Προς το περιεχόμενο

Μεταξύ των πιο μισητών εταιρειών βρίσκεται η Microsoft σύμφωνα με σχόλια στο Twitter


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SilverCloak είπε

Αχ, να 'στε καλά, καιρό είχα να δω ένα τέτοιο τσακωμό, μου έχει λείψει.

Συντάσσομαι με @apos, με κάλυψε φουλ το παράδειγμα με Edison-Tesla. 

Πάντως γενικά, αυτή είναι η φάση. Το τι θα μπορούσε να είχε γίνει είναι μια μικρή λεπτομέρεια. Όπως τα βλέπω εγώ, η Microsoft έφερε τον υπολογιστή στο σπίτι. Θα μπορούσε να το είχε κάνει η apple, αλλά κοίταξε την απληστία. Ακόμα την κοιτάει και της βγαίνει τώρα. Πάντως πριν τα Windows 95 οι υπολογιστές ήταν ένα σχεδόν μυστικιστικό μηχάνημα. Έπνιξε άπειρο innovation? Σίγουρα. Μπορούσαμε και καλύτερα; Πάντα ισχύει αυτό. Δε μας νοιάζει. Αν έγινε good enough μας νοιάζει. Απλά κοιτάξτε το Internet. TCP (και ακόμα χειρότερα UDP)/IP? Σοβαρά τώρα;  Αυτά τα καψερά πρωτόκολλα είναι ένα θαύμα που δούλεψαν. Άκου στέλνω το πακέτο και άμα φτάσει καλώς, αλλιώς βλέπουμε. Και όμως. Δούλεψε! Ήταν good enough. Το best effort ήταν αρκετό. Μπορούσαμε να είχαμε φτιάξει καλύτερα; Σίγουρα. Είπαμε, πάντα. Αλλά αυτά είχαμε και αυτά μας έφεραν εδώ.

Κοιτάξτε και λίγο όμως τώρα γιατί τη μισούν. Γιατί δεν θα μπορέσει το σαραβαλάκι τους να πάρει το καινούργιο παιχνιδάκι 11. Γιατί τα surface δεν είναι τα applebook/ipad που ήθελαν στο 1/5 της τιμής. Κάποια στιγμή πρέπει να αλλάξει και αυτή πορεία όμως. Αν βλέπει ότι ανταμείβεσαι από την απληστία, το κλειστό οικοσύστημα, δεν πρέπει να το κάνει και αυτή; Ο κόσμος είναι ανίκανος να διαχειριστεί την ελευθερία του. Θα μπει και αυτή λοιπόν πιο δυναμικά στο ρόλο του πατερούλη. Αυτό ζητάμε, όταν κάνουμε την apple πρώτη εταιρεία και τον chrome καλύτερο browser. 

Το linux δεν είναι για όλους. Δεν πρέπει να είναι. Πολύ ελεύθερο, με πολύ ευθύνη και δουλειά. Γιατί; Αφού το άλλο είναι πιο όμορφο, πιο εύκολο και εξίσου τσάμπα. Λίγοι είναι αυτοί που καταλαβαίνουν την αξία του road less traveled. Πάντα ήταν, είναι και θα είναι.

Προφανώς και θα συντάσεσαι με τον κ. apos αφού φαίνονται οι προτιμήσεις σου σε αυτά που λες. Το αστείο είναι βέβαια, όπως έχω ξαναγράψει και παλιότερα, αυτή η υπεροψία που έχετε οι λινουξάδες που νομίζετε ότι κάτι κάνετε και φυσικά έχετε την ικανότητα να καταλάβετε πράγματα που εμείς δεν τα βλέπουμε. Και φάνηκε ξανά αυτό πολύ ξεκάθαρα σε αυτό το μικρό κείμενο που έγραψες.

image.png.cba6787c881dc408ba2f332e70fa7572.png

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, snips είπε

Στείλτο αυτό στον Κουτσούμπα όπως είναι. Μη μασάς. 

Στις επόμενες εκλογές είσαι ήδη στο ψηφοδέλτιο.

Δυστυχώς δεν είμαι ούτε Κομμουνιστής αλλά ούτε και άθεος. Και για να καταλάβω και εγώ, σε ενοχλεί το γεγονός πως θέλω να φορολογούνται και οι ηλεκτρονικές εταιρίες κολοσσοί όπως φορολογείται και το ψιλικατζίδικο στην γειτονιά σου άλλα και κάθε φυσική εταιρία όπως Lidl, Σκλαβενίτης, Goody's κ.λπ.;

14 ώρες πριν, CaratNaturelle είπε

H διαφορα Apple / Microsoft  με Facebook ειναι χαωδης.

Σε πουλανε και σε αγοραζουνε δυο φορες φιλε Ζακ.

Εξαρτάται την τιμή που βάζεις στον εαυτό σου.

Επεξ/σία από KostasKoja
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...