Προς το περιεχόμενο

Μεταξύ των πιο μισητών εταιρειών βρίσκεται η Microsoft σύμφωνα με σχόλια στο Twitter


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ουδείς πιο αχάριστος του ευεργετηθέντος... Ολοι αυτοί που την κατηγορούν και την βρίζουν, με τσάμπα DOS και WIN ξεκίνησαν, κι όταν μπόρεσαν το γύρισαν σε "η πιο μισητή εταιρία"... Ελάχιστοι - πολύ ελάχιστοι - ξεκίνησαν με Apple και σχεδόν κανένας δεν ξεκίνησε με Linux... Ολα τα άλλα που λένε είναι για γέλια...

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Πάντως δεν είναι τυχαιο ότι οι linuxades αντιμετωπίζουν την Microsoft όπως το ΚΚΕ την επιχειρηματικότητα.

Επιχειρηματικότητα !== φτιάχνω εταιρία με 10-20 ταλαίπωρους εθελοντές το προηγούμενο βράδυ της απευθείας ανάθεσης του διαγωνισμού για τα μασκουλέτα, όπου στο τέλος εγώ θα πάρω τα λεφτά και θα φύγω για μυκονόοοο και οι υπάλληλοι θα πάρουν μόνο ευχές για μακροημέρευση.

Just saying..
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Gioandro είπε

Θέλω να δω αυτούς τους "επιχειρηματιάρες", αν δεν υπήρχαν εργαζόμενοι, τι θα προσέφεραν στον κόσμο.

όντως τώρα??

ο τύπος έφτιαξε μια ομάδα γύρω του, έβγαλε ένα προϊόν και πούλησε. Έτσι πάει σε όλα. Αν μπορείτε κάντε το και εσείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, tarantules είπε

Άμα τυχόν στο μέλλον , ΑΜΑ λέμε (υποθετικά) , βάλει επιλογή στα windows να αφαιρούνται οι τηλεμετρίες και όλο το spyware λογισμικό , θα βάλω το χέρι στην τσέπη για πρώτη φορά και θα πληρώσω αναδρομικά όλες τις προηγούμενες εκδόσεις που χρησιμοποιούσα.(Από Windows 3.11 και μετά)

Οταν χρησιμοποιούσες τις προηγούμενες εκδόσεις όμως δεν προθυμοποιήθηκες να τις πληρώσεις τότε. 
Το σκεπτικό "χρησιμοποιούσα παράνομα δωρεάν προϊόντα με τα οποία δεν είχα θέμα, και όταν εμφανίστηκαν νέα προγράμματα, πολύ φτηνά, με τα οποία έχω πρόβλημα, αποφάσισα πως αν γίνουν τα πράγματα όπως τα θέλω, θα πληρώσω όλα αυτά που χρησιμοποιούσα τόσο καιρό παράνομα" δεν νομίζεις πως κάπου χωλαίνει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, onelonelystar είπε

όντως τώρα??

ο τύπος έφτιαξε μια ομάδα γύρω του, έβγαλε ένα προϊόν και πούλησε. Έτσι πάει σε όλα. Αν μπορείτε κάντε το και εσείς.

Το πιανει λαθος.

Και ειναι λογικο να το πιανει λαθος αν δεν εχει εμπειρια απο θεσεις που ειναι λιγο ψηλα στην ιεραρχια.

Ο κοσμος ετσι ειναι φτιαγμενος.

Πολλοι το πιστευαμε αυτο, μεχρι που ειδαμε ποσο ευκολα βρισκεσαι εκτος και στην θεση καποιος αλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, unforgiven είπε

Οταν χρησιμοποιούσες τις προηγούμενες εκδόσεις όμως δεν προθυμοποιήθηκες να τις πληρώσεις τότε. 
Το σκεπτικό "χρησιμοποιούσα παράνομα δωρεάν προϊόντα με τα οποία δεν είχα θέμα, και όταν εμφανίστηκαν νέα προγράμματα, πολύ φτηνά, με τα οποία έχω πρόβλημα, αποφάσισα πως αν γίνουν τα πράγματα όπως τα θέλω, θα πληρώσω όλα αυτά που χρησιμοποιούσα τόσο καιρό παράνομα" δεν νομίζεις πως κάπου χωλαίνει;

Δεν ξέρω τι ηλικία έχεις αλλά τον καιρό που βάζαμε τις πολύ παλιές εκδόσεις των Windows (3.11 , 95) , είμασταν πιτσιρικάδες και δεν γνωρίζαμε και πολλά από υπολογιστές.Όταν αγοράζαμε λοιπόν υπολογιστές , ερχόταν μαζί και το λογισμικό.Αρκετά αργότερα άλλαξε αυτό και άρχισαν να πουλάνε οι εταιρίες ξεχωριστά τα Windows.

Ας μην προτρέχετε μερικοί να πείτε την εξυπνάδα σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, tarantules είπε

Δεν ξέρω τι ηλικία έχεις αλλά τον καιρό που βάζαμε τις πολύ παλιές εκδόσεις των Windows (3.11 , 95) , είμασταν πιτσιρικάδες και δεν γνωρίζαμε και πολλά από υπολογιστές.Όταν αγοράζαμε λοιπόν υπολογιστές , ερχόταν μαζί και το λογισμικό.Αρκετά αργότερα άλλαξε αυτό και άρχισαν να πουλάνε οι εταιρίες ξεχωριστά τα Windows.

Ας μην προτρέχετε μερικοί να πείτε την εξυπνάδα σας.

 

Όταν βάζαμε τις παλιές εκδόσεις, 9/10 υπολογιστές ήταν συναρμολογημένοι και, πέρα από τα μεγάλα καταστήματα όπως Πλαίσιο, όλοι οι άλλοι έβαζαν αντεγραμμένα.
Επιπλέον, κανένας δεν έδινε Office γνήσιο.

Οι χαρακτηρισμοί θα μπορούσαν να λείπουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, unforgiven είπε

Όταν βάζαμε τις παλιές εκδόσεις, 9/10 υπολογιστές ήταν συναρμολογημένοι και, πέρα από τα μεγάλα καταστήματα όπως Πλαίσιο, όλοι οι άλλοι έβαζαν αντεγραμμένα.
Επιπλέον, κανένας δεν έδινε Office γνήσιο.

Οι χαρακτηρισμοί θα μπορούσαν να λείπουν.

Δεν λέμε κάτι διαφορετικό.

Τους χαρακτηρσμούς πρώτος τους ξεκίνησες οπότε χαμήλωσε τους τόνους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, tarantules είπε

Δεν λέμε κάτι διαφορετικό.

Τους χαρακτηρσμούς πρώτος τους ξεκίνησες οπότε χαμήλωσε τους τόνους.

Λέμε κάτι εντελώς διαφορετικό, αλλά δεν πειράζει. Πάμε παρακάτω.
Οι τόνοι είναι από μέρους μου χαμηλοί και δεν υπάρχει και κανένας χαρακτηρισμός.
Τέλος από εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, unforgiven είπε

Λέμε κάτι εντελώς διαφορετικό, αλλά δεν πειράζει. Πάμε παρακάτω.
Οι τόνοι είναι από μέρους μου χαμηλοί και δεν υπάρχει και κανένας χαρακτηρισμός.
Τέλος από εμένα.

Το να βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα για κάποιον είναι χαρακτηρισμός , αλλά επειδή μάλον δεν καταλαβαινόμαστε και για να μην ξεφύγει το πράγμα , το αφήνω κι εγώ εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέτος είναι η χρονιά του λίνουξ. Απο 1.55% θα εκτοξευτεί σε 1.57% ενώ το 2023 μπορεί να αγγίξει και το 1.58%. Προσδεθείτε για την εκτόξευση. 

Για μένα η MS δεν είναι μισητή, ανάμεσα στους κολοσσούς σίγουρα θα ψήφιζα Facebook ως την χειρότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ, να 'στε καλά, καιρό είχα να δω ένα τέτοιο τσακωμό, μου έχει λείψει.

Συντάσσομαι με @apos, με κάλυψε φουλ το παράδειγμα με Edison-Tesla. 

Πάντως γενικά, αυτή είναι η φάση. Το τι θα μπορούσε να είχε γίνει είναι μια μικρή λεπτομέρεια. Όπως τα βλέπω εγώ, η Microsoft έφερε τον υπολογιστή στο σπίτι. Θα μπορούσε να το είχε κάνει η apple, αλλά κοίταξε την απληστία. Ακόμα την κοιτάει και της βγαίνει τώρα. Πάντως πριν τα Windows 95 οι υπολογιστές ήταν ένα σχεδόν μυστικιστικό μηχάνημα. Έπνιξε άπειρο innovation? Σίγουρα. Μπορούσαμε και καλύτερα; Πάντα ισχύει αυτό. Δε μας νοιάζει. Αν έγινε good enough μας νοιάζει. Απλά κοιτάξτε το Internet. TCP (και ακόμα χειρότερα UDP)/IP? Σοβαρά τώρα;  Αυτά τα καψερά πρωτόκολλα είναι ένα θαύμα που δούλεψαν. Άκου στέλνω το πακέτο και άμα φτάσει καλώς, αλλιώς βλέπουμε. Και όμως. Δούλεψε! Ήταν good enough. Το best effort ήταν αρκετό. Μπορούσαμε να είχαμε φτιάξει καλύτερα; Σίγουρα. Είπαμε, πάντα. Αλλά αυτά είχαμε και αυτά μας έφεραν εδώ.

Κοιτάξτε και λίγο όμως τώρα γιατί τη μισούν. Γιατί δεν θα μπορέσει το σαραβαλάκι τους να πάρει το καινούργιο παιχνιδάκι 11. Γιατί τα surface δεν είναι τα applebook/ipad που ήθελαν στο 1/5 της τιμής. Κάποια στιγμή πρέπει να αλλάξει και αυτή πορεία όμως. Αν βλέπει ότι ανταμείβεσαι από την απληστία, το κλειστό οικοσύστημα, δεν πρέπει να το κάνει και αυτή; Ο κόσμος είναι ανίκανος να διαχειριστεί την ελευθερία του. Θα μπει και αυτή λοιπόν πιο δυναμικά στο ρόλο του πατερούλη. Αυτό ζητάμε, όταν κάνουμε την apple πρώτη εταιρεία και τον chrome καλύτερο browser. 

Το linux δεν είναι για όλους. Δεν πρέπει να είναι. Πολύ ελεύθερο, με πολύ ευθύνη και δουλειά. Γιατί; Αφού το άλλο είναι πιο όμορφο, πιο εύκολο και εξίσου τσάμπα. Λίγοι είναι αυτοί που καταλαβαίνουν την αξία του road less traveled. Πάντα ήταν, είναι και θα είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...