Προς το περιεχόμενο

Αποσυναρμολόγηση των iPhone 13 αποκαλύπτει τη χωρητικότητα της μπαταρίας κάθε μοντέλου


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Ναι; έχω δουλέψει το One UI και το βρίσκω αρκετά καλύτερο από το "flat" UI της Χιαομι.

Το MIUI αν εξαιρεσεις τα bugs του θεωρω οτι ειναι πολυ καλυτερο και βολικο απο One UI τουλαχιστον σε επιπεδο χρησης-εμπειριας. Αυτα ειναι και γουστα βεβαια αλλα αντικειμενικα τα android υστερουν του iOS σε διαφορα επιπεδα.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητοι φιλοι, δεν ειμαι  fanatic υπερ android ή ios. Για τον απλουστατο λογο γιατι χρονια τωρα χρησιμοποιω συσκευες με android. Δεν εχω εμπειρια χρησης σε ios. Eιμαι μαλλον και απο τους μεγαλυτερους σε ηλικια στο forum. Εχω χρησιμοποιησει, παντοτε με μετρια χρηση, ολα τα high end τηλεφωνα της samsung. Τωρα αποφασισα να κρατησω το Note 10 plus. Κατι με τρωει να δοκιμασω το Iphone 13 pro max. Λετε να φαω τα μουτρα μου σαν πρωτη επαφη με το ios ή "να κατσω στα αυγα μου;"

 

 

Επεξ/σία από velvetia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεθαίνω με Apple που δεν αφήνει σε κανένα να αγγίζει το κινητό, εκτός από τους τεχνικούς της, αλλιώς πάει για ανακύκλωση, αλλα παρόλα αυτά γράφει "A15 Bionic" και "taptic engine" μήπως δεν τα βρίσκουν οι τεχνικοί ξέρω γώ.

Κατα τα άλλα απορώ με μερικούς από εσάς. Κοροϊδεύετε τη μπαταρία των iPhone που 3 γενιές τώρα είναι ΣΚΥΛΙΑ. Το 12 το σκέτο έχει εξαιρετική μπαταρία για το μέγεθος του, και το 13 έχει 400mAh έξτρα και καλύτερο SoC, θα ξεχνάει να πέσει η στάθμη, σε μια συσκευή 6.1".

Επίσης κράζετε OneUI, που παίζει στο 90% των περιπτώσεων (με τα κακά του και αυτό) να είναι το πιο σταθερό, γεμάτο δυνατότητες Skin, που παίρνει Security Updates πολλές φορές πιο νωρίς και απο Pixel, και έχει υποστήριξη πλέον για 3 και τέσσερα χρόνια. Πάρτε Oneplus με beta ColorOS πλέον να έχετε να διασκεδάζετε αφού δεν σας κάνει το OneUI.

Τέλος να πώ ότι σε κάτι τεστ αν θυμάμαι καλά το Pro που έχει μικρότερη μπαταρία (ιδιο σκαρί, δυο φορές πιο μεγάλες κάμερες, λογικά δε χώραγε) έχει καλύτερη αυτονομία. Τι διάολο;

5 λεπτά πριν, velvetia είπε

Αγαπητοι φιλοι, δεν ειμαι  fanatic υπερ android ή ios. Για τον απλουστατο λογο γιατι χρονια τωρα χρησιμοποιω συσκευες με android. Δεν εχω εμπειρια χρησης σε ios. Eιμαι μαλλον και απο τους μεγαλυτερους σε ηλικια στο forum. Εχω χρησιμοποιησει, παντοτε με μετρια χρηση, ολα τα high end τηλεφωνα της samsung. Τωρα αποφασισα να κρατησω το Note 10 plus. Κατι με τρωει να δοκιμασω το Iphone 13 pro max. Λετε να φαω τα μουτρα μου σαν πρωτη επαφη με το ios ή "να κατσω στα αυγα μου;"

Πόσο χρόνο μπορείς να διαθέσεις για να μάθεις το iOS; Αν μπορέσεις π.χ να αντέξεις 20-25 μερες να ψάχνεσαι, πολλές φορές και για τα βασικά, ωστε να το μάθεις, τότε κάντο.

Εγώ προσπάθησα, μου έλειπαν κάποια βασικά πράγματα, δεν ειχα και την αντοχή/θέληση να κάθομαι να μαθαίνω απο την αρχή πράγματα που στο android έχω στα δάχτυλα, οπότε γύρισα πίσω κακήν κακώς. Αμα πάρεις απόφαση να κάνεις την υπομονή, νομίζω αξίζει.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, papp0us είπε

Πεθαίνω με Apple που δεν αφήνει σε κανένα να αγγίζει το κινητό, εκτός από τους τεχνικούς της, αλλιώς πάει για ανακύκλωση, αλλα παρόλα αυτά γράφει "A15 Bionic" και "taptic engine" μήπως δεν τα βρίσκουν οι τεχνικοί ξέρω γώ.

Κατα τα άλλα απορώ με μερικούς από εσάς. Κοροϊδεύετε τη μπαταρία των iPhone που 3 γενιές τώρα είναι ΣΚΥΛΙΑ. Το 12 το σκέτο έχει εξαιρετική μπαταρία για το μέγεθος του, και το 13 έχει 400mAh έξτρα και καλύτερο SoC, θα ξεχνάει να πέσει η στάθμη, σε μια συσκευή 6.1".

Επίσης κράζετε OneUI, που παίζει στο 90% των περιπτώσεων (με τα κακά του και αυτό) να είναι το πιο σταθερό, γεμάτο δυνατότητες Skin, που παίρνει Security Updates πολλές φορές πιο νωρίς και απο Pixel, και έχει υποστήριξη πλέον για 3 και τέσσερα χρόνια. Πάρτε Oneplus με beta ColorOS πλέον να έχετε να διασκεδάζετε αφού δεν σας κάνει το OneUI.

Τέλος να πώ ότι σε κάτι τεστ αν θυμάμαι καλά το Pro που έχει μικρότερη μπαταρία (ιδιο σκαρί, δυο φορές πιο μεγάλες κάμερες, λογικά δε χώραγε) έχει καλύτερη αυτονομία. Τι διάολο;

Πόσο χρόνο μπορείς να διαθέσεις για να μάθεις το iOS; Αν μπορέσεις π.χ να αντέξεις 20-25 μερες να ψάχνεσαι, πολλές φορές και για τα βασικά, ωστε να το μάθεις, τότε κάντο.

Εγώ προσπάθησα, μου έλειπαν κάποια βασικά πράγματα, δεν ειχα και την αντοχή/θέληση να κάθομαι να μαθαίνω απο την αρχή πράγματα που στο android έχω στα δάχτυλα, οπότε γύρισα πίσω κακήν κακώς. Αμα πάρεις απόφαση να κάνεις την υπομονή, νομίζω αξίζει.

Σε ευχαριστω, ειπες οτι επρεπε για να μαθω. Μαλλον θα κανω αυτη την επενδυση σε χρονο και χρημα. Αμα δω οτι κατι στραβωνει στη πορεια θα παω πισω στα γνωριμα μονοπατια. Σε ευχαριστω και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, velvetia είπε

Αγαπητοι φιλοι, δεν ειμαι  fanatic υπερ android ή ios. Για τον απλουστατο λογο γιατι χρονια τωρα χρησιμοποιω συσκευες με android. Δεν εχω εμπειρια χρησης σε ios. Eιμαι μαλλον και απο τους μεγαλυτερους σε ηλικια στο forum. Εχω χρησιμοποιησει, παντοτε με μετρια χρηση, ολα τα high end τηλεφωνα της samsung. Τωρα αποφασισα να κρατησω το Note 10 plus. Κατι με τρωει να δοκιμασω το Iphone 13 pro max. Λετε να φαω τα μουτρα μου σαν πρωτη επαφη με το ios ή "να κατσω στα αυγα μου;"

 

 

πριν χρονια, αλλαξα υπολογιστη και πηγα σε μακ... 

Πηρε καμποσο να το μαθω, μου ελειπαν αρκετα (free) προγραμματα (αλλα ο αριθμος μειωνεται συνεχως) και φυσικα μου την δινει ακομα και σημερα, που το office for mac εχει τοσες διαφορες οσες χρειαζεται για να σε εκνευρίζει χωρις ποτε να ειναι "ενα αλλο προγραμμα που θα το μαθεις καποια στιγμη".

Ξανα πηρα windows ΑΛΛΑ... Παντα υπαχει ενα mac στο σπιτι. Ειναι τοσο σταθερο, ευκολο και φτηνο** σε σχεση με τα laptop που παιζουν windows που πολυ απλα, το home computing δεν υπαρχει λογος να ειναι σε κατι αλλο.

** Mac mini 2011 παιζει ακομα σαν καινουργιο εχοντας βγει απο την πριζα μονο για να του αλλαξουμε το HDD σε SSD και να του βαλουμε max RAM.

 

 

Στα τηλεφωνα τωρα

Απο την αρχη των smart phone ειμαστε σε iOS και μια προσπαθεια που εκανα για android απλα με κουρασε με τις πολλες ρυθμίσεις και το κακο hardware ή την κακη αισθηση του hardware, εκει που το iOS ειναι ενα πραγμα και παιζει αψογα μεχρι να πεθανει το κινητο, στα android μετα απο λιγο αρχιζουν οι λοξυγγες... Περα απο το κανονικο τηλεφωνο, εχω τωρα που μιλαμε ενα 6s! 40€ του αλλαξα μπαταρια πριν 1 χρονο και παιζει οπως την πρωτη μερα! συσκευη του 2015!!! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ android που να παιζει σαν καινουργιο μετα απο 7 χρονια!

Το θεμα λοιπον της προσαρμογης στο νεο περιβαλλον αντισταθμίζεται και με το παραπανω!

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, velvetia είπε

Αγαπητοι φιλοι, δεν ειμαι  fanatic υπερ android ή ios. Για τον απλουστατο λογο γιατι χρονια τωρα χρησιμοποιω συσκευες με android. Δεν εχω εμπειρια χρησης σε ios. Eιμαι μαλλον και απο τους μεγαλυτερους σε ηλικια στο forum.

 

 

το λογικό αν είσαι μεγάλος σαν και εμένα να έχεις πρώτα εμπειρία από ios και μετά από android μιας και το android έγινε ποιο μετά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πρέπει να αποσυναρμολογήσεις το κινητό για να δεις τι μπαταρία έχει και δεν το γράφει απλά στα χαρακτηριστικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tronis20 είπε

Σε iphone προφανως. Γενικα μακρυα απο samsung οσο μπορεις. Πολυ χαλια λειτουργικο παρα τα αντικειμενικα πολυ καλα specs του (μονο snapdragon, exynos ειναι μετριοι). Στην τελικη το iphone αν για χ,ψ λογους δεν σου κανει το πουλας σε υψηλη τιμη. Με τα samsung δεν γινεται αυτο σε καμια περιπτωση.

Απο που το συμπερανες αυτο οτι ο snap ειναι καλυτερος του exynos φετος??γιατι τα εχω και τα δυο και με τον 888 μονο τηγανι δεν αναβω ..

Φετος με exynos ειναι σαφως καλυτερο..

Με snap 888/εκτος εγγυησης,αγγλικο μενου, το 5G μονο στην sim 2 στην sim 1 θελει απο  το secret menu να κανεις remove nr  white  list που οι περισσοτεροι δεν το γνωριζουν καν τι ειναι αυτο!

Με exynos μπορεις να φλασαρεις οποια ασιατικη ρομ  θελεις και εχεις κ Call recording με snapdragon μονο με open china rom με αρκετους περιορισμους στο  google play store και δν δουλευει και σωστα...

Επεξ/σία από Marduk1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, velvetia είπε

Αγαπητοι φιλοι, δεν ειμαι  fanatic υπερ android ή ios. Για τον απλουστατο λογο γιατι χρονια τωρα χρησιμοποιω συσκευες με android. Δεν εχω εμπειρια χρησης σε ios. Eιμαι μαλλον και απο τους μεγαλυτερους σε ηλικια στο forum. Εχω χρησιμοποιησει, παντοτε με μετρια χρηση, ολα τα high end τηλεφωνα της samsung. Τωρα αποφασισα να κρατησω το Note 10 plus. Κατι με τρωει να δοκιμασω το Iphone 13 pro max. Λετε να φαω τα μουτρα μου σαν πρωτη επαφη με το ios ή "να κατσω στα αυγα μου;"

 

 

Μια απτά ίδια ήμουν το μόνο που θα χρειαστεί να αλλάξεις ίσως είναι το πληκτρολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kirileman είπε

Βλέπω πώς είναι εσωτερικά το iPhone και μου ρχεται στο μυαλό αυτό:

%CF%86-12.jpg

Καλά μιλάμε φοβερός ο τύπος !!!

τετοια Αλφαδια!!!Ναι ρε παιδί αχχαχαχα

3η χρονιά με iPhone XS Max υγεία μπαταρίας 89%. Δεν έχω παράπονο από μπαταρία και μάλλον θα βγαλει άλλο ένα χρόνο. Σίγουρα θα ήθελα να είναι μεγαλύτερη . Πρώτη φορά κρατάω κινητό 3 χρόνια , με Android τα άλλαζα σα τα πουκάμισα . Έκανα κάποιες υποχωρήσεις σε 1- 2 λειτουργίες όπως split screen και όλα καλά ησύχασα, ξέρω πως θα πάρω για τουλάχιστον 2-3 χρόνια ακόμα ενημερώσεις αν το κρατήσω ακόμα τόσο και είμαι κομπλέ. Δεν ειμουν iPhonακιας , τελικά ο χρόνος έδειξε πως άξιζε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pao13 είπε

το λογικό αν είσαι μεγάλος σαν και εμένα να έχεις πρώτα εμπειρία από ios και μετά από android μιας και το android έγινε ποιο μετά 

Για 1 χρονο διαφορα μιλαμε, οχι 10. Το 1ο μου smartphone ηταν το note 1. Δεν κοιτουσαμε τοτε να παρουμε iphone ή galaxy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...