Προς το περιεχόμενο

Αποσυναρμολόγηση των iPhone 13 αποκαλύπτει τη χωρητικότητα της μπαταρίας κάθε μοντέλου


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, georpapas είπε

παιδια αξίζει να πάω σε iphone 12 η σε s21+ ή ultra. Δεν μπορώ να αποφασίσω

iphone 12 με κλειστά τα μάτια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, papp0us said:

Πεθαίνω με Apple που δεν αφήνει σε κανένα να αγγίζει το κινητό, εκτός από τους τεχνικούς της, αλλιώς πάει για ανακύκλωση, αλλα παρόλα αυτά γράφει "A15 Bionic" και "taptic engine" μήπως δεν τα βρίσκουν οι τεχνικοί ξέρω γώ.

Κατα τα άλλα απορώ με μερικούς από εσάς. Κοροϊδεύετε τη μπαταρία των iPhone που 3 γενιές τώρα είναι ΣΚΥΛΙΑ. Το 12 το σκέτο έχει εξαιρετική μπαταρία για το μέγεθος του, και το 13 έχει 400mAh έξτρα και καλύτερο SoC, θα ξεχνάει να πέσει η στάθμη, σε μια συσκευή 6.1".

....

Αλήθεια τώρα; απορείς με το αυτονόητο;
απορείς με το αυτονόητο;...
άσε άσε ξέρω "iOS αφού" και εμείς απλά οι τρελοί/αμαθείς/ημιμαθείς... (τι άλλα λέτε?)... ΚΙΜ ΠΑΤΑ ΤΟ!

Για αυτό όσους ξέρω με iPhone με πρζουν ότι δεν βγαίνει το απόγευμα...

Ότι OS και να έχεις τα 3000 είναι 3000. end of story. physics are physics.

 

4 hours ago, Choutas said:

Άρα καταλήγουμε ότι το αυτοαποκαλούμενο καλύτερο κινητό στον κόσμο έγινε καλύτερο.

fixed*

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Έχω πάθει πλάκα:

  • iPhone 13 mini: 2,406 mAh
  • iPhone 13: 3,227 mAh
  • iPhone 13 Pro: 3,095 mAh
  • iPhone 13 Pro Max: 4,352 mAh

Ήξερα ότι τα iPhone δεν φημίζονται για την μπαταρία... αγνοώ το iPhone 13 mini, αλλά ρε φίλε 3000mAh το 13 Pro? σοβαρά τώρα;

Ναι; έχω δουλέψει το One UI και το βρίσκω αρκετά καλύτερο από το "flat" UI της Χιαομι.

Τι να κάνουμε υπάρχουν και κάποιοι που προτιμάνε κινητό αντί για 7ιντσα mini tablet που είναι δήθεν κινητά και ευτυχώς που υπάρχει η apple και δίνει επιλογές και μάλιστα με ικανοποιητικότατη μπαταρία …

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, georpapas είπε

παιδια αξίζει να πάω σε iphone 12 η σε s21+ ή ultra. Δεν μπορώ να αποφασίσω

Samsung s21+ Update μέχρι το επόμενο Android 12 (2022)

iPhone 12 update μέχρι το iOS 21 (2028)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, dream21 said:

Samsung s21+ Update μέχρι το επόμενο Android 12 (2022)

iPhone 12 update μέχρι το iOS 21 (2028)

 

Samsung users, αγοράζουν συσκευή με 300-400 ευρώ, υπερτούμπανο και το αλλάζουν κάθε 2-3-4 χρόνια.

iPhone users, αγοράζουν συσκευή 1000 ευρώ και το αλλάζουν κάθε χρόνο.

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Samsung users, αγοράζουν συσκευή με 300-400 ευρώ, υπερτούμπανο και το αλλάζουν κάθε 2-3-4 χρόνια.

iPhone users, αγοράζουν συσκευή 1000 ευρώ και το αλλάζουν κάθε χρόνο.

Samsung S21+ Κάθε χρόνο χιλιαρικακι για  αλλαγή καθε χρόνο 500€-600€ από την τσέπη σου για να πάρεις το επόμενο.

iPhone 12  1000€  Αλλά καθε χρόνο αλλάζεις με μόνο 250€ από την τσέπη σου  και παίρνεις το καινούργιο iPhone 

Άστο δεν συγκρίνετε  η μεταπωλητική αξία των Apple συσκευών και ούτε ποτέ  η  Samsung και οποιοδήποτε άλλη Android εταιρία θα την φτάσει.

Και στο ρεζουμε έχουμε 7 χρόνια υποστήριξη λογισμικού και στην άλλη με την βία 1.5 με 2 χρόνια.

Επεξ/σία από dream21
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NotAliki177 είπε

Αλήθεια τώρα; απορείς με το αυτονόητο;
απορείς με το αυτονόητο;...
άσε άσε ξέρω "iOS αφού" και εμείς απλά οι τρελοί/αμαθείς/ημιμαθείς... (τι άλλα λέτε?)... ΚΙΜ ΠΑΤΑ ΤΟ!

Για αυτό όσους ξέρω με iPhone με πρζουν ότι δεν βγαίνει το απόγευμα...

Ότι OS και να έχεις τα 3000 είναι 3000. end of story. physics are physics.

 

fixed*

Τσέκαρε αυτο.. αυτη ειναι η αυτονομια του iOS απ την σειρα 11 και μετα.
Προφανώς δεν μιλάω για τα 6 7 8 που όντως πανω απο 5 ωρες δεν βγαζουν με συνεχή χρήση, αλλά πλέον τα καινουρια είναι πολύ καλύτερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, georpapas είπε

παιδια αξίζει να πάω σε iphone 12 η σε s21+ ή ultra. Δεν μπορώ να αποφασίσω

S21 ultra ένεκα ζουμ, βαρύ  λειτουργικό όντως, θέλει σεταρισμα για να βγάλεις καλή αυτονομία στην μπαταρία.

Επεξ/σία από JcD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Γιατί πρέπει να αποσυναρμολογήσεις το κινητό για να δεις τι μπαταρία έχει και δεν το γράφει απλά στα χαρακτηριστικά;

Εδω παλιότερα ανοιγαμε τα iphone/ipads για να δουμε πόση μνήμη RAM έχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NotAliki177 είπε

Samsung users, αγοράζουν συσκευή με 300-400 ευρώ, υπερτούμπανο και το αλλάζουν κάθε 2-3-4 χρόνια.

iPhone users, αγοράζουν συσκευή 1000 ευρώ και το αλλάζουν κάθε χρόνο.

Ε, ολα καλα.

Αυτο σημαινει ελευθερη αγορα.

Οτι θελει ο καθενας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τα Apple ανοίγουν όπως όλα τα κινητά.

Η Apple όμως βάζει τσιπάκια σε οθόνη π.χ. και μετά από αλλαγή οθόνης πρέπει να κάνεις και καλά επαναπρογραμματισμό που το κάνει πιο δυσκολο.

Ή αγοράζεις ειδικό προγραμματιστή που για 1 φορά δε συμφέρει γιατί κάνει ξέρω γω κάνα 50αρικο ή πας σε service και πλερώνεις κανονικά.

Δε ξέρω αν η apple κάνει το ίδιο και με τις μπαταρίες.

Σε xiaomi έχω αλλάξει touch panel σε κινητό 3 φορές γιατί ο έφηβος που το είχε το έσπαγε. Κόστος κάθε φορά κάτω από 10 ευρώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, RJBlake_21 είπε

Τσέκαρε αυτο.. αυτη ειναι η αυτονομια του iOS απ την σειρα 11 και μετα.
Προφανώς δεν μιλάω για τα 6 7 8 που όντως πανω απο 5 ωρες δεν βγαζουν με συνεχή χρήση, αλλά πλέον τα καινουρια είναι πολύ καλύτερα.

 

Να βγουν τα φετινά και τότε συζητάμε για τις μπαταρίες κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NotAliki177 είπε

Samsung users, αγοράζουν συσκευή με 300-400 ευρώ, υπερτούμπανο και το αλλάζουν κάθε 2-3-4 χρόνια.

iPhone users, αγοράζουν συσκευή 1000 ευρώ και το αλλάζουν κάθε χρόνο.

Με το XS απο το 2018, και έχουμε ακομα χρονια μπροστα μας......... με 512gb που αλλου να πας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Αλήθεια τώρα; απορείς με το αυτονόητο;
απορείς με το αυτονόητο;...
άσε άσε ξέρω "iOS αφού" και εμείς απλά οι τρελοί/αμαθείς/ημιμαθείς... (τι άλλα λέτε?)... ΚΙΜ ΠΑΤΑ ΤΟ!

Για αυτό όσους ξέρω με iPhone με πρζουν ότι δεν βγαίνει το απόγευμα...

Ότι OS και να έχεις τα 3000 είναι 3000. end of story. physics are physics.

 

fixed*

Κοίτα να δείς που είχα την εντύπωση οτι μετράμε τα κινητά με την ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ, και όχι με το μέγεθος της μπαταρίας. Εσείς οι τρελοί/αμαθείς/ημιμαθείς πρέπει να καταλάβετε οτι σε μια συσκευή με συγκεκριμένη παροχή, η αυτονομία είναι αποτέλεσμα ΠΟΛΛΩΝ παραγόντων.

Οταν λοιπόν το iOS στην ουσία έχει ψευτοMultitask, που στην τελική δεν ενδιαφέρει τον χρήστη, γιατι η εναλλαγή γίνεται σχεδόν realtime ακόμα και αν δεν τις κρατάει ενεργές ταυτόχρονα όπως το Android, οταν έχει ένα SoC που αναπτύσσει η ίδια 10 χρόνια τώρα για ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ HARDWARE, και όταν το αφήνεις στο 90% το βράδυ και το βρίσκεις στο 90% το πρωί, κάτι σημαίνει.

Εγώ πάλι όσους ξέρω με iPhone 11 και μετά έχουν να λένε για τη μπαταρία, Για ρώτα κάποιον άλλον με Android 6.1" γιατι εγώ τα έχω αλλάξει όλα σε αυτό το μέγεθος να σου πουν για την μπαταρία.

Και επειδή δεν είναι μονο apple vs world το θέμα, Το Pixel 4 έχει 2800mAh μπαταρία, το Oneplus 9 4500mah. Για μάντεψε ποιο με έβγαζε μέχρι το βράδυ. ΤΑ ΙΔΙΑ Samsung μέχρι πέρσι ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ, είχαν 3-4 ώρες χρήσης λιγότερες με Exynos απο Snapdragon. ΤΑ ΙΔΙΑ ΡΗΜΑΔΙΑΣΜΕΝΑ ΚΙΝΗΤΑ. Physics are physics ε;

Το αυτονόητο λοιπόν είναι οτι το μέγεθος της μπαταρίας μόνο του, είναι 1/10 της αυτονομίας. Αν δεν το καταλαβαίνεις καλά έκανες και κρέμασες το ταμπελάκι του τρελού/αμαθή/ημιμαθή, με βγάζεις και από τον κόπο

2 ώρες πριν, dream21 είπε

Samsung s21+ Update μέχρι το επόμενο Android 12 (2022)

iPhone 12 update μέχρι το iOS 21 (2028)

 

Samsung S21+ Update μέχρι το Android 14 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ (2024).

iPhone 12 μέχρι το 2028 το αποφάσισες μονος σου,

Επεξ/σία από papp0us
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...