Προς το περιεχόμενο

Μεταξύ των πιο μισητών εταιρειών βρίσκεται η Microsoft σύμφωνα με σχόλια στο Twitter


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Microsoft, Google και Apple είναι οι πιο μισητές σύμφωνα με την έρευνα. Ενδιαφέρον και σίγουρα για τους σωστούς λόγους. Η Microsoft χρόνια τώρα με το μονοπώλιο της δημιούργησε αρκετά προβλήματα. Η Google εδώ και χρόνια είναι κατηγορείτε για παραβίαση προσωπικών δεδομένων, ενώ η Apple πουλάει σε υπερβολικά υψηλές τιμές και αρκετές φορές δεν σέβεται τους καταναλωτές.                    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Fotis Deutschland είπε

Microsoft, Google και Apple είναι οι πιο μισητές σύμφωνα με την έρευνα. Ενδιαφέρον και σίγουρα για τους σωστούς λόγους. Η Microsoft χρόνια τώρα με το μονοπώλιο της δημιούργησε αρκετά προβλήματα. Η Google εδώ και χρόνια είναι κατηγορείτε για παραβίαση προσωπικών δεδομένων, ενώ η Apple πουλάει σε υπερβολικά υψηλές τιμές και αρκετές φορές δεν σέβεται τους καταναλωτές.                    

Τι προβλήματα δημιούργησε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Μαλλον δεν διάβασες καλά το έγραψα. Διαφώνησα με το άλλον που είπε ότι η Microsoft εμπόδισε την τεχνολογία και εγώ είπα ότι δεν εμπόδισε. Τώρα το θα γινόταν αν δεν υπήρχε η Microsoft δεν μπορώ να το ξέρω.

Θα ήθελα να μάθω πάντως τί είναι αυτό το παρακάτω που δεν πήγαμε και με ποιο τρόπο το εμπόδισε, συγκεκριμένα όμως και όχι αόριστα "ήταν μονοπώλιο"

Εγω πιστεύω ότι σε έναν βαθμό την εμπόδισε πάντως. Κάθε μονοπώλιο περιορίζει την εξέλιξη, σε όλους τους κλάδους. Θα μπορούσαμε να πιάσουμε αυτή την κουβέντα αλλά θα κουράσουμε, είναι εκτός θέματος. Αν διαφωνείς, έχουμε άλλη άποψη και it's ok!

Συμφωνούμε από ό,τι αντιλαμβάνομαι πάντως, ότι αυτή την περίοδο η εταιρεία έχει πάρει μια κατεύθυνση που δεν "δικαιολογεί" μίσος απέναντί της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Τι προβλήματα δημιούργησε;

Δεν μιλάω για τώρα αλλά για τις δεκαετίες του 90 και του 00. Το μονοπώλιο της Microsoft κράτησε πίσω την διάδοση της τεχνολογίας, υψηλό το κόστος του λογισμικού και αργή εξέλιξη των άλλων λειτουργικών. Όμως δεν νομίζω ότι η έρευνα είναι αξιοκρατική καθώς κατά την γνώμη μου η Amazon και η Google ακολουθούν πολύ χειρότερες τακτικές πλέον. Ποιος ξεχνάει τις άθλιες συνθήκες εργασίας στην Amazon??                    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Fotis Deutschland είπε

Δεν μιλάω για τώρα αλλά για τις δεκαετίες του 90 και του 00. Το μονοπώλιο της Microsoft κράτησε πίσω την διάδοση της τεχνολογίας, υψηλό το κόστος του λογισμικού και αργή εξέλιξη των άλλων λειτουργικών. Όμως δεν νομίζω ότι η έρευνα είναι αξιοκρατική καθώς κατά την γνώμη μου η Amazon και η Google ακολουθούν πολύ χειρότερες τακτικές πλέον. Ποιος ξεχνάει τις άθλιες συνθήκες εργασίας στην Amazon??                    

Μισό, πως κράτησε πίσω τη διάδοση της τεχνολογιας και πως εμπόδισε τα άλλα λειτουργικά να εξελιχθούν (από τα οποία το Mac os ήταν πιο εξελιγμένο ήδη);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τελικα τα 11 θα εγκαθιστανται σε παλια πισι με πατεντες . εδω τα εβαλε σε πισι 15ετιας.

κ εχει πολλα παρομοια βιντεο 

παντως ουτε γαλλοι,γερμανοι,ιταλοι,καναδοι δεν εχουν καταφερει να γραψουν ανταγωνιστικο ισαξιο της μαικροσοφτ κ να γινει το ιδιο δημοφιλες. εκτος απο ανδροιδ λινουξ κλπ αλλα κυριως για κινητα κ ταμπλετ κλπ

Επεξ/σία από peiraiask
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tsarouc είπε

Επιβεβαιώνεις το σκεπτικό μου.. 

ΚΑΤΑ ΔΙΑΟΛΟΥ.... δεν έχουμε πλέον σχεδόν καμία ελπίδα...

Βάλε λίγο το μυαλό σου να δουλέψει φίλε...

7 ευρώ μέσος όρος επί 8 δις άνθρωποι που το χρησιμοποιούν... ΠΡΟΣΕΞΕ.. μέσος όρος. Ξέρεις πρόσθεση και πολλαπλασιασμό? Κάνε και δες το αποτέλεσμα...

Έχετε ξεφύγει εντελώς... 

Πρόσθεση γιατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Μισό, πως κράτησε πίσω τη διάδοση της τεχνολογιας και πως εμπόδισε τα άλλα λειτουργικά να εξελιχθούν (από τα οποία το Mac os ήταν πιο εξελιγμένο ήδη);

Επειδή δεν έχω καταλάβει γιατί ρωτάς επίμονα το συγκεκριμένο πράγμα, μία διευκρινιστική ερώτηση: ρωτάς γιατί ξέρεις τι πάνω κάτω θα απαντηθεί και θέλεις να το αντικρούσεις ή όντως δεν πάει το μυαλό σου στο τι προβλήματα δημιουργεί ντε φάκτο ένα μονοπώλιο; για τη δεύτερη περίπτωση με μία καλή αναζήτηση θα βρεις υλικό που το στοιχειοθετεί, για παράδειγμα (με ψάξιμο 10"): https://www.itprotoday.com/windows-78/findings-fact-microsoft-monopoly-hurts-competition-and-consumers (1999).

Αλλά και μόνο που το συζητάμε μου φαίνεται περίεργο. Όχι για τη MS, για όλα ανεξαιρέτως τα μονοπώλια.

Επεξ/σία από apos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, apos είπε

Επειδή δεν έχω καταλάβει γιατί ρωτάς επίμονα το συγκεκριμένο πράγμα, μία διευκρινιστική ερώτηση: ρωτάς γιατί ξέρεις τι πάνω κάτω θα απαντηθεί και θέλεις να το αντικρούσεις ή όντως δεν πάει το μυαλό σου το τι προβλήματα δημιουργεί ντε φάκτο ένα μονοπώλιο; για τη δεύτερη περίπτωση με μία καλή αναζήτηση θα βρεις υλικό που το στοιχειοθετεί, για παράδειγμα (με ψάξιμο 10"): https://www.itprotoday.com/windows-78/findings-fact-microsoft-monopoly-hurts-competition-and-consumers (1999).

Αλλά και μόνο που το συζητάμε μου φαίνεται περίεργο. Όχι για τη MS, για όλα ανεξαιρέτως τα μονοπώλια.

Δεν είδα να έχει κάνει τίποτε κακό στην τεχνολογία και στην διάδοσή της, από το παραπάνω άρθρο. Το μόνο που λέει είναι ότι θα μπορούσε να χρεώνει τα windows πάρα πολύ, και δεν το έκανε (αντίθετα επέτρεπε την πειρατεία), και το μόνο που έκανε ήταν να εκμεταλευτεί την θέση της για να κερδίσει τον πόλεμο των browsers. Αυτά είναι όλα; Μπορείς να μου πεις πως δραστικά επηρεάστηκε η διάδοση της τεχνολογίας από την microsoft; Εγώ μπορώ να σου βρω πάρα πολλά επιχειρήματα στο πως ωφέλησε την διάδοσή της και όχι το αντίθετο.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δεν είδα να έχει κάνει τίποτε κακό στην τεχνολογία και στην διάδοσή της, από το παραπάνω άρθρο. Το μόνο που λέει είναι ότι θα μπορούσε να χρεώνει τα windows πάρα πολύ, και δεν το έκανε (αντίθετα επέτρεπε την πειρατεία), και το μόνο που έκανε ήταν να εκμεταλευτεί την θέση της για να κερδίσει τον πόλεμο των browsers. Αυτά είναι όλα;

Σωστά... Αν διάβασες τις πρώτες παράγραφος μόνο! Αν πήγαινες και παρακάτω μπορεί να διάβαζες και άλλα. 

Στο μεταξύ θα μπορούσα να ψάξω και να παραθέσω και άλλα όπως αυτό: https://www.quora.com/What-were-the-strategies-used-by-the-Microsoft-in-80s-and-90s-to-conquer-the-OS-market-with-Windows

αλλά γενικά δεν έχει νόημα όλο αυτό. Μετά η συζήτηση θα πάει στο "θέλω αποδείξεις, ηχητικά ντοκουμέντα κτλ" και θα καούμε.

Η διαφωνία μας ξεκινάει από το ότι δεν πιστεύεις ότι ένα μονοπώλιο δεν γίνεται νομοτελειακά κάποια στιγμή πρόβλημα για τον τομέα στον οποίο δραστηριοποιείται.

Οπότε για να μην μιλάμε αόριστα, αν θες μου απαντάς: δεν  γνωρίζεις αν η MS δημιούργησε πρόβλημα με το μονοπώλιό της και ρωτάς για να μάθεις ή πιστεύεις ότι δεν δημιούργησε; 

Επεξ/σία από apos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...