συμφωνώ. Νταξ έχει προσφέρει πάρα πολλά η microsoft αλλά και να μην υπήρχε κλαιν. Θα ήταν κάποια "άλλη" Microsoft.

ΥΓ2: Δεν είναι λίγο όμως αυτό που έχει καταφέρει (οι πάντες έχουν windows). Επίσης από τότε που υπάρχει η Microsoft υπάρχουν και οι ανταγωνιστές της... για να μην έχουν καταφέρει 30 χρόνια να κάνουν κάτι... κάτι σημαίνει αυτό. Ότι η Microsoft στο είδος της απλά δεν έχει αντίπαλο.

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Κράτησε πίσω την διάδοση της τεχνολογίας; Με τα windows;

Δηλαδή το γεγονός ότι μπορούν να παίξουν με κάθε hw που υπάρχει στον πλανήτη; Το mac os τι έκανε τότε; Ή το linux που για πολλά χρόνια έπρεπε να κάνεις compile τους drivers με το kernel;

Η΄ μήπως το γεγονός ότι κανένας consumer δεν πλήρωνε ποτέ σχεδόν για windows;

Ή μήπως γιατί κάθε εταιρεία μπορεί να πουλάει λογισμικό για windows χωρίς άδεια και χωρίς να πληρώνει προμήθεια;

Ή μήπως γιατί υπάρχουν ΑΠΕΙΡΑ εργαλεία για windows για να προγραμματίσεις και να δημιουργήσεις;

Με ποιο τρόπο βρε αδελφέ; Επειδή είχε default τον internet explorer;

Απλά είναι όλα τσάμπα και ο κόσμος πάντα παραπονιέται. Έχω φίλο που βρίζει όταν open source, free προγράμματα δεν παίζουν καλά ή δεν βγαίνουν updates για την συσκευή του και δεν έχει δώσει δεκάρα. Τέτοιοι είμαστε.

Διαφωνώ, κυρίως με τον συλλογισμό (ο οποίος διατυπώθηκε και από άλλους φίλους πιο κάτω, με πάνω-κάτω το ίδιο επιχείρημα):

Η Microsoft δεν ΔΙΕΔΩΣΕ την τεχνολογία και την πληροφορική. Η έκρηξη της πληροφορικής θα γινόταν, είτε ήταν η Microsoft η πρώτη (εμπορικά) εταιρεία είτε κάποια άλλη. Νομοτελιακά. Αυτό που έκανε η Microsoft ήταν να επιβάλλει ένα προϊόν (πολλοί μάλιστα λένε υποδεέστερο του ανταγωνισμού, εγώ επειδή δεν είμαι ιστορικός της τεχνολογίας δεν θα πάρω θέση) ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ, με θεμιτές και αθέμιτες μεθόδους. Με έξυπνη εμπορική πολιτική, με συνειδητή ανοχή στην πειρατεία, με ντιλς κάτω από το τραπέζι, με ντιλς με κρατικούς φορείς, με με με... Δεν θα το κρίνω αυτό, εταιρείες είναι, καμία δεν είναι αγία. Το αποτέλεσμα όλου αυτού όμως είναι αυτό που έχει σημασία. Ποιο ήταν το αποτέλεσμα; Να επιβληθεί εμπορικά με ασύλληπτα ποσοστά στην αγορά, κάτι που την κατέστησε πρακτικά μονοπώλιο. Και ως μονοπώλιο ναι, δεν βοήθησε στην υγιή εξάπλωση της πληροφορικής. Για πολλά χρόνια δεν την "πήγε παράκατω" και δεν άφησε και άλλους να την πάνε παρακάτω. Μέχρι φυσικά το σημείο που φάνηκε ότι το next big thing έγιναν τα smartphones όπου είχε μηδαμινή παρουσία και αναγκαστικά θα έπρεπε να αλλάξει. Και άλλαξε (μετά τον Ballmer :P ). Και αυτό είναι προς τιμήν της, αφού πλέον είναι κατά τη γνώμη μου υπόδειγμα σε πολλά πράγματα και παρουσιάζει αξιόλογα προϊόντα, υπηρεσίες και ένα καλό λειτουργικό. 

Είναι άστοχο όμως κατά τη γνώμη μου να λέμε ότι η Microsoft έβαλε την πληροφορική στα σπίτια. Αυτό όπως προείπα, δεν υπήρχε περίπτωση να μην συμβεί. Η Microsft ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΕ την πληροφορική μέχρι κάποιο χρονικό σημείο. Αυτό είναι κάτι τελείως διαφορετικό και όχι απαραίτητα καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, apos είπε

Διαφωνώ, κυρίως με τον συλλογισμό (ο οποίος διατυπώθηκε και από άλλους φίλους πιο κάτω, με πάνω-κάτω το ίδιο επιχείρημα):

Η Microsoft δεν ΔΙΕΔΩΣΕ την τεχνολογία και την πληροφορική. Η έκρηξη της πληροφορικής θα γινόταν, είτε ήταν η Microsoft η πρώτη (εμπορικά) εταιρεία είτε κάποια άλλη. Νομοτελιακά. Αυτό που έκανε η Microsoft ήταν να επιβάλλει ένα προϊόν (πολλοί μάλιστα λένε υποδεέστερο του ανταγωνισμού, εγώ επειδή δεν είμαι ιστορικός της τεχνολογίας δεν θα πάρω θέση) ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ, με θεμιτές και αθέμιτες μεθόδους. Με έξυπνη εμπορική πολιτική, με συνειδητή ανοχή στην πειρατεία, με ντιλς κάτω από το τραπέζι, με ντιλς με κρατικούς φορείς, με με με... Δεν θα το κρίνω αυτό, εταιρείες είναι, καμία δεν είναι αγία. Το αποτέλεσμα όλου αυτού όμως είναι αυτό που έχει σημασία. Ποιο ήταν το αποτέλεσμα; Να επιβληθεί εμπορικά με ασύλληπτα ποσοστά στην αγορά, κάτι που την κατέστησε πρακτικά μονοπώλιο. Και ως μονοπώλιο ναι, δεν βοήθησε στην υγιή εξάπλωση της πληροφορικής. Για πολλά χρόνια δεν την "πήγε παράκατω" και δεν άφησε και άλλους να την πάνε παρακάτω. Μέχρι φυσικά το σημείο που φάνηκε ότι το next big thing έγιναν τα smartphones όπου είχε μηδαμινή παρουσία και αναγκαστικά θα έπρεπε να αλλάξει. Και άλλαξε (μετά τον Ballmer :P ). Και αυτό είναι προς τιμήν της, αφού πλέον είναι κατά τη γνώμη μου υπόδειγμα σε πολλά πράγματα και παρουσιάζει αξιόλογα προϊόντα, υπηρεσίες και ένα καλό λειτουργικό. 

Είναι άστοχο όμως κατά τη γνώμη μου να λέμε ότι η Microsoft έβαλε την πληροφορική στα σπίτια. Αυτό όπως προείπα, δεν υπήρχε περίπτωση να μην συμβεί. Η Microsft ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΕ την πληροφορική μέχρι κάποιο χρονικό σημείο. Αυτό είναι κάτι τελείως διαφορετικό και όχι απαραίτητα καλό.

Μαλλον δεν διάβασες καλά το έγραψα. Διαφώνησα με το άλλον που είπε ότι η Microsoft εμπόδισε την τεχνολογία και εγώ είπα ότι δεν εμπόδισε. Τώρα το θα γινόταν αν δεν υπήρχε η Microsoft δεν μπορώ να το ξέρω.

Θα ήθελα να μάθω πάντως τί είναι αυτό το παρακάτω που δεν πήγαμε και με ποιο τρόπο το εμπόδισε, συγκεκριμένα όμως και όχι αόριστα "ήταν μονοπώλιο"

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...